Denník N

Rodičovský príspevok Roberta Fica má rasistické účinky

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Spresnené (kurzívou) 17. 6. o 9. 40 h – Aj keď nárok na nový rodičovský príspevok nie je založený na etnicite, bude mať disproporčný vplyv na Rómov a Rómky.

Autorky sú doktorandky na London School of Economics and Political Science
v odbore rodových štúdií, respektíve sociálnej politiky

V piatok Robert Fico na tlačovke predstavil návrh zákona, ktorý pripravil spolu s kolegami. Smer-SD chce zvýšiť rodičovský príspevok. O 150 eur mesačne pre rodičov, ktorí mali nárok na materskú, no pre ostatných len o 50 eur mesačne. Rodinná politika by mala rodinám pomáhať starať sa o svojich členov a členky. Zároveň by však mala pomáhať vyrovnávať rozdiely, nie ich prehlbovať.

Cieľ Smeru je opačný. Rodiny, ktoré sú už dnes najzraniteľnejšie, si síce nepatrne polepšia, v porovnaní s ostatnými na tom však po novom budú ešte horšie. Návrh sa neúmerne dotkne ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, no ovplyvní aj ďalších rodičov ohrozených chudobou. Boj s chudobou podľa súčasnej vlády patrí k základným cieľom sociálnej politiky štátu. No namiesto neho poslanci navrhujú opatrenie, ktoré prehĺbi rozdiely v spoločnosti. Parlament by mal návrh odmietnuť. A ako argumentujeme inde, radšej rodičom garantovať miesto v škôlke či jasliach, ktoré môže dlhodobo pôsobiť proti nerovnosti medzi rodinami i medzi mužmi a ženami v rámci rodín.

Nové opatrenie kopíruje materský príspevok. Ten už teraz vytvára medzeru medzi deťmi rodičov, ktorí majú na materskú nárok, a tými, ktoré to šťastie nemajú. Materský príspevok  dostane matka alebo otec, ak počas dvoch rokov pred narodením dieťaťa platí nemocenské poistenie aspoň deväť mesiacov. Znamená to zamestnaných rodičov či živnostníkov a živnostníčky, ktorí si platia dostatočne vysoké odvody, ale aj rodičov, ktorí si môžu dovoliť platiť nemocenské poistenie dobrovoľne.

V roku 2018 priemerná materská matiek dosiahla 614 eur a otcov 840 eur. Poslanec Fico na tlačovej konferencii povedal, že ich „cieľom bolo urobiť rozdiel medzi ženou, ktorá pred materskou pracovala a ktorá nepracovala“. Lenže medzi rodičov, ktorí dnes na materskú nemajú nárok a musia si od začiatku vystačiť s rodičovským príspevkom 220 eur mesačne, patria aj pracujúci. Sú to rodičia s menšími úväzkami či tí živnostníci, ktorých príjmy nepresiahnu 447 eur mesačne a neplatia si dobrovoľné nemocenské poistenie.

Podľa nového návrhu majú rodičia po materskej dostať rodičovský príspevok vo výške 370 eur, ostatní dostanú iba 270 eur. Podľa našich odhadov na základe dát od Sociálnej poisťovne, Štatistického úradu a ministerstva financií pritom nárok na materskú nemá aspoň tretina matiek a otcov.

Premiér argumentoval, že dvojstupňový rodičovský príspevok má rodiny chrániť pred prepadom životnej úrovne, ktorý prichádza s prechodom z vyššej materskej na nižšiu rodičovskú. Nie je však jasné, prečo je dôležitejší prepad životnej úrovne rodín, ktoré sú na tom relatívne lepšie, a nie podpora detí, ktoré sú najzraniteľnejšie. Vyrastanie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie