Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

MediaBrífing: Zuckerberg zmenil názor na súkromie ľudí a predstavil novú budúcnosť Facebooku

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

 • Šéf Facebooku predstavil svoju novú víziu tejto sociálnej siete.
 • Čaputová netradične reaguje na hejty.
 • Hlavné správy nechcú byť na zozname konšpirátorov.
 • Facebook zakročí proti klamstvám o očkovaní.

Prihláste sa na odber newslettra a dostanete ho každý týždeň e-mailom.


Riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg. Foto – AP

Súkromné konverzácie, šifrovaná komunikácia a zdieľanie obsahu, ktorý po človeku nezostane navždy online. Takto si šéf Facebooku Mark Zuckerberg predstavuje budúcnosť internetu – a aj svojej sociálnej siete.

Tieto trendy nie sú objavné, viackrát sme o nich písali aj v MediaBrífingu. Facebook však od svojho vzniku presadzoval inú filozofiu – verejné konverzácie, minimálne, ideálne až žiadne súkromie a ukladanie všetkých informácií o ľuďoch, aké sa len dajú zozbierať. Ešte v roku 2010 Zuckerberg vravel, že súkromie už nie je sociálnou normou. Tento týždeň vysvetlil, že sa jeho názory zmenili.

„Verím, že budúcnosť komunikácie sa bude stále viac presúvať do súkromných, šifrovaných služieb, kde si ľudia môžu byť istí, že to, čo si navzájom hovoria, zostane v bezpečí, a ich správy a obsah nezostane navždy online. Toto je budúcnosť, ktorú, dúfam, aj my pomôžeme dosiahnuť,“ napísal Zuckerberg vo svojej vízii budúcnosti sociálnych sietí.

Šéf Facebooku vysvetlil, že posledných 15 rokov sa snažili budovať akúsi digitálnu obdobu námestia, no ľudia sa stále viac chcú spájať v digitálnej obdobe obývačky. „Keď rozmýšľam o budúcnosti internetu, verím, že komunikačné platformy zamerané na súkromie budú ešte dôležitejšie ako dnešné otvorené platformy,“ mysli si šéf Facebooku. „Dnes už vidíme, že súkromné správy, efemérne príspevky (stories) a malé skupiny sú jednoznačne najrýchlejšie rastúcimi formami online komunikácie.“

Zuckerberg ohlásil, že aj služby Facebooku sa teda vyberú týmto smerom. Neznamená to, že Facebook či Instagram, ako ich poznáme, skončia. Šéf týchto sociálnych sietí vysvetlil, že newsfeed či verejné zdieľanie príspevkov na sieti nezmiznú, nebudú ani menej dôležité, no väčšie príležitosti vidí inde.

Čo to v praxi znamená?

Reklama. Zuckerberg vo svojej eseji vlastne nehovoril o reklame, hoci je to hlavný zdroj príjmov Facebooku – vlani na inzercii zarobil 55 miliárd dolárov. Ak budú konverzácie medzi ľuďmi šifrované, neuvidí ich ani Facebook a ani inzerenti nebudú vedieť cieliť reklamu na ľudí podľa ich záujmov. Aké iné dáta budú facebookové služby zbierať o ich používateľoch, nie je jasné. Ako má v budúcnosti vyzerať biznis model firmy, Zuckerberg nevysvetlil. Vraví však, že ani teraz nepoužívajú obsah správ na cielenie reklám. „Som optimistický, že vybudujeme systémy, ktoré dokážu prinášať hodnotu aj so zlomkom dát,“ povedal pre Wired.

Problematický obsah. Dezinformácie, detská pornografia, správy teroristov, nenávistné príspevky. Facebook čelí posledné roky veľkej kritike za to, že nedokáže obmedziť šírenie nevhodného obsahu na sieti. V prostredí šifrovanej komunikácie bude takýto boj úplne nemožný – sociálna sieť totiž nebude vedieť, o čom si ľudia píšu a aké odkazy medzi sebou zdieľajú. Aj preto niektorí komentátori zdôrazňujú, že Zuckerbergova nová vízia má pomôcť jeho firmám zbaviť sa zodpovednosti za obsah, ktorý pomáhajú šíriť medzi ľuďmi. Varujú tiež, že budeme mať výrazne menej informácií o tom, aké manipulácie a lži kolujú po sieti – výskumníci ich nebudú mať ako odhaľovať a merať ich vplyv. V Indii už dezinformácie šírené cez četovaciu aplikáciu WhatsApp, teda ďalšiu službu v Zuckerbergovom portfóliu, viedli k násilnostiam a zabitiam – nie je jasné, ako v budúcnosti takéto prípady obmedziť.

Prchavý obsah. Zuckerberg vraví, že veci, ktoré dáme na internet, by tam nemali byť verejne dostupné navždy. Ľuďom totiž môžu ich zahanbujúce príspevky z mladosti spôsobovať problémy. Zároveň však ľudia nechcú o tieto príspevky prísť, pretože pre nich môžu mať hodnotu. Verejné príspevky by tak po čase mohli zmiznúť, hoci ostanú archivované, aby sa k nim mohol ich autor dostať aj neskôr. Správy v čete by tiež mohli byť po mesiaci či roku zmazané, ak si to teda používateľ nenastaví inak. Niektoré správy by mohli byť automaticky zmazané už po pár sekundách či minútach, ako to majú aj niektoré četové aplikácie. Otázkou zostane, ako bude Facebook komunikovať s políciou a ďalšími orgánmi, ak budú potrebovať vidieť príspevky, ktoré už „zmizli“. „Po rokoch kopírovania produktov od Snapchatu Facebook práve okopíroval celú ich filozofiu,“ reaguje na tieto plány komentátor Sky News.

Prepájanie. Ľudia by mali mať možnosť využívať ktorúkoľvek aplikáciu (Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp) a mali by byť schopní kontaktovať ľudí na rôznych platformách ľahko a bezpečne. Firma už dlhšie svoje služby prepája a jedného dňa by nemal byť problém napísať správu z Messengera niekomu na WhatsApp. Prepojiť sa chcú aj s esemeskami. Analytici však varujú, že zo strany Facebooku môže ísť len o šikovnú hru pre verejnosť, politikov a regulačné úrady – ohlási zásadný krok k zvýšeniu súkromia a bezpečnosti používateľov, aby sa vyhol protimonopolným konaniam pri spájaní jeho služieb do jednej gigantickej platformy. Argument vyššieho súkromia pre spájanie služieb je najlepší, aký mohol Zuckerberg použiť, píše Verge.

Trh. Zuckerbergov PR tím opísal novú víziu firmy sebaisto. Nevieme, nakoľko je to len marketingová hra a nakoľko chystané zmeny ovplyvnia fungovanie dnešných služieb Facebooku. Trochu prekvapením však možno je, že akcie firmy ostali stabilné a nervozita medzi akcionármi zatiaľ nie je merateľná, a to aj napriek tomu, že šéf Facebooku vyhlásil, že podstata Facebooku nebude v budúcnosti taká dôležitá ako niečo úplne nové a nekonkrétne.

Platby. Keď Zuckerberg hovorí o súkromných konverzáciách, zaručene nemá na mysli len jednoduché aplikácie na posielanie správ. Hovorí o službách, ktoré budú môcť ľudia používať mnohými spôsobmi. Prinavrátiť ľuďom pocit súkromia a bezpečia vo facebookových službách je nevyhnutným krokom, ak im chce ponúkať ďalšie služby – od objednania taxíka cez kúpu leteniek po finančné transakcie. Nie nadarmo opakoval Zuckerberg vo svojej eseji slovo „platby“.

Dominancia. Nové snahy Facebooku nie sú ústupom, práve naopak. Silnejšie previazanie Facebooku, Instagramu, Messengera, WhatsAppu a prípadne ďalších služieb ešte viac posilnia pozíciu firmy. Odísť z Facebooku už dnes nie je žiadne hrdinstvo, opustiť všetky jeho služby by však znamenalo úplne sa odstrihnúť od rodiny, kolegov a známych. V niektorých krajinách sveta ešte nie sú služby Facebooku najpopulárnejšími četovacími aplikáciami, čo chce firma zmeniť. Zuckerberg to priznáva aj v rozhovore pre Wired. Situácia tak môže byť trochu zložitejšia aj pre konkurenčné četovacie aplikácie ako Viber, Telegram, Signal či čínsky gigant WeChat.

Chce to čas. Zuckerberg opakuje, že potrvá roky, kým sa jeho nové plány podarí naplniť. Priznáva, že svojím textom neohlásil žiaden nový produkt, len predstavil princípy, ktorými sa má firma v budúcnosti riadiť.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Vláda počas výjazdového rokovania v Giraltovciach rozdelila pre dve mestá a obce okresu Svidník takmer 1,3 milióna eur. Pôvodne plánovanú sumu jeden milión eur počas rokovania kabinet zvýšil.

Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy. Uvoľnené majú byť do 31. októbra.

„Nad pôvodne plánovaný milión eur bolo podporené mesto Svidník sumou 100.000 eur na vybudovanie denného stacionára. Samozrejme, je to menšia časť, väčšiu časť bude dávať mesto, ale prispeli sme aj takouto čiastkou, aby sa stacionár rozbehol. Je to mestský stacionár. Plus mesto Svidník dostane 40.000 eur na rekonštrukciu a dobudovanie Domu európskej kultúry,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Mesto Giraltovce získalo podľa jeho slov príspevok vo výške 80.000 eur na výťah a bezbariérový vstup do domu kultúry. „Sumou 20.000 eur prispejeme Základnej umeleckej škole v Giraltovciach. Myslím si, že všetci ste ich mali možnosť vidieť, ale hlavne počuť. Podporili sme aj dve obce, najväčšiu obec v kraji, Kračúnovce. Pre povodne tam boli zničené miestne komunikácie. Bola podporená sumou 40.000 eur. A takisto na havarijný stav komunikácií v obci Hrabovčík bola zvýšená suma o 13.000 eur,“ doplnil Raši.

Ako povedal, ide o veľmi špecifický okres, ktorý má 66 obcí a dve mestá. „Z toho štyri obce sú do 20 obyvateľov, 19 obcí je do 100 obyvateľov, iba dve obce sú nad 1000 obyvateľov. Preto aj návrh zo všeobecnej pokladničnej správy o rozdelení milióna obsahuje viac ako 100 položiek,“ skonštatoval Raši.

Mesto Svidník získalo z pôvodne plánovaného milióna eur 300.000 eur na zastrešenie zimného štadióna. Giraltovce získali 25.000 eur na rozšírenie tepelných rozvodov v materskej škole, rovnaká suma pôjde aj na modernizáciu školskej jedálne pri Základnej škole na Budovateľskej ulici. Na rekonštrukciu verejných svietidiel v miestnej časti Francovce mesto získalo 10.000 eur a na ukončenie environmentálnej záťaže na Ulici na serpentínach zas finančnú čiastku 15.000 eur. Na rekonštrukciu chodníkov a odstavných plôch v Giraltovciach smeruje 50.000 eur.

Viaceré obce získali finančné príspevky na rekonštrukciu obecných úradov a domov kultúry i na obnovu miestnych ciest a komunikácií. Financie získali aj viaceré cirkvi, športové kluby a zväzy či občianske združenia.

Vláda bude v stredu (18. 9.) zasadať v obci Čaňa v okrese Košice – okolie. (tasr)

Zdieľať

Brusel dovolil E.ON-u ovládnuť VSE. Chýba ale súhlas štátu

Nemecký koncern E.ON bude s prevzatím Východoslovenskej energetiky čakať na novú vládu. E.ON síce získal súhlas Európskej komisie, ale potrebuje ešte aj dohodu so štátom. Kabinet Smeru si chce na akcie VSE uplatniť predkupné právo.

Súhlas Európskej komisie sa týka nielen Východoslovenskej energetiky (VSE), ale aj mnohých iných európskych firiem, ktoré si medzi sebou vymieňajú nadnárodné nemecké koncerny E.ON a RWE.

V prípade Slovenska to má mať jeden významný efekt: E.ON, ktorý už vlastní Západoslovenskú energetiku (ZSE), prevezme aj VSE.

Posilnil by si tak postavenie v obchode s energiami a zdvojnásobil by územie, na ktorom zabezpečuje distribúciu elektriny ku koncovým zákazníkom.

Aký to má háčik:

O VSE prejavil záujem aj minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý by ho chcel včleniť do portfólia štátneho obchodníka s plynom SPP.

Tento fakt je už niekoľko mesiacov známy. Nové je podľa informácií Denníka E to, že o osud VSE sa bude rozhodovať až za budúcej vlády. Nemci sa chcú totiž vyhnúť tomu, aby ich dohodu o VSE prekazila ambícia ministra Žigu získať túto distribučnú spoločnosť.

Do toho prišla prekvapujúca zmena: 

RWE pred pár dňami vyčlenili VSE z okruhu aktív, ktoré si vymieňa s E.ON-om. Distribučná spoločnosť teda zostane nateraz súčasťou RWE.

Z tlačového stanoviska eurokomisie však vyplýva, že Brusel túto poslednú zmenu nebral do úvahy a transakcie posudzoval tak, ako keby medzi nimi bol aj predaj VSE.

V správe Bruselu sa totiž píše, že na Slovensku sa spoločnosti, ktoré sú súčasťou fúzie (VSE a ZSE) tradične zameriavajú na rôzne regióny v rámci krajiny a preto bola medzi nimi len obmedzená konkurencia. „Európska komisia nenašla dôkaz, že by si firmy v budúcnosti konkurovali viac, ak by k fúzii nedošlo,“ píše sa v stanovisku.

Vyzerá to teda tak, že Európska komisia dovolila predaj VSE E.ON-u, aj keď ten už prestal byť aktuálny.

O ďalšom osude VSE sa bude rozhodovať až v ďalšom volebno období.

Zdieľať

Úrad pre dohľad nedovolil poslancom nahliadnuť, ako komisia vyberala firmy, ktoré dostali licencie na záchranky. „Konanie predsedu Haška je neospravedlniteľné. Najprv odmietol zbaviť jednotlivých členov komisie mlčanlivosti, teraz zabránil poslancom súťaž skontrolovať,“ povedala poslankyňa SaS Jana Cigániková. 

„Ako má občan veriť takémuto úradu, ktorý má navyše dohliadať nad jeho zdravotnou starostlivosťou?“ dodala s tým, že žiada ministerku Kalavskú, aby navrhla odvolanie Tomáša Haška.

Viac o téme čítajte tu.

Zdieľať

Jozef Mihál zo Spolu hovorí, že koalícia pri dôchodkoch nerešpektuje vlastnú zmenu ústavy. Pri výpočte veku pri ženách by niektoré prišli o štyri mesačné dôchodky, upozorňuje.

Celé vyjadrenie bez úprav:

Strany vládnej koalície pripravili zákon o stanovení dôchodkového veku, ktorý je protiústavný a poškodzuje práva veľkej skupiny občanov. Po “obedoch zadarmo” podľa neho vládna väčšina opäť dokázala, že nie je schopná riadne spravovať štát.

Zákon o stanovení dôchodkového veku zavádza tabuľku, v ktorej je určený dôchodkový vek pre jednotlivé vekové ročníky a osobitne pre mužov a ženy podľa počtu vychovaných detí. Lenže vládna koalícia nerešpektuje zmenu ústavy, ktorú sama navrhla a nedávno pretlačila v parlamente.

Podľa prijatej ústavnej zmeny má mať žena, ktorá vychovala tri a viac detí, dôchodkový vek o 18 mesiacov nižší. Príklad: muž, ročník narodenia 1960, má podľa tabuľky dôchodkový vek 63 rokov. V zmysle ústavy žena, ktorá vychovala tri deti, má mať dôchodkový 61 rokov a 6 mesiacov. V tabuľke, ktorú navrhla vládna koalícia, má dôchodkový vek 61 rokov a 10 mesiacov. Chcú ju obrať o 4 mesačné dôchodky.

Poslanci SPOLU nesúhlasili so zmenou ústavy. “Navyše, drastické a časté zásahy do dôchodkového systému škodia súčasným aj budúcim dôchodcom. Avšak, ústavu je potrebné dodržiavať,” dodal J. Mihál.

Zdieľať

Nemecký ZEW indikátor ekonomického sentimentu v septembri oproti augustu výrazne vzrástol o 21,6 bodu (na -22,5 bodu). Vrátil sa tak na svoju júnovú úroveň, no je už takmer tri roky výrazne pod úrovňou dlhodobého priemeru (21,5 bodu).

Hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie kleslo (o 6,4 bodu na -19,9 bodu), čo je najnižšia úroveň od mája 2010, upozornila Národná banka Slovenska.

„Nárast indikátora neznamená, že je vývoj nemeckej ekonomiky na nasledujúcich 6 mesiacov jednoznačný – výhľad ekonomiky je naďalej podľa úrovne indikátora negatívny,“ uviedla NBS.

Nenaplnili sa však očakávania finančných expertov o zintenzívnení obchodného konfliktu medzi USA a Čínou a pretrváva nádej, že sa bude dať vyhnúť brexitu bez dohody.

Aj napriek zlepšeniu je v treťom štvrťroku priemerná hodnota ZEW výrazne pod úrovňou predchádzajúceho kvartálu. Indikuje tak riziko možného poklesu ekonomiky aj v treťom štvrťroku.

Zdieľať

Sme rodina tvrdí, že „nespravodlivý výpočet“ odchodu do dôchodku sa týka 111-tisíc žien. Petra Krištúfková oznámila, že podali pozmeňovací návrh, ktorý problém odstráni.

Od 1. júla začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropoval na 64 rokov. Ženy zároveň pôjdu do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa.

Krištúfková však upozornila, že súčasná právna úprava neakceptuje ústavný zákon a približne 111-tisíc žien je v tejto súvislosti diskriminovaných. Ženám narodeným v rokoch 1958, 1959 a 1960 sa podľa nej neodpočítava za každé dieťa šesť mesiacov.

Ani pozmeňovací návrh predložený na parlamentnom sociálnom výbore poslancom Ľubomírom Vážnym, ktorého súčasťou bola tabuľka, fixne definujúca vek odchodu do dôchodku, podľa jej slov nevyriešila spôsobenú nespravodlivosť voči tejto skupine žien.

„Nie je jasné, podľa akého kľúča bola táto tabuľka vyhotovená, keď ústavný zákon jasne hovorí: odpočet na každé vychované dieťa je 6 mesiacov,“ podotkla Krištúfková.

Zároveň skonštatovala, že hnutie Sme rodina predkladá do parlamentu pozmeňujúci návrh, „ktorého súčasťou je nová fixná tabuľka, ktorá spravodlivo odpočítava šesť mesiacov za každé vychované dieťa“. (tasr)

Zdieľať

Prvý dodávateľ elektriny oznámil výrazné zvýšenie cien

Domácnostiam na budúci rok výrazne stúpne cena elektriny. Predajca Magna Energia zvýši cenu silovej elektriny o takmer 24 %, schválil mu to regulačný úrad. Celková cena, ktorá zahŕňa aj iné poplatky, stúpne zhruba o 10 %.

Ceny elektriny budú zvyšovať aj ďalší predajcovia vrátane veľkých firiem, ako sú ZSE, VSE a SSE. Dôvodom je výrazný nárast ceny takzvanej silovej elektriny, ktorú obchodníci nakupujú na burze.

Širší pohľad: V prvom polroku 2019 bola priemerná cena na Pražskej energetickej burze 52 eur, rok predtým 40 eur. Pri výpočte cien na ďalší rok sa vychádza práve z vývoja medzi týmito dvomi obdobiami.

Nárast ceny je v súlade s očakávaniami. Ceny na burze totiž postupne rastú už od roku 2016. Dôvodom je najmä rast cien emisných povoleniek, ktoré si musia kupovať výrobcovia elektriny, takže im zvyšujú náklady.

Magna Energia podľa svojho vyjadrenia zvýši ceny pre všetkých odberateľov zo 48 na 60 eur za MWh.
Väčší zákazníci, medzi ktorými sú najmä firmy, sa zvyšovania cien až tak báť nemusia. Ceny sa im totiž menia na základe trhového princípu, neurčuje ich regulačný úrad.

Kedy padne rozhodnutie: O celkovej cene pre domácnosti a ďalších menších odberateľov bude rozhodovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na konci roka. Celková cena obsahuje aj iné poplatky, ktoré pokrývajú najmä distribúciu a prenos elektriny a dotácie pre uhoľné bane a obnoviteľné zdroje. Niektoré z nich sa môžu aj znižovať.

Celková regulovaná cena na budúci rok sa podľa odhadov zvýši približne o 10 percent.