Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čerpacie stanice z miest zmiznú. Nabíjať auto budete u lekára

Ilustrácia pre N - Hedviga Gutierrez
Ilustrácia pre N – Hedviga Gutierrez

Arcady Sosinov je od roku 2014 riaditeľom kalifornskej firmy FreeWire Technologies, ktorá vyrába prenosné aj stacionárne nabíjačky pre elektrické vozidlá.

Deviaty zo série 11 textov o budúcnosti automobilov.

Ak pracujete v Silicon Valley pre Facebook či Uber a prídete do práce na elektrickom aute, nemusíte pátrať, či sa vám podarí nájsť miesto s nabíjačkou. Zaparkujete kdekoľvek, stlačíte jedno tlačidlo na mobile a niekedy cez deň sa pri vašom aute automaticky zastaví dodávka, ktorá vám ho na cestu domov dobije.

Riaditeľom firmy FreeWire, ktorá tieto nabíjačky vyrába, je Arcady Sosinov. Hneď za sklenenou stenou jeho kancelárie blízko kalifornského Oaklandu sa inžinieri vŕtajú v batériách s veľkým logom Google, ktoré práve dorazili do opravy. Ďalší jeho kolega mi podáva diaľkové ovládanie od pojazdnej nabíjačky, aby som si vyskúšal, ako ľahko sa s ňou jazdí po parkovisku.

Najväčším investorom vo FreeWire je britský ropný gigant BP, čo čiastočne signalizuje, ako si ropné spoločnosti predstavujú svoju budúcnosť vo svete, ktorý bude ropu potrebovať čoraz menej.

Posledných sto rokov trávili všetky krajiny sveta budovaním čerpacích staníc pre benzínové autá. Budú ešte o ďalších 20 rokov existovať?

Trendom najbližšej budúcnosti bude, že najväčší majitelia čerpačiek ako Shell, Total či BP ich budú dodatočne vybavovať nabíjačkami pre elektrické autá. Sústredia sa najskôr pri tom na stanice v mestách, lebo čoraz viac miest sa snaží čerpacie stanice vytlačiť mimo svojich centier. Čerpačky sa tomu bránia, pretože pumpy v mestách majú pre nich aj marketingovú hodnotu. A myslia si, že doplniť ich elektrickým nabíjaním je spôsob, ako sa im podarí stanice v meste zachrániť.

Po centrách miest budú firmy pokračovať s hlavnými ťahmi medzi mestami a letiskami a nakoniec sa dostanú aj k elektrifikácii púmp na vidieku. A najbližších pár rokov sa takéto nabíjačky budú aj používať, lebo veľa iných nebude k dispozícii.

A potom?

V dlhodobom horizonte si nemyslím, že čerpacie stanice budú tie správne miesta, kde sa budú elektrické autá nabíjať. Čiže nie, nemyslím, že prežijú samostatné čerpacie alebo dobíjacie stanice.

Prečo nie?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.