Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako vyzerá Ficov sociálny balíček (zoznam 15 opatrení)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Smer na svojom sneme predstavil druhý sociálny balíček. 15 opatrení má stáť 200 miliónov eur.

Za 15 opatrení zaplatí štát 200 miliónov eur. „Celý balíček je menší ako suma, ktorú štát tento rok zbytočne minie na výkup pozemkov pod bratislavským obchvatom. To, že zbytočne míňame peniaze, aby zarobili priekupníci na pozemkoch, je prúser, ale to, že Ficov balíček je oveľa menší ako reči okolo neho, je, samozrejme, fajn,“  pripomína zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský.

1. Od prvého januára 2016 sa DPH na základné potraviny, ako sú mlieko, mäso, maslo, chlieb, pečivo, zníži zo súčasných 20 na 10 percent. Stáť by to podľa ministra financií Petra Kažimíra mohlo 60 miliónov eur. Premiér nepovedal konkrétnu sumu, bude to podľa neho do sto miliónov eur. Celkovo štát podľa odhadov vyberie na DPH na potraviny s výnimkou sladkostí a všetkých nápojov zhruba 535 miliónov eur. DPH bude však nižšia len na niektoré potraviny, o ktoré pôjde, Smer neobjasnil.

Smer chce podpísať memorandum s obchodníkmi, aby sa to prejavilo na cenách. Zákon má platiť od 1. januára 2016.

Premiér tak mení názor na nižšiu DPH. Vlani, keď sa mala znížiť na 19 percent, totiž povedal: „Otázka je jednoduchá: dáme 200 miliónov obchodníkom alebo ich rozdelíme na pozitívne programy pre ľudí? Ja sa skôr prikláňam k tomu, aby sme tých 200 miliónov rozdelili medzi ľudí.“ Na otázky, prečo ju teraz presadzuje, keď bol v minulosti proti, neodpovedal.

2. Zvýšenie minimálnej mzdy. Od prvého januára 2016 sa  má priblížiť k 400 eurám, dnes je to 380 eur. „Bol by som rád, keby to bolo 400 eur, ale to sa musíme ešte dohodnúť,“ povedal Fico.  Dnes ju podľa neho poberá 120-tisíc ľudí.  Minimálnu mzdu nikdy nezrušia, dodal. Podľa neho neohrozuje pracovné miesta.

3. Špeciálny program pomoci pre okresy s vysokou mierou nezamestnanosti, napríklad budovanie infraštruktúry, projekty zamestnávania. Ide o regióny, kde je nezamestnanosť vyššia ako 20 percent. Pôjde o okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Veľký Krtíš, Trebišov, Sobrance či Poltár. „Ak tam príde investor, bude mať iné podmienky. Ak zamestná dlhodobo nezamestnaného, nebude mať odvodovú úľavu rok, ale napríklad až tri roky.“

„Bude zákonom vytvorený automatický mechanizmus nárokovateľnej podpory týchto regiónov formou zvýhodnenia verejných aj súkromných investícií, budovania cestnej a lokálnej infraštruktúry, podpory zamestnávania, umiestňovania verejných inštitúcií a iných foriem motivácie investovať v týchto regiónoch, zamestnávať a zamestnať sa,“ povedal Fico.

miera_apr2015

4. Zvýšenie materskej dávky zo 65 na 70 percent príjmu. Ak na to vláda bude mať, tak na budúci rok až 75 percent.

5. Zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa do troch rokov z 230 na 280 eur mesačne, aby z neho bolo možné preplatiť jasle alebo škôlku. Podľa Smeru to podporí zvýšenie zamestnanosti matiek, lebo budú môcť dať dieťa do opatrenia zariadení alebo niekoho, kto má na to živnosť. Rodič nebude musieť ani dokazovať náklady.

6. Rozšírenie kapacít materských škôl. Ide o pokračovanie projektu z prvého balíčka. Údaje z analýzy, ktorú robil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií v roku 2012 ukazujú, že v niektorých okresoch bola zamietnutá aj pätina žiadostí o prijatie dieťaťa do škôlky.

ifp

7. Výstavba základných škôl modulového typu. Školy majú vznikať pri väčších mestách, kde rýchlo rastie výstavba nových domov. Napríklad v Senci.

Stavbu modulových škôl ohlásilo ministerstvo školstva už začiatkom mesiaca. V tomto roku by tak mali vzniknúť školy v 15 obciach – 11 obcí by malo byť v okolí Bratislavy, 1 v Trnavskom kraji a 3 na východe Slovenska.

Od ministra financií dostal šéf školstva Juraj Draxler prísľub, že mu dá tri milióny, napísala agentúra Sita. V priemere vychádza 200-tisíc eur na osemtriednu modulovú školu.

8. Príspevok na školy v prírode a lyžiarske kurzy. Štát ročne pošle peniaze na 120-tisíc žiakov. Pôjde  o žiakov v 5., 7. ročníku na základnej škole a 1. alebo 2. ročníka strednej školy.

9. Pobyty pre sociálne slabšie rodiny v štátnych zariadeniach zadarmo. Má ísť o 20-tisíc ľudí.

10. Zníženie doplatku na lieky pre deti a dôchodcov. U dôchodcov zo 45 na 25 eur štvrťročne, deti do 6 rokov budú mať strop 8 eur štvrťročne. Deti dnes stop nemajú.

Stropy na doplatky za lieky sú už dnes. Majú ho dôchodcovia – u nich je to 45 eur štvrťročne. A zdravotne ťažko postihnutí zaplatia najviac 30 eur štvrťročne. Do stropu sa počítajú len najlacnejšie lieky s danou účinnou látkou. Znamená to, že ak si napríklad dôchodca kúpi liek s doplatkom 8 eur, ale v lekárňach je liek s rovnakou účinnou látkou, ale doplatkom 4 eurá, do stropu sa rátajú len 4 eurá.

Ak niekto zaplatí na doplatkoch za štvrťrok viac, ako je limit, poisťovňa mu peniaze vráti. Za posledný štvrťrok vrátili preplatky 22-tisícom poistencov. Celkovo vyplatili sumu 403-tisíc eur.

11. Obnova spoločných priestorov štátnych nemocníc. Obnoviť by sa tak mohli toalety či čakárne v 13 štátnych nemocniciach. Ide o najväčšie zariadenia, teda univerzitné a fakultné nemocnice. Nemocnice sú totiž často v dezolátnom stave, lebo nemajú peniaze na obnovu.

Typická nemocnica na Slovensku má vyše 40 rokov a neinvestuje do rekonštrukcií, často majú peniaze len na riešenie havarijných stavov. Ide často o sumy v státisícoch eur.

12. Príspevok na zatepľovanie domov a energetické prístroje v bytovkách. Štát bude odpúšťať 30 percent nákladov na zateplenie, najviac však do výšky 6-tisíc eur. Fond rozvoja bývania podporí zateplenie v bytových domoch. Na jeden bude úľava 15 percent z istiny úveru rekonštrukcie nových domov. Mesačne by sa tak mohla znížiť splátka o 100 eur.

13. Príspevok na ekologické zdroje energie pre domácnosti. Ide o fotovoltické panely, veterné turbínky, slnečné kolektory či tepelné čerpadlá. Ľudia budú dostávať poukážky, ktoré pokryjú časť nákladov.

14. Lacný bankový účet pre každého. Slovenské banky by to podľa Fica malo stáť 70 miliónov eur. Každý občan bude mať nárok na jeden bankový účet s výhodnými podmienkami a za výhodnú cenu. Cena bude maximálne 3 eurá mesačne.

Ide o nariadenie Únie, ktorá tvrdí, že každý by mal mať nárok na lacný účet.

15. Fakturácia bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve. Daň odvedie štátu až posledná firma v reťazci. Zamedzí sa tak nadmerným odpočtom firiem v celom procese.

[poll id=104]

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Nemocnice budú aj naďalej chránené pred exekúciami. Pravidlá ochrany sa však zmenia, po novom sa budú týkať všetkých, ktoré sú označené ako subjekty hospodárskej mobilizácie, vyplýva to z novely zákona, ktorú podpísala Zuzana Čaputová.

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Hlava štátu vyzvala vládu a poslancov parlamentu k čo najskoršiemu systémovému a ústavne nespochybniteľnému vyriešeniu zadlženia štátnych nemocníc.

„Pretože v demokratickom a právnom štáte sa dlhy musia platiť, a nie sa tejto povinnosti zbavovať zákonnými výnimkami ochraňujúcimi pôvodcov dlhu,“ uviedla prezidentka.

Zadlžovanie nemocníc a zdravotníckych zariadení považuje za štrukturálny problém, ktorý sa nepodarilo vyriešiť viacerým politickým garnitúram. Poukazuje, že aj podpísaná právna norma je ústavne na hrane, ale podpísala ju preto, že prevážil verejný záujem a záujem na ochrane zdravia a životov obyvateľstva. Bez novely by totiž podľa hlavy štátu v krátkom čase hrozilo sparalyzovanie činnosti mnohých štátnych a samosprávnych zdravotníckych zariadení. (tasr)

Nálada v slovenskej ekonomike v novembri mierne klesla, aj keď nie v každom sektore. Najvýraznejšie klesla v službách, naopak, v priemysle dosiahla najvyššiu úroveň od jari 2018, uviedol Inštitút finančnej politiky.

„Solídny výkon priemyslu by mal tak aspoň do novembra podporiť slovenský export,“ uviedli ekonómovia inštitútu.

 • Spotreba elektriny, ktorá v poslednom týždni medziročne ešte viac stúpla.
 • Domáce údaje o najazdených kilometroch nákladnou prepravou boli v posledných týždňoch síce vlažnejšie (skôr pre opatrenia obmedzujúce služby), avšak svetová kontajnerová preprava bola v októbri medziročne vyššia o takmer 7 %. Objem svetového obchodu by tak mohol ešte stúpnuť.
 • Internetové vyhľadávanie automobilových značiek vyrábaných na Slovensku sa síce v posledných týždňoch zvoľňuje, rovnako to bolo aj minulý rok, čo môže byť len dočasný sezónny faktor.

Cena bitcoinu stúpla na historické maximum 19 808 dolárov, tento rok sa posilnil o viac než 170 %. Spevňovanie bitcoinu poháňa dopyt po rizikových aktívach v období bezprecedentných fiškálnych a menových stimulov.

Okolo 16.40 h si bitcoin pripisoval 7,9 % na 19 325 dolárov. K jeho posilňovaniu všeobecne prispieva záujem o aktíva, ktoré sa považujú za odolné voči inflácii.

Investori prepokladajú aj to, že sa kybernetické meny začnú plošne používať. (čtk, reuters)

General Motors nakoniec neprevezme 11-percentný podiel vo výrobcovi elektromobilov Nikola, v pláne už nie je ani produkcia áut Badger. Firmy upravili dohodu o strategickom partnerstve, čo viedlo k pádu akcií firmy Nikola o vyše 20 %.

Firmy sa dohodli na strategickom partnerstve v septembri. GM mala vstúpiť do spoločnosti Nikola a pomáhať jej pri výrobe pick-upu Badger s elektrickým a vodíkovým pohonom.

Nová dohoda predpokladá, že GM bude dodávať Nikole palivové články pre jej nákladné autá Class 7/8. (čtk, reuters)

Reálne zľavy českých e-shopov počas akcie Black Friday dosahovali priemerne 10 – 20 % a boli výrazne nižšie ako priemerne uvádzaných 30 a niekedy než 80 %, tvrdí portál Hlidacshopu.cz. Zľavy sa v najväčších e-shopoch týkali len 1 – 2 % výrobkov. Veľkí predajcovia kvôli optickému zvýšeniu zliav s cenami väčšinou nemanipulovali. (čtk)

Zvolený americký prezident Joe Biden nominoval na post ministerky financií Janet Yellenovú. Bývalá šéfka americkej centrálnej banky bude prvou ženou zastávajúcou tento post v americkej histórii.

Nominácia Yellenovej sa všeobecne očakávala. Už predtým o nej ako o budúcej ministerke financií písali americké médiá.

Yellenova bola prvou ženou na čele Fedu v rokoch 2014 až 2018, teda za prezidenta Baracka Obamu, keď bol viceprezidentom Biden. Vo funkcii podporovala umiernený prístup k menovej politike charakterizovaný pozvoľným zvyšovaním úrokových sadzieb.

O prezidentovi Donaldovi Trumpovi Yellenová vo februári povedala, že nerozumie hospodárskej politike a nechápe poslaniu Fedu. (reuters, čtk)

Janet Yellenová Foto - TASR/AP
Janet Yellenová Foto – TASR/AP

Minulý týždeň, ktorý bol najlepší v novembri, dosiahli tržby v reštauráciách len 50 % úrovne z februára a tržby v ubytovaní len 20 %. „Odhadujeme, že v medziročnom porovnaní tržby v reštauráciách mohli v novembri klesnúť o 16 % a v ubytovaní až o 70 %,“ uviedol Inštitút finančnej politiky vo svojom monitore.

Ceny za diaľničné známky sa na budúci rok nebudú zvyšovať, povedal minister dopravy Andrej Doležal v Rádiu Expres. Nezvyšovali sa už desať rokov, ale minister „si nevie predstaviť v tomto ťažkom období zvyšovať náklady pre občanov“.

Britské banky v októbri schválili viac ako 97 500 hypoték, čo je najvyšší počet za vyše 13 rokov. Údaje centrálnej banky naznačujú, že napriek ďalším pandemickým reštrikciám sa zotavovanie realitného trhu nespomaľuje.

Októbrový počet nových hypoték je najvyšší od septembra 2007 a o tretinu vyšší než vo februári pred vypuknutím pandémie. Analytici čakali menej úverov oproti septembru, keď ich pribudlo zhruba 92-tisíc.

Britský trh s bývaním sa po jarnej vlne pandémie v lete prudko zotavil. Výrazne ho podporili opatrenia vlády na zníženie nákladov pre záujemcov o bývanie a zvýšený dopyt ľudí pracujúcich z domova po väčších nehnuteľnostiach. (tasr, ft)

Štúdia ŽSR na elektrifikáciu trate medzi Zvolenom a Fiľakovom za viac než 200 miliónov eur nezískala pozitívne hodnotenie od Útvaru hodnoty za peniaze. Trať je súčasťou južného ťahu Bratislava – Zvolen – Košice, analytici odporúčajú materiál doplniť a opraviť.

Štátne ŽSR, ktoré spravujú železničné trate a stanice, posudzovali v štúdii dve možnosti:

 • Elektrifikovať a rekonštruovať trať zo Zvolena cez Lučenec do Fiľakova za 235 miliónov eur. Okrem trate by sa prerobili nástupištia a modernizovali zabezpečovacie zariadenia. Na časti úsekov by sa zvýšila traťová rýchlosť zo 100 na 120 kilometrov za hodinu.
 • Náročnejší variant za 253 miliónov eur počítal aj so zdvojkoľajnením dvoch úsekov. Ten variant vyšiel ako neefektívny aj ŽSR.

Lacnejšiu rekonštrukciu videli železnice ešte ako nízko efektívnu, ÚHP však nesúhlasí a tvrdí, že štúdia zle odhadla náklady na zabezpečovacie zariadenia v staniciach.

Ani jeden z variantov by neznamenal, že rýchliky južnou trasou by mohli jazdiť výlučne s elektrickými rušňami, z Fiľakova by trať totiž bola naďalej bez elektrického vedenia takmer až po Košice. Dnes sa rušne vymieňajú vo Zvolene.

Čo hovorí ÚHP

 • Analytikom sa nepozdávalo, že štúdia pre ŽSR rátala aj s posilnením dopravy, to by však malo byť podľa ÚHP vyhodnotené nezávisle.
 • Odporúčajú zanalyzovať aj možné prínosy elektrifikácie kratšieho úseku Zvolen – Lučenec alebo dlhšieho Zvolen – Výhybňa Urbánka, ktorá sa nachádza medzi Fiľakovom a Jesenským.
 • Navrhujú hľadať ďalšie úspory nákladov, vďaka ktorým by sa projekt mohol oplatiť.
 • Naznačujú tiež, že rýchliky by nemuseli zastavovať vo Fiľakove na stanici, ale len na zastávke bližšie k centru mesta, čím by ušetrili niekoľko kilometrov.

Podľa firmy Ericsson bude koncom roka na 5G siete napojených viac ako jedna miliarda ľudí, do piatich rokov to bude 60 % ľudí na svete. V roku 2026 budú 5G siete najviac využívať obyvatelia Severnej Ameriky.

„Pandémia rozhodujúcim spôsobom prispela k zrýchľovaniu digitalizácie ekonomiky i spoločnosti. Z toho bude mať prospech aj expanzia 5G,“ uviedol manažér Ericssonu Fredrik Jejdling.

Ericsson prognózuje, že ceny smartfónov s pripojením na 5G sa na budúci rok znížia. Záujemcovia o surfovanie v superrýchlej sieti potrebujú okrem upraveného telefónu uzavrieť zmluvu, ktorá ich využitie umožňuje.

Podľa štúdie Ericssonu budú 5G siete prenášať za 5 rokov viac ako polovicu globálnych mobilných dát. V ich výstavbe vedú Švajčiarsko a Spojené štáty.

Čo dokáže 5G:

 • Nová generácia mobilných sietí ponúka skokové zvýšenie prenosovej rýchlosti.
 • V spojení s cloudovými službami umožní používať v telefóne virtuálnu alebo rozšírenú realitu.
 • Rozširuje možnosti na vývoj mobilných aplikácií. (čtk, reuters)

Nový štátny strategický priemyselný park by mal vzniknúť pri Rimavskej Sobote na ploche približne 65 hektárov. Návrh predložilo ministerstvo hospodárstva do medzirezortného pripomienkového konania. V parku by mohlo vzniknúť minimálne 500 pracovných miest. (tasr)

Pokles spotrebiteľských cien v Nemecku sa v novembri prehĺbil, medziročná deflácia podľa metodiky EÚ stúpla na 0,7 % z 0,5 % v októbri. Jedným z dôvodov zlacňovania je dočasné zníženie DPH, ktoré platí od júla.

Predbežné údaje o vývoji cien v novembri zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis na internetovej stránke. V medzimesačnom porovnaní ceny klesli o 0,8 %, podľa výpočtu harmonizovaného s metodikou EÚ sa znížili o 1 %.

Inflácia v Nemecku sa ešte viac vzdialila cieľu ECB, ktorý je nastavený na rast cien v blízkosti 2 %. Konečnú správu o novembrovej inflácii vydajú štatistici 11. decembra. (čtk)

Projekt Slovenské Vianoce pripravila na podporu domácich výrobcov Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Chce zdôrazňovať, aké podstatné je teraz podporovať domácu produkciu potravín, a vysvetľovať, že spotrebiteľ pri nich platí za zdravý a veterinármi kontrolovaný výrobok. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať