Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Konkurzné novinky: Súd rok otáľal, daňový dlh zatiaľ stúpol na 9 miliónov eur

Foto - archív
Foto – archív

Daňové úrady sa v júni pustili do čistky, keď iniciovali konkurzné konania so všetkými významnými daňovými dlžníkmi. Napriek tomu otáľanie a nečinnosť štátnych orgánov pripravujú štátnu kasu o obrovské sumy.

Autor je hlavný analytik Finstat.sk

Slovenské konkurzné súdy začali v júni konkurzné konania s 50 obchodnými spoločnosťami, čo je najvyšší počet od júla minulého roka. Na daniach dlhujú štátu rekordných 39 miliónov eur. Toľko mala pôvodne stáť výstavba národného futbalového štadióna v Bratislave.

Daňové úrady v júni iniciovali všetky konkurzné konania s najväčšími daňovými dlžníkmi, ktorí dlhujú štátu aspoň jeden milión eur. Až polovica dlhov tejto skupiny (ide o deväť úpadcov) vznikla za uplynulých päť rokov. Po implementácii viacerých preventívnych opatrení na finančnej správe a ešte pod vedením jej bývalého šéfa Františka Imreczeho.

Daniari a súd nemali naponáhlo…

Z firiem, ktoré v júni zbankrotovali definitívne, je suverénne najväčším daňovým dlžníkom J & K corporation, s. r. o. (ďalej len „JKC“), ktorá obchodovala s plastovými profilmi. Štátu dlhuje na daniach skoro 8,8 milióna eur. Na tohto úpadcu však návrh na konkurz nepodal daňový úrad, ale jeho veriteľ Dušan Bočkay, pričom sudcovi Okresného súdu Bratislava I Vladimírovi Sklenkovi trvalo takmer jeden rok, kým konkurz vyhlásil. Mimochodom, je to ten istý sudca, ktorý v súčasnosti posudzuje návrh na konkurz HC Slovan Bratislava.

Aj u JKC sa daňové dlhy nabaľovali v uplynulých piatich rokoch. V roku 2015 sa jej tržby viac ako zdesaťnásobili – na 12 miliónov eur. V nasledujúcich rokoch zrejme ďalej stúpali, no z verejne dostupných informácií to nie je možné zistiť, keďže firma prestala finančné výsledky zverejňovať.

… a dlhy sa násobili

Na zozname platcov DPH s dôvodmi na zrušenie registrácie ju finančná správa evidovala od septembra 2016, ale o samotnú registráciu prišla až v apríli 2019. Prvé významné nedoplatky v státisícoch eur dorubila finančná správa firme JKC v septembri 2017. Vlani v júli už jej daňový dlh vystúpil na takmer štyri milióny eur. Do novembra na vyše dvojnásobok.

JKC od októbra 2014 ovládal Ján Kovács z Veľkých Dvorník. Spoločnosť sídlila v Dunajskej Strede v mestskej časti Mliečany, vo výrobnej hale plastových okien, kde podnikala pravdepodobne v prenájme. Budovu v máji 2019 získala hongkonská spoločnosť Bopal Corporation Limited (BCL), ktorú ovláda Dušan Bočkay. Dovtedy ju vlastnila jej dcéra Bopal, s. r. o., ktorá vyrába plastové okná a dvere a ktorá od rezortu školstva čerpá v rámci podpory výskumu a vývoja tučnú štátnu dotáciu na nákup investičného majetku.

Ján Kovács sa z JKC stiahol v apríli 2017, keď ju prepísal na maďarského občana Ferenca Erhoffera, zrejme bieleho koňa. Ten je zároveň jediným majiteľom a štatutárom firmy Donát, s. r. o., ktorá finančnej správe dlhuje viac ako 412-tisíc eur.

Ján Kovács však stále ovláda viaceré firmy, ktoré naďalej sídlia vo výrobnej hale BCL. Napríklad jeho firma Fentech, s. r. o., požiadala súdy v marci o konkurz. A obrat Porteex, s. r. o., stúpol za uplynulé dva roky geometrickým radom na 1,5 mil. eur.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

  • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
  • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
  • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Poplatok 33 eur za zápis rodných čísel spoločníkov alebo štatutárov firiem do obchodného registra sa zrejme zruší. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ohlásila, že pripravuje zmenu legislatívy.

Povinnosť zapísať rodné čísla do obchodného registra vyplýva z novely, ktorú schválil parlament za bývalej vlády. Súčasná koalícia ju nezrušila, len sa posunul termín na koniec septembra 2022.

Na problém upozornil Denník E, týkal by sa zrejme 300-tisíc firiem.

„Po tom, čo som sa dôkladne oboznámila s týmto dedičstvom, čo som si na ministerstve našla, tak som sa rozhodla, že zruším poplatok za doplnenie rodného čísla a súčasne hľadám riešenie, ako to urobiť, aby to bolo aspoň sčasti automatizované, to znamená, aby sme čo najviac uľahčili podnikateľom splniť si túto povinnosť,“ uviedla Kolíková.

„Pripravujem legislatívu k tomu potrebnú, že ak budú dopĺňať len rodné číslo, tak vytvorím možnosť, aby to bolo bez poplatku,“ dodala.

Asociácia hotelov a reštaurácií nepovažuje za dostatočné odloženie platby sociálnych odvodov, ktoré dnes schválila vláda. Podľa nej by mala radšej podnikateľom z ich odvetvia odvody do Sociálnej poisťovne za január úplne odpustiť.

Podmienkou odkladu je prepad obratu aspoň o 40 %. Štát počas koronakrízy už umožnil odklad sociálnych odvodov za viacero vlaňajších mesiacov, odpustenie sa týkalo len apríla 2020.

„Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať. Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ napísala asociácia.

Reštaurácie môžu aktuálne poskytovať služby len cez výdajné okienka, oddnes navyše platí prísnejší zákaz vychádzania, ktorý vyžaduje od veľkej časti ľudí negatívny test aj na cestu do práce či do prírody.

Čínska centrálna banka nevylučuje, že povolí vstup Ant Group na burzu. V novembri odmietla rekordnú primárnu ponuku akcií firmy na burzách v Šanghaji a Hongkongu a následne jej spolu s materským podnikom Alibaba nariadila reorganizáciu.

Ant Group sa vlani chystala predať akcie za 34,4 miliardy dolárov, čo by znamenalo historicky najväčšie IPO.

„Povedal by som, že ak budete postupovať podľa štandardov právnych pokynov, dočkáte sa výsledku,“ povedal guvernér centrálnej banky Kang I. Zastavenie primárnej ponuky akcií označil za komplikovanú záležitosť.

Prečo stopli rekordné IPO

Médiá a agentúry spájajú postup čínskej vlády proti Ant Group a materskej Alibabe s kritikou čínskych regulačných úradov, s ktorou zakladateľ Jack Ma vystúpil vlani v Šanghaji.

Vyhlásil, že regulácia brzdí inovácie a čínske banky prirovnal k záložniam. Následne sa na takmer tri mesiace vytratil z verejnosti.

V čom je problém IT firiem

V širšom kontexte stráca Peking trpezlivosť s prílišným vplyvom technologických gigantov, ako je Alibaba, Ant či Tencent. Bežný Číňan sa bez ich služieb v každodennom živote nezaobíde.

Sú nevyhnutné okrem iného na komunikáciu, nákupy na internete, investície na akciovom trhu či na uzavretie poistenia. Tieto firmy sú čoraz viac vnímané ako ohrozenie ekonomickej a politickej stability krajiny.

Viac o Ant Group:

  • Skupina je najväčším čínskym sprostredkovateľom platieb, mesačne jej službu Alipay využije 730 miliónov ľudí.
  • Jedna z divízií sa zaoberá úvermi. Inkasuje poplatky za to, že prepája potenciálnych zákazníkov s poskytovateľmi pôžičiek. (čtk, bbc)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať