Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Boli sme v centrále Facebooku: budú tam kontrolovať priebeh európskych volieb

Operačné stredisko Facebooku v Dubline. Foto – Facebook
Operačné stredisko Facebooku v Dubline. Foto – Facebook
Prihláste sa na odber newslettra MediaBrífing a každý piatok dostanete súhrn všetkých dôležitých správ o médiách a žurnalistike. 

V stredne veľkej miestnosti sedí takmer 40 ľudí. Každý má pred sebou niekoľko monitorov – na jednej obrazovke majú do viacerých stĺpcov roztriedené rôzne statusy, fotky či videá, na druhej sú otvorené stránky médií. Niektorí používajú aj tretiu obrazovku na notebooku. Detaily nevidíme, nesmieme si ich ani fotografovať.

Každý zamestnanec má na monitore pripnutý modrý štítok, ktorý popisuje jeho špecializáciu. Podľa toho je zrejmé, kde má stôl šéfka a kde sedia ľudia so zameraním napríklad na Instagram, hroziace hrozby či „eskalácie“. Sú tu aj štítky pre všetky krajiny Európskej únie. Mladík, ktorý má na monitore skratky SK a CZ pre slovenský a český trh, sedí vedľa kolegyne z Poľska.

Nachádzame sa v operačnom stredisku Facebooku. Je to nová špeciálna miestnosť v dublinskej pobočke firmy. Stretli sa v nej mladí inžinieri, dátoví analytici, moderátori obsahu a výskumníci. Ich úlohou je odhaliť a obmedziť možné pokusy o manipuláciu volieb do Európskeho parlamentu.

Miestnosť dostala prezývku „war room“ (možné preložiť napríklad aj ako veliace stredisko). Facebook si takúto centrálu odskúšal počas vlaňajších volieb do amerického Kongresu a vo voľbách v Brazílii. Podobné stredisko vzniklo aj v Singapure a je zamerané na prebiehajúce voľby v Indii. Toto je prvýkrát, čo stredisko funguje aj v Európe.

Denník N je jediné slovenské médium, ktoré sa doň mohlo pozrieť a hovoriť so zástupcami sociálnej siete o jeho fungovaní.

Foto: Filip Struhárik

Cieľ: Rýchla reakcia a lepšia koordinácia

Írsko je po Kalifornii druhé najväčšie sídlo Facebooku. Ešte tento rok tam stúpne počet zamestnancov na 5-tisíc a v nasledujúcich rokoch sa počíta s ďalším rastom. „War room“ je na prvom poschodí dublinskej centrály firmy. Pracovať začala minulý týždeň, keď ju Facebook ukázal vybraným európskym médiám. V akcii bude naplno niekoľko dní pred a niekoľko dní po voľbách do Európskeho parlamentu. Počas volieb, teda od 23. do 26. mája, by mala byť v prevádzke 24 hodín denne.

Hneď pri vstupe do miestnosti je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Zdieľať

V nedeľu 15. septembra ostanú obchody na Slovensku zatvorené, predávať počas sviatku im zakázal zákon. Otvorené smú mať len obchody na staniciach, letiskách, predajne suvenírov, lekárne, veľkoobchody či menšie predajne, kde neobsluhujú zamestnanci.

Zdieľať

Riziko rozhodnutia ECB o uvoľnení menovej politiky je v tom, že z neho nemusia benefitovať všetky krajiny eurozóny, hovorí šéfka Implementačnej jednotky vlády Miriama Letovanec.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie ECB podporiť ekonomiku eurozóny a nástroje, ktoré boli na podporu použité?

Miriama Letovanec, šéfka tímu Implementačnej jednotky

Kvantitatívne uvoľňovanie je štandardným nástrojom monetárnej politiky. Rozhodnutie ECB v súčasnej dobe však vnímam ako potenciálne riziko, keďže z neho nemusia benefitovať všetky krajiny eurozóny.

Rovnako je legitímnou otázkou, čo sa bude diať, ak vplyvom potenciálnych hrozieb obchodných vojen či tvrdého brexitu dôjde k ďalšiemu spomaleniu ekonomiky, prípadne dôjde ku kríze. Preto novej šéfke ECB držím palce a prajem jej pevné nervy!

Rovnako dôležité však bude, ako na tento krok zareagujú jednotlivé krajiny z pohľadu mixu opatrení vo fiškálnej politike. Vytvára to priestor pre implementáciu štrukturálnych reforiem, ktoré v konečnom dôsledku nemusia byť pre krajiny až také bolestivé. Samozrejme, závisí to aj od toho, v ktorej fáze volebného cyklu sa nachádzajú a ako dlho tieto vlády pri moci aj vydržia (napr. Taliansko).

Z pohľadu investičného apetítu jednotlivých krajín je žiaduce, aby boli nasmerované do projektov, ktoré prinesú pre občanov dlhodobý úžitok a nie krátkodobý efekt pred voľbami.

Dovolím si však upozorniť, že kvantitatívne uvoľňovanie nemá nič spoločné s rozpočtovou nezodpovednosťou a zbytočným zadlžovaním krajiny v rizikovom období ekonomického spomalenia.

Čítajte aj ostatné odpovede členov Panela expertov Denníka E.