Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Príbehy piatich najväčších obchodov v armáde za Danka: stíhačky, transportéry, radary a Pellegriniho guráž

Jediným dokonaným nákupom SNS sú zatiaľ americké stíhačky F-16. Najnovším projektom sú izraelské radary, otáznym je osud transportérov.
Jediným dokonaným nákupom SNS sú zatiaľ americké stíhačky F-16. Najnovším projektom sú izraelské radary, otáznym je osud transportérov.

SNS dostala po voľbách 2016 takmer historickú úlohu. Na ministerstve obrany mala pripraviť najväčšie prezbrojenie armády od vzniku Slovenska. Okolnosti boli jedinečné: v parlamente panovala zhoda na tom, že novú výzbroj vojaci potrebujú, a ministerstvo financií bolo ochotné vyčleniť na to aj potrebné peniaze.

Prezbrojenie mal zabezpečiť minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ktorý ako bývalý zástupca náčelníka generálneho štábu mal predpoklady na to, že bude poznať potreby armády.

Gajdoš však v dôležitých otázkach nechal rozhodovať predsedu SNS Andreja Danka a jeho kamaráta Jána Hoľka, ktorého Danko nasadil na ministerstvo cez funkciu šéfa služobného úradu.

Aký je doterajší výsledok?

Obchody kritizujú médiá, opozícia i koaličný Most-Híd pre podozrenie, že sú nachystané pre vopred vybrané firmy. Za aktivity okolo stíhačiek sa Danko ospravedlňoval švédskej kráľovnej, o transportéroch natáčala v Bratislave fínska verejnoprávna televízia. Najnovšie prišiel na rad nákup izraelských radarov, ktorý Dankovi ľudia schválili v čase dovolenky štátneho tajomníka za Most-Híd Róberta Ondrejcsáka.

V pomeroch na ministerstve obrany sa dá ľahko stratiť. Denník N preto zosumarizoval príbehy piatich najväčších vojenských obchodov, ktoré prichystala Dankova SNS.

1. Stíhačky za dve miliardy: schválené, objednané

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kondrót ustúpil pri ďalšej novele podozrivej z pokusu o pomoc Babišovi

Poslanec Maroš Kondrót zo Smeru ustúpil pri novele, pre ktorú ho v SaS podozrievali z pokusu pomôcť Duslu Šaľa Andreja Babiša. On aj ďalší koaliční poslanci podporili pozmeňujúci návrh od Karola Galeka z SaS, ktorý spornú novelu okresal. „Ušetrili sme ľuďom sedem miliónov eur ročne v účtoch za elektrinu, na ktoré by sme sa museli všetci spoločne poskladať Andrejovi Babišovi,“ povedal Galek.

Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR
Poslanci Maroš Kondrót a Robert Fico v parlamente v roku 2003. Foto – TASR

Minúta po minúte

Zdieľať

Útok dronov na najväčšie ropné zariadenie na svete zrejme zdvihne ceny komodity

Dva útoky na veľké saudskoarabské ropné zariadenia spôsobia výpadok zhruba 5 % svetovej produkcie ropy. Po víkende tak zrejme stúpnu ceny ropy na svetových trhoch.

Prečo je to dôležité: Saudská Arábia dodáva v súčasnosti trhu asi 10 percent svetových dodávok ropy, aktuálny výpadok by mal byť vo výške 5 miliónov barelov denne.

Financial Times tvrdí, že výpadky by mohli byť relatívne rýchlo nahradené, no trhy budú minimálne v prvých dňoch tak či tak zasiahnuté.

Spoločnosť Saudi Aramco ani saudskoarabské oficiálne orgány ani 15 hodín  po útoku nepovedali, aký je odhadovaný rozsah škôd.

Problémom sú aj pochybnosti, či Saudská Arábia dokáže zabezpečiť ochranu svojich zariadení pred útokmi dronov v budúcnosti. To by mohlo ceny ropy ovplyvňovať dlhšie.

Útočili jemenskí povstalci: K sobotňajšiemu útoku na dve veľké ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia.

Ich vojenský hovorca vyhlásil, že vyslali desať dronov, aby zaútočili na závod na spracovanie ropy v Búkjaku a ropné pole Churajs na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca súčasne varoval, že útoky húsíov proti Saudskej Arábii sa len zintenzívnia, ak bude vojna v Jemene pokračovať. „Jedinou možnosťou pre saudskoarabskú vládu je prestať na nás útočiť,“ vyhlásil vo vystúpení, ktoré odvysielala satelitná televízia húsíov.

Saudskou Arábiou vedená vojenská koalícia bojuje proti povstalcom v susednom Jemene od marca 2015.

Útok na najväčšie ropné zariadenie na svete:       

Terčom jedného útoku bol spracovateľský závod štátnej ropnej a plynárenskej spoločnosti Saudi Aramco v Búkjaku, ležiacom neďaleko pobrežného mesta Dammán vo Východnej provincii.

Firma označuje svoje zariadenie v Búkjaku za „najväčší závod na stabilizáciu ropy na svete“. Závod spracováva tzv. kyslú ropu na sladkú, ktorú potom prepravujú na prekládkové stanice na pobreží Perzského zálivu a Červeného mora. Podľa odhadov dokáže spracovať až sedem miliónov barelov ropy denne.

Závod bol v minulosti terčom militantov. Samovražední bomboví útočníci al-Káidy sa neúspešne pokúsili zaútočiť na tento ropný komplex vo februári 2006.

Druhým miestom útoku bolo podľa ministerstva ropné pole Churajs.

Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.
Požiare po útoku dronov na zariadenia firmy Aramco.