Denník N

Trikrát odmietol, pred voľbami otočil. Fico presadil Hlinov návrh na zlacnenie potravín

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

DPH na základné potraviny má klesnúť od budúceho roka, teda zhruba tri mesiace pred voľbami.

Doplnené 24. mája o 13:33 o vyjadrenie poslanca Alojza Hlinu. 

Premiér Robert Fico v sobotu ohlásil zníženie DPH na niektoré potraviny z 20% na 10 %. Platiť to má až od budúceho roka, ceny niektorých potravín by tak mali klesnúť pred voľbami.

Ministerstvo financií odhaduje, že tak štát príde o približne 60 miliónov eur, čo je približne desatina ročného výberu DPH z potravín. Chýbajúcu sumu si medzi seba rozdelia spotrebitelia, ktorí ju dostanú v nižších cenách, a  obchody, ktorým môže zvýšiť profit.

Tri pokusy potopil

Aj keď teraz Fico oznamuje vysoké znižovanie DPH, v minulosti podobné snahy trikrát zastavil.

1. Vlani mala DPH klesnúť pri všetkom zo zákona automaticky o percentný bod, ale premiér radšej nechal zmeniť zákon.

„Ak znížite DPH z 20 na 19 percent, nemá to absolútne žiadny vplyv na ceny, lebo obchodníci ceny neznížia. Čiže vlastne darujete 200 miliónov eur obchodníkom. Naopak, ak ju zvýšite z 19 na 20 percent, nielen že idú ceny hore, ale súčasne má štát príjem tých 200 miliónov za 1 percento do štátneho rozpočtu,“ povedal vlani Fico.

Teraz premiér verí, že sa tak nestane, pretože s obchodníkmi podpíše memorandum podobne ako pred prechodom na euro. Obchody vtedy preto zvýšili ceny ešte na jar, počas dohodnutého embarga nimi už nehýbali.

2. Pri znižovaní DPH šiel v minulosti Fico aj proti svojmu ministrovi pôdohospodárstva. Ľubomír Jahnátek navrhoval ešte v roku 2012, aby základné potraviny mali nižšiu daň. Premiér vtedy návrh odmietol: „Topíme sa tu v dlhoch a potom príde geniálna otázka, či chceme znížiť DPH. Pýtam sa z čoho.“

3. A nakoniec, nižšiu DPH na čerstvé potraviny mohol premiér a poslanci Smeru podporiť aj vlani, keď takýto návrh predložil do parlamentu opozičný poslanec Alojz Hlina. Išlo o rovnakú zmenu, ako teraz ohlasuje premiér. Hlina navrhoval, aby sa DPH na čerstvé potraviny znížila z 20 na desať percent rovnako, ako to navrhuje Smer. Malo ísť podľa poslanca o potraviny ako je mäso, chlieb či mlieko. Také potraviny menuje dnes aj Fico.

Na otázku, prečo Smer prichádza so zmenou až teraz, premiér ani minister financií neodpovedali.

Poslanec Alojz Hlina (klub KDH) hovorí, že 10-percentná DPH na niektoré potraviny už mohla rok platiť. „Smer je cynický, studený, zákerný stroj na volebné preferencie. Nepodporil ho preto, lebo vytušil jeho volebný potenciál a odložili si ho na čas pred voľbami,“ hovorí.

Smer si zníženie nastavil tak, aby prišlo pár mesiacov pred voľbami a ešte k tomu po Vianociach, kedy sú ľudia veľmi citliví na ceny. Návrh, ktorý predstavil premiér je podľa neho rovnaký ako ten, ktorý sa snažil vlani presadiť on.

Nezamestnaným by pomohlo niečo iné

Voľby budú zhruba tri mesiace potom, čo sa zníži DPH. Za návrhom Smeru vidí prognostik Vladimír Baláž blížiace sa voľby.  Na ceny potravín sú totiž citliví najmä ľudia s nízkym príjmom. Práve u nich totiž potraviny tvoria väčšiu časť ich spotreby. Znamená to, že mesačne dávajú na potraviny zo svojich rodinných rozpočtov viac ako ľudia, ktorí viac zarábajú.

„Ide o dôchodcov, nezamestnaných a ľudí, ktorí majú čistú mzdu zhruba pod 500 eur,“ hovorí prognostik SAV Vladimír Baláž. Práve v tejto skupine ľudí je podľa neho väčší počet voličov Smeru, dodal.

Znižovať DPH nie je podľa neho dobrý nápad. Teraz totiž ceny poklesli, lebo sa znižovali ceny energií, na ktoré sú dosť naviazané. A rast cien sa zastavil.

Na znižovanie DPH sa treba podľa Radovana Ďuranu z inštitútu INESS pozerať podľa toho, aký je cieľ tohto opatrenia. „Znižovanie daňového zaťaženia ako takého je chvályhodné, keby bolo spojené so znižovaním plytvania vo výdavkoch a obmedzovaním deficitu, čo sa bohužiaľ deje vo veľmi malej miere,“ povedal.

Mnohí nezamestnaní by podľa neho skôr ocenili nižšie odvody, ktoré určuje vláda, aby sa k práci vôbec dostali. „Teda – je lepšie mať mzdu a platiť starú DPH, ako mzdu nemať, a platiť o trochu menej na DPH. Ak máme ale na výber z dvoch možností – nič, alebo nižšia DPH na potraviny, tak aj znižovanie DPH na potraviny je pozitívny krok,“ dodal.

U susedov je DPH na potraviny nižšia

Ak by prešlo zníženie DPH na desať percent na časť potravín, dostali by sme sa na úroveň Rakúska. Dnes máme najvyššiu DPH na potraviny spomedzi okolitých krajín. Maďarsko má 18 percent, Česko 15 a Poľsko má päť.

Otázkou však ostáva, ktorých potravín sa to dotkne. To, ktoré potraviny sú základné zatiaľ nemáme u nás definované.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie