Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Volkswagen ukázal novú identitu, Apple šokoval cenami

Dobré ráno, prinášame vám stručný ranný výber zaujímavých informácií o ekonomike a biznise. Dnes je plný dobrých správ, má 1123 slov, dva grafy a tri fotografie. Stačia vám 4 1/2 minúty čítania. Pripravil Oliver Brunovský.

1. Apple zaútočil na trh nízkou cenou streamingu

Tim Cook predstavuje nový iPhone. Foto – Apple

Apple v utorok večer oznámil cenu svojej streamovacej služby Apple TV+. Základný balík by mal stáť 4,99 dolára, čím sa Apple dostane hlboko pod ceny konkurencie.

Prečo to je dôležité: Apple má vďaka svojim zariadeniam schopnosť svoju streamovaciu službu rýchlo rozšíriť a stať sa tak krátko po štarte jedným zo svetových lídrov a diktovať nové štandardy v tomto priemysle.

Kto z koho a za koľko:

 • Apple štartuje 1. novembra v 100 krajinách naraz, zrejme aj na Slovensku. Majitelia nových zariadení od Applu, napríklad iPhonu a MacBooku, dostanú službu na rok zadarmo.
 • Súčasný líder streamingu Netflix predáva najlacnejší balík len pre dva monitory za 8,99, Apple TV+ za 4,99 dolára už ponúka rodinný prístup. Akcie Netflixu aj preto hneď po oznámení stratégie Apple klesli o tri percentá.
 • V novembri má štartovať aj Disney TV, o ktorej sa do utorka predpokladalo, že s cenou 6,99 za prístup podstrelí uvádzaciu cenu streamingu od Applu.
 • Jesenným útokom Apple a Disney môžu byť ohrozené aj súčasné pozície HBO Go a webovej káblovky Amazonu.

Šrotovné na najdrahšie iPhony: Popri Apple TV+ sa jabĺčkari blysli aj novými funkciami Apple Watch, fotoaparátmi a cenami nových iPhonov jedenástkového radu, ku ktorým navyše vymysleli „šrotovné“.


2. Volkswagen má nové ID

Volkswagen na frankfurtskom autosalóne predstavil tretie najdôležitejšie auto v jeho histórii. Výnimočnosť symbolizuje aj meno plne elektrického sériového modelu – ID.3.

Rovnako ako v prípade „chrobáka“ a golfu, má ísť o tú kombináciu ceny a výkonu, z ktorej sa vo VW rodia vozidlá novej generácie pre masy. Tentoraz už elektrické.

ID.3 Foto – Volkswagen

V čom je ID.3 prelomové:

 • má ambíciu dosiahnuť na jedno nabitie (s najlepším typom batérie) dojazd až 550 km, čo má byť filozofia jedno nabitie za týždeň
 • auto by sa malo zmestiť pod cenu 30-tisíc eur a už táto cena v kombinácii s typicky nižšími prevádzkovými nákladmi elektromobilov má prelomiť psychologickú bariéru nákupu elektromobilov.

Prečo je ID novou identitou VW:

 • koncern štartuje veľkoryso zainvestovanú novú koncernovú platformu MEB pre elektromobily. Nazval ju bez okolkov stavebnicou. Na nej sa má do roku 2025 postaviť najmenej 50 rôznych modelov z viacerých segmentov
 • VW prichádza naraz s veľkým objemom výroby a investíciami v Číne, Európe a v USA, ktoré by vraj „na rozdiel od Tesly“ mali zabezpečiť ziskovosť výroby elektromobilov
 • do roku 2030 majú elektromobily vo VW predstavovať 40 % jeho predajov
 • koncern intenzívne pracuje aj na modeloch, ktoré by mali byť ešte výrazne lacnejšie

Ako sa to dotkne Bratislavy: To zatiaľ nie je jasné. Niektoré hlasy hovoria, že slovenský VW boj o novú platformu vinou odborárov prehral.

Nateraz to tak naozaj vyzerá, MEB sa má predbežne umiestniť do ôsmich fabrík – piatich európskych, dvoch v Číne a jednej v USA. Bratislava medzi nimi podľa všetkého nie je, no na druhej strane má svoju silnú pozíciu vo výrobe prestížnych SUV.


3. Nemecko zabojuje „mnohými, mnohými miliardami“

„So slušnou finančnou základňou, ktorú máme dnes, môžeme reagovať mnohými, mnohými miliardami eur, ak v Nemecku a Európe prepukne ekonomická kríza,“ povedal včera nemecký minister financií Olaf Scholz poslancom.

Naďalej obhajoval vyrovnaný rozpočet nielen na budúci rok, ale aj na obdobie 2021 – 2023. Merkelová so Scholzom chcú mať rozpočet bez deficitu už siedmy rok za sebou. Chcú ho udržať, hoci počujú výzvy z opozície, aby pomohli slabnúcej ekonomike vyššími výdavkami.

Podpora okľukou: Vláda si preto pripravuje konštrukciu, aby mohla investovať do infraštruktúry a na ochranu klímy prostredníctvom nezávislých verejných agentúr bez toho, aby museli zmierňovať prísne pravidlá rozpočtových výdavkov.

Čo to znamená pre nás: Oslabovanie nemeckej ekonomiky, ktorá je s takmer 23 % najväčším exportným trhom krajiny, je kritické nielen pre Slovensko.

Nemecko je hlavnou exportnou krajinou pre 16 krajín EÚ. A Scholz, našťastie, hovoril o pomoci celej Európe.


4. Priemysel sa po júnovom zaváhaní vrátil k rastu

Júnové štatistické údaje, podľa ktorých priemyselná výroba na prahu leta už klesala, výrazne vylepšili včera zverejnené dáta za júl.

Priemysel znova rástol – medziročne o 2,8 % a medzimesačne o 0,7 %. Rast bol síce o poznanie pomalší ako začiatkom roka, klesali automobilový priemysel, petrochémia aj hutníctvo, ale celkovo sa priemysel udržal v raste. Podržala ho najmä výroba elektrických zariadení a strojov.


5. Slovensko dostalo slabé portfólio, Šefčovič sa vrátil k úradničine 

Maroš Šefčovič, ktorý si poznačil diplomatickú kariéru kandidatúrou za slovenského prezidenta, mal v predchádzajúcej Európskej komisii jednu z kľúčových úloh – budovanie energetickej únie.

Podľa návrhu Ursuly von der Leyenovej zostane jedným z ôsmich podpredsedov komisie. No nová šéfka komisie chce jeho rutinu využiť tam, kde treba skúseného eurobyrokrata.

Šefčovič bude mať na starosti opäť vzťahy medzi inštitúciami, čo bola jeho kompetencia v prvom ucelenom funkčnom období 2010 – 2014.

Novou časťou mandátu je „strategický výhľad“. Šefčovič by v rámci neho mal riadiť Spoločné výskumné centrum, čo je podľa jeho slov „mozgový trust Komisie“.

Nemenovaný slovenský diplomat pôsobiaci v Bruseli to označil za pomerne slabé portfólio, z ktorého pre Slovensko nevyplývajú žiadne benefity.

Von der Leyenová si do 27-člennej komisie (už bez Brita) vybrala až 13 žien. Európsku vládu chce orientovať na tri hlavné úlohy: klimatickú zmenu, digitálnu transformáciu a migráciu.


6. Odkaz zakladateľa Alibaby: Pracuj 996, oddychuj v 55

Včera, v deň svojich 55. narodenín, Jack Ma odišiel do dôchodku. V rodnom meste usporiadal rozlúčku na štadióne pre 80-tisíc ľudí.

Jack Ma je síce členom čínskej komunistickej strany, no ani to mu nezabránilo vybudovať druhý globálny e-shop po Amazone, dvakrát taký silný ako e-bay.

Alibaba za 20 rokov vystúpal na trhovú hodnotu 460 miliárd dolárov. Keď firmu pred piatimi rokmi kótovali na newyorskej burze, bol to rekordný úpis (IPO) za 25 mld USD.

Čínsky e-shop funguje v 200 krajinách, zamestnáva 100-tisíc ľudí a dnes už rozširuje svoje aktivity do finančných služieb a umelej inteligencie.

Mr. Ma Foto – TASR/AP

Čím Ma vzbudil rozruch:

 • hlásal koncept 996 – pracovať od deviatej ráno do deviatej večer šesť dní v týždni
 • argumenty o (ne)vyváženosti osobného a pracovného života vyvracal tým, že práca má byť aj zábavou a má pri nej byť priestor na štúdium, premýšľanie aj sebazdokonaľovanie
 • plánoval odísť z aktívneho výkonu, keď bude mať 55 rokov. Ako povedal, tak aj urobil.

Prečo sú Číňania takí úspešní:

„Keď v Číne manažérom poviete: Chlapci,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Richard Sulík: Máme v programe rovnú daň a budeme sa zasadzovať za to, aby sme sa opäť k nej vrátili

Predseda SaS si myslí, že tento a budúci rok Slovensko určite nebude mať vyrovnaný rozpočet a minister financií Kamenický s tým nemôže nič urobiť.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Richardom Sulíkom:

 • Zavedenie výdavkových limitov nie je dogma
 • Súhlasí so zvýšením platov vo verejnej správe, ale žiada personálny audit
 • Rovná daň je stále priorita SaS, na jej sadzbu nemá Sulík vyhranený názor
 • Minimálnu mzdu by nerušil a zaviedol by pravidlo, že bude mať výšku 50 percent priemernej
 • Súhlasí aj s myšlienkou minimálneho dôchodku, len by ho konštruoval inak, ako navrhuje SNS
 • Miesto obedov zadarmo by Sulík dal daňové bonusy rodičom
 • Miesto vlakov zadarmo by SaS navrhla veľké zľavy a rovnaké pravidlá pre autobusy
 • Čítajte celý rozhovor s Richardom Sulíkom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Ceny ropy v stredu ráno mierne klesli, keďže Saudská Arábia uviedla, že po útokoch na svoje ropné zariadenia úplne obnovila dodávku ropy.

Saudský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán oznámil, že arabské kráľovstvo siahlo do svojich skladových zásob a obnovilo dodávky v plnom rozsahu.

Aj plnú produkciu chce Saudská Arábia po víkendových útokoch na svoje ťažobné zariadenia obnoviť skôr, ako sa pôvodne odhadovalo.

Uviedli to dva zdroje oboznámené so situáciou, podľa ktorých to potrvá len dva alebo tri týždne, nie mesiace.

Produkcia ropy v krajine by do konca septembra mala klesnúť o 5,7 milióna barelov denne.

Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v októbri sa v stredu o 7.29 h SELČ predával po 59,04 USD (53,55 eura). To bolo o 30 centov menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa znížila o 3 centy na 64,52 USD za barel. (tasr)

Zdieľať

Export z Japonska v auguste klesol, už deviaty mesiac po sebe. Ale import sa znížil ešte viac. Obchodný deficit krajiny sa tak zmiernil.

Dôvodom je napätie v medzinárodnom obchode, ktoré zvyšuje riziká pre tretiu najväčšiu svetovú ekonomiku.

Konkrétne, japonský export sa v auguste znížil medziročne o 8,2 % na 640 biliónov jenov (5,37 miliardy eur). Analytici pritom očakávali, že sa prepadne o 10,9 % po poklese o 1,5 % v júli.

Import do Japonska v auguste klesol ešte strmšie, medziročne o 12 %, zatiaľ čo ekonómovia odhadovali, že sa zníži o 11,2 %.

Japonsko zaznamenalo v auguste deficit obchodnej bilancie vo výške 136,329 miliardy jenov po schodku 250,7 miliardy JPY v júli. (tasr)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Rakúšania dali hodinovú výpoveď legende slovenského bankového lobingu 

Ekonomický newsfilter: Rakúšania vyhodili Béreša a Faixa z Prve stavebnej tak, aby si to každý pamätal +

 • Žiga blokuje spojenie Západoslovenskej a Východoslovenskej energetiky
 • Ceny elektriny pre malé firmy a domácnosti pôjdu hore o 10 %
 • Saudskoarabi sa spamätávajú rýchlo, ropa už nestúpa
 • Na znížení DPH na noviny zarobí najviac majiteľ Nového Času Siekel
Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto - TASR
Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto – TASR
Zdieľať

Vláda počas výjazdového rokovania v Giraltovciach rozdelila pre dve mestá a obce okresu Svidník takmer 1,3 milióna eur. Pôvodne plánovanú sumu jeden milión eur počas rokovania kabinet zvýšil.

Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy. Uvoľnené majú byť do 31. októbra.

„Nad pôvodne plánovaný milión eur bolo podporené mesto Svidník sumou 100.000 eur na vybudovanie denného stacionára. Samozrejme, je to menšia časť, väčšiu časť bude dávať mesto, ale prispeli sme aj takouto čiastkou, aby sa stacionár rozbehol. Je to mestský stacionár. Plus mesto Svidník dostane 40.000 eur na rekonštrukciu a dobudovanie Domu európskej kultúry,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Mesto Giraltovce získalo podľa jeho slov príspevok vo výške 80.000 eur na výťah a bezbariérový vstup do domu kultúry. „Sumou 20.000 eur prispejeme Základnej umeleckej škole v Giraltovciach. Myslím si, že všetci ste ich mali možnosť vidieť, ale hlavne počuť. Podporili sme aj dve obce, najväčšiu obec v kraji, Kračúnovce. Pre povodne tam boli zničené miestne komunikácie. Bola podporená sumou 40.000 eur. A takisto na havarijný stav komunikácií v obci Hrabovčík bola zvýšená suma o 13.000 eur,“ doplnil Raši.

Ako povedal, ide o veľmi špecifický okres, ktorý má 66 obcí a dve mestá. „Z toho štyri obce sú do 20 obyvateľov, 19 obcí je do 100 obyvateľov, iba dve obce sú nad 1000 obyvateľov. Preto aj návrh zo všeobecnej pokladničnej správy o rozdelení milióna obsahuje viac ako 100 položiek,“ skonštatoval Raši.

Mesto Svidník získalo z pôvodne plánovaného milióna eur 300.000 eur na zastrešenie zimného štadióna. Giraltovce získali 25.000 eur na rozšírenie tepelných rozvodov v materskej škole, rovnaká suma pôjde aj na modernizáciu školskej jedálne pri Základnej škole na Budovateľskej ulici. Na rekonštrukciu verejných svietidiel v miestnej časti Francovce mesto získalo 10.000 eur a na ukončenie environmentálnej záťaže na Ulici na serpentínach zas finančnú čiastku 15.000 eur. Na rekonštrukciu chodníkov a odstavných plôch v Giraltovciach smeruje 50.000 eur.

Viaceré obce získali finančné príspevky na rekonštrukciu obecných úradov a domov kultúry i na obnovu miestnych ciest a komunikácií. Financie získali aj viaceré cirkvi, športové kluby a zväzy či občianske združenia.

Vláda bude v stredu (18. 9.) zasadať v obci Čaňa v okrese Košice – okolie. (tasr)

Zdieľať

Brusel dovolil E.ON-u ovládnuť VSE. Chýba ale súhlas štátu

Nemecký koncern E.ON bude s prevzatím Východoslovenskej energetiky čakať na novú vládu. E.ON síce získal súhlas Európskej komisie, ale potrebuje ešte aj dohodu so štátom. Kabinet Smeru si chce na akcie VSE uplatniť predkupné právo.

Súhlas Európskej komisie sa týka nielen Východoslovenskej energetiky (VSE), ale aj mnohých iných európskych firiem, ktoré si medzi sebou vymieňajú nadnárodné nemecké koncerny E.ON a RWE.

V prípade Slovenska to má mať jeden významný efekt: E.ON, ktorý už vlastní Západoslovenskú energetiku (ZSE), prevezme aj VSE.

Posilnil by si tak postavenie v obchode s energiami a zdvojnásobil by územie, na ktorom zabezpečuje distribúciu elektriny ku koncovým zákazníkom.

Aký to má háčik:

O VSE prejavil záujem aj minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý by ho chcel včleniť do portfólia štátneho obchodníka s plynom SPP.

Tento fakt je už niekoľko mesiacov známy. Nové je podľa informácií Denníka E to, že o osud VSE sa bude rozhodovať až za budúcej vlády. Nemci sa chcú totiž vyhnúť tomu, aby ich dohodu o VSE prekazila ambícia ministra Žigu získať túto distribučnú spoločnosť.

Do toho prišla prekvapujúca zmena: 

RWE pred pár dňami vyčlenili VSE z okruhu aktív, ktoré si vymieňa s E.ON-om. Distribučná spoločnosť teda zostane nateraz súčasťou RWE.

Z tlačového stanoviska eurokomisie však vyplýva, že Brusel túto poslednú zmenu nebral do úvahy a transakcie posudzoval tak, ako keby medzi nimi bol aj predaj VSE.

V správe Bruselu sa totiž píše, že na Slovensku sa spoločnosti, ktoré sú súčasťou fúzie (VSE a ZSE) tradične zameriavajú na rôzne regióny v rámci krajiny a preto bola medzi nimi len obmedzená konkurencia. „Európska komisia nenašla dôkaz, že by si firmy v budúcnosti konkurovali viac, ak by k fúzii nedošlo,“ píše sa v stanovisku.

Vyzerá to teda tak, že Európska komisia dovolila predaj VSE E.ON-u, aj keď ten už prestal byť aktuálny.

O ďalšom osude VSE sa bude rozhodovať až v ďalšom volebno období.

Zdieľať

Úrad pre dohľad nedovolil poslancom nahliadnuť, ako komisia vyberala firmy, ktoré dostali licencie na záchranky. „Konanie predsedu Haška je neospravedlniteľné. Najprv odmietol zbaviť jednotlivých členov komisie mlčanlivosti, teraz zabránil poslancom súťaž skontrolovať,“ povedala poslankyňa SaS Jana Cigániková. 

„Ako má občan veriť takémuto úradu, ktorý má navyše dohliadať nad jeho zdravotnou starostlivosťou?“ dodala s tým, že žiada ministerku Kalavskú, aby navrhla odvolanie Tomáša Haška.

Viac o téme čítajte tu.

Zdieľať

Jozef Mihál zo Spolu hovorí, že koalícia pri dôchodkoch nerešpektuje vlastnú zmenu ústavy. Pri výpočte veku pri ženách by niektoré prišli o štyri mesačné dôchodky, upozorňuje.

Celé vyjadrenie bez úprav:

Strany vládnej koalície pripravili zákon o stanovení dôchodkového veku, ktorý je protiústavný a poškodzuje práva veľkej skupiny občanov. Po “obedoch zadarmo” podľa neho vládna väčšina opäť dokázala, že nie je schopná riadne spravovať štát.

Zákon o stanovení dôchodkového veku zavádza tabuľku, v ktorej je určený dôchodkový vek pre jednotlivé vekové ročníky a osobitne pre mužov a ženy podľa počtu vychovaných detí. Lenže vládna koalícia nerešpektuje zmenu ústavy, ktorú sama navrhla a nedávno pretlačila v parlamente.

Podľa prijatej ústavnej zmeny má mať žena, ktorá vychovala tri a viac detí, dôchodkový vek o 18 mesiacov nižší. Príklad: muž, ročník narodenia 1960, má podľa tabuľky dôchodkový vek 63 rokov. V zmysle ústavy žena, ktorá vychovala tri deti, má mať dôchodkový 61 rokov a 6 mesiacov. V tabuľke, ktorú navrhla vládna koalícia, má dôchodkový vek 61 rokov a 10 mesiacov. Chcú ju obrať o 4 mesačné dôchodky.

Poslanci SPOLU nesúhlasili so zmenou ústavy. “Navyše, drastické a časté zásahy do dôchodkového systému škodia súčasným aj budúcim dôchodcom. Avšak, ústavu je potrebné dodržiavať,” dodal J. Mihál.