Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Odborník na financie radí, čo s pár tisíc eurami na účte a kde investovať 100 eur mesačne

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Radoslav Kasík je zakladateľ a investičný riaditeľ online investičného poradcu Finax, o. c. p. Hovorí, ako sa rozhodovať, keď chcete investovať 100 eur mesačne na 5, 10 a viac rokov, a ako máte uvažovať, keď chcete investovať 10-tisíc eur a zarobiť. Hovorí tiež, že veľa ľudí začína investovať do akcií až v päťdesiatke, chcú akoby dobehnúť zameškané. Radí, ako majú uvažovať, aby sa im to oplatilo. V rozhovore tiež vysvetľuje:

 • či je teraz dobrý čas na investovanie,
 • či sú podielové fondy v niečom výhodnejšie než indexové,
 • ako sa zdaňujú podielové fondy a ako indexové fondy,
 • prečo si ľudia teraz kupujú korporátne dlhopisy a či je to dobrý nápad,
 • či sa oplatí dávať dobrovoľné príspevky do druhého piliera,
 • kedy sa oplatí tretí pilier, teda doplnkové dôchodkové sporenie.

Ak chce niekto z každej výplaty investovať povedzme 50, 100 alebo 200 eur a chcel by na tom zarobiť, čo má urobiť?

Na začiatku by si mal zodpovedať otázku, na akú dlhú dobu je ochotný peniaze zaviazať. Moje odporúčanie je mať peniaze rozdelené na krátkodobé, strednodobé aj dlhodobé ciele. Dôležité je najprv vytvoriť si finančnú rezervu. Odborníci na osobné financie odporúčajú šesť mesačných príjmov, ja som za dvanásť mesačných príjmov minimálne. To sú veľmi krátkodobé peniaze a musia byť naozaj aj likvidné, aby ste v prípade potreby vedeli na ne rýchlo siahnuť. Dnes sa to nedá ošetriť ničím iným ako bankovým produktom, vkladovým alebo sporiacim účtom. Rezerva je základný kameň zdravých osobných financií, až potom riešite dlhodobejšie ciele.

Takže treba si vytvoriť rezervu pár tisíc eur a tú nedávať do akcií. Tak?

Áno. Mladý človek si rezervu môže vytvárať paralelne s investovaním. Napríklad 50 eur bude dávať na tvorbu finančnej rezervy, 100 eur na strednodobé ciele a 50 eur si bude fixovať na dlhú dobu. Ďalšia vec je využitie rezervy. V prvom rade má pokryť nepríjemné, neočakávané životné situácie, hlavne výpadok príjmu z dôvodu straty zamestnania, choroby alebo úrazu, ale môžete ju využiť aj na budovanie majetku. Trhy kolíšu, no na každý pokles sa treba vždy pozerať ako na príležitosť a práve na jej využitie môžu poslúžiť prostriedky z rezervy. Keď chcete zarobiť viac, musíte podstúpiť vyššie riziko.

Platí, že ak niekto uvažuje, že chce investovať 10 a viac rokov, mal by bez ohľadu na vek preferovať akcie?

Áno, ale človek sa musí s investíciou cítiť komfortne. Dôležitý je jeho vzťah k riziku, jeho skúsenosti a znalosti, ale najmä horizont. Neexistuje univerzálny dobrý výnos. Niekomu budú stačiť 3 percentá s tým, že nevie zvládnuť malý výkyv hodnoty investície. Väčšina Slovákov je stále konzervatívna, ale často ich takými robí banka alebo finančný poradca. To, prečo sú konzervatívni, je aj dôsledok istej nevedomosti. Nevedia, čo riziko reálne pre nich znamená a ako ho možno ošetriť. Stále je veľká skupina, ktorá chce zarobiť čo najviac a pri čo najmenšom riziku. Nič také ako vysoký výnos bez rizika neexistuje.

Mnohí možno podľahnú aj tomu, ako im predajca podá investíciu, možno im ukáže pekné grafy.

Ja by som skôr riešil to, akú stratu sú ochotní zvládnuť. Zatiaľ sa trh vždy vrátil a myslím si, že sa vždy aj bude vracať a dosahovať nové maximá. Ak by to tak nebolo, išlo by o zásadnejší problém, keď už človeku môže byť jedno, či má peniaze v banke alebo v akciách. Ale registrujem tiež, že hneď, keď ľudia nazhromaždia balík peňazí, majú stále pohnútku to na niečo použiť. Zmysel investovania sa tým vytráca.

Takže vydržia pár rokov a potom si peniaze z investície vyberú a minú na dovolenku alebo na kúpu auta.

To je ešte ten lepší prípad. Niektorí vydržia pol roka, trištvrte roka a už investície vyberajú. Teraz sú akcie v zelených číslach, je tam zisk, majú tak pocit, že je dobrý čas ho vybrať, ale celý efekt investovania je tým stratený. Základná pointa je zložené úročenie. Čím viac času dajú investícii, tým viac zarobia. Aj preto my grafy investícií kreslíme exponenciálne, stále rastúce, nie je to marketingový ťah, že chceme klamať, ale ide o efekt zloženého úročenia.

Aj človeku po päťdesiatke by ste odporúčali ísť do akcií?

Ak má investičný horizont 15 rokov, tak áno. Registrujem, že veľa ľudí si to začína uvedomovať možno práve až v päťdesiatke a niekedy sa snažia akoby dobehnúť zameškané. Ale ak je predpoklad, že ešte môžu dlhú dobu investovať, je zbytočné sa oberať o výnos, preto by sa nemali báť akcií. Ani nastavenie druhého piliera, čo je inak užitočná vec, nie je práve najlepšie. Pokiaľ ste v indexových alebo akciových fondoch, tak 10 rokov pred odchodom do dôchodku musí ísť každý rok 10 % vašich úspor do garantovaného fondu, čo je škoda. Je to naozaj veľmi dlhý horizont a toto preklápanie úspor často nerieši stratu. Pokles trhov môže prísť deväť rokov pred dôchodkom a vďaka postupnému preklápaniu úspor do konzervatívneho fondu človek stratu už nevymaže.

Niektorí ľudia držia na účte v banke pár tisíc eur a pýtajú sa, čo majú spraviť, aby peniaze zhodnotili. Ako majú uvažovať?

Univerzálne riešenie neexistuje, vždy to závisí od individuálnej situácie človeka. Ak má niekto vysoký príjem, pristupuje k tomu inak, ako keď niekto dostane veľký balík peňazí a ledva vyžije z výplaty. V takom prípade by si mal radšej ešte navýšiť finančnú rezervu. Často dostávam otázku, že mám 10-tisíc eur a či je lepšie ich rozložiť po 100 eurách mesačne. To určite nie je najlepšie riešenie, lebo najlepším priateľom investovania je čas. Je lepšie, aj keby bol vrchol trhov, investovať tých 10-tisíc eur naraz a dať im radšej dostatok času. Mnohé štúdie, aj naše skúsenosti potvrdzujú, že odkladanie investovania a snaha o časovanie vstupu do trhu sa nevypláca. Stačí sa pozrieť na uplynulých 10 rokov.

Sú aj ľudia, ktorí majú pár tisíc eur, nie sú ochotní ich dať niekde na dlhší čas, možno na 3 až 5 rokov. Majú šancu zarobiť?

Áno, treba však očakávať,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Prečo najväčšia oceliarska firma na svete zrušila taliansku expanziu a ako sa to dotýka aj nás

Oceliareň Ilva v meste Taranto Foto - Wikipedia
Oceliareň Ilva v meste Taranto Foto – Wikipedia

Najväčšia oceliarska firma sveta ArcelorMittal odstúpila od kúpy talianskej huty Ilva. Vláda totiž stiahla prísľub imunity pre jej manažérov pri trestných konaniach spojených so starými ekologickými ohrozeniami. Energetický expert vysvetľuje, prečo tento príbeh treba pozorne sledovať aj na Slovensku.

Minúta po minúte

Zdieľať

Čínska automobilka SAIC Motor chce do roku 2025 strojnásobiť predaj v zahraničí na 1 milión vozidiel. Najväčší čínsky výrobca produkuje autá pod vlastnou značkou a v spoločných podnikoch s koncernmi Volkswagen a General Motors.

SAIC predala vlani celkovo 7 miliónov áut. Je jednotkou na domácom čínskom trhu s necelým štvrtinovým podielom, píše Reuters.

Odbyt áut v Číne klesá už viac ako jeden rok. Vlani sa znížil prvý raz od 90. rokov uplynulého storočia.

Útlm pociťuje aj SAIC, ktorej v Číne klesol predaj za 10 mesiacov tohto roka medziročne o 13,7 percenta.

Zdieľať

Nízkonákladovka Wizz Air v 1. finančnom polroku zvýšila čistý zisk medziročne o 87 percent na 371,5 milióna eur. Aerolinky, ktoré lietajú najmä v strednej a východnej Európe, ťažili z vyššej obsadenosti letov.

Maďarská letecká spoločnosť zvýšila počet pasažierov v 1. polroku o 18 percent na 22,1 milióna.

Zlepšila tiež výhľad celoročného zisku po zdanení na 335 až 350 miliónov eur. Jej finančný rok sa končí 31. marca.

V uplynulom polroku sa Wizz Air darilo napriek mnohým nepriaznivým faktorom v odvetví od slabého dopytu cez rastúce ceny paliva, ostrú konkurenciu, štrajky a bankroty až po odstavenie lietadiel Boeing 737 Max z prevádzky, píše Reuters.

Wizz Air lieta aj z Bratislavy. Prevádzkuje pravidelné spojenie do Londýna, Kyjeva, Ľvova, Odesy, Skopje a Sofie.

Zdieľať

Priemyselná produkcia v eurozóne v septembri prekvapujúco stúpla, zvýšila sa druhý mesiac za sebou. Výroba v deviatom mesiaci vzrástla medzimesačne o 0,1 percenta, analytici očakávali pokles.

Septembrové údaje o vývoji priemyselnej produkcie v eurozóne zverejnil Eurostat.

V deviatom mesiaci analytici očakávali pokles o 0,3 percenta, píše Reuters. Nečakaný rast produkcie hodnotia ako pozitívny záver 3. štvrťroku po jeho slabšom začiatku.

V auguste výroba stúpla medzimesačne o 0,4 percenta, v júli sa prepadla o 0,5 percenta.

V medziročnom porovnaní produkcia v priemysle eurozóny klesla v septembri o 1,7 percenta.

Zdieľať

Šéf ÚVO Hlivák privítal rozhodnutie Zuzany Čaputovej, ktorá vetovala novelu zákona o verejnom obstarávaní. „Som rád, že sa to vrátilo do bodu, že máme priestor na odbornú debatu,“ povedal v stredu po rokovaní vlády.

Hlivák povedal, že budúci týždeň príde na rokovanie hospodárskeho parlamentného výboru, kde chce poslancom predostrieť odborné argumenty v tejto veci.

Parlament schválil novelu v polovici októbra. Návrh však na poslednú chvíľu zásadne pozmenili pozmeňovacie návrhy poslancov Vážneho (Smer) a Marčeka (nezaradený poslanec), voči čomu sa Hlivák ostro ohradil.

Čo sú sporné body novely:

 • Novela rozširuje možnosť zaradiť medzi tajné takmer všetky väčšie verejné IT zákazky. Navrhol to poslanec Vážny, ktorý je aj riaditeľom Sociálnej poisťovne. Tá je tesne pred objednávkou IT systému za takmer 20 miliónov eur.
 • Začaté kontroly tendrov musí úrad vyšetriť do 30 dní alebo budú považované za odobrené. Obstarávateľom tak stačí kontroly jednoducho sabotovať tým, že kontrolórom z ÚVO nedajú informácie a tí do 30 dní nestačia nič vyšetriť.
 • Výrazne sa zdvihnú kaucie pri námietkach. Doteraz bol horný limit 10-tisíc eur, po novom by mal byť 50-tisíc eur.

Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital vo štvrtok spustili petíciu proti utajovaným štátnym IT tendrom.

Zdieľať

Tesla mieri do Berlína. Bude tam vyrábať elektromobily i batérie, postaví aj vývojové centrum

Tesla bude v Berlíne vyrábať nielen elektromobily, ale aj batérie pre elektrické vozidlá. Jej prvá európska montážna fabrika bude celkovo štvrtou v poradí. V Nemecku postaví aj inžinierske a dizajnérske centrum.

Tesla sa usadí neďaleko budovaného berlínskeho letiska, informuje Bloomberg.

Čo chystá Tesla v Berlíne:

 • v montážnom závode Gigafactory 4 začne s produkciou športovo-úžitkového vozidla Model Y;
 • výroba by mala štartovať v roku 2021;
 • továreň by mohla zamestnať 10-tisíc ľudí, píše Bild. Tesla už pre nemeckú fabriku hľadá pracovníkov v odbore strojárstva, stavieb či výroby.

V Berlíne vyrastie druhý zahraničný závod Tesly na montáž elektromobilov. Prvý postavila v Číne, vyrobila v ňom už prvé sedany, Model 3.

V minulosti sa špekulovalo, že druhá európska prevádzka Tesly by mohol stáť inde v regióne, možno i v Česku – špekulovalo sa o továrni na autobatérie, píše ihned.cz. Oboje, autá i batérie, sa však má vyrábať v Nemecku.

Prekvapujúca voľba:

Výber berlínskej lokality prekvapil odborníkov, v Nemecku boli favorizované iné oblasti.

Podľa Ferdinanda Dudenhöffera z automobilového výskumu na univerzite v Duisburg-Essene výroba elektromobilov a batérií si vyžaduje priestor, dobrú infraštruktúru a dotácie a nemecká metropola sa pre značku, ako je Tesla, hodí.

Britániu vyradil brexit:

Tesla pri výbere európskej lokality zrejme zvažovala aj Britániu. „Pre neistotu okolo brexitu by bolo príliš riskantné umiestniť Gigafactory do Spojeného kráľovstva,“ uviedol šéf Tesly Elon Musk pre portál Auto Express.

Plánované vystúpenie Británie z EÚ odradilo Teslu aj od zriadenia výskumného a vývojového centra v krajine. Automobilka o ňom uvažovala v roku 2014, od zámeru však upustila.

Reuters pripomína, že úlohou Tesly je dokázať, že vie byť zisková. Automobilka očakáva pozitívny tok hotovosti, no zatiaľ ju v tom brzdia veľké investície spojené s novými fabrikami a vývojom produktov, napríklad aj elektrických nákladiakov.

V 3. kvartáli sa Tesla nečakane prehupla do zisku 143 miliónov dolárov po tom, ako v 1. polroku prerobila 1,1 miliardy dolárov. Výrobca zatiaľ nikdy nedosiahol celoročný zisk.

Zdieľať

NAKA pri zásahu v jadrovej elektrárni Mochovce zadržala dve osoby. Ide o manažéra akciovej spoločnosti a konateľa jedného z dodávateľov prác v rámci dostavby tretieho a štvrtého bloku.

„Akcia súvisí s poskytovaním služieb, pri ktorých malo dôjsť približne k 1000-percentnému navýšeniu objemu fakturovaných prác v porovnaní so skutočnosťou,“ priblížila polícia s tým, že všetky nedôvodne navýšené faktúry boli dodávateľovi aj uhradené.

Tím s názvom Elektro v rámci akcie prehľadal obchodnú spoločnosť v okrese Levice a areál jadrovej elektrárne. Ďalšie informácie polícia sľubuje hneď, ako to procesná situácia dovolí. (polícia)

Zdieľať

Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital spustili petíciu proti utajeným štátnym nákupom IT

Petíciu proti utajeným štátnym IT tendrom spustili Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital. Pri schvaľovaní novely zákona o verejnom obstarávaní ich umožnil pozmeňujúci návrh poslancov Ľubomíra Vážneho a Petra Marčeka. Zákon vrátila do parlamentu prezidentka Zuzana Čaputová.

Zákon v schválenej podobe umožňuje utajiť informácie o viacerých veľkých štátnych nákupoch a obsahuje aj ďalšie zmeny, ktoré sťažia verejnú kontrolu tendrov. Mimovládky žiadajú poslancov, aby osem sporných bodov zo zákona vypustili.

Prečo novela nie je v poriadku:

 • Veľké IT tendre, ale aj akékoľvek ďalšie nákupy, o ktorých rozhodne vláda, by sa obstarávali podobne, ako keď štát nakupuje napríklad tanky alebo samopaly.
 • Informácie o tendroch a časti zmlúv by neboli verejné a verejnosť by ich nemala ako kontrolovať.
 • Dodávatelia by museli spĺňať špecifické bezpečnostné opatrenia, ktoré však dnes pri rovnakých zmluvách spĺňať nemusia. To by znamenalo zúženie súťaží len na úzky okruh firiem.
 • Priebeh takýchto súťaží by bol takmer nekontrolovateľný a zostal by na ľubovôli verejného obstarávateľa.
 • Skrátila by sa lehota, dokedy má Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodnúť o podnete. Ak to úrad nestihne do 30 dní, bude sa to chápať ako fiktívne rozhodnutie v neprospech sťažovateľa.
 • Zaviedla by sa povinnosť náhrady trov konania v prípade, ak ÚVO odmietne podnet na kontrolu zo strany protikorupčných organizácií alebo verejnosti, nová povinnosť môže odradiť aktivistov od podávania podnetov.

Ak by zákon zostal v podobe, ktorú doň vniesli poslanci Vážny a Marček, v praxi by to znemožnilo účinnú kontrolu podnetov mimovládnych a iných organizácií. Znamenalo by to prekážky pri zastavení takých štátnych obchodov, ako bol nástenkový tender či nedávny 100-miliónový tender na nákup kamier na ministerstve vnútra, píšu v stanovisku Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital.

Parlament by o prelomení veta prezidentky Čaputovej mal rozhodovať na schôdzi, ktorá sa začne 26. novembra.

Zdieľať

Amazon pripravuje nový koncept predajne potravín. Nebude bez pokladníc

Amazon pripravuje nový koncept predajne potravín, prvý obchod otvorí na budúci rok v Kalifornii. Najväčší svetový e-shop potvrdzuje ambície posilniť si pozíciu v tradičnom biznise s potravinami, v ktorom už má sieť predajní Whole Foods.

Nový obchod s potravinami bude odlišný ako Whole Foods, píše portál Cnet.

Amazon kúpil sieť Whole Foods v roku 2017 za 13,2 miliardy dolárov, v súčasnosti má vyše päťsto predajní. Orientuje sa na drahšie a zdravé potraviny.

Amazon zatiaľ šetrí detailmi o novom koncepte potravín. Neprezradil, či otvorí viac predajní ani jeho názov. Podľa Cnet by sa mohol volať Amazon a firma s ním bude expandovať do viacerých lokalít.

Nový koncept potravín nebude využívať technológie z predajní Amazon Go, v ktorých nie sú pokladnice a platí sa v nich automaticky pri odchode z obchodu. Naopak, predajňa má byť vybavená štandardnými pokladnicami, aké bývajú v klasických potravinách.

Amazon predáva potraviny aj online prostredníctvom služieb Amazon Fresh a Prime Now.

Zdieľať

Rast globálneho dopytu po rope by sa mal po roku 2025 spomaliť. Dôvodom je zvyšovanie palivovej efektívnosti a očakávaný rast počtu elektrických vozidiel, uvádza Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom najnovšom výhľade.

Dopyt po rope sa bude v najbližších 20 rokoch zvyšovať, v 30. rokoch by sa jeho rast mal výrazne spomaliť, vyberá Reuters z dokumentu World Energy Outlook 2019.

Do roku 2025 má dopyt každoročne narastať v priemere o 1 milión barelov denne, neskôr IEA počíta už len s denným prírastkom 0,1 milióna barelov.

V prípade osobných áut očakáva strop dopytu po rope koncom 20. rokov. Príčinou je postupný presun motoristov k elektrickým vozidlám.

IEA predpokladá, že do roku 2040 bude po cestách jazdiť zhruba 330 miliónov elektromobilov. Oproti vlaňajšej prognóze je to o 30 miliónov viac.

Najvýraznejší rast ťažby ropy agentúra očakáva v USA, produkcia podstatne vzrastie aj v Iraku a Brazílii.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať