Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Finančné mozgy z Bratislavy

Na prvý pohľad nič nenasvedčuje tomu, že by hlavné mesto Slovenska bolo dôležitým bodom na mape finančného sveta. Nenachádza sa tu Wall Street, ani žiadna z veľkých svetových búrz. Napriek tomu sa v Bratislave robia finančné rozhodnutia, ktoré majú vplyv na chod najväčších svetových spoločností.

Odpovedať na otázku, ako vyzerá bežný pracovný deň zamestnanca finančného centra firmy Dell v Bratislave, dá Martinovi Ďubekovi poriadne zabrať. Aj v telefóne je počuť, ako sa finančnému kontrolórovi potia dlane. Niet sa mu čo čudovať. Vysvetliť laikovi o čom je práca, ktorá v bratislavskej centrále živí stovky ľudí, je poriadne náročná úloha, pri ktorej sa nedá vyhnúť anglickým slovám. Martin napokon odpovie: „Každý robí niečo iné, ja ráno začínam tým, že skontrolujem koľko ‘revenue sme bookli‘ za daný deň.“

Vitajte v Dell

Keby sme mali Dell opísať štyrmi slovami, povedali by sme „úspech – nadšenie – vplyv – futsal“ Hľadáme ľudí, ktorí k týmto štyrom slovám pridajú niečo vlastné a jedinečné. Nájdi si svoju pozíciu u nás na karieravdell.sk

Hlavné slovo aj pri miliardových transakciách

Martin Ďubek nie je vo svojej práci jediný, kto starým rodičom na otázku „čo robíš?“ hovorí radšej „pracujem s počítačom“, než by sa mal pustiť do vysvetľovania. Bratislavský tím finančníkov, ktorý má viac ako 700 ľudí (v celom biznis centre pracuje 2 300 zamestnancov), patrí medzi najväčšie svojho druhu na svete. Jeho fungovanie je z celkom logických príčin zahalené rúškom tajomstva. Finančné údaje multimiliardovej spoločnosti, ktorá od roku 2016 patrí do skupiny Dell Technologies, predsa len nie sú niečo, čo by firma aktívne prezentovala. Predsa však vieme aspoň niečo. Keď spoločnosť pred tromi rokmi zrealizovala najväčší technologický obchod v histórii, veľkú časť procesov zabezpečovala Bratislava. Išlo o transakciu v hodnote 67 miliárd dolárov.

„Bratislava je pre Dell najdôležitejšie finančné centrum. Je zahrnutá vo všetkom čo sa vo firme deje na globálnej úrovni,“ prezradil v rozhovore pre Slovak Spectator Martin Bednár, šéf divízie finančných analýz a plánovania z Globálneho biznis centra Dell v Bratislave.

Práca v rukavičkách

Keď sa Martin Ďubek o svojej práci rozhovorí viac, začína pripomínať detektíva. „Najťažšie na nej je, že sa musíme vedieť správne rozhodovať aj na základe čiastkových informácií.“ Martin Ďubek hovorí o pokročilých finančných operáciách, plánovaní, objednávaní, fakturáciách, nákupoch, investíciách a obchodoch s hardvérom, softvérom a službami. Pri takom veľkom množstve transakcií, ktoré sa denne uskutočnia v Dell, je však na to, aby všetko sedelo do posledného centu, potrebná armáda špecialistov. „Všetky finančné operácie, ktoré robíme, musia byť v súlade s pravidlami. Zložité je na tom to, že Dell podniká na celom svete a tak treba rozumieť pravidlám, platným v konkrétnej krajine, ale aj tým globálnym.“ 

Neuróny prepojené cez internet

Bratislavské centrum obsluhuje primárne štáty Európy, Stredného východu a Afriky. Niektoré menšie tímy a jednotlivci však komunikujú prakticky s celým svetom. Martin Ďubek má na starosti predajcov Dell vo Švédsku. Radí im ako získavať nových odberateľov, s ktorou firmou sa oplatí spolupracovať, s ktorou nie. Napriek tomu, že pôsobí v Bratislave, jeho know-how je vďaka technológiám dostupné podľa potreby ktorémukoľvek z obchodníkov, v Štokholme, Uppsale alebo v Malmö.

„Vďaka mailom, videokonferenciám a rôznym ďalším aplikáciám, ktoré používame, je pre nás fyzická poloha prakticky irelevantná. Je úplne jedno, či sedím tu alebo niekde o 1 500 kilometrov inde. Technológie nám umožnili robiť odkiaľkoľvek, kde je internet.“ Práve tento fakt podľa neho rozhodol o tom, že v bratislavskom centre vyrástol tak silný finančný tím.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Zdieľať

Gazprom začal plniť plynom prvú vetvu nového podmorského plynovodu TurkStream, ktorý prepája Rusko a Turecko. Moskva ním chce obísť ukrajinskú tranzitnú trasu na prepravu ruského plynu do Európy a posilniť si pozíciu na európskom trhu.

Plnenie plynovodu je poslednou fázou pred uvedením do prevádzky, ktorá by mala byť spustená pred koncom tohto roka, píše Reuters.

Základné fakty o plynovode TurkStream:

  • spája Rusko s Tureckom po dne Čierneho mora;
  • má 2 vetvy, každú s prepravnou kapacitou 15,75 miliardy kubických metrov ročne;
  • prvá vetva má slúžiť na zásobovanie tureckých zákazníkov;
  • druhá má zabezpečovať dodávky ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Plnenie druhej vetvy TurkStreamu je naplánované na neskôr.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať