Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Hlasovanie za záchranu pamiatok na Slovensku má už víťaza

Do finále desiateho ročníka tejto iniciatívy vybrala nezávislá komisia odborníkov spolu 9 chátrajúcich historických objektov či umeleckých artefaktov. V priebehu dvojtýždňového hlasovania cez webovú stránku nadácie prejavila verejnosť spomedzi všetkých najväčší záujem o záchranu dvoch vzácnych objektov – secesného mauzólea Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí a vyše 300-ročnej kamennej veže situovanej v obci Oravská Poruba. S tesným rozdielom 564 hlasov verejnosti zvíťazila napokon pamiatka na Orave. „Chceme vyjadriť náš obdiv obom tímom, z Oravy aj Gemera, ktoré dokázali vo vyrovnanom súboji aktivizovať tisíce ľudí k tomu, aby sa prihovorili za pamiatku z ich regiónu. Srdečne gratulujeme obyvateľom z Oravy a v neposlednom rade sa tešíme aj z reakcií ľudí, ktorí zahlasovali za ostatné pamiatky. Takmer 46-tisíc Slovákov zapojených do našej iniciatívy, ktorým nie je ľahostajný stav historického dedičstva na Slovensku, je úžasná spätná väzba,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB, ktorá je vyhlasovateľom osvetového programu Poklady Slovenska.

 Obnova objektu, s ktorým sa spája história národného obrodenia

Takmer 19-tisíc hlasov napokon rozhodlo o tom, že 50-tisíc eur od Nadácie VÚB bude použitých na odbornú rekonštrukciu Bajčiovskej veže v Oravskej Porube. Kamenná veža zo 17. storočia situovaná v bývalej zemianskej osade Gäceľ, najstaršej časti obce Oravská Poruba, je pozostatkom kúrie rodiny Bajčiovcov. Objekt je významný aj z hľadiská dejín slovenského národa, pretože priamo súvisí s udalosťami, ktoré na Orave v roku 1848 podnietili tzv. Žiadosti oravského ľudu.

Oravskí národovci v tejto veži spísali v 7 bodoch svoje požiadavky, v ktorých požadovali zrovnoprávnenie maďarčiny a slovenčiny, aby mal ľud z Oravy svojich zástupcov v sneme, výučbu v miestnych slovenských dialektoch alebo zastúpenie slovenských učiteľov na vysokých školách. Tento dokument, publikovaný v Slovenských národných novinách 23. mája 1848, sa považuje za predchodcu tzv. Žiadostí národa slovenského.

Aj keď Gäceľské žiadosti zohrali pozitívnu úlohu pri prebúdzaní národného povedomia, tieto snahy doposiaľ sprítomňuje len skromná pamätná tabuľa, osadená na stenu veže pri príležitosti 130. výročia tejto udalosti,“ vysvetľuje starosta obce Oravská Poruba Vladimír Kubišta a dodáva, že veža bola v roku 1975 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Odvtedy však sústavne chátrala a v súčasnosti sa nachádza v havarijnom stave. „Dnes zanedbaný stav tohto pamätného miesta nezodpovedá jeho významným pamiatkovým hodnotám. Tešíme sa, že vďaka podpore od Nadácie VÚB sa to zmení,“ hovorí Vladimír Kubišta a pokračuje: „Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí prejavili v hlasovaní svoju podporu našej veži a takisto všetkým, ktorí robili tejto pamiatke osvetu. Máme radosť z toho, že hlasovali nielen domáci, ale aj ľudia z celého Slovenska a že vyhralo národné cítenie.“

Obec Oravská Poruba získava od Nadácie VÚB grantový príspevok na rekonštrukčné práce, ktoré by mali byť zrealizované do konca roka. „Už teraz sa nám hlási veľa dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení pomáhať pri obnove veže. Samozrejme, najskôr musí prebehnúť transparentné výberové konanie odborníkov, ktorí sa ujmú prác. Obnovenú vežu chceme sprístupniť verejnosti. Tri hodnoty veže – urbanistická, výtvarná, ale najmä historická – sú predpokladom vzniku vhodného muzeálneho priestoru. Máme v pláne tu zriadiť expozíciu a ukázať jednak históriu samotnej Gäceli, priblížiť slávne udalosti a tiež príbehy osobností, ktoré tu bojovali za slovenský národ,“ dodáva starosta obce Oravská Poruba.

Prehľad všetkých 9 pamiatok, ktoré boli predmetom hlasovania verejnosti, je na stránke Nadácie VÚB. Tie vybrala odborná komisia spomedzi viac ako 750 rozličných objektov či umeleckých diel z celého Slovenska nominovaných verejnosťou. Nadácia VÚB sa počas uplynulých 9 ročníkov tohto programu postarala už o záchranu napr. vitráží v Spišskej Kapitule, fresiek v stredovekom kostolíku v obci Čerín, renesančnej zvonice v podtatranskej obci Vrbov, diela Majstra Pavla z Levoče či barokového organu v Španej Doline. Príbehu zrealizovanej obnovy poslednej z menovaných pamiatok sa venuje aj článok v online magazíne Nadácie VÚB Srdcovky.

 

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

 • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
 • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
 • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
 • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
 • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
 • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Parlament posunul do druhého čítania novelu Zákonníka práce, ktorá má rozšíriť päťtýždňovú dovolenku aj pre ľudí do 33 rokov, ak sa trvalo starajú o dieťa.

Novelu predložili poslanci SNS, no nie v pôvodne navrhnutej podobe. Najskôr totiž poslanec Tibor Jančula chcel na jar presadiť päťtýždňovú dovolenku pre všetkých zamestnancov, bez ohľadu na vek a bez prihliadnutia na starostlivosť o dieťa.

Neskôr návrh korigoval a predložil s poslankyňou Magdalénou Kuciaňovou návrh, ktorá sa nebude týkať napríklad bezdetných mladých ľudí, ktorí nedovŕšili 33 rokov.

Aké dopady očakávajú:

 • pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu,
 • pozitívny vplyv na výchovu detí,
 • pozitívny vplyv na cestovný ruch,
 • pozitívny vplyv na bezpečnosť, produktivitu a efektivitu práce zamestnancov, ktorí dosiaľ nedovŕšili 33 rokov veku a trvalo sa starajú o dieťa,
 • pozitívne vplyvy na mladé pracujúce rodiny s maloletými deťmi a ich zakladanie

Čo ministerstvo financií kritizuje:

Predkladatelia novely tvrdia, že ich novela nemá vplyvy na rozpočet verejnej správy. Ministerstvo financií s tým nesúhlasí, vraví, že návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Pri zvýšenom nároku na dovolenku totiž vzniknú aj zvýšené výdavky, keďže budú musieť existujúci zamestnanci v rámci nadčasových hodín odviesť prácu, alebo sa bude treba využívať prácu na dohody či  na skrátené úväzky. Kritizujú tiež, že poslanci SNS nevyčíslili predpokladané finančné dôsledky novely na rozpočet verejnej správy a návrhy na ich úhradu.

Návrh novely kritizoval aj Zväz automobilového priemyslu SR, pripomenul, že aj tento návrh sa dostal do parlamentu bez širšej diskusie a nebol predmetom štandardného legislatívneho postupu. Aj táto novela bude podľa zväzu  opätovne zvyšovať náklady zamestnávateľov.

Zdieľať

Na Slovensko prichádza fínsky Wolt, jedna z najväčších európskych firiem na doručovanie jedla. S donáškovou službou začína dnes v Bratislave. Najväčší lokálny konkurent Bistro.sk pôsobí v ôsmich slovenských mestách. (sita)

Foto - Wolt
Foto – Wolt
Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Väčšina firiem bude platiť nižšie dane +

 • Aj zamestnanci trochu ušetria, zaplatia to samosprávy
 • Fed podporil ekonomiku, Trump napriek tomu soptí
 • Železnice sa pomaly dostávajú z pasce vlakov zadarmo
Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)