Denník N

Odborník na financie radí, čo s pár tisíc eurami na účte a kde investovať 100 eur mesačne

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Radoslav Kasík je zakladateľ a investičný riaditeľ online investičného poradcu Finax, o. c. p. Hovorí, ako sa rozhodovať, keď chcete investovať 100 eur mesačne na 5, 10 a viac rokov, a ako máte uvažovať, keď chcete investovať 10-tisíc eur a zarobiť. Hovorí tiež, že veľa ľudí začína investovať do akcií až v päťdesiatke, chcú akoby dobehnúť zameškané. Radí, ako majú uvažovať, aby sa im to oplatilo. V rozhovore tiež vysvetľuje:

  • či je teraz dobrý čas na investovanie,
  • či sú podielové fondy v niečom výhodnejšie než indexové,
  • ako sa zdaňujú podielové fondy a ako indexové fondy,
  • prečo si ľudia teraz kupujú korporátne dlhopisy a či je to dobrý nápad,
  • či sa oplatí dávať dobrovoľné príspevky do druhého piliera,
  • kedy sa oplatí tretí pilier, teda doplnkové dôchodkové sporenie.

Ak chce niekto z každej výplaty investovať povedzme 50, 100 alebo 200 eur a chcel by na tom zarobiť, čo má urobiť?

Na začiatku by si mal zodpovedať otázku, na akú dlhú dobu je ochotný peniaze zaviazať. Moje odporúčanie je mať peniaze rozdelené na krátkodobé, strednodobé aj dlhodobé ciele. Dôležité je najprv vytvoriť si finančnú rezervu. Odborníci na osobné financie odporúčajú šesť mesačných príjmov, ja som za dvanásť mesačných príjmov minimálne. To sú veľmi krátkodobé peniaze a musia byť naozaj aj likvidné, aby ste v prípade potreby vedeli na ne rýchlo siahnuť. Dnes sa to nedá ošetriť ničím iným ako bankovým produktom, vkladovým alebo sporiacim účtom. Rezerva je základný kameň zdravých osobných financií, až potom riešite dlhodobejšie ciele.

Takže treba si vytvoriť rezervu pár tisíc eur a tú nedávať do akcií. Tak?

Áno. Mladý človek si rezervu môže vytvárať paralelne s investovaním. Napríklad 50 eur bude dávať na tvorbu finančnej rezervy, 100 eur na strednodobé ciele a 50 eur si bude fixovať na dlhú dobu. Ďalšia vec je využitie rezervy. V prvom rade má pokryť nepríjemné, neočakávané životné situácie, hlavne výpadok príjmu z dôvodu straty zamestnania, choroby alebo úrazu, ale môžete ju využiť aj na budovanie majetku. Trhy kolíšu, no na každý pokles sa treba vždy pozerať ako na príležitosť a práve na jej využitie môžu poslúžiť prostriedky z rezervy. Keď chcete zarobiť viac, musíte podstúpiť vyššie riziko.

Platí, že ak niekto uvažuje, že chce investovať 10 a viac rokov, mal by bez ohľadu na vek preferovať akcie?

Áno, ale človek sa musí s investíciou cítiť komfortne. Dôležitý je jeho vzťah k riziku, jeho skúsenosti a znalosti, ale najmä horizont. Neexistuje univerzálny dobrý výnos. Niekomu budú stačiť 3 percentá s tým, že nevie zvládnuť malý výkyv hodnoty investície. Väčšina Slovákov je stále konzervatívna, ale často ich takými robí banka alebo finančný poradca. To, prečo sú konzervatívni, je aj dôsledok istej nevedomosti. Nevedia, čo riziko reálne pre nich znamená a ako ho možno ošetriť. Stále je veľká skupina, ktorá chce zarobiť čo najviac a pri čo najmenšom riziku. Nič také ako vysoký výnos bez rizika neexistuje.

Mnohí možno podľahnú aj tomu, ako im predajca podá investíciu, možno im ukáže pekné grafy.

Ja by som skôr riešil to, akú stratu sú ochotní zvládnuť. Zatiaľ sa trh vždy vrátil a myslím si, že sa vždy aj bude vracať a dosahovať nové maximá. Ak by to tak nebolo, išlo by o zásadnejší problém, keď už človeku môže byť jedno, či má peniaze v banke alebo v akciách. Ale registrujem tiež, že hneď, keď ľudia nazhromaždia balík peňazí, majú stále pohnútku to na niečo použiť. Zmysel investovania sa tým vytráca.

Takže vydržia pár rokov a potom si peniaze z investície vyberú a minú na dovolenku alebo na kúpu auta.

To je ešte ten lepší prípad. Niektorí vydržia pol roka, trištvrte roka a už investície vyberajú. Teraz sú akcie v zelených číslach, je tam zisk, majú tak pocit, že je dobrý čas ho vybrať, ale celý efekt investovania je tým stratený. Základná pointa je zložené úročenie. Čím viac času dajú investícii, tým viac zarobia. Aj preto my grafy investícií kreslíme exponenciálne, stále rastúce, nie je to marketingový ťah, že chceme klamať, ale ide o efekt zloženého úročenia.

Aj človeku po päťdesiatke by ste odporúčali ísť do akcií?

Ak má investičný horizont 15 rokov, tak áno. Registrujem, že veľa ľudí si to začína uvedomovať možno práve až v päťdesiatke a niekedy sa snažia akoby dobehnúť zameškané. Ale ak je predpoklad, že ešte môžu dlhú dobu investovať, je zbytočné sa oberať o výnos, preto by sa nemali báť akcií. Ani nastavenie druhého piliera, čo je inak užitočná vec, nie je práve najlepšie. Pokiaľ ste v indexových alebo akciových fondoch, tak 10 rokov pred odchodom do dôchodku musí ísť každý rok 10 % vašich úspor do garantovaného fondu, čo je škoda. Je to naozaj veľmi dlhý horizont a toto preklápanie úspor často nerieši stratu. Pokles trhov môže prísť deväť rokov pred dôchodkom a vďaka postupnému preklápaniu úspor do konzervatívneho fondu človek stratu už nevymaže.

Niektorí ľudia držia na účte v banke pár tisíc eur a pýtajú sa, čo majú spraviť, aby peniaze zhodnotili. Ako majú uvažovať?

Univerzálne riešenie neexistuje, vždy to závisí od individuálnej situácie človeka. Ak má niekto vysoký príjem, pristupuje k tomu inak, ako keď niekto dostane veľký balík peňazí a ledva vyžije z výplaty. V takom prípade by si mal radšej ešte navýšiť finančnú rezervu. Často dostávam otázku, že mám 10-tisíc eur a či je lepšie ich rozložiť po 100 eurách mesačne. To určite nie je najlepšie riešenie, lebo najlepším priateľom investovania je čas. Je lepšie, aj keby bol vrchol trhov, investovať tých 10-tisíc eur naraz a dať im radšej dostatok času. Mnohé štúdie, aj naše skúsenosti potvrdzujú, že odkladanie investovania a snaha o časovanie vstupu do trhu sa nevypláca. Stačí sa pozrieť na uplynulých 10 rokov.

Sú aj ľudia, ktorí majú pár tisíc eur, nie sú ochotní ich dať niekde na dlhší čas, možno na 3 až 5 rokov. Majú šancu zarobiť?

Áno, treba však očakávať,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie