Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Aj Babišovmu Duslu už došla trpezlivosť

Foto - TASR
Foto – TASR

Dobrý deň, dnes je deň, keď si britskí poslanci možno odhlasujú zákaz no deal brexitu.

Boris Johnson stratil v parlamente väčšinu. A tak sa mu dnes môže stať, že konzervatívni vzbúrenci spolu s opozíciou zaviažu jeho vládu dohodnúť sa s Úniou za každú cenu alebo brexit radšej znova odložiť.

Oveľa viac aspoň relatívne dobrých správ zatiaľ nemáme.

Čítate stredajšie vydanie Ekonomického newsfiltra Denníka E. Má 961 slov, na jeho prečítanie vám stačia 3 ½ minúty. Pripravil ho Konštantín Čikovský.

1. Prečo si VÚB vyskočila na prezidentovho brata

VÚB podala trestné oznámenie na brata exprezidenta Jaroslava Kisku a jeho 15  kolegov z bývalej popradskej dcéry banky, ktorí pred rokom v lete odišli aj so všetkými svojimi znalosťami a kontaktmi do Poštovej banky.

Genéza sporu:

  • VÚB rozhodla, že svoju splátkovú dcéru presunie z Popradu a zlúči s bankou.
  • Generácia popradských finančníkov, ktorá od 90. rokov budovala splátkové predaje po svojom, sa vzbúrila a odišla aj s Jaroslavom Kiskom do Poštovej banky.
  • Tá im sľúbila presne to, čo chceli – slobodu a možnosť zostať robiť v Poprade.
  • Vedenie VÚB poslalo do Popradu detektívov, ktorí mali  zistiť napríklad to, či si odchádzajúci so sebou zobrali aj nejaké databázy. Výsledok nie je známy, ale v októbri napokon VÚB podala trestné oznámenie.

Skončí to pred súdom?

Veľmi pravdepodobne nie.

VÚB pôsobí dojmom, že trestným oznámením chcela Poštovú banku a jej nových zamestnancov predovšetkým odradiť od agresívnejších pokusov o získavanie klientov konkurencie.

Ak by jej totiž na vyšetrovaní záležalo, netrpela by prokuratúre a polícii, že za trištvrte roka neurobili s podnetom prakticky nič.

Súvisí to nejako s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom?

Pôvodne to s politikom Andrejom Kiskom nesúviselo.

No tým, že trestné oznámenie na prezidentovho brata sa tak dlho povaľovalo po orgánoch (ne)činných v trestnom konaní, začalo sa o ňom v kuloároch hovoriť ako o spôsobe, akým cez finančníka Jaroslava možno vydierať jeho brata politika.

No keďže politickí nepriatelia Andreja Kisku každým dňom strácajú svoj vplyv na políciu a prokuratúru, je už možnosť zneužitia obchodného sporu dvoch bánk politikmi zrejme mŕtva téma.

2. Duslo Šaľa zastavilo investície a viní z toho vládu

Výrobca hnojív Duslo Šaľa patriaci Babišovmu Agrofertu oznámil, že zastavuje všetky nové investície.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie