Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Máme už 40-tisíc predplatiteľov a chystáme spustenie ekonomického Denníka E (list vydavateľa)

Vážení podporovatelia Denníka N,

dovoľte, aby sme vám tak ako každý štvrťrok dali vedieť, čo máme nové. V prvom rade vám znova ďakujeme za dôveru – v súčasnosti máme už 40-tisíc predplatiteľov a náš web navštevuje mesačne 900-tisíc návštevníkov, čo sa prejavuje aj na našich hospodárskych výsledkoch:

Dáva nám to možnosť rozširovať naše aktivity a rozbiehať nové projekty.

V uplynulých mesiacoch sme vydali dve ďalšie knihy – Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna (Tomáš Forró) a Sila rozumu v bláznivej dobe (Ján Markoš).

V najbližšom období plánujeme vydať knihu rozhovorov Jána Štrassera so Zuzanou Kronerovou a knihu Juraja Čokynu o vzdelávaní sociálne znevýhodnených detí.

Desiatkam tisícov stredoškolákov sme doručili ďalšie dva vzdelávacie magazíny. Prvý bol o tom, prečo sa oplatí ostať žiť na Slovensku, ten druhý o mýtoch o EÚ. Na jeseň budeme vo vzdelávaní pokračovať, tentoraz časopisom o mýtoch o 2. svetovej vojne, od ktorej začiatku uplynie v septembri 80 rokov. Pokiaľ by ste chceli podporiť jeho vydanie a bezplatné doručenie do škôl, môžete to spraviť tu.

Už o tri týždne príde Denník E

V najbližších mesiacoch sa však budeme sústreďovať najmä na dve veci. Tou prvou je spustenie ekonomického Denníka E, ktorý budete môcť čítať už od septembra. Na jeho príprave sa pod vedením Konštantína Čikovského podieľa tím skúsených novinárov – okrem zakladateľa týždenníka Trend Olivera Brunovského a reportérov Jána Kováča, Martiny Klásekovej, Zuzany Kollárovej a Mareka Legéňa, ktorí sú u nás noví, aj kolegovia, ktorí sú súčasťou redakcie od začiatku.

Denník E bude prinášať informácie nielen pre podnikateľov a manažérov, ale aj pre kohokoľvek, kto chce poradiť s osobnými financiami či sledovať aktuálnu svetovú aj domácu debatu o ekonomike. Bude mať vlastný web so samostatným dizajnom, tešiť sa môžete na špecializovaný denný newsletter a rad ďalších služieb. Nové spravodajstvo nájdete aj v printovej podobe v stánkoch.

Súčasní predplatitelia Denníka N budú mať v úvode prístup k E-čku na dva mesiace (požiadať o bezplatný prístup môžete tu), stane sa však súčasťou nadstavbového balíka.

Namiesto dvoch predplatiteľských balíčkov máme tri

S tým súvisí aj druhá dlhodobo plánovaná zmena – prvýkrát od spustenia pristupujeme k väčšej úprave nášho cenníka. Základná výška predplatného aj najvyšší klubový balík ostanú zachované, pribudne však nový typ predplatného vo výške 6,99 eura za mesiac. Jeho súčasťou bude prístup k Denníku E, aplikáciám či automatická podpora školských projektov a predplatného pre študentov. O všetkých zmenách vás budeme včas podrobne informovať.

Redakcia prešla prvýkrát aj fyzickou prestavbou, aby si mali noví kolegovia kam sadnúť a zmestili sme sa všetci do nášho doterajšieho openspace.

Slovensko čaká v najbližších mesiacoch zaujímavé obdobie. Nielenže pokračujú vyšetrovania a súdy, ktoré odhaľujú čoraz viac podrobností o možnom prepojení štátnej moci a mafie a o ktorých sa snažíme čo najpodrobnejšie informovať. Blížia sa tiež parlamentné voľby či nový termín brexitu. Verím, že nám počas tohto obdobia zachováte svoju priazeň a že naša rozširujúca sa ponuka bude pre vás prínosom.

Pokiaľ máte akékoľvek pripomienky k našej práci, návrhy na zlepšenia či spoluprácu, alebo otázky, napíšte mi, prosím. Tak ako vždy sa pokúsim všetkým z vás osobne odpovedať.

Všetko dobré

Lukáš Fila
šéf vydavateľstva

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Komu sa oplatí auto na elektrinu? Štátni analytici spravili veľký prepočet

Už dnes sú niektoré elektromobily výhodnejšie ako autá s tradičnými pohonom, ak sa zohľadnia aj prevádzkové náklady. Štátny Inštitút environmentálnej politiky porovnal najpredávanejšie modely, a to so štátnou dotáciou aj bez nej.

Minúta po minúte

Zdieľať

Kaufland od januára 2020 úplne ukončí predaj jednorazových igelitových tašiek, do konca tohto roka dopredá tie, ktoré má v zásobe. Od roku 2020 bude reťazec ponúkať len ekologické tašky z bavlny či recyklovateľného PET materiálu.

Podľa obchodného riaditeľa Richarda Bendika je tento reťazec na Slovensku prvý, ktorý sa rozhodol úplne zrušiť plastové tašky. Predpokladá však, že ich kroky budú nasledovať ďalšie veľké obchodné siete.

Hoci sa aj papierové nákupné tašky považujú za ekologické, reťazec momentálne ešte zvažuje, či ich bude ponúkať. Bendik to zdôvodnil tým, že chcú v ponuke zachovať len opakovateľne použiteľné tašky.

Aj keď tašky z tohto materiálu už predávali, ich ďalší predaj zvažujú, pretože hmotnosť, ktorú tento typ tašky unesie bez poškodenia, nie je podľa doterajších skúseností dostatočná. „Mali sme ju a opätovne ju nemáme a zvažujeme, či ju opäť zavedieme,“ povedal pre Denník E.

S najtenšími plastovými taškami skončil reťazec už pred dvomi rokmi. Od roku 2018 pritom na Slovensku musí byť tento typ tašiek povinne spoplatnený.

V apríli tohto roka Kaufland v rámci ekologickejšieho prístupu prestal po dohode s dodávateľmi baliť uhorky do fólií. Ročne tak podľa Bendika len na tejto zelenine minie o 15 ton plastu menej.

V máji reťazec vyradil z predaja plastový riad. Týmto krokom môže ušetriť podľa doterajších predajov asi 48,7 tony plastu.

O mesiac neskôr zaviedli v predajniach ekologické sieťky na balenie ovocia. Ich využívaním by sa podľa odhadu mohlo ušetriť 260 ton plastu ročne.

Pred niekoľkými dňami začal využívať označenie na výrobky Balené zodpovedne. To by sa malo objaviť na produktoch zabalených do 80 % recyklovateľného obalu alebo keď bol na obal použitý aspoň sčasti recyklovaný materiál, či pri potravinách, ktoré sa podarilo zabaliť do úspornejšieho obalu. Momentálne má takto označené dva výrobky.

Zdieľať

Ministerka Kalavská si nie je vedomá, že by bola nervozita medzi ňou a koaličnou radou, ako to dnes povedal Robert Fico. Kalavskú kritizoval aj Andrej Danko.

A to najmä pre zmeny doplatkov liekov, takzvanú revíziu liekov.

„Ministerstvo zdravotníctva pri revízii úhrad veľmi citlivo pristupovalo ku skupinám všetkých liekov. Odmietame tvrdenia, že pacientom narastajú doplatky,“ povedala.

Rozhodnutie o revízii úhrad zatiaľ nie je podľa ministerstva definitívne, účastníci konania sa môžu do 7 dní odvolať a ministerstvo môže ich námietkam vyhovieť.

Zdieľať

Po Ficovi kritizuje ministerku Kalavskú aj Andrej Danko. „Stratifikácia ma teraz vôbec nezaujíma,“ povedal. O reforme nemocníc mala v stredu hovoriť koaličná rada. Kalavská si má podľa Danka vyriešiť vzťahy s Ficom. „Je to problém Smeru,“ dodal.

Fico podľa predsedu SNS doteraz nepovedal, že Kalavskej verí. Smer pritom Kalavskú za ministerku vybral.

„Ak si pani Kalavská myslí, že odíde aj do inej politickej strany s príbehom, že to chcela robiť, len jej neschválili stratifikáciu, ja poviem, že to je klamstvo a ‚odrb‘. Je to len politické PR,“ povedal Danko.

Zdieľať

BASF plánuje s partnermi vybudovať v Indii petrochemický závod, ktorý bude ako prvý na svete poháňaný obnoviteľnou energiou. Predpokladaná investícia do projektu dosahuje 4 miliardy dolárov.

Nemecký chemický koncern podpísal memorandum o porozumení s Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), indickou Adani Group a rakúskou spoločnosťou Borealis, informuje Reuters.

BASF má do projektu chemičky prispieť polovicou. V závode by sa mal vyrábať plyn propylén.

Zámer sa nachádza v počiatočnej fáze, partneri najskôr vyhodnotia realizovateľnosť spoločného podniku.

Zdieľať

Moderné odbory AIOS a vedenie nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover sa dohodli na novej kolektívnej zmluve.

„Od 1. októbra bude celková mesačná odmena výrobných zamestnancov dosahovať úroveň od 1118 eur (základná úroveň po skúšobnej lehote) do 1969 eur brutto,“ píšu odbory a automobilka v spoločnom vyhlásení.

V tom je zarátaný okrem tarifného platu aj výrobný bonus a 13. plat.

Nová kolektívna zmluva má začať platiť od 1. októbra a bude platná do 31. októbra 2022. Odbory a automobilka píšu, že tarifná mzda bude garantovane rásť počas 37 mesiacov.

„Zvyšujú sa aj rôzne príplatky, ako napríklad príplatok za nadčasy, za prácu počas soboty, nedele atď.; väčšina z nich presiahne zákonom stanovenú výšku,“ píše sa vo vyhlásení odborov a firmy.

Podľa poslednej kolektívnej zmluvy dohodnutej koncom roka 2018, ktorá týmto končí, boli základné platy výrobných pracovníkov v triede A na úrovni 715 eur, v triede A plus 958 eur, v triede B 1261 eur.

Na porovnanie, priemerný hrubý mesačný príjem v bratislavskom Volkswagene bez započítania manažmentu spoločnosti v roku 2018 bol na úrovni 1954 eur.

Zdieľať

EÚ a Británia ohlásili novú brexitovú dohodu

Británia a Európska únia sa dohodli na podmienkach brexitu. Podmienky odchodu Británie z EÚ však ešte musí schváliť britský parlament a severoírska strana DUP už uviedla, že novú dohodu naďalej odmieta.

O dohode informovali predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson.

Juncker nový dokument označil za „spravodlivý a vyvážený“. Podľa britského premiéra ide o dohodu, ktorou jeho krajina „získava späť kontrolu“.

Podmienky odchodu Británie z Európskej únie musí okrem britského parlamentu, kde je hlasovanie plánované na sobotu, schváliť aj Európsky parlament. O veci dnes bude rokovať samit Európskej únie.

Strana DUP uviedla, že výhrady k dokumentu stále pretrvávajú. (bbc, čtk)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP
Zdieľať

Tesla môže začať vyrábať elektromobily v Číne, získala povolenie

Tesla môže začať vyrábať elektromobily v Číne. Automobilka sa dostala na zoznam schválených výrobcov áut a získala potrebný certifikát. Závod Tesly bude prvou automobilovou továrňou v Číne, ktorú plne vlastní zahraničná firma.

Tesla stavia závod za 2 miliardy dolárov v Šanghaji. Bude to je prvá výrobná fabrika v zahraničí, píše Reuters.

Produkcia v Číne by sa mohla začať ešte v októbri, zámerom je do konca roka vyrábať najmenej 1000 vozidiel Model 3 týždenne.

Čínske úrady ponúkli Tesle pomoc, aby sa urýchlila výstavba fabriky. Koncom augusta tiež vyradili jej modely zo zoznamu áut, na ktoré sa vzťahuje 10-percentná daň z obratu.

 

 

Zdieľať

Parlament schválil zmenu spôsobu výpočtu minimálneho dôchodku, návrh SNS prešiel hlasmi 82 poslancov. Novelou chcú docieliť, aby dochádzalo k rýchlejšiemu medziročnému rastu tejto dôchodkovej dávky.

Základná suma minimálneho dôchodku sa naviaže namiesto určeného percenta sumy životného minima pre jednu osobu na určené percento sumy priemernej mzdy vyplývajúcej z hospodárstva SR za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza danému kalendárnemu roku. (tasr)

Zdieľať

Netflix zabral, v počte nových predplatiteľov prekonal očakávania trhu

Netflix v 3. kvartáli zvýšil počet predplatiteľov o 6,77 milióna, čo je viac, než očakávali analytici. Streamingová služba má vyše 158 miliónov platiacich zákazníkov, v novembri jej pribudne nová konkurencia od spoločností Disney a Apple.

Výsledky Netflixu sú povzbudením po slabšom 2. štvrťroku, keď mu počet predplatiteľov v USA klesol prvý raz za ostatných osem rokov, píše Bloomberg.

Rast predplatiteľskej základne od júla do septembra ťahali zahraničné trhy, na ktorých získal 6,3 milióna nových zákazníkov.

Výsledky Netflixu v číslach:

  • zisk v 3. kvartáli vzrástol na 665 miliónov dolárov, pred rokom dosiahol 403 miliónov dolárov, uvádza Reuters;
  • tržby stúpli medziročne o 31 percent na 5,25 miliardy dolárov;
  • akcie firmy reagovali na výsledky posilnením o 9 percent.

Nová konkurencia

Tretí štvrťrok bol posledným kvartálom pred nástupom nových streamingových služieb. V novembri prídu na trh Disney+ a AppleTV+.

Obaja konkurenti podlezú ceny Netflixu, ktorý v Spojených štátoch stojí mesačne 13 dolárov.

Disney bude mesačne stáť 7 dolárov. Apple štartuje s cenou 5 dolárov, jeho služba by mala byť pri štarte dostupná aj na Slovensku.

Zdieľať

Vzburu dôchodcov, ktorá na Slovensku pravdepodobne vypukne okolo roku 2035, bude musieť rozdrviť vláda, ktorá ju nespôsobila, varuje ekonóm Libor Melioris. Hlavným vinníkom budúceho sociálneho konfliktu je vláda, ktorá tu s prestávkou dvoch rokov vládne od roku 2006. 

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Máme sa tešiť alebo báť, ak sa ukáže, že nás čaká dlhý život v ére nízkych úrokových sadzieb?

Libor Melioris, ekonóm:

Skôr báť. Trvalo nízke úroky možno signalizujú, že všetky makroekonomické veličiny smerujú k nulovým hodnotám. To znamená dlhodobú ekonomickú stagnáciu.

Dôsledkom nulových úrokov je aj to, že ľudia prišli o možnosť bezpečného sporenia. Bezpečne sa dá sporiť, ak je úrok štátnych dlhopisov vyšší ako inflácia. Tento vzťah už dlhšie obdobie neplatí. A najmä Nemci hromžia.

Prečo sú úroky nižšie ako inflácia?

Európska centrálna banka chce, aby ceny každoročne rástli o 2 %. Ak inflácia smeruje nad dve percentá, tak zvýši úrokové sadzby, ak pod, tak zníži. Problém je, že dnes nevieme dosiahnuť inflačný cieľ ani so zápornými sadzbami. Netušíme presne prečo.

To, že sa nedá zarobiť na dlhopisoch, neznamená, že sa nedá zarobiť na ničom. Dobré výnosy dosahujú akcie, ktoré sa na dlhom horizonte zhodnocujú výrazne lepšie než dlhopisy. Podobný výkon dosahujú aj investície do nehnuteľností.

Negatívne zhodnotenie dlhopisových investícií bude mať konkrétny a veľmi negatívny dosah aj na Slovensko. Okolo 90 % sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri drží peniaze v dlhopisových fondoch, ktoré nezarábajú. O 15 rokov pôjdu títo ľudia do dôchodku. Ak sa nič nezmení, tak budú veľmi nahnevaní, keď zistia, koľko peňazí budú dostávať z druhého piliera.

Vzburu dôchodcov, ktorá na Slovensku pravdepodobne vypukne okolo roku 2035, bude musieť rozdrviť vláda, ktorá ju nespôsobila. Hlavným vinníkom budúceho sociálneho konfliktu je vláda, ktorá tu s prestávkou dvoch rokov vládne od roku 2006. Spoluvinníkom sú odbory, ktoré jej v tom pomáhali a tým zradili záujmy pracujúcich.

Prečítajte si všetky odpovede ekonómov v Paneli expertov Denníka E.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať