Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Keď sa v hlavných správach hovorí o páde trhov, vtedy je ten správny čas

Odborník na investície Pavel Škriniar v seriáli rád pre začínajúcich investorov hovorí, že aj o investíciu sa občas treba postarať, aby rozkvitla.

Autor učí na Fakulte podnikového manažmentu EU v Bratislave.

Ako reagujú bežní zákazníci, keď banány na týždeň zlacnia o polovicu? Samozrejme, vykúpia ich. Nájdu sa aj takí, ktorí si ich kúpia, aj keď už doma nejaké majú.

Po skončení akcie sa ceny vrátia na pôvodnú úroveň. Žlté ovocie však zákazníci nebudú vracať do obchodu s požiadavkou na odkúpenie za aktuálne ceny. Ak by to aj skúsili, neuspeli by. Zákazníci ovocie predsa zjedia, lebo na to je určené.

Ako reagujú bežní investori, keď sa akcie na týždeň prepadnú o polovicu? Ak ich vlastnia, predajú ich. A to napriek tomu, že na to neboli určené.

Logicky sa nájdu takí, ktorí ich od nich ochotne kúpia. Po zotavení trhov sa totiž ceny zvyčajne vrátia blízko pôvodných úrovní. Akcie v rukách ochotných kupcov smerujú späť k bežným investorom s požiadavkou na odkúpenie za aktuálne ceny. Tí ich kúpia. Koniec príbehu.

A teraz trochu teórie a štatistiky. Na teoretickú otázku, kedy je najvhodnejší moment na nákup akcie a kedy na jej predaj, pozná správnu odpoveď každý. Ak sa však tento moment naskytne v skutočnosti, teóriu vie do praxe aplikovať už podstatne menej ľudí.

Pritom práve poklesy sú ideálnou príležitosťou, ako zarobiť ešte viac, než ponúka dlhodobý priemer. Trhy totiž z dlhodobého hľadiska rastú a doteraz každý prepad bol vykompenzovaný nárastom.

Ako využiť dlhodobý rast akciových trhov v čase poklesu? Správny kuchár omáčku počas jej varenia ochutnáva. Ak jej niečo chýba k dokonalosti, doplní ingrediencie.

Spomenuté správanie bežného investora by očami kuchára znamenalo „vyliať a začať odznova“. Pritom aj pri investíciách sa dá dochucovať. Dodatočné vklady v čase poklesov trhov sú koreniny, ktorými si investor môže prilepšiť k vyššiemu výnosu.

Pozrime sa na príklade indexu S&P 500, ako by vyzeral výsledný výnos pri dodržaní nasledujúceho pravidla: jednorazovo investovať 10 % aktuálnej hodnoty investície, ak index klesne o 10 %, 20 %, 30 %, 40 % a 50 % od svojho posledného maxima.

Matematicky by pokles o 10 % mal následne priniesť výnos 11 %, pokles o 20 % výnos vo výške 25 %, resp. návrat na pôvodnú úroveň. Po poklese o 50 % by mal prísť výnos 100 %.

Na ilustráciu poslúži obdobie rokov 2000 – 2013, počas ktorého trhy zažili dva významné poklesy. Na tomto príklade veľmi pekne vidieť, že trhy sa z prepadov vedia zotaviť, no nikdy nie je vopred zrejmé, ako dlho im to bude trvať. V tom spočíva investičné riziko, s ktorým treba pri investovaní rátať.

V prvej vlne by sa pri dodržaní pravidla zrealizovali štyri dodatočné investície. Zaujímavým momentom je, že sa to podarilo na dočasných dnách, keďže nasledujúce týždne priniesli nárast jeho hodnoty. V druhej vlne sa nákupy zrealizovali počas jedného z najstrmších poklesov v histórii indexu.

Aký je výsledok? V prvej vlne nákupov investor zvýšil vkladmi pôvodnú investíciu o 42 %. V momente, keď hodnota indexu dosiahla svoje pôvodné maximum, mala jeho investícia o 76 % vyššiu hodnotu než pred začiatkom poklesu. Dodatočný výnos z následných investícií tak predstavoval 24 % (176 : 142).

V druhej vlne nákupov investor piatimi vkladmi zvýšil svoju investíciu o 50 %. Hodnota sa po dosiahnutí pôvodného maxima pohybovala na úrovni 197 %. Extra výnos získaný investovaním v čase prepadov cien tak predstavuje 31 % (197 : 150).

Ak by investor „nedochucoval“ svoju investíciu, po siedmich (2000 – 2007), resp. po šiestich (2007 – 2013) rokoch by mal presne toľko, koľko mal pred začiatkom prepadov trhov.

Uvedená metodika nevyžaduje extra znalosti z finančných trhov. O takých výrazných prepadoch cien sa totiž každý dozvie z médií. Nejde totiž o bežné pohyby cien.

Naposledy sa takáto príležitosť naskytla na Vianoce minulého roka. Stačí si zapamätať, že keď sa v hlavných správach hovorí o negatívnom vývoji na finančnom trhu, je najlepší čas investovať. Výberom sa peniaze neochránia, práve naopak.

Poznámka: Pre komentáre a analýzy použité v príspevkoch bol pre výpočet dlhodobých výnosov podkladom akciový index S&P 500 s údajmi od roku 1950 do roku 2019. Ide o index reprezentujúci 500 najväčších spoločností v USA. Ide o najčastejšie používaný index na porovnávanie výkonnosti konkrétneho investičného produktu.

Pri pojme akcia má autor na mysli akciu firmy, resp. akciový index so štandardnými vlastnosťami – cenný papier je dostatočne likvidný, verejne obchodovaný na burze cenných papierov vyspelej krajiny a emitent transparentne a pravidelne informuje o výsledkoch svojho podnikania.

Autor nenesie žiadnu priamu ani nepriamu zodpovednosť za nesprávne použitie informácií.

Tento text si čitatelia môžu prečítať vďaka Slovenskej sporiteľni, ktorá ho pre vás odomkla.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Odborníci namiesto „našich ľudí“? U ministra Doležala napĺňajú program vlády po svojom
 • Testovanie: Zamestnávatelia môžu kontrolovať výsledky, Mikas vydal vyhlášku
 • EÚ: V 3. štvrťroku sa čiastočne zotavila z prepadu, HDP oproti 2. štvrťroku stúpol o 12,1 %, v eurozóne o 12,7 %
 • Banky: Zisk za prvé tri štvrťroky klesol medziročne o vyše tretiny
 • Železnice: ZSSK opäť zastaví komerčné vlaky InterCity
 • EÚ: Komisia poslala Slovensku ďalší list pre odkladanie vrátenia peňazí za zrušené zájazdy
 • USA: Akcie majú za sebou najhorší týždeň od marca
 • USA: Technologické giganty v koronakríze prosperujú, veľkej päťke rástli tržby
 • USA: Súd zablokoval reštrikcie na TikTok
 • Pomoc: Aké zmeny budú platiť v Prvej pomoci
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Minúta po minúte

Po rokoch odkladov sa dnes otvára nové berlínske Letisko Willyho Brandta. Pôvodne malo začať fungovať pred deviatimi rokmi, zatiaľ stálo podľa médií najmenej 10 miliárd eur a jeho výstavbu sprevádzali politické a stavebné prešľapy.

Po sprevádzkovaní terminálu 1 začne nový letecký uzol popoludní vybavovať prvé prílety; prvý odlet je plánovaný na nedeľu 1. novembra.

O otvorenie sa postarajú spoločnosti Lufthansa a easyJet, ktorých stroje dnes popoludní pristanú súbežne. Večer potom prídu na rad ďalšie lety easyJetu, ktorý dosiaľ vybavoval Tegel. V nedeľu ráno z Letiska Willyho Brandta odletí prvá linka easyJetu. Obidve spoločnosti sú najväčšími klientmi nového letiska.

Nemeckú metropolu dosiaľ obsluhovali dve letiská – Tegel na severozápade a Schönefeld na juhovýchode. Kým na Tegeli sa už aj tak koronavírusom obmedzená prevádzka definitívne skončí 8. novembra, Schönefeld, pomenovaný teraz ako terminál 5 Letiska Willyho Brandta, bude slúžiť nízkonákladovým aerolíniám. (čtk)

Regiojet varuje, že môže pre testovanie odrieknuť niektoré vlaky medzi Bratislavou a Komárnom. Cestujúcim odporúča sledovať informácie na facebooku a webovej stránke firmy.

„V prípade, že väčšia časť našich zamestnancov zostane v karanténe a nebude sa môcť dostaviť do služby, budeme musieť upraviť prevádzku vybraných spojov na trase Bratislava-Komárno,“ avizoval dopravca.

Čo hovorí Regiojet

 • V nedeľu môžu nastať výpadky, o ktorých chce operatívne informovať.
 • Zoznam vlakov, ktoré nevypravia v pondelok, plánuje zverejniť v nedeľu večer po 20.00.
 • V pondelok večer zverejní zoznam spojov, ktoré budú zrušené do odvolania.

Dopravu na trati Bratislava – Komárno si od Regiojetu objednáva a financuje štát. Od decembrovej zmeny cestovného poriadku bude vlaky prevádzkovať ZSSK, časť súprav bude mať od rakúskych železníc.

Jesenné práce na poliach sa podľa zástupcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vykonávajú len veľmi pomaly. V mnohých regiónoch je ich stav alarmujúci, pôda je premočená a zber plodín aj sejba mimoriadne náročné.

Čo hovorí zástupca komory

 • „Počas minulého týždňa sa situácia s počasím v niektorých regiónoch zlepšila. Pôda je aj napriek tomu na mnohých miestach premočená a zber jesenných plodín aj sejba sú mimoriadne náročné,“ uviedol Matej Korpáš z SPPK.
 • Aktuálne je na Slovensku pozbieraných 28 % kukurice na zrno, 86 % slnečnice, 35 % cukrovej repy, vyše 80 % zemiakov a 70 % sóje.

Aká je situácia v regiónoch

 • V regióne Trnavy podľa Korpáša neumožňuje nepozbieraná kukurica výsev novej pšenice. V minulých rokoch v rovnakom čase bola sejba vykonaná približne na 80 %, aktuálne však majú niektoré subjekty osev zvládnutý na úrovni 20 %.
 • Pôda je značne premočená aj v okolí Galanty. Vystavené značnému poškodeniu sú hlavne zemiaky, sója a slnečnica. K záveru 43. týždňa bola v tomto regióne kukurica na zrno pozberaná na 46 % výmery, slnečnica na 85 %, cukrová repa na 30 %, zemiaky na 75 %, sója na 68 % výmery.
 • Daždivé počasie spomaľovalo tempo jesenných prác aj v okrese Nitra. Poľnohospodári však už finišujú so zberom slnečnice, sóje a aj zemiakov.
 • V okrese Trenčín zaznamenali v októbri celkový úhrn zrážok v rozmedzí 138 – 153 milimetrov. Poľnohospodári vďaka priaznivejšiemu počasiu v posledných dňoch mohli pokračovať najmä so zberom kukurice, ktorá je aktuálne pozberaná len z 11 % osiatej plochy.
 • Práce na poliach sa pomaličky rozbiehali aj v regióne Bánovce nad Bebravou. Pestovatelia hlásia, že nedokážu určiť, či sa im podarí zasiať všetky oziminy tak, ako mali v pláne.
 • V Lučenci bol ešte koncom minulého týždňa vyliaty Ipeľ. Teraz je situácia už priaznivejšia, ale pôdy sú rozmočené, a to najmä v južnej časti regiónu. K záveru 43. týždňa bola kukurica na zrno pozberaná na 10 %, sója z 81 % výmery.
 • Práce na poliach sú odstavené v regióne Košíc. Kukuricu v tomto regióne ešte vôbec nezbierali. (tasr, e)

V košickom U.S. Steele otestovali do 10. hodiny 280 ľudí. Zamestnancov fabriky testujú dva odberné tímy z Nemocnice Šaca. Čas čakania v rade po moment odberu vzorky je v tejto chvíli 65 minút.

Foto - tasr
Foto – tasr

Inciatíva slovenských maloobchodníkov vyzvala na účasť na plošnom testovaní. „Vďaka účasti na víkendovom testovaní môžeme od pondelka 2. novembra otvoriť prevádzky a privítať v nich zákazníkov,“ napísalo združenie, ktoré založili reťazce ako Nay a Martinus.

Testovanie podľa iniciatívy „môže pomôcť v spomalení šírenia vírusu v spoločnosti a tak nám všetkým dať čas, aby sme sa opäť mohli nadýchnuť“. Lockdown by stál veľa peňazí, ktoré by chýbali v nemocniciach, dodala iniciatíva.

Reťazce upozornili, že sú povinné dodržiavať nariadenie hygienikov nepustiť do prevázky zákazníka bez negatívneho testu. Neotestovaní zamestnanci by zas museli zostať doma.

Akcie v USA majú za sebou najhorší týždeň od marca. Negatívny vplyv na Wall Street malo rýchle šírenie koronavírusu, prerušenie rokovaní o nových stimuloch a nervozita pred budúcotýždňovými voľbami.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v piatok stratil 157,51 bodu alebo 0,59 % a uzavrel na 26.501,60 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,21 % na 3269,96 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 2,45 % na 10.911,59 bodu.

Dow Jones sa za celý týždeň oslabil o 6,5 %, S&P 500 o 5,6 % a Nasdaq o vyše 5 %. Všetky tri indexy majú za sebou najprudší týždňový pád od marca. Všetky tri indexy tiež zaznamenali v októbri druhý mesačný pokles po sebe, keď Dow Jones stratil vyše 6 % a S&P 500 a Nasdaq sa znížili každý o vyše 5 %. (tasr)

Mičovského plány na zoštátňovanie pôdy v koalícii narážajú, SaS vidí návrat do socializmu

Ján Mičovský. Foto - TASR
Ján Mičovský. Foto – TASR

Plány ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského na obmedzovanie nákupov pôdy môžu naraziť na odpor aj v koalícii. SaS odmieta predkupné právo pre štát a obce aj limity na výmery pôdy. Za ľudí a Sme rodina ešte očakávajú úpravy ministrových plánov.

Európske vlády musia podľa predstaviteľov ECB pri boji s koronavírusom obmedzovať len vybrané ekonomické aktivity. Vyzývajú ich tiež, aby pokračovali vo výdavkoch na podporu podnikov a domácností.

Štáty v Európe zavádzajú nové reštriktívne opatrenia v reakcii na vzostup počtu nových prípadov nákazy koronavírusom.

„Musíme sa snažiť poraziť tento vírus bez úplného zatvorenia ekonomiky, pretože dosahy sú z hľadiska straty hospodárskej aktivity veľmi silné,“ uviedol viceprezident ECB Luis de Guindos.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová vo štvrtok signalizovala ďalšie uvoľnenie menovej politiky v eurozóne. Zdôraznila však, že menovú politiku musí dopĺňať rozsiahla vládna podpora ekonomiky.

Člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch dnes potvrdil, že banka je na decembrovom zasadnutí pripravená poskytnúť ekonomike ďalšiu pomoc. Dodal však, že najdôležitejším nástrojom na podporu reálnej ekonomiky zostáva rozpočtová politika, a upozornil, že nie je úlohou ECB zabezpečovať financie jednotlivým podnikom.

Viceprezident de Guindos dnes varoval aj pred príliš rýchlym ukončovaním rozpočtových opatrení na podporu ekonomiky.

„Je veľmi dôležité, aby sa rozpočtové stimuly odstraňovali postupne v súlade s oživovaním ekonomiky,“ uviedol de Guindos. „Nechceme, aby nastalo rýchle obmedzovanie stimulov, pretože by to mohlo spôsobiť ešte intenzívnejší (hospodársky) pokles,“  dodal. (čtk, reuters)

Odborári z KOZ sa poďakovali prezidentke Čaputovej za výzvu vláde, aby upustila od zákazu vychádzania za neúčasť na testovaní. Konfederácia odborových zväzov vyzývala zamestnávateľov, aby za to pracovníkov netrestali. (tasr)

Testovať priamo vo firme budú aj v strojárňach Thyssenkrupp rothe erde v Považskej Bystrici. Firma má 900 zamestnancov, testovať však môžu celkovo 4000 ľudí – rodiny, zamestnancov ďalších firiem a strednej školy strojárskej. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať