Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Chcem sporiť dieťaťu: Mám mu kúpiť poistku alebo radšej dať peniaze do akcií? Odpovedá 5 odborníkov na financie

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Piatich odborníkov sme sa opýtali, koľko peňazí držať na účte a koľko investovať, ako sa zdaňujú výnosy pri investovaní a či je lepšie platiť dieťaťu poistku alebo peniaze sporiť.

1. Koľko peňazí mám držať na bežnom účte, čo si už mám presunúť na sporiaci účet a kedy už mám peniaze radšej investovať?

2. Ako je to so zdaňovaním výnosov pri investovaní? Niekedy neplatím daň, keď investujem aspoň jeden rok, niekedy, keď investujem aspoň 15 rokov a niekedy ju platím z dosiahnutého výnosu stále, bez ohľadu na dĺžku investovania.

3. Je pred letom dobrý čas na investovanie?

4. Mám si kúpiť firemný dlhopis, ktorý ponúka zaujímavý výnos? Ako mám uvažovať?

5. Mám dieťaťu platiť poistku, alebo mu mám radšej sporiť? Podľa čoho sa mám rozhodovať?

Odpovedajú:

 • Michal Mešťan, ekonóm Univerzity Mateja Bela a dátový analytik portálu ManažérÚspor.sk
 • Vladimír Baláž ekonóm Slovenskej akadémie vied
 • Roman Scherhaufer, spoluzakladateľ spoločnosti EIC, o. c. p.
 • Maroš Ďurik investičný poradca a šéf Across Private Investments
 • Maroš Ovčarik analytik portálu FinančnýKompas.sk

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

V Arce uviazli aj peniaze železničných odborov. Odmietajú zverejniť koľko

Arca lákala investorov ponúkaným vysokým zhodnotením aj agresívnou reklamou. Repro - Arca Capital
Arca lákala investorov ponúkaným vysokým zhodnotením aj agresívnou reklamou. Repro – Arca Capital

Do dlhopisov Arcy investovalo aj odborové združenie železničiarov, teda najväčšia odborová organizácia na slovenských železniciach. Výšku uviaznutých financií odmieta zverejniť, tvrdí, že jej bežnú činnosť to nemá ohrozovať.

Minúta po minúte

Do práce sa podľa údajov Google pohybuje v porovnaní so začiatkom minulého roka o tretinu menej osôb. Podľa Inštitútu finančnej politiky to naznačuje, že aj výkon slovenskej ekonomiky pravdepodobne spomalí a medziročne môže byť nižší.

„Prepad však nebude výrazný, keďže časť ekonomiky sa prispôsobila na prácu z domu, čo síce znižuje mobilitu, ale nie aktivitu ,“ uviedol inštitút vo svojom pravidelnom monitore.

Navyše, spotreba elektriny a aj počet najazdených km nákladnou dopravou sa po poklese v úvode roka v poslednom týždni stabilizovali. „Agregátny výkon ekonomiky tak výrazne ovplyvnený nie je.“

Štátna spoločnosť InvEast SK sa zlúči s MH Invest II. InvEast mala riadiť bývalý strategický priemyselný park Haniska, ​úlohou MH Invest II je príprava strategického parku na východe Slovenska.

Maďarsko chce obmedziť právomoci veľkých internetových spoločností. Ministerka spravodlivosti Judit Vargová povedala, že na jar predložia zákon, ktorým chcú dosiahnuť, aby sociálne siete nemohli svojvoľne narábať s príspevkami či účtami svojich používateľov. (tasr)

Chemko Strážske musí okamžite prestať vypúšťať odpadové vody do odkaliska Poša, prikázala Slovenská inšpekcia životného prostredia. Rieši incident so zhoršením kvality vôd v potoku Kyjov, ktorý bol 23. januára pokrytý hustou bielou penou a v ktorého okolí sa šíril zápach po chemikáliách.

Po incidente bola odvolaná riaditeľka košických inšpektorov.

Kyjovský potok je napájaný aj vodami z odkaliska Poša. Inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) zistili, že sa do odkaliska vypúšťajú odpadové vody z areálu Chemko Strážske. Upozornil ich na to starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Za prítomnosti polície boli odobraté vzorky z potoka Kyjov a z objektu bagrovacej stanice v areáli Chemko Strážske. Práve stadiaľ sú odpadové vody prečerpávané do odkaliska Poša. Penenie vôd v tom čase pozorovali aj v bagrovacej stanici; prevádzkovateľom stanice aj odkaliska Poša je spoločnosť TP 2, s. r. o.

Dva dni po incidente prišla na bagrovaciu stanicu urobiť inšpekciu v teréne pracovná skupina, ktorej sa zúčastnil aj generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo. V tom čase bolo prečerpávanie odpadových vôd do odkaliska už zastavené pre údajnú technickú poruchu. Aj tak však mala voda z odtoku čistiarne vôd výrazný zápach po „fenoloch“, jasnú zemitú farbu a penila.

Momentálne SIŽP čaká na výsledky rozborov vôd z odkaliska, čistiarne a potoka Kyjov. V prípade dokázania zavinenia hrozí znečisťovateľovi pokuta do výšky 165-tisíc eur podľa zákona o vodách. Ak by však boli porušené aj ďalšie zákony, môže sa trest vyšplhať až do výšky milión eur.

Prevádzkovateľ bagroviska a odkaliska musí do 30 dní predložiť aj monitoring podzemných vôd. Vypúšťanie odpadových vôd do odkaliska je zastavené.

Odvolali riaditeľku košických inšpektorov

V súvislosti s prípadom odvolal riaditeľ SIŽP šéfku košického inšpektorátu životného prostredia Angeliku Theinerovú. „Boli preukázané viaceré pochybenia. Niektorí inšpektori neuplatňovali všetky zákonné možnosti a právomoci, ktoré by smerovali k účinnej ochrane zdravia a životného prostredia,“ uviedol.

Aby sa minimalizovalo ovplyvňovanie práce inšpekcie, boli riešením incidentu na odkalisku Poša poverené dve inšpektorky, ktoré nie sú z tamojšieho inšpektorátu. Jedna je z Bratislavy a druhá zo Žiliny.

Foto - SIŽP
Foto – SIŽP

Nemecký automobilový trh tento rok môže vzrásť o 8 %, nedosiahne však úroveň spred krízy, odhaduje odvetvové združenie VDA. Ak sa podarí dostať pandémiu pod kontrolu, predaj vozidiel by sa mohol pomaly spamätať v druhej polovici roka.

Podľa prognózy VDA by sa tento rok mohlo v Nemecku predať 3,15 milióna áut. Vlani automobilky dodali na trh 2,9 milióna vozidiel a v roku 2019 to bolo 3,6 milióna kusov.

Automobilové odvetvie ťažko zasiahlo uzavretie salónov v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Oživenie v súčasnosti brzdí nedostatok polovodičov, pre ktorý automobilky uzatvárajú montážne linky. Podľa analytikov budú problémy s čipmi trvať pol roka.

VDA očakáva, že predaj nových osobných áut v Európe tento rok stúpne o 12 % na 13,4 milióna. V Spojených štátoch by mohol pridať 9 %. Úroveň pred pandémiou by mal prekonať čínsky trh, na ktorom VDA odhaduje medziročný rast odbytu o 8 % na 21,4 milióna vozidiel. (čtk, automobilwoche)

Ministerstvo práce chce opäť odložiť povinnosť zaplatiť poistné na sociálne poistenie. Odklad poistného pre SZČO a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za január 2021, navrhuje do 30. júna.

Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu prerokuje vláda.

„Táto výnimka sa bude týkať zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti (tržieb) o 40 % a viac,“ spresňuje rezort.

Ak vláda návrh ministerstva práce schváli, odklad sa bude týkať aj platenia povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier) a príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier), ktoré povinne platí zamestnávateľ za pracovníka vykonávajúceho rizikovú prácu.

Cieľom ďalšieho odkladania zaplatenia poistného je zmiernenie ekonomických dosahov na odvádzateľov poistného v dôsledku krízovej situácie spojenej s pandémiou. Odloženie povinnosti zaplatenia poistného sa dotkne povinne nemocensky poistených a povinne dôchodkovo poistených SZČO a zamestnávateľov.

V materiáli rezort zdôraznil, že poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho jeho zamestnávateľ, musí zamestnávateľ aj naďalej odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti. (tasr)

MMF zlepšil výhľad rastu svetového HDP na tento rok o 0,3 percentného bodu na 5,5 %. Dôvodom je očakávané zvýšenie aktivity vďaka očkovaniu a ďalšia ekonomická pomoc vo veľkých krajinách. V roku 2022 sa má rast spomaliť na 4,2 %.

Vlani globálna ekonomika podľa akutalizovaného výhľadu klesla o 3,5 %. V októbri pritom MMF predpovedal pokles HDP o 4,4 %. Miernejší prepad spôsobilo oživenie rastu v druhej polovici roka.

Schválenie vakcín proti covidu-19 vyvolalo nádej na rýchly obrat v pandémii v 2. polroku tohto roka. Rast počtu nakazených koncom vlaňajška, nové varianty vírusu, obnovenie reštrikcií, logistické problémy s distribúciou vakcín a neistota okolo jej prijatia však vyvolávajú obavy o ďalší výhľad.

Prečo je MMF optimistickejší

K zlepšeniu celkového výhľadu prispelo oživenie vo vyspelých ekonomikách, najmä vďaka ďalším balíčkom pomoci a lepšej dostupnosti vakcín oproti rozvíjajúcim sa ekonomikám.

Sila oživenia je však v jednotlivých krajinách odlišná v závislosti od vážnosti zdravotnej krízy, narušenia ekonomickej aktivity a efektívnosti pomoci, ktorá má obmedziť trvalé hospodárske škody.

Podrobnejšie predikcie MMF:

 • HDP rozvinutých krajín má tento rok vzrásť o 4,3 % po vlaňajšom poklese o 4,9 %.
 • Výhľad rastu hospodárstva Spojených štátov na tento rok sa zlepšil o 2 percentné body na 5,1 %.
 • Japonská ekonomika má vzrásť o 3,1 %, čo je o 0,8 bodu viac, než fond očakával v októbri.
 • V prípade eurozóny MMF zhoršil odhad rastu na 4,2 % z októbrových 5,2 % v dôsledku s pandémiou súvisiacej slabšej aktivity koncom vlaňajška, ktorá by mala pretrvať aj na začiatku tohto roka.
 • Silné oživenie očakáva fond v Číne, pre ktorú prognózuje rast o 8,1 %, aj v Indii (+ 11,5 %).

Aktivita v USA a Japonsku by sa mala vrátiť na úroveň z konca roka 2019 v 2. polroku tohto roka. V prípade eurozóny a Británie bude návrat pomalší a pod úrovňou z konca roka 2019 zostanú ešte aj na budúci rok. (čtk, reuters)

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vyzvala USA na spoluprácu pri regulácii technologických gigantov. „Spoločne by sme mohli vytvoriť súbor pravidiel digitálnej ekonomiky, ktorý by platil na celom svete,“ uviedla šéfka Eurokomisie.

Podľa von der Leyenovej by sa mohli pravidlá regulácie firiem, ako sú Facebook, Google, Apple či Amazon, dotýkať širokej škály oblastí od ochrany údajov a súkromia až po bezpečnosť kritickej infraštruktúry.

EÚ koncom minulého roka predstavila návrh legislatívy zameranej na obmedzenie sily internetových gigantov. Regulácia by mohla otriasť spôsobom, akým môžu fungovať v európskom bloku.

Krok Bruselu prichádza v čase, keď veľké technologické firmy čelia čoraz väčšej kontrole na celom svete vrátane USA, kde úrady preverujú praktiky Googlu a Facebooku. (tasr, ft)

Novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti presunul parlament na marcovú schôdzu. O odloženie zákona, ktorý je v druhom čítaní, požiadal minister financií Eduard Heger.

Predaj nových úžitkových áut v EÚ sa vlani v dôsledku pandémie prepadol o 19 % na 1,72 milióna kusov. V decembri trh klesol medziročne o zhruba 4 % po tom, ako v novembri odbyt nepatrne stúpol o 0,1 %.

Štatistiky odbytu úžitkových vozidiel v EÚ zverejnilo združenie výrobcov ACEA na internetovej stránke. Predaj nákladných vozidiel a ďalších úžitkových áut sa zvyčajne považuje za dôležitý ukazovateľ vývoja ekonomickej aktivity.

Podľa dát ACEA sa predaj úžitkových áut vlani vo všetkých členských štátoch EÚ s výnimkou Dánska prepadol o viac ako 10 %. Na Slovensku odbyt klesol o 30 % na 8604 kusov, v decembri sa zvýšil o 1 %. (čtk, e)

Hodnota firemných fúzií a akvizícií na Slovensku vlani výrazne klesla, dosiahla najnižší objem za posledných osem rokov. Dôvodom sú dôsledky pandémie covidu-19, uviedla v analýze právnická spoločnosť CMS, ktorá sa zaoberá poradenstvom.

V strednej a východnej Európe podľa nej rast hodnoty zmienených transakcií zaznamenalo vlani len Poľsko.

Aké sú údaje za Slovensko

 • Odhadovaná celková hodnota fúzií a akvizícií klesla v roku 2020 na 890 miliónov eur z 2,29 miliardy eur v roku 2019.
 • Počet transakcií sa znížil zhruba na polovicu; išlo najmä o obchody v oblasti nehnuteľností a stavebníctva, potom v priemyselnej výrobe, vo financiách a v telekomunikáciách.
 • Najväčšia bola CMS akvizícia piatich logistických a priemyselných nehnuteľností zo Singapuru.

Partner CMS Slovensko Oliver Werner v komentári uviedol, že v druhej polovici tohto roka očakáva nové príležitosti na cezhraničné transakcie v strednej a východnej Európe.

V celom regióne bolo na trhu fúzií a akvizícií uzavretých vlani 1705 obchodov v celkovej hodnote 60,79 miliardy eur, čo medziročne vo finančnom vyjadrení predstavuje pokles o 16 %. (čtk)

Zdroj – CMS Slovensko
Zdroj – CMS Slovensko

Viaceré poisťovne hlásia za minulý rok nárast záujmu o životné poistenie. Za príčinu považujú aj zvýšené obavy ľudí z finančných dôsledkov ochorenia, hospitalizácie alebo práceneschopnosti.

„Ak porovnáme čísla za rok 2019 a minulý rok, tak evidujeme medziročný nárast záujmu pri rizikovom životnom poistení o takmer 30 %,“ vyčíslil riaditeľ úseku podpory odbytu poisťovne Wüstenrot Slavomír Kurjan. Podľa jeho slov po životných poistkách býva vo všeobecnosti zvýšený dopyt najmä v neistých životných obdobiach alebo pri negatívnych očakávaniach v blízkej budúcnosti. Zvýšený záujem poisťovňa zaznamenala krátko po nástupe druhej vlny pandémie na Slovensku.

Podobný nárast zachytila aj poisťovňa Uniqa. „Napriek miernemu poklesu predaja v jarných mesiacoch (ako zrejmý dôsledok začiatku pandémie) sme od leta v rámci predaja životného poistenia zaznamenávali kontinuálny rast. Záujem ľudí o uzatváranie životného poistenia kulminoval na konci minulého roka,“ priblížila hovorkyňa poisťovne Beáta Lipšicová.

Dodáva, že od marca boli nahlásené desiatky poistných udalostí, ktoré sa týkali ochorenia na covid-19. Taktiež vyplácali poistné plnenia v prípade úmrtí následkom ochorenia.

„V prvej polovici roka 2020 sme zaznamenali pokles, avšak následne nárast záujmu o produkty životného poistenia. Išlo o prirodzený jav, keďže sa obmedzila prevádzka našich pobočiek a klienti sa v menšej miere stretávali s pracovníkmi poisťovne. Klientov vo zvýšenej miere zaujímajú pripoistenia PN a pobyt v nemocnici,“ konštatuje hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová.

Podobný trend zachytila aj poisťovňa Allianz. „Oproti minulým rokom evidujeme zvýšený záujem o životné poistenie, najmä krytie choroby a straty príjmu v dôsledku práceneschopnosti alebo hospitalizácie. Takisto oproti minulým rokom evidujeme pokles stornovania poistných zmlúv,“ priblížila špecialistka externej komunikácie poisťovne Helena Kanderková.

V súvislosti so životným poistením zachytili v poisťovni Generali dva modely správania. „Väčšinou išlo o klientov, ktorí si začali uvedomovať hroziace riziko v prípade chýbajúcej poistnej ochrany a pandémia urýchlila ich rozhodnutie uzatvoriť si životné poistenie alebo prehodnotiť ho, navýšiť poistné sumy a chrániť tak seba aj svoju rodinu pred nečakanými situáciami. Avšak stretli sme sa aj s klientmi, ktorí s cieľom ušetriť pristúpili k zrušeniu svojej poistnej zmluvy,“ opísala vedúca komunikácie poisťovne Monika Majerčíková.

Pre poisťovne došlo v čase pandémie aj k zmenám v prístupe ku klientom. „Pandemický rok z pohľadu životného poistenia priniesol skôr zmeny v prístupe ku klientom. Prijaté bezpečnostné opatrenia limitovali možnosti osobného stretávania a bolo nutné hľadať možnosti bezkontaktného (digitálneho) predaja i servisu existujúcich poistných zmlúv,“ doplnila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová. (tasr)

Deloitte: Najbohatšie futbalové kluby prišli v dôsledku pandémie o 1,1 miliardy eur

Top 20 klubov a ich príjmy. Zdroj – deloitte
Top 20 klubov a ich príjmy. Zdroj – deloitte

20 najbohatších európskych klubov prišlo v dôsledku pandémie koronavírusu o 1,1 miliardy eur, ukázal prieskum spoločnosti Deloitte, podľa ktorej môže toto číslo do konca aktuálnej sezóny narásť na 2 miliardy eur.

Príčinou vysokých strát sú chýbajúce príjmy z predaja vstupeniek a nižšie zisky z predaja televíznych práv.

Barcelona vedie rebríček najbohatších futbalových klubov s príjmami v celkovej výške 715,1 milióna eur, no v porovnaní s ročníkom 2018/2019 zaznamenala o 125,7 milióna nižšie tržby.

Druhé miesto patrí jej rivalovi zo španielskej ligy Realu Madrid, ktorý zarobil 714,9 milióna eur, tretí je úradujúci nemecký majster a šampión Ligy majstrov Bayern Mníchov so 634,1 milióna eur. (deloitte, dpa, tasr)

Automobilka Hyundai vo 4. kvartáli zvýšila čistý zisk medziročne o 57 % na 1,2 miliardy dolárov. Je to najviac za vyše tri roky, no menej, než čakali analytici. K výsledku prispel silný dopyt po SUV a po modeloch luxusnej divízie Genesis.

Hyundai mal silný štvrťrok najmä v Spojených štátoch, kde stúpol dopyt po drahších autách, ako sú SUV. Američania počas pandémie uprednostňovali cestovanie autom pred verejnou dopravou.

Akcie juhokórejskej automobilky tento mesiac vzrástli o viac ako tretinu po správe, že rokuje s Applom o spolupráci v oblasti elektrických áut a batérií. Dnes sa oslabili o zhruba 3 %. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať