Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kedy budete môcť počas Veľkej noci nakúpiť?

Väčšina obchodov a nákupných centier u nás sa počas sviatkov na tri dni zatvorí. V Česku bude možností na nákupy viac.

Už vlani boli obchody na Slovensku počas väčšiny veľkonočných sviatkov zatvorené. Tento rok sa to zopakuje, podľa zákona totiž nemôže veľká väčšina obchodníkov tri zo štyroch dní Veľkej noci predávať.

Zákonník práce jasne určil, ktorých dní sviatkov sa týka zákaz predaja. Patrí medzi ne aj Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok.

Väčšina predajní aj nákupných centier tak bude predávať ešte na Zelený štvrtok podľa svojich štandardných otváracích hodín, ale v piatok ostanú zatvorené a otvoria opäť v sobotu. Ďalšie dva dni ostanú znovu zatvorené.

Tak to platí vo veľkých reťazcoch Billa, Lidl či Kaufland, Terno aj COOP Jednota. Rovnako bude mať svoje hypermarkety, supermarkety a menšie obchody v piatok, nedeľu a pondelok zatvorené aj Tesco, počas týchto dní nebude predávať ani online. V nedeľu bude mať podľa webu zatvorené aj čerpacie stanice, v piatok a pondelok ich otvorí.

Zatvorené nebude všade

Neplatí to však pre úplne všetky obchody. Zákon totiž stanovil výnimky, a tak napríklad na staniciach a letiskách môžu byť obchody otvorené.

Tak bude mať na bratislavskom letisku otvorenú svoju predajňu s potravinami počas všetkých štyroch dní sviatkov reťazec Delia. Na Veľký piatok aj Veľkonočný pondelok bude mať otvorené na košickej stanici zase napríklad reťazec Tiger, v iných mestách má zatvorené.

Predávať počas sviatkov môžu aj obchody so suvenírmi či s cestovnými lístkami, ale aj predajne na čerpacích staniciach a lekárne.

Zákaz predaja sa nevzťahuje ani na predajne, v ktorých počas sviatku neobsluhujú zamestnanci, ale ponúka v nich tovar ich majiteľ či živnostník. Fungovať aj počas sviatkov môžu služby, takže reštaurácie, kaviarne, ale aj kiná či fitnescentrá môžu mať otvorené.

Z reťazcov s viacerými obchodmi v Bratislave a okolí tak otvorí niektoré svoje obchody aj v piatok, nedeľu či pondelok napríklad Delia.

Predávať aj počas veľkonočných sviatkov môžu aj veľkoobchody, pretože zákaz sa týka maloobchodného predaja. Štandardne tak, ako počas iných sviatkov, budú mať pre svojich partnerov otvorené prevádzky Metro Cash & Carry.

No nie všetky dni sviatkov. Podľa informácií zverejnených na webe reťazca bude mať pre partnerov štandardné otváracie hodiny v piatok a pondelok, no na druhý deň má distribúciu uzatvorenú. V nedeľu budú predajne Metro zatvorené úplne.

Ľudia si už zvykli

Na Slovensku sa počet dní, počas ktorých je obmedzený maloobchodný predaj, zvýšil v polovici roka 2017. Vtedy sa rozšíril na 15,5 dňa, keď musí ostať veľká väčšina predajní zatvorená.

Väčšina obyvateľov Slovenska sa s väčším počtom dní, keď si nemôžu nakúpiť, zmierila. V prieskume, ktorý urobila začiatkom roka 2018 na vzorke 1012 ľudí agentúra Focus pre Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave, Sociologický ústav SAV a Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave, vyšlo, že takmer 80 % slovenských spotrebiteľov súhlasí s tým, aby počas cirkevných sviatkov bol obmedzený predaj v obchodoch.

Podobne väčšina ľudí súhlasí s obmedzením predaja aj počas iných štátnych sviatkov. Počas vianočných a veľkonočných sviatkov je ich súhlas so zákazom predaja ešte výraznejší – počas Vianoc aj Veľkej noci skôr či rozhodne súhlasí s obmedzením predaja takmer 90 % spotrebiteľov.

Ako za hranicami?

O niečo voľnejšie majú upravený zákaz predaja počas veľkonočných sviatkov v Českej republike. Aj tam síce platí, že nebudú obchody otvorené všetky štyri sviatočné dni, ale zákaz predaja je tam miernejší.

Hoci je aj v Česku Veľký piatok podobne ako Veľkonočný pondelok sviatkom, v piatok nemusia byť obchody zo zákona povinne zatvorené. Zákaz predaja sa počas týchto jarných sviatkov týka povinne len Veľkonočného pondelka, takže na Veľký piatok aj na Veľkonočnú nedeľu budú aj väčšie obchody otvorené.

V Česku navyše platí zákaz predaja počas vybraných sviatkov len pre predajne s plochou viac ako 200 štvorcových metrov. Väčšina menších predajní v Česku preto môže mať aj počas sviatku otvorené.

Zákaz predaja sa podobne ako u nás netýka ani obchodov na staniciach a letiskách, v nemocniciach, lekární, čerpacích staníc.

V Rakúsku budú na Veľkonočnú nedeľu obchody zatvorené, tak ako sú zatvorené aj v iné nedele počas roka. Nenakúpite ani na Veľkonočný pondelok, ktorý je v tejto krajine sviatkom.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

EÚ žiada vrátiť 28 mil. eur za predražené online vzdelávanie. Polícia žiadny trestný čin nevidí

Európsky protikorupčný úrad preveroval slovenský projekt celoživotného vzdelávania a žiada späť peniaze, ktorými na ne EÚ prispela. Projekt mal za ministra Čaploviča na starosti Národný ústav celoživotného vzdelávania. Ministerstvo školstva teraz vo svojom rozpočte bude musieť nájsť milióny eur a poslať ich späť do Bruselu.

Minúta po minúte

Zdieľať

V Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur. Tvária sa ako stránky známych médií či spoločností, ako napríklad iDnes.cz, iHned.cz, Aktuality.sk, T-Mobile či Samsung.

Väčšinou sú písané lámanou češtinou či slovenčinou a vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu.

Tieto stránky často menia svoju podobu, samotný obsah ponuky aj internetovú adresu a užívateľ sa na ne môže, okrem iného, dostať po kliknutí na podozrivo formulovaný sponzorovaný post na Facebooku, ktorý napríklad informuje o špeciálnej akcii Samsungu. Klienti týmto riskujú nielen stratu zaslaných peňazí, ale aj zneužitie svojej identity. (tasr)

Zdieľať

Zmenu v minimálnych dôchodkoch, ktorú presadila SNS, podľa Richarda Sulíka bude treba po voľbách napraviť. Zdôvodnil to nespravodlivosťou, ktorú zavádza. Hovorí, že ak sa neurobia zmeny, o pár rokov občan, ktorý 40 rokov nerobil, penziou predbehne toho, kto pracoval 40 rokov.

Ak bude SaS súčasťou budúcej vlády, bude podľa Sulíka presadzovať aj zrušenie vlakov zadarmo a ich nahradenie výraznými zľavami na železnici, ale aj v autobusovej doprave. Obedy zadarmo pre školákov by podľa neho malo nahradiť zvýšenie daňového bonusu na dieťa tak, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, aký druh stravy dieťaťu doprajú a na čo peniaze od štátu využijú.

SaS tiež chce zliberalizovať trh v osobnej železničnej doprave tak, aby mohli súťažiť súkromní dopravcovia. V nákladnej železničnej doprave by podľa Sulíka malo dôjsť k privatizácii Carga, aby sa nekopili ďalšie stámiliónové straty.

Zdieľať

Keď bude SaS vo vláde, rekreačné poukazy budú len dobrovoľné, povedal Richard Sulík v diskusii v RTVS. Opatrenia SNS označil za „fejk“. Podľa neho je najväčší benefit pre zamestnancov vyššia mzda.

Zdieľať

KDH vyzýva Pellegriniho a Smer, aby prevzali zodpovednosť za mýtny tender z roku 2009. Hnutie žiada aj vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za jedno euro.

„Zmluva so SkyToll bola od začiatku podozrivá a naše pochybnosti sme vyjadrili ešte v Národnej rade Slovenskej republiky. Celková suma 106 miliónov ročne je extrémne nadsadená, najmä ak ju porovnáme s Českou republikou, kde systém stál len 43 miliónov ročne. V roku 2015 sme podali podnet na generálnu prokuratúru, ktorý bol po štyroch rokoch zamietnutý. Tento rok nám dal za pravdu NKÚ, keď konštatoval, že vzniklo podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu. Je škandalózne, že vláda sa týmto materiálom ani nezaoberala, len ho vzala na vedomie. Vyzývame premiéra Pellegriniho, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 asistentom Ľubomíra Vážneho a v rokoch 2006 až 2010 poslancom NR SR, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Zároveň žiadame čo najskoršie vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za 1 euro,“ uviedol Pavol Zajac.

„Mýtny tender je jednou z najokatejších zlodejín smeráckych vlád. Každú slovenskú domácnosť v ňom okradli o 455 eur. NKÚ konštatoval, že podmienky tendra boli od začiatku nastavené nevýhodne, a nie je možné, aby o tom všetci zúčastnení nevedeli. NKÚ konštatoval, že ak by nebolo peňazí z Európskej únie, tak by Slovensko ani nemalo za čo stavať a opravovať diaľnice – toto je výsledok smeráckeho manažovania štátu. Ak sa bude premiér Pellegrini, tak ako jeho predchodca, snažiť opäť zamiesť túto kauzu pod koberec, bude jasné, že avizovaný ‚nový Smer‘ prináša opäť len staré rozkrádanie,“ dodal europoslanec Ivan Štefanec.

Viac o téme čítajte tu.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať