Denník N

Mochovce pýtajú štvrť miliardy, požičia ich Enel a splatia všetci majitelia, teda aj štát

Na stole je jedenáste zdraženie a predĺženie termínov dostavby blokov v Mochovciach. Štát s ním musí súhlasiť, lebo inak sa nové atómky nespustia a elektrárne nebudú mať z čoho platiť dlhy.

Aktualizované o 17:30 Minister hospodárstva Peter Žiga povedal, že nesúhlasí s ďalším predlžovaním termínu a navýšením rozpočtu na dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach.

„Máme na to svoj názor, nesúhlasíme s takýmto návrhom, budeme požadovať aj personálne vyvodenie zodpovednosti priamo v riadení Slovenských elektrární,“ okomentoval Žiga.

Minister vypočítal, že by to bol už jedenásty posun v termínoch a rozpočte. Aktuálne elektrárne chcú posledný schválený rozpočet v sume 5,4 miliardy eur zvýšiť o ďalších 270 miliónov eur a avizujú odklad dostavby o ďalších osem mesiacov. Spustenie tretieho bloku sa tak môže posunúť až do budúceho roku.

Štát má v elektrárňach 34-percentný podiel. Majoritu vlastnia EPH Daniela Křetínského spoločne s talianskym Enelom.

Kým nebudú Mochovce dostavané, platia sa investície do nich z úverov, a elektrárne si preto nerozdeľujú účtovné zisky. Fakticky tak teda aj štát prispieva na investície do nových jadrových blokov. Ak sa totiž rozpočet opäť navýši, predĺži sa aj obdobie, keď štát neuvidí dividendy z firmy.

Žiga napriek tomu verejne tvrdí, že ďalšie náklady na výstavbu zaplatí väčšinový akcionár. Enel ani EPH však neplánujú elektrárňam ako svojej dcérskej firme nejaké peniaze darovať, môžu jej len pomôcť k ďalšej pôžičke.

Slovenské elektrárne sú totiž v takej zlej finančnej kondícii, že im banky ďalší úver neposkytnú. Jediná možnosť je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Mochovce

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie