Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Cyperská firma dostala najmenej 200 miliónov a odchádza z Dôvery (zlomové okamihy Dôvery)

foto N - Tomáš Benedikovič
foto N – Tomáš Benedikovič

Penta získala celú poisťovňu Dôvera. Pokúšala sa o to aj v minulosti, ale cyperskej firmy, za ktorou je podľa médií Juraj Široký, sa dlho nevedela zbaviť.

Druhá najväčšia poisťovňa na našom trhu – Dôvera bude mať len jedného majiteľa, a to investičnú skupinu Penta. Skupina aj poisťovňa to oznámili na Twitteri.

„Je štandardné, že nehovoríme o cene. Je to transakcia medzi súkromnými firmami,“ povedal hovorca Martin Danko. Pôvodne sa hovorilo o sume vyše 150 miliónov eur.

Nevyjadril sa ani právnik Daniel Futej, ktorý oficiálne vystupuje v mene druhého akcionára z Cypru Prefto Holding Limited. Neoficiálne sa ako  majiteľ spomína Juraj Široký, ktorý stojí aj za Váhostavom.

Zmluvu podpísali v týchto dňoch, obchod ešte musia schváliť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Protimonopolný úrad.

Penta je navonok roky v spore s vládami Smeru, niečo iné však hovorí údajné spojenie so Širokým. Tu je zopár zlomových okamihov v histórii Dôvery.

Prvý spor s Ficom o zisk

Prvý spor prišiel, keď prvá vláda Roberta Fica zakázala vlastníkom poisťovní vyplácať si zisk. Premiér to odôvodňoval tým, že peniaze majú ísť naspäť do zdravotníctva.

Ústavný súd neskôr povedal, že to bolo protizákonné a štát prehral aj medzinárodnú arbitráž s majiteľmi najmenšej poisťovne na trhu – Union. Penta arbitráž nevyhrala, arbitrážnemu súdu sa nepozdávala ich vlastnícka štruktúra, a tak o veci nerozhodol.

Milióny si aj tak vyplatili

Majitelia Dôvery však prišli na spôsob, ako sa k peniazom dostať. Dôvera sa spojila s konkurentom – poisťovňou Apollo. Pri ich spájaní vytvorili účtovnú operáciu, kde si zabezpečili, že o zisky na čas neprídu.

Urobili to tak, že pred spojením bol znalecký posudok o 470 miliónov eur nižší ako suma, ktorou spojenú poisťovňu ocenil znalec po spojení. Nešlo o to, že by spojená poisťovňa mala o toľko viac hotovosti či majetku, hodnota narástla na papieri. Z tejto sumy spojená poisťovňa Dôvera zobrala niečo vyše 400 miliónov a v účtovníctve to začali viesť ako záväzok voči akcionárom. Z tejto sumy majitelia Dôvery neplatia dane, dovoľuje im to zákon.

Peniaze si majitelia postupne vyplácajú. Vlani bol záväzok voči akcionárom už len 35 miliónov eur. Hovorca Danko vraví, že tieto peniaze Prefto dostane. „Dostali takmer celú časť, ale bude to premietnuté do kúpnej ceny,“ povedal.

Znamená to, že Penta a Prefto si už vyplatili takmer 400 miliónov eur. Prefto za päť rokov z Dôvery vytiahlo takmer 200 miliónov eur a teraz ešte dostane od Penty peniaze za polovicu Dôvery.

A odkiaľ mali peniaze? Zisk poisťovne by nedokázal pokryť tieto záväzky. Vlastníci poisťovne si vzali úver. Založili v ňom poisťovňu a úver splácajú.

Nový akcionár

Cenou za zákaz zisku bolo, že Penta už nevlastnila celú Dôveru. Pribudol jej tam akcionár z Cypru – Prefto. Tým, že Penta teraz kúpila aj jeho časť, už nebude musieť čeliť otázkam, kto naozaj vlastní polovicu Dôvery. Aj keď oficiálne za Prefto vystupoval právnik Daniel Futej, v skutočnosti mal byť za firmou Juraj Široký.

Vplyvom Širokého sa vysvetľovalo aj to, že Zuzana Zvolenská sa stala ministerkou zdravotníctva. Predtým, ako nastúpila na ministerstvo zdravotníctva v druhej vláde Roberta Fica, totiž sedela vo vedení Dôvery. Poisťovňa otvorene hovorila, že ju navrhol druhý akcionár – Prefto Holding Limited.

Druhý spor s Ficom o jednu poisťovňu

Druhý spor mala Dôvera s premiérom, keď oznámil, že chce jednu poisťovňu, a to štátnu. Majiteľom Unionu a Dôvery pohrozil, že buď svoje poisťovne predajú dobrovoľne, alebo ich vyvlastní.

Vtedy Penta ohlásila, že kupuje druhú polovicu firmy od cyperského spoločníka. Mali vraj rozdielne názory na jednu poisťovňu – Prefto chcelo poisťovňu predať štátu, Penta zostať.

Predaj sa však nepodaril. Oficiálnym dôvodom bolo, že si akcionári Dôvery vzali od konzorcia bánk 180 miliónov úver a banky boli proti predaju.

Danko hovorí, že pre banky už dnes nie je problém, že sa zmení vlastnícka štruktúra. Riziko jednej poisťovne už totiž nie je vnímané ako akútna hrozba, preto banky takejto kúpe nebránia. Danko nechcel povedať, koľko ešte musia splatiť.

Penta a zdravotníctvo

Penta je dnes po štáte najväčším hráčom v zdravotníctve. Dôvera je súčasťou rozsiahleho portfólia. Je druhou najväčšou poisťovňou na našom trhu, má viac ako 1,4 milióna poistencov. Predbehla ju len štátna Všeobecná.

Dôvera bola jednou z prvých investícií v zdravotníctve, Penta v nej podniká od roku 2002. V roku 2013 mala poisťovňa zisk 46 miliónov eur.

Okrem poisťovne má Penta aj najväčšiu sieť lekární pod značkou Dr. Max. Tie sú aj v Česku a Poľsku. Má aj najväčšiu sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia, kde je dvanásť zariadení, najmä na východe Slovenska. Teraz Penta čaká na ďalšie dve nemocnice – v Galante a Dunajskej Strede, musí im kúpu schváliť Protiminopolný úrad.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Gastrolístky predsa len nebudú povinné, najnovšie sa zdá, že od marca
 • Železnice: Namiesto RegioJetu budú na trati do Komárna premávať rakúske ÖBB a Železničná spoločnosť Slovensko
 • Burzy: Akcie na Wall Street začali týždeň prudkým poklesom
 • Uniknutý plán reforiem: Prečítajte si náčrt zmien v daniach, dôchodkoch a ďalších oblastiach
 • Poradňa: Mám 100 eur investovať do jedného fondu alebo ich rozdeliť?

Teplárne bez uhlia, kotlíkové dotácie a lepšie vlaky. Pozrite si plán zelených reforiem

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Až 80-tisíc domácností dostane dotáciu na nový kotol a štátne teplárne prestanú používať uhlie. Počíta s tým prvá verzia vládneho programu reforiem. V oblasti životného prostredia ráta aj s ďalším rozširovaním kanalizácií.

Minúta po minúte

Ekonomický newsfilter: Gastrolístky predsa len nebudú povinné, najnovšie sa zdá, že od marca +

 • RegioJet odchádza, štát sa na dva roky vracia
 • Beljajev nakupuje ďalej aj v kríze
 • Neplatiť dane sa bude dať elegantne aj naďalej

Americké akcie dnes oslabili. Prispeli k tomu obavy z ďalších karanténnych opatrení v Európe a prieťahy ohľadom schválenia ďalšieho záchranného balíka americkej ekonomike.

 • Dow Jonesov index klesol o 1,84 percenta na 27 147,70 bodu
 • S&P 500 klesol na 3281,06 bodu
 • Nasdaq sa znížil o 0,13 percenta na 10 778,80 bodu

„Washington sa podľa všetkého štvrtému záchrannému balíku nepribližuje,“ konštatoval analytik David Joy zo spoločnosti Ameriprise, podľa ktorého na akciové trhy vplýva ekonomická neistota. Rokovania o rozsahu a štruktúre ďalšieho záchranného balíka americkej ekonomike v Kongrese už týždne končia v slepej uličke.

Na devízových trhoch dnes posilňoval dolár. Záujem o neho sa zvyšuje v reakcii na zhoršenie pandémie. Investori sa obávajú, že krajiny najviac zasiahnuté pandémiou začnú znovu obmedzovať ekonomické aktivity.

Dolárový index si okolo 22:50 SELČ pripisoval 0,7 percenta na 93,54 bodu. Euro voči doláru v rovnakom čase oslabovalo asi o 0,6 percenta na 1,1771 USD. (čtk, reuters)

EÚ dala bankám 18 mesiacov na to, aby znížili závislosť od klíringu v Británii, ktorá v januári vystúpila z EÚ a jej voľný prístup na trh Únie sa skončí v decembri.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis v pondelok povedal, že schválil návrh, ktorý umožňuje britským klíringovým domom alebo centrálnym protistranám (CCPs), aby poskytovali služby zákazníkom z EÚ ešte 18 mesiacov po januári 2021.

EK dáva účastníkom trhu v EÚ čas, ktorý potrebujú na zredukovanie nadmernej závislosti od britských CCPs, a EÚ čas na to, aby vybudovala vlastné klíringové kapacity, uviedol Dombrovskis.

Derivátový trh EÚ je takmer výhradne sústredený v Londýne a v roku 2018 jeho teoretická hodnota predstavovala 660 biliónov eur, čo je takmer 300-násobok celej britskej ekonomiky.

„Klíringové domy hrajú systémovo dôležitú úlohu v našom finančnom systéme,“ uviedol Dombrovskis. „Prijali sme toto rozhodnutie, aby sme ochránili našu finančnú stabilitu, ktorá je jednou z našich kľúčových priorít.“ (tasr, reuters)

Česká mediálna skupina Economia daruje 200 000 eur nezávislému maďarskému portálu Telex.hu. Ten založili bývalí novinári portálu Index, ktorí v júli podali hromadnú výpoveď pre nátlak zo strany vlády. Economia vlastní týždenník Respekt či české Hospodárske noviny.

Index bol najväčším maďarským médiom kritickým k vláde. Takmer všetci zamestnanci Indexu odišli po prepustení šéfredaktora, čo nazvali „otvoreným pokusom o nátlak“. To zvýšilo obavy, že vláda Viktora Orbána zvyšuje snahy o umlčanie kritických hlasov. (tasr, e15)

Premiér chce zmenu zákona o nebankových investičných spoločnostiach. Hovorí o tom, že treba zreteľne, napríklad na bilbordoch, označiť riziká investovania do nich.

Lufthansa napriek masívnej štátnej podpore prepustí viac zamestnancov na plný úväzok než plánovaných 22-tisíc. Na zemi zostane natrvalo najmenej 150 z pôvodných 760 lietadiel, čo je aspoň o polovicu viac, než firma zamýšľala.

Dopravca siaha k výraznejším škrtom vzhľadom na nové odhady, podľa ktorých ponuka letov v tomto roku bude pre cestovné obmedzenia na 20 až 30 % v porovnaní s predkrízovým obdobím. Pôvodne predpokladal, že koncom roka bude mať naspäť vo vzduchu polovicu lietadiel.

Lufthansa získala od vlády podporu na prežitie koronakrízy za 9 miliárd eur. V súčasnom kvartáli sa chystá odpísať 1,1 miliardy eur.

Viac o škrtoch Lufthansy:

 • dlhodobo vyradí z prevádzky osem veľkokapacitných lietadiel A380 a desať strojov A340-600, s ktorých návratom do prevádzky pôvodne počítala. Trvalo mimo prevádzky bude aj zostávajúcich sedem lietadiel A340-600;
 • v 1. štvrťroku 2021 plánuje škrtnúť 20 % manažérskych pozícií a v Nemecku zníži administratívne kancelárske priestory o 30 %;
 • podľa najnovších údajov zamestnáva 128-tisíc ľudí. Vlani ich bolo o 10-tisíc viac, pričom väčšinou firmu opúšťali ľudia, ktorí pre ňu pracovali v cudzine.

Koronakríza tvrdo zasiahla leteckú dopravu po celom svete. Lufthansa prichádza mesačne o 500 miliónov eur a dúfa, že vďaka redukcii kancelárskych plôch to v zime bude o 100 miliónov eur za mesiac menej. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať