Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Lobing po švédsky: výrobca stíhačiek objavil Košice, sľúbil pomoc výskumníkom

Foto - Wikipedia
Foto – Wikipedia

Manažéri švédskej zbrojovky Saab by radi ukázali, že na Slovensko neprišli len zarobiť peniaze a vrátiť sa domov.

Ficovej vláde chcú predať svoje stíhačky Gripen a radary na protivzdušnú obranu. Okrem toho sa však rozhliadli po krajine a vytypovali si miestnych partnerov, ktorým by mohli pomôcť.

„V krajinách, kde sme prítomní, sa snažíme o nadviazanie dlhodobej spolupráce,“ hovorí viceprezident Saabu pre marketing Daniel Boestad.

Švédi zistili, že na Slovensku nie sú príliš rozvinuté takzvané podnikateľské inkubátory – centrá, ktoré by pomáhali nádejným výskumníkom dostať svoje nápady na trh.

Dohodli si preto spoluprácu s Technickou univerzitou v Košiciach, ktorá sa jeden takýto inkubátor chystá otvoriť. „Košická univerzita na nás svojimi projektmi urobila dojem,“ pochválil Saab Košičanov.

Vzájomnú družbu predstavili Saab a košická univerzita minulý štvrtok. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vzájomnú družbu predstavili Saab a košická univerzita minulý štvrtok. Foto N – Tomáš Benedikovič

Švédske kontakty

Zbrojovka si pôvodne hľadala príležitosti v Bratislave, zistila však, že v Košiciach by o ňu stáli viac.

„My sa už niekoľko rokov pripravujeme na rozbehnutie podnikateľského inkubátora. Chýbali nám skúsenosti, ako ho vybudovať a ako ho riadiť,“ hovorí rektor Technickej univerzity v Košiciach Anton Čižmár.

Saab preto ponúkol svoje kontakty. Univerzite sprostredkoval exkluzívnu spoluprácu s podnikateľským inkubátorom Lead zo švédskeho Linköpingu, od ktorého sa môžu Košičania učiť.

„Neponúkame priamo peniaze. Z nášho pohľadu je dlhodobá spolupráca výhodnejšia, než nejaká jednorazová finančná pomoc,“ hovoria Švédi.

Švédska zbrojovka podniká po celom svete a zamestnáva okolo 14-tisíc ľudí. Vedenie košickej univerzity tvrdí, že presne takéhoto silného partnera potrebujú.

„My sme búchali na všetky dvere, ale na Slovensku chýba vládny plán na podporu takýchto centier. Preto si hľadáme partnerov z biznisu, ako je práve Saab,“ dodáva Čižmár.

Košický inkubátor by mal začať fungovať už v lete. Zastrešiť by naraz mohol sedem sľubných firiem.

Inkubátor košickej univerzity by mal naraz zastrešiť projekty siedmych rôznych firiem. Foto - TASR
Inkubátor košickej univerzity by mal naraz zastrešiť projekty siedmich rôznych firiem. Foto – TASR

Nápad pre fabriky

Podnikateľské inkubátory sú založené na myšlienke, že budú pomáhať nápadom, ktoré by mohli mať šancu preraziť na trhu. Nádejným podnikateľom poskytnú možnosť využívať kancelárie, prístroje na rôzne experimenty, alebo im pomôžu so zháňaním investorov.

„Je fajn, že v Košiciach máme už teraz mnoho pracovných miest v oblasti IT, takže mladí ľudia nemusia po škole automaticky odchádzať,“ hovorí Čižmár.

„Teraz by sme sa radi posunuli ďalej. Chceme podporiť tých, ktorí majú nejaké nápady a chcú viac než rutinnú prácu,“ dodáva.

Jedným z projektov, ktorému by košický inkubátor mal pomáhať, je Fixer. Skupina výskumníkov pod vedením Ivana Klimka sa rozhodla ponúknuť fabrikám metódu, ako minimalizovať chyby, ktorých sa na linkách dopúšťajú robotníci.

Riešenie spočíva v tom, že sa robotníkom rozdajú okuliare, na ktorých budú malé kamery. Tie by pomocou infračerveného signálu sledovali, či pracovníci montujú súčiastky tak, ako majú predpísané. A v prípade odchýlky by sa automaticky zastavili stroje.

„Pokiaľ robotníci musia robiť monotónnu prácu, často sa stane, že nechtiac urobia chyby. To však pre firmy znamená zdržanie, plytvanie materiálom či zmluvné pokuty,“ hovorí Klimek, čerstvý absolvent košickej univerzity.

Ako má fungovať Fixer košických výskumníkov.
Ako má fungovať Fixer košických výskumníkov.

Klimek dúfa, že práve vznikajúci inkubátor ich projektu pomôže. „Je niečo iné, keď idete na trh sami za seba, ako keď máte za sebou univerzitu, ktorá má nejaké zázemie i nejaké kontakty,“ poznamenáva Klimek.

Až doteraz mali výskumníci najbližšie takéto centrum v poľskom Krakove. „Bude, samozrejme, fajn, keď podnikateľský inkubátor budeme mať aj tu v Košiciach,“ dodáva.

Lobing po švédsky

Zbrojovka Saab (ktorá je majetkovo oddelená od automobilky rovnakého mena) môže len ťažko skrývať, že jej záujem o Košice má spojitosť s armádnymi obchodmi. Ešte pred štyrmi rokmi Švédi hovorili, že na Slovensku neplánujú žiadne aktivity.

Potom však nastúpila druhá Ficova vláda. Jej minister obrany Martin Glváč sa začal pohrávať s myšlienkou, že by obstaral nové stíhačky namiesto súčasných ruských strojov MiG-29.

Švédi zareagovali okamžite. So slovenskými politikmi či vojakmi nadviazali prvé kontakty a začali sponzorovať organizovanie bezpečnostných či biznisových konferencií v Bratislave.

Tie poskytujú kulisu pre nezáväzné rokovanie a zároveň na nich Švédi ukazujú propagačné materiály svojich stíhačiek či ďalších vojenských „hračiek“.

Pred niekoľkými mesiacmi prišla ďalšia fáza. Saab si v Bratislave otvoril kanceláriu a začal nadväzovať spoluprácu s domácimi výskumníkmi.

„Sme firma zameraná na inovácie, preto sa snažíme vyhľadávať sľubné projekty,“ tvrdí Boestad. Minulý týždeň napríklad Saab v spolupráci so švédskou ambasádou organizoval seminár o inováciách v Bratislave, na ktorý priletel aj štátny tajomník švédskeho ministerstva pre podnikanie Oscar Stenström.

Obrázky stíhačiek nemôžu chýbať ani na konferencii o nádejných podnikateľoch. Foto N - Tomáš Benedikovič
Stíhačky nemôžu chýbať ani na konferencii o nádejných podnikateľoch. Foto N – Tomáš Benedikovič

Miesto montovní

Ešte donedávna mohli zbrojovky pri veľkých obchodoch ponúkať takzvané offsety. Teda navrhnúť vládam, že ak im dajú požadovanú zákazku, do jej realizácie zapoja miestny priemysel.

Spolupráca sa však často skončila pri tom, že zbrojovky od domácich firiem kupovali len menej sofistikované súčiastky, alebo ich využívali na zmontovanie privezeného polotovaru.

Tento typ pomoci pred pár rokmi zakázala Európska komisia. Saab preto musel zvoliť inú cestu a ako najlepšia alternatíva mu pripadala podpora mladých slovenských výskumníkov.

Podobný typ lobingu je bežný aj inde. Keď sa napríklad americká spoločnosť Westinghouse pred časom uchádzala o dostavbu českej jadrovej elektrárne Temelín, pražskí vedci naraz začali dostávať ponuky na spoluprácu od amerického námorníctva.

Či záujem Švédov o Slovensko pretrvá aj v prípade, že Saab žiadny obchod neurobí, sa ešte len ukáže. Manažéri zbrojovky v každom prípade zdôrazňujú, že s Košičanmi chcú spolupracovať aj naďalej.

Samotní výskumníci tieto súvislosti zatiaľ príliš neriešia. „Samozrejme všetci poznáme dôvody, prečo Saab prišiel na Slovensko, to ale nie je podstatné. My sme radi, že tu máme takúto významnú firmu, ktorá nám môže pomôcť,“ hovorí Klimek.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Rakúšania dali hodinovú výpoveď legende slovenského bankového lobingu 

Ekonomický newsfilter: Rakúšania vyhodili Béreša a Faixa z Prve stavebnej tak, aby si to každý pamätal +

 • Žiga blokuje spojenie Západoslovenskej a Východoslovenskej energetiky
 • Ceny elektriny pre malé firmy a domácnosti pôjdu hore o 10 %
 • Saudskoarabi sa spamätáva rýchlo, ropa už nestúpa
 • Na znížení DPH na noviny zarobí najviac majiteľ Nového Času Siekel
Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto - TASR
Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto – TASR
Zdieľať

Vláda počas výjazdového rokovania v Giraltovciach rozdelila pre dve mestá a obce okresu Svidník takmer 1,3 milióna eur. Pôvodne plánovanú sumu jeden milión eur počas rokovania kabinet zvýšil.

Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy. Uvoľnené majú byť do 31. októbra.

„Nad pôvodne plánovaný milión eur bolo podporené mesto Svidník sumou 100.000 eur na vybudovanie denného stacionára. Samozrejme, je to menšia časť, väčšiu časť bude dávať mesto, ale prispeli sme aj takouto čiastkou, aby sa stacionár rozbehol. Je to mestský stacionár. Plus mesto Svidník dostane 40.000 eur na rekonštrukciu a dobudovanie Domu európskej kultúry,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Mesto Giraltovce získalo podľa jeho slov príspevok vo výške 80.000 eur na výťah a bezbariérový vstup do domu kultúry. „Sumou 20.000 eur prispejeme Základnej umeleckej škole v Giraltovciach. Myslím si, že všetci ste ich mali možnosť vidieť, ale hlavne počuť. Podporili sme aj dve obce, najväčšiu obec v kraji, Kračúnovce. Pre povodne tam boli zničené miestne komunikácie. Bola podporená sumou 40.000 eur. A takisto na havarijný stav komunikácií v obci Hrabovčík bola zvýšená suma o 13.000 eur,“ doplnil Raši.

Ako povedal, ide o veľmi špecifický okres, ktorý má 66 obcí a dve mestá. „Z toho štyri obce sú do 20 obyvateľov, 19 obcí je do 100 obyvateľov, iba dve obce sú nad 1000 obyvateľov. Preto aj návrh zo všeobecnej pokladničnej správy o rozdelení milióna obsahuje viac ako 100 položiek,“ skonštatoval Raši.

Mesto Svidník získalo z pôvodne plánovaného milióna eur 300.000 eur na zastrešenie zimného štadióna. Giraltovce získali 25.000 eur na rozšírenie tepelných rozvodov v materskej škole, rovnaká suma pôjde aj na modernizáciu školskej jedálne pri Základnej škole na Budovateľskej ulici. Na rekonštrukciu verejných svietidiel v miestnej časti Francovce mesto získalo 10.000 eur a na ukončenie environmentálnej záťaže na Ulici na serpentínach zas finančnú čiastku 15.000 eur. Na rekonštrukciu chodníkov a odstavných plôch v Giraltovciach smeruje 50.000 eur.

Viaceré obce získali finančné príspevky na rekonštrukciu obecných úradov a domov kultúry i na obnovu miestnych ciest a komunikácií. Financie získali aj viaceré cirkvi, športové kluby a zväzy či občianske združenia.

Vláda bude v stredu (18. 9.) zasadať v obci Čaňa v okrese Košice – okolie. (tasr)

Zdieľať

Brusel dovolil E.ON-u ovládnuť VSE. Chýba ale súhlas štátu

Nemecký koncern E.ON bude s prevzatím Východoslovenskej energetiky čakať na novú vládu. E.ON síce získal súhlas Európskej komisie, ale potrebuje ešte aj dohodu so štátom. Kabinet Smeru si chce na akcie VSE uplatniť predkupné právo.

Súhlas Európskej komisie sa týka nielen Východoslovenskej energetiky (VSE), ale aj mnohých iných európskych firiem, ktoré si medzi sebou vymieňajú nadnárodné nemecké koncerny E.ON a RWE.

V prípade Slovenska to má mať jeden významný efekt: E.ON, ktorý už vlastní Západoslovenskú energetiku (ZSE), prevezme aj VSE.

Posilnil by si tak postavenie v obchode s energiami a zdvojnásobil by územie, na ktorom zabezpečuje distribúciu elektriny ku koncovým zákazníkom.

Aký to má háčik:

O VSE prejavil záujem aj minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý by ho chcel včleniť do portfólia štátneho obchodníka s plynom SPP.

Tento fakt je už niekoľko mesiacov známy. Nové je podľa informácií Denníka E to, že o osud VSE sa bude rozhodovať až za budúcej vlády. Nemci sa chcú totiž vyhnúť tomu, aby ich dohodu o VSE prekazila ambícia ministra Žigu získať túto distribučnú spoločnosť.

Do toho prišla prekvapujúca zmena: 

RWE pred pár dňami vyčlenili VSE z okruhu aktív, ktoré si vymieňa s E.ON-om. Distribučná spoločnosť teda zostane nateraz súčasťou RWE.

Z tlačového stanoviska eurokomisie však vyplýva, že Brusel túto poslednú zmenu nebral do úvahy a transakcie posudzoval tak, ako keby medzi nimi bol aj predaj VSE.

V správe Bruselu sa totiž píše, že na Slovensku sa spoločnosti, ktoré sú súčasťou fúzie (VSE a ZSE) tradične zameriavajú na rôzne regióny v rámci krajiny a preto bola medzi nimi len obmedzená konkurencia. „Európska komisia nenašla dôkaz, že by si firmy v budúcnosti konkurovali viac, ak by k fúzii nedošlo,“ píše sa v stanovisku.

Vyzerá to teda tak, že Európska komisia dovolila predaj VSE E.ON-u, aj keď ten už prestal byť aktuálny.

O ďalšom osude VSE sa bude rozhodovať až v ďalšom volebno období.

Zdieľať

Úrad pre dohľad nedovolil poslancom nahliadnuť, ako komisia vyberala firmy, ktoré dostali licencie na záchranky. „Konanie predsedu Haška je neospravedlniteľné. Najprv odmietol zbaviť jednotlivých členov komisie mlčanlivosti, teraz zabránil poslancom súťaž skontrolovať,“ povedala poslankyňa SaS Jana Cigániková. 

„Ako má občan veriť takémuto úradu, ktorý má navyše dohliadať nad jeho zdravotnou starostlivosťou?“ dodala s tým, že žiada ministerku Kalavskú, aby navrhla odvolanie Tomáša Haška.

Viac o téme čítajte tu.

Zdieľať

Jozef Mihál zo Spolu hovorí, že koalícia pri dôchodkoch nerešpektuje vlastnú zmenu ústavy. Pri výpočte veku pri ženách by niektoré prišli o štyri mesačné dôchodky, upozorňuje.

Celé vyjadrenie bez úprav:

Strany vládnej koalície pripravili zákon o stanovení dôchodkového veku, ktorý je protiústavný a poškodzuje práva veľkej skupiny občanov. Po “obedoch zadarmo” podľa neho vládna väčšina opäť dokázala, že nie je schopná riadne spravovať štát.

Zákon o stanovení dôchodkového veku zavádza tabuľku, v ktorej je určený dôchodkový vek pre jednotlivé vekové ročníky a osobitne pre mužov a ženy podľa počtu vychovaných detí. Lenže vládna koalícia nerešpektuje zmenu ústavy, ktorú sama navrhla a nedávno pretlačila v parlamente.

Podľa prijatej ústavnej zmeny má mať žena, ktorá vychovala tri a viac detí, dôchodkový vek o 18 mesiacov nižší. Príklad: muž, ročník narodenia 1960, má podľa tabuľky dôchodkový vek 63 rokov. V zmysle ústavy žena, ktorá vychovala tri deti, má mať dôchodkový 61 rokov a 6 mesiacov. V tabuľke, ktorú navrhla vládna koalícia, má dôchodkový vek 61 rokov a 10 mesiacov. Chcú ju obrať o 4 mesačné dôchodky.

Poslanci SPOLU nesúhlasili so zmenou ústavy. “Navyše, drastické a časté zásahy do dôchodkového systému škodia súčasným aj budúcim dôchodcom. Avšak, ústavu je potrebné dodržiavať,” dodal J. Mihál.

Zdieľať

Nemecký ZEW indikátor ekonomického sentimentu v septembri oproti augustu výrazne vzrástol o 21,6 bodu (na -22,5 bodu). Vrátil sa tak na svoju júnovú úroveň, no je už takmer tri roky výrazne pod úrovňou dlhodobého priemeru (21,5 bodu).

Hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie kleslo (o 6,4 bodu na -19,9 bodu), čo je najnižšia úroveň od mája 2010, upozornila Národná banka Slovenska.

„Nárast indikátora neznamená, že je vývoj nemeckej ekonomiky na nasledujúcich 6 mesiacov jednoznačný – výhľad ekonomiky je naďalej podľa úrovne indikátora negatívny,“ uviedla NBS.

Nenaplnili sa však očakávania finančných expertov o zintenzívnení obchodného konfliktu medzi USA a Čínou a pretrváva nádej, že sa bude dať vyhnúť brexitu bez dohody.

Aj napriek zlepšeniu je v treťom štvrťroku priemerná hodnota ZEW výrazne pod úrovňou predchádzajúceho kvartálu. Indikuje tak riziko možného poklesu ekonomiky aj v treťom štvrťroku.

Zdieľať

Sme rodina tvrdí, že „nespravodlivý výpočet“ odchodu do dôchodku sa týka 111-tisíc žien. Petra Krištúfková oznámila, že podali pozmeňovací návrh, ktorý problém odstráni.

Od 1. júla začal platiť ústavný zákon, ktorý rieši dôchodkový strop. Dôchodkový vek na Slovensku sa ústavne zastropoval na 64 rokov. Ženy zároveň pôjdu do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa.

Krištúfková však upozornila, že súčasná právna úprava neakceptuje ústavný zákon a približne 111-tisíc žien je v tejto súvislosti diskriminovaných. Ženám narodeným v rokoch 1958, 1959 a 1960 sa podľa nej neodpočítava za každé dieťa šesť mesiacov.

Ani pozmeňovací návrh predložený na parlamentnom sociálnom výbore poslancom Ľubomírom Vážnym, ktorého súčasťou bola tabuľka, fixne definujúca vek odchodu do dôchodku, podľa jej slov nevyriešila spôsobenú nespravodlivosť voči tejto skupine žien.

„Nie je jasné, podľa akého kľúča bola táto tabuľka vyhotovená, keď ústavný zákon jasne hovorí: odpočet na každé vychované dieťa je 6 mesiacov,“ podotkla Krištúfková.

Zároveň skonštatovala, že hnutie Sme rodina predkladá do parlamentu pozmeňujúci návrh, „ktorého súčasťou je nová fixná tabuľka, ktorá spravodlivo odpočítava šesť mesiacov za každé vychované dieťa“. (tasr)