Denník N

Banky sa musia lepšie pripraviť na zlé časy, prikázala im to NBS

Foto - TASR
Foto – TASR

Banky si musia povinne odkladať viac vlastných peňazí. Väčší rezervný vankúš im nakázala Národná banka Slovenska. Centrálna banka sa obáva, že sa ekonomike začne dariť horšie, než doteraz očakávala. 

Aj keď sa môžu niektoré vyjadrenia centrálnej banky zdať zbytočne komplikované a fádne, je to inštitúcia, ktorá má veľmi dobrý prehľad o tom, v akom stave sa nachádza nielen slovenské finančníctvo, ale aj celá ekonomika. Preto sa oplatí venovať pozornosť všetkým jej rozhodnutiam a očakávaniam, obzvlášť v prípade, ak sa začnú vymykať tomu, čo hovorí zvyčajne.

Nastavenie výšky kapitálového vankúša, ktorý si majú banky tvoriť v lepších časoch na to, aby peniaze mohli použiť v časoch horších, by mohlo byť jednou z tých na prvý pohľad nudných správ.

Tieto vankúše slúžia na to, aby ich banky použili vtedy, keď budú mať straty po tom, čo im ľudia prestanú splácať tak dobre, ako by mali.

Ak NBS tieto vankúše zvyšuje, značí to, že dobré časy pretrvávajú. V analýze po druhom štvrťroku však pridala poznámku, ktorú tradične nespomína a ktorou banky akoby upokojuje.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie