Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ako vyzerá Ficov sociálny balíček (zoznam 15 opatrení)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Za 15 opatrení zaplatí štát 200 miliónov eur. „Celý balíček je menší ako suma, ktorú štát tento rok zbytočne minie na výkup pozemkov pod bratislavským obchvatom. To, že zbytočne míňame peniaze, aby zarobili priekupníci na pozemkoch, je prúser, ale to, že Ficov balíček je oveľa menší ako reči okolo neho, je, samozrejme, fajn,“  pripomína zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský.

1. Od prvého januára 2016 sa DPH na základné potraviny, ako sú mlieko, mäso, maslo, chlieb, pečivo, zníži zo súčasných 20 na 10 percent. Stáť by to podľa ministra financií Petra Kažimíra mohlo 60 miliónov eur. Premiér nepovedal konkrétnu sumu, bude to podľa neho do sto miliónov eur. Celkovo štát podľa odhadov vyberie na DPH na potraviny s výnimkou sladkostí a všetkých nápojov zhruba 535 miliónov eur. DPH bude však nižšia len na niektoré potraviny, o ktoré pôjde, Smer neobjasnil.

Smer chce podpísať memorandum s obchodníkmi, aby sa to prejavilo na cenách. Zákon má platiť od 1. januára 2016.

Premiér tak mení názor na nižšiu DPH. Vlani, keď sa mala znížiť na 19 percent, totiž povedal: „Otázka je jednoduchá: dáme 200 miliónov obchodníkom alebo ich rozdelíme na pozitívne programy pre ľudí? Ja sa skôr prikláňam k tomu, aby sme tých 200 miliónov rozdelili medzi ľudí.“ Na otázky, prečo ju teraz presadzuje, keď bol v minulosti proti, neodpovedal.

2. Zvýšenie minimálnej mzdy. Od prvého januára 2016 sa  má priblížiť k 400 eurám, dnes je to 380 eur. „Bol by som rád, keby to bolo 400 eur, ale to sa musíme ešte dohodnúť,“ povedal Fico.  Dnes ju podľa neho poberá 120-tisíc ľudí.  Minimálnu mzdu nikdy nezrušia, dodal. Podľa neho neohrozuje pracovné miesta.

3. Špeciálny program pomoci pre okresy s vysokou mierou nezamestnanosti, napríklad budovanie infraštruktúry, projekty zamestnávania. Ide o regióny, kde je nezamestnanosť vyššia ako 20 percent. Pôjde o okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Veľký Krtíš, Trebišov, Sobrance či Poltár. „Ak tam príde investor, bude mať iné podmienky. Ak zamestná dlhodobo nezamestnaného, nebude mať odvodovú úľavu rok, ale napríklad až tri roky.“

„Bude zákonom vytvorený automatický mechanizmus nárokovateľnej podpory týchto regiónov formou zvýhodnenia verejných aj súkromných investícií, budovania cestnej a lokálnej infraštruktúry, podpory zamestnávania, umiestňovania verejných inštitúcií a iných foriem motivácie investovať v týchto regiónoch, zamestnávať a zamestnať sa,“ povedal Fico.

miera_apr2015

4. Zvýšenie materskej dávky zo 65 na 70 percent príjmu. Ak na to vláda bude mať, tak na budúci rok až 75 percent.

5. Zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa do troch rokov z 230 na 280 eur mesačne, aby z neho bolo možné preplatiť jasle alebo škôlku. Podľa Smeru to podporí zvýšenie zamestnanosti matiek, lebo budú môcť dať dieťa do opatrenia zariadení alebo niekoho, kto má na to živnosť. Rodič nebude musieť ani dokazovať náklady.

6. Rozšírenie kapacít materských škôl. Ide o pokračovanie projektu z prvého balíčka. Údaje z analýzy, ktorú robil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií v roku 2012 ukazujú, že v niektorých okresoch bola zamietnutá aj pätina žiadostí o prijatie dieťaťa do škôlky.

ifp

7. Výstavba základných škôl modulového typu. Školy majú vznikať pri väčších mestách, kde rýchlo rastie výstavba nových domov. Napríklad v Senci.

Stavbu modulových škôl ohlásilo ministerstvo školstva už začiatkom mesiaca. V tomto roku by tak mali vzniknúť školy v 15 obciach – 11 obcí by malo byť v okolí Bratislavy, 1 v Trnavskom kraji a 3 na východe Slovenska.

Od ministra financií dostal šéf školstva Juraj Draxler prísľub, že mu dá tri milióny, napísala agentúra Sita. V priemere vychádza 200-tisíc eur na osemtriednu modulovú školu.

8. Príspevok na školy v prírode a lyžiarske kurzy. Štát ročne pošle peniaze na 120-tisíc žiakov. Pôjde  o žiakov v 5., 7. ročníku na základnej škole a 1. alebo 2. ročníka strednej školy.

9. Pobyty pre sociálne slabšie rodiny v štátnych zariadeniach zadarmo. Má ísť o 20-tisíc ľudí.

10. Zníženie doplatku na lieky pre deti a dôchodcov. U dôchodcov zo 45 na 25 eur štvrťročne, deti do 6 rokov budú mať strop 8 eur štvrťročne. Deti dnes stop nemajú.

Stropy na doplatky za lieky sú už dnes. Majú ho dôchodcovia – u nich je to 45 eur štvrťročne. A zdravotne ťažko postihnutí zaplatia najviac 30 eur štvrťročne. Do stropu sa počítajú len najlacnejšie lieky s danou účinnou látkou. Znamená to, že ak si napríklad dôchodca kúpi liek s doplatkom 8 eur, ale v lekárňach je liek s rovnakou účinnou látkou, ale doplatkom 4 eurá, do stropu sa rátajú len 4 eurá.

Ak niekto zaplatí na doplatkoch za štvrťrok viac, ako je limit, poisťovňa mu peniaze vráti. Za posledný štvrťrok vrátili preplatky 22-tisícom poistencov. Celkovo vyplatili sumu 403-tisíc eur.

11. Obnova spoločných priestorov štátnych nemocníc. Obnoviť by sa tak mohli toalety či čakárne v 13 štátnych nemocniciach. Ide o najväčšie zariadenia, teda univerzitné a fakultné nemocnice. Nemocnice sú totiž často v dezolátnom stave, lebo nemajú peniaze na obnovu.

Typická nemocnica na Slovensku má vyše 40 rokov a neinvestuje do rekonštrukcií, často majú peniaze len na riešenie havarijných stavov. Ide často o sumy v státisícoch eur.

12. Príspevok na zatepľovanie domov a energetické prístroje v bytovkách. Štát bude odpúšťať 30 percent nákladov na zateplenie, najviac však do výšky 6-tisíc eur. Fond rozvoja bývania podporí zateplenie v bytových domoch. Na jeden bude úľava 15 percent z istiny úveru rekonštrukcie nových domov. Mesačne by sa tak mohla znížiť splátka o 100 eur.

13. Príspevok na ekologické zdroje energie pre domácnosti. Ide o fotovoltické panely, veterné turbínky, slnečné kolektory či tepelné čerpadlá. Ľudia budú dostávať poukážky, ktoré pokryjú časť nákladov.

14. Lacný bankový účet pre každého. Slovenské banky by to podľa Fica malo stáť 70 miliónov eur. Každý občan bude mať nárok na jeden bankový účet s výhodnými podmienkami a za výhodnú cenu. Cena bude maximálne 3 eurá mesačne.

Ide o nariadenie Únie, ktorá tvrdí, že každý by mal mať nárok na lacný účet.

15. Fakturácia bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve. Daň odvedie štátu až posledná firma v reťazci. Zamedzí sa tak nadmerným odpočtom firiem v celom procese.

[poll id=104]

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Čo robiť, aby sme nedopadli ako Taliani +

  • Rozpočet má problém a parlament schvaľuje nižšiu DPH
  • Pellegrini podnikateľom vysvetľoval, že on nemôže za parlament
  • Odkladá sa veľká investícia do ciest 1. triedy
  • Slovenské firmy zatiaľ platia načas, no časy veľkých náborov sa skončili
Zdieľať

Maroš Šefčovič vyhlásil, že Rusko a Ukrajina ukázali dobrú vôľu do ďalších rokovaní, ktoré by mohli viesť k uzavretiu novej zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Podpredseda eurokomisie pre energetickú úniu to uviedol po ďalšom kole rokovaní so zástupcami oboch krajín. (čtk)

Zdieľať

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska obvinil vládu zo zlyhania v súvislosti s prepúšťaním v košických oceliarňach U. S. Steel. Premiér Peter Pellegrini mu odkázal, že ako prezident mohol pomôcť riešiť situáciu vo fabrike, a vyčítal mu, že počas cesty do USA navštívil centrálu Facebooku namiesto U. S. Steelu.

Čo navrhuje Kiska: Podľa Kisku musí vláda v súvislosti s prepúšťaním v U. S. Steele, ako i v ďalších podnikoch na Slovensku, prijať konkrétne aj legislatívne opatrenia.

„Po prvé, už dnes je potrebné pripraviť legislatívny rámec na prácu v skrátenom pracovnom čase – ‚kurzarbeit‘, ako je to v Nemecku a iných krajinách, aby podniky nemuseli prepúšťať ľudí, ale mohli ich nechať pracovať, a aby štát vykryl prípadné finančné straty,“ uviedol bývalý prezident. V prípade straty práce vzniká podľa neho pre ľudí obrovský problém.

Zároveň je podľa neho potrebné pripraviť prepusteným ľuďom reálnu rekvalifikáciu. Uviedol, že podľa portálu ponúkajúceho voľné miesta bolo v Košiciach tento rok 12-tisíc voľných pracovných miest. Neobsadené miesta zahŕňajú oblasť informačnej techniky, programátorov do výroby či montérov.

„My potrebujeme automaticky, keď človek príde o miesto, pripraviť preňho skutočnú rekvalifikáciu. Nie administratívnu budovu, kde ľudia budú sedieť a niekto im bude hovoriť, ako sa majú motivovať v živote, ale skutočnú fabriku na reálne preškoľovanie podľa požiadaviek praxe,“ konštatoval.

V čom vidí zlyhanie: Kiska uviedol, že v košickom U. S. Steel už prišlo o prácu tento rok 1400 ľudí, pričom plánované zníženie stavu zamestnancov do roku 2021 je o 2500.

„Kríza postihuje nielen U. S. Steel, ale valí sa na celú našu krajinu, no tu už prepukla naplno,“ povedal.

Vládu obvinil, že zlyháva. Konštatoval, že sú aj objektívne dôvody problémov, ako je prepad ceny ocele, americko-čínska obchodná vojna i celkové znižovanie objednávok.

„Na druhej strane treba povedať, že vláda dala tomuto podniku opakovane finančnú podporu. Ak mu dala podporu, tak má právo klásť aj nepríjemné otázky: čo sa stalo, že sa vyviezla viac ako miliarda eur zisku zo Slovenska preč, prečo sa neinvestovalo strategicky do rozvoja fabriky, a prečo fabrika nie je pripravená na takéto obdobie?“ vyhlásil.

Premiérova odpoveď: Pellegrini reagoval, že Kiska mohol vo funkcii prezidenta priložiť ruku k spoločnému dielu a prispieť konkrétnymi činmi k riešeniu situácie v továrni.

„To by však počas svojej návštevy USA musel navštíviť centrálu tejto spoločnosti v Pittsburghu alebo nastoliť tento problém na stretnutiach na najvyššej úrovni, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Pán Kiska totiž pred týmito štátnickými povinnosťami uprednostnil návštevu Facebooku a iné osobné priority, ktorým podriadil aj program cesty v USA,“ vyhlásil premiér. (tasr)

Zdieľať

Premiér Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, debatovali o spomalení ekonomického rastu. „Už zajtra zverejní ministerstvo hospodárstva akčný plán na podporu slovenskej ekonomiky a slovenského priemyslu,“ rečnil Pellegrini.

Za jeden z najvážnejších problémov označili na stretnutí slabú predvídateľnosť podnikateľského prostredia.

„Slovenský legislatívny proces je koncipovaný tak, že nielen vláda, ale aj parlament má svoju legislatívnu právomoc a rokovací poriadok umožňuje prijať zásadné zmeny v zásadných zákonoch tejto krajiny v priebehu dvoch mesiacov,“ povedal Pellegrini.

Aktuálne sa debatuje napríklad aj o minimálnej mzde.

„Veľkou témou bola síce minimálna mzda, ale ani jeden z predstaviteľov slovenských zamestnávateľov nemal problém s minimálnou mzdou ako takou,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého je problém skôr v desiatkach iných zákonov, ktoré sú s minimálnou mzdou previazané.

Zdieľať

Ceny ropy dnes obnovili rast. Obchodníci vyhodnocujú riziká, ktoré prináša výpadok dodávok zo Saudskej Arábie po víkendovom útoku dronmi na jej ropnú infraštruktúru. Brent pridával pred 17:00 1,5 percenta na 64,14 dolára. (reuters)

Zdieľať

Tender na opravy za 200 miliónov bol nefér, rozhodol ÚVO. Cesty zostanú deravé

Sľubované opravy ciest za 200 miliónov za tejto vlády nebudú, lebo štátni cestári vyberali stavbárov cez diskriminačnú súťaž, ktorú musia zrušiť, informoval Trend.

Širší kontext: 

  • Stav ciest prvej triedy sa dlhodobo zhoršuje, čo prispieva k nehodám.
  • V roku 2004 bola v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave pätina ciest, v roku 2011 vyše polovica.
  • Po roku 2012 sa to trochu zlepšilo vďaka eurofondom, ale cesty sú stále v horšom stave než napríklad v roku 2005.
  • Je to preto, lebo štát v posledných rokoch preferoval nákladnú výstavbu diaľnic a cesty prvej triedy zanedbával.
  • Pritom investície do opráv ciest prvej triedy môžu byť efektívnejšie, čo zvykne odporúčať aj Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Čo sa stalo:

Minister dopravy Árpád Érsek zabezpečil na opravy ciest peniaze zo štátneho rozpočtu. Súťaž vyhlásila Slovenská správa ciest v máji.

Hodnota zákazky 200 miliónov eur bez DPH je na slovenské pomery prelomová. Veľkoplošné opravy ciest sa v minulosti financovali len z eurofondov, aj to v menších objemoch.

Počas štyroch rokov po podpise zmluvy štát plánoval opraviť každoročne 130 kilometrov ciest prvej triedy vo všetkých ôsmich krajoch.

Ministerstvo a Slovenská správa ciest sa chceli pri výbere stavebných firiem vyhnúť nekonečným výberovým konaniam, ktoré stále niekto napáda a brzdí.

Preto plánovali vybrať v jednom veľkom tendri tri firmy a s nimi podpísať rámcové zmluvy na štyri roky.

Potom by im zadávali čiastkové zákazky na konkrétne cestné úseky, o ktoré mali tri firmy medzi sebou súťažiť v elektronickej aukcii.

Argumenty proti:

Takéto podmienky nevyhovovali menším stavebným firmám. Jeden z nich namietal na Úrade pre verejné obstarávanie, že pravidlá súťaže vytvárajú riziko „ťažkého kartelu“ a neodôvodnene diskriminujú väčšinu súťažiteľov.

Nespokojná firma podľa rozhodnutia úradu namietala, že súťaž „fakticky umožňuje splnenie podmienok výlučne rádovo pár hospodárskym subjektom s vysokou ekonomickou silou a vylučuje z hospodárskej súťaže malé a stredné podniky, čo je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní“.

Rozhodnutie o zrušení súťaže je už právoplatné. „Podľa navrhovateľa rozdelenie zákazky na menšie časti by, naopak, vylúčilo diskrimináciu a viedlo k súťaži viacerých súťažiteľov a vo finále by pre kontrolovaného prinieslo výhodnejšiu cenu,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR
Zdieľať

Tržbu v systéme eKasa aktuálne eviduje vyše 124 000 pokladníc z celkového počtu približne 220 000 evidovaných v systéme eKasa. Najviac nepripojených pokladníc je v sektore maloobchodu, tvrdí finančná správa.

Zo štatistík finančnej správy vyplýva, že 28,58 % z nepripojených pokladníc je v sektore maloobchod (potraviny, nápoje, textil, domáce potreby), nasleduje veľkoobchod s 12,89 % a ubytovacie a stravovacie zariadenia s 12 %.

Finančná správa upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržby v pokladnici a ešte neprešli na systéme eKasa, aby to urobili čo najskôr. Čas majú len do konca roka.

Počet pokladníc zapojených do systému eKasa stúpa. Aktuálne je v systéme eKasa evidovaných 218 154 pokladníc, z toho 124 204 už aj v systéme eKasa eviduje tržbu, teda vydáva pokladničné doklady.