Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Konkurzné novinky: Nová generácia daňových delikventov

Mediálne najpríťažlivejším májovým konkurzom je určite bankrot Ladislava Bašternáka, usvedčeného daňového podvodníka, ktorému stále patrí byt v bratislavskom komplexe Bonaparte, ktorý stále obýva Robert Fico, bývalý premiér a predseda vládneho Smeru-SD. V májových štatistikách sa však medzi úpadcami nájdu aj takí, čo štátnemu rozpočtu spôsobili oveľa väčšie škody.

Autor je hlavný analytik Finstat.sk

Dvadsaťjeden spoločností, na ktorých majetok konkurzné súdy vyhlásili v máji buď konkurz, alebo ktorým povolili reštrukturalizáciu, dlhuje daňovým úradom viac ako 13 miliónov eur. A dvakrát toľko dlhujú firmy, s ktorými sa v máji insolvenčné konania zatiaľ iba začali.

Dovedna je to za jeden jediný mesiac viac finančných prostriedkov, ako štát plánuje zinkasovať od komerčných poisťovní na novom poistnom odvode za celý rok.

Nečudo, že medzi navrhovateľmi májových konkurzov dominujú daňové úrady. Tie sa snažia vymôcť zväčšia „preexpirované“ daňové pohľadávky, ktoré vznikali aj pred vyše dekádou. To je prípad úpadcov Agrospol Orava Družstvo či Lubban Stavex, s. r. o.

No miliónové daňové dlhy skrachovaných spoločností MGJ-Servis, s. r. o., alebo Soraida, s. r. o., súvisia s ich podnikaním v uplynulých štyroch-piatich rokoch, keď už finančnú správu viedol František Imrecze.

Biznis s Dominikáncom

Od lanského januára ovláda Soraidu občan Dominikánskej republiky, ktorý jej prepožičal i svoje meno. Ale v druhom polroku 2017, keď sa postupne stala nástupcom siedmich iných firiem, ju kontroloval Viktor Filakovský.

Spoločnosti, ktoré s ňou splynuli, vykazovali významné obchodné obraty v rokoch 2014 až 2016. Pravdepodobne s týmto obdobím súvisia nálezy daňových kontrolórov, ktorí nástupkyni v priebehu ostatných 12 mesiacov dorubili daňový nedoplatok prevyšujúci 4,3 mil. eur.

Viktor Filakovský nevlastní nehnuteľný majetok. Býva v zrekonštruovanom rodinnom dome v Podunajských Biskupiciach, ktorý patrí zrejme jeho synovi. Odtiaľ riadi iných osem spoločností, dve z nich spolu s ďalším dominikánskym partnerom.

Vstanú noví delikventi

Z úpadcov, ktorí od mája na konkurz ešte len čakajú, eviduje finančná správa najvyšší daňový nedoplatok u obchodníka s palivami F Trade, s. r. o. Túto de facto spiacu spoločnosť kúpil koncom roka 2014 Bratislavčan Peter Betinec, ktorý jej obrat v nasledujúcich troch rokoch vyšponoval na 172 miliónov eur. Na čistý zisk premenil z tržieb len niečo vyše 1,5 promile, no na daňový dlh takmer 11,2 milióna eur.

Aj tento príklad potvrdzuje, že napriek sprísneniu kontrolných mechanizmov vyrástla daniarom pod rukami nová generácia daňových delikventov, ktorej majstrom je Clean Energy Trade, s. r. o. Tá do konca roka 2014 vygenerovala daňový nedoplatok, ktorý finančná správa nateraz vyčíslila na približne 175 miliónov eur.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
  • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
  • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Poplatok 33 eur za zápis rodných čísel spoločníkov alebo štatutárov firiem do obchodného registra sa zrejme zruší. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ohlásila, že pripravuje zmenu legislatívy.

Povinnosť zapísať rodné čísla do obchodného registra vyplýva z novely, ktorú schválil parlament za bývalej vlády. Súčasná koalícia ju nezrušila, len sa posunul termín na koniec septembra 2022.

Na problém upozornil Denník E, týkal by sa zrejme 300-tisíc firiem.

„Po tom, čo som sa dôkladne oboznámila s týmto dedičstvom, čo som si na ministerstve našla, tak som sa rozhodla, že zruším poplatok za doplnenie rodného čísla a súčasne hľadám riešenie, ako to urobiť, aby to bolo aspoň sčasti automatizované, to znamená, aby sme čo najviac uľahčili podnikateľom splniť si túto povinnosť,“ uviedla Kolíková.

„Pripravujem legislatívu k tomu potrebnú, že ak budú dopĺňať len rodné číslo, tak vytvorím možnosť, aby to bolo bez poplatku,“ dodala.

Asociácia hotelov a reštaurácií nepovažuje za dostatočné odloženie platby sociálnych odvodov, ktoré dnes schválila vláda. Podľa nej by mala radšej podnikateľom z ich odvetvia odvody do Sociálnej poisťovne za január úplne odpustiť.

Podmienkou odkladu je prepad obratu aspoň o 40 %. Štát počas koronakrízy už umožnil odklad sociálnych odvodov za viacero vlaňajších mesiacov, odpustenie sa týkalo len apríla 2020.

„Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať. Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ napísala asociácia.

Reštaurácie môžu aktuálne poskytovať služby len cez výdajné okienka, oddnes navyše platí prísnejší zákaz vychádzania, ktorý vyžaduje od veľkej časti ľudí negatívny test aj na cestu do práce či do prírody.

Čínska centrálna banka nevylučuje, že povolí vstup Ant Group na burzu. V novembri odmietla rekordnú primárnu ponuku akcií firmy na burzách v Šanghaji a Hongkongu a následne jej spolu s materským podnikom Alibaba nariadila reorganizáciu.

Ant Group sa vlani chystala predať akcie za 34,4 miliardy dolárov, čo by znamenalo historicky najväčšie IPO.

„Povedal by som, že ak budete postupovať podľa štandardov právnych pokynov, dočkáte sa výsledku,“ povedal guvernér centrálnej banky Kang I. Zastavenie primárnej ponuky akcií označil za komplikovanú záležitosť.

Prečo stopli rekordné IPO

Médiá a agentúry spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a materskej Alibabe s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Jack Ma vystúpil vlani v Šanghaji.

Vyhlásil, že regulácia brzdí inovácie a čínske banky prirovnal k záložniam. Následne sa na takmer tri mesiace vytratil z verejnosti.

V čom je problém IT firiem

V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent. Bežný Číňan sa bez ich služieb v každodennom živote nezaobíde.

Sú nevyhnutné okrem iného na komunikáciu, nákupy na internete, investície na akciovom trhu či na uzavretie poistenia. Tieto firmy sú čoraz viac vnímané ako ohrozenie ekonomickej a politickej stability krajiny.

Viac o Ant Group:

  • Skupina je najväčším čínskym sprostredkovateľom platieb, mesačne jej službu Alipay využije 730 miliónov ľudí.
  • Jedna z divízií sa zaoberá úvermi. Inkasuje poplatky za to, že prepája potenciálnych zákazníkov s poskytovateľmi pôžičiek. (čtk, bbc)

Finančná správa by za porušenia daňových predpisov počas koronakrízy mala uložiť sankcie zhruba 25 miliónov eur, tvrdí ministerstvo financií. Argumentuje tak v prospech svojej novely daňového poriadku, ktorá umožní odpúšťať pokuty či úroky.

O novele rozhoduje parlament na prebiehajúcej schôdzi v zrýchlenom režime, zatiaľ ju schválil v prvom čítaní. Vláda by potom podmienky spresnila v nariadení.

Suma 25 miliónov eur by sa podľa ministerstva týkala zhruba 45-tisíc právnických osôb a dvetisíc občanov. Väčšinu z nej predstavuje úrok z omeškania za neuhradie DPH včas.

Novela podľa ministerstva umožní odpúšťať sankcie aj za neskoré podanie priznania dane k nehnuteľnosti. Tú vyberajú obce a mestá, posledný termín je 1. február.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať