Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Pellegrini si v Trnave zašoféroval, ale nič nevybavil 

Najprv najdôležitejšie jednou vetou zo Slovenska a zo sveta:

 • V stredu v Bratislave zasadala vláda aj parlament a rozdávalo a sľubovalo sa veľa peňazí malým aj veľkým firmám.
 • Prezident Trump odložil o dva týždne zvýšenie niektorých ciel na čínsky tovar, čo sám interpretoval ako prejav dobrej vôle pred blížiacimi sa rokovaniami s Čínou.

Dobré ráno, Ekonomický newsfilter má 1034 znakov – 4 minúty čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. Pellegrini sa stretol so šéfmi PSA

Predseda vlády v stredu v Trnave rokoval s členmi najvyššieho vedenia koncernu PSA o budúcnosti slovenskej fabriky.

Slovensko okrem premiéra zastupoval minister hospodárstva.

Najvyššími šaržami na strane PSA boli šéf značky Peugeot a šéf výrobnej časti koncernu.

Firma verejnosti predstavila elektromobil Peugeot e-208.

Z rokovania nie je žiaden iný konkrétny výsledok.

Prečo to bolo aj tak dôležité:

 • Bolo to prvé stretnutie premiéra s vedením niektorej z automobiliek po tom, čo mu Zväz automobilového priemyslu odkázal, že vláda nedodržala slovo o zastavení tvorby nových nákladov firmám.
 • PSA bude čoskoro rokovať o výrobe nového modelu, ktorý chce získať trnavská fabrika.
 • Trnava stráca v rámci koncernu pozíciu, pretože portugalské a španielske fabriky majú rovnakú alebo už aj nižšiu cenu práce a tamojšie vlády automobilkám agresívne ponúkajú štátnu pomoc.
Peter Pellegrini šoféruje Foto N – Vladimír Šimíček

Čo ponúkol Pellegrini: Premiér dal na rokovaní nezáväzný sľub o investičnej pomoci v prípade, že PSA s novým modelom prinesie aj modernizáciu.

Predseda slovenskej vlády nedal automobilke žiadnu garanciu obmedzenia rastu osobných nákladov, ktoré vyplývajú zo zákonov schvaľovaných v parlamente.

Výsledok: Pellegrini nenašiel žiaden argument, ktorým by vylepšil pozíciu slovenskej fabriky vo vnútrokoncernovej súťaži pobočiek PSA.


2. Narodil sa mikrodaňovník

Poslanci v stredu schválili aj daňové zmeny, ktoré zjednodušia život predovšetkým malým firmám.

Najväčšia novinka, ktorú priniesli zmeny vymyslené ministerstvom financií, je vznik takzvaného mikrodaňovníka.

Kto alebo čo je mikrodaňovník: Je to živnostník alebo firma s ročným príjmom do 49 790 eur (limit pre registráciu na DPH).

Prečo bude dobré byť mikrodaňovníkom: 

 • bude môcť odpisovať celý majetok už v roku, keď ho získal (napríklad auto nie štyri roky, ale hneď)
 • Uplatniť si daňovú stratu bude môcť mikrodaňovník tiež okamžite
 • Odpisovanie pohľadávok takisto nebude štvorročné, ale také rýchle, ako sa rozhodne mikrodaňovník.

Čo bude nasledovať: Parlament bude ešte v jeseni rokovať aj o návrhu SNS na zníženie dane z príjmu na 15 percent pre firmy s obratom do stotisíc eur.

Firmy do obratu 49 790 eur tak dostanú pred voľbami, ale s platnosťou od roku 2020, zároveň aj viaceré úľavy aj nižšiu sadzbu dane.

Otázka: Čo by podľa Vás najviac pomohlo firmám na Slovensku? Píšte nám na e@dennikn.sk


3. Veľké firmy si presadili viac peňazí z emisií

Ťažký priemysel a teplárne získali zákonom istotu, že štát im daruje na ich investície ročne 30 percent z predaja emisných kvót.

Rádovo ide o desiatky miliónov eur zo štátneho rozpočtu, istota podnikom vyplýva z novely zákona o obchodovaní s emisiami.

Kľúčové zmeny cez pozmeňovacie návrhy presadili poslanci vládnej koalície, v stredu bola schválená aj s podporou politickej opozície.

Kontext: 

 • Firmy tlačia na vládu, aby im kompenzovala náklady na drahú elektrinu, a aby im pomohla pri spomalení ekonomiky.
 • Lobing firiem sa začal na slovenskej úrovni v júni, keď napríklad U.S. Steel oznámil prepustenie 2500 ľudí a k jeho požiadavkám sa pridal aj Klub 500 a odborári týchto fabrík.
 • Okrem dotácií z predaja emisií žiadajú ešte aj vyššie odškodnenie za drahú elektrinu zo štátneho rozpočtu. Namiesto 40 miliónov by mohli získať napokon dvojnásobok.

Koľko dostanú z emisií:

Doteraz nemali firmy isté ani euro z predaja prebytočných emisií štátu, po novom majú istých 30 percent.

Podľa údajov z roka 2018 by mohlo ísť ročne o dotácie za dokopy 70 miliónov eur.

Záujem o tieto peniaze majú predovšetkým viaceré huty a teplárne, ktoré lobing organizovali.


4. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek definitívne prešlo

Parlament schválil povinné zálohovanie PET fliaš a plechoviek od roku 2022.

Prečo je to dôležité: 

 • K dobrovoľnému systému recyklácie pribudne povinné vykupovanie.
 • Nový poriadok má postupne zvýšiť mieru recyklácie až na 90 %

Kto a za čo bude platiť:

Spotrebitelia zaplatia za PET fľašu minimálne 12 a za plechovku minimálne 10 centov. Peniaze dostanú späť, ak obaly vrátia.

Výrobcovia budú platiť dvoma spôsobmi – za uvedenie obalu na trh a každý rok sa budú musieť poskladať aj na straty celého systému. Jednorazovo musia investovať všetky firmy dokopy zhruba 80 miliónov eur plus cca 5 miliónov eur ročne.

Obchody nebudú za nič platiť. Všetky obchody s potravinami väčšie ako 300 m2 budú vykupovať povinne, ale všetky náklady im bude podľa zákona refundovať zálohovací systém. Menšie obchody môžu vykupovať, ale nemusia.

Čo sa teraz začne diať:

Prezidentka podpíše zákon, podľa ktorého ministerstvo životného prostredia ešte tento rok začne vyberať organizáciu na prevádzku celého systému.

Očakáva sa, že pôjde o združenie firiem, ktoré obaly produkujú. Tie budú do systému platiť najviac, preto majú aj najväčší záujem ho viesť efektívne.

Prvá fľaša a plechovka so zálohou budú predané na Nový rok 2022.


5. Cigarety budú drahšie, ak s tým bude súhlasiť aj Danko

Minister financií Kamenický si vo vláde nechal schváliť zvýšenie tabakovej dane o vyše sto miliónov eur ročne.

Návrh priniesol na rokovanie v poslednej chvíli bez toho, aby mal podporu šéfov koaličných strán.

Prečo chce Kamenický dvíhať dane:

 • Minister financií už má k dispozícií nové odhady vývoja ekonomiky na budúci rok a tak vie, aký veľký má problém s rozpočtom.
 • Keďže s väčšinou výdavkov nedokáže hýbať a, naopak, bude musieť súhlasiť s ich zvyšovaním, hľadá vyššie príjmy.
 • V polovici októbra musí Kamenický draft rozpočtu predložiť Európskej komisii, ktorá posúdi jeho reálnosť.
 • Kamenický si tak nemôže rozpočet úplne vymýšľať, a preto už teraz tlačí cez vládu aspoň na zvyšovanie dane z tabaku.

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Maroš Šefčovič vyhlásil, že Rusko a Ukrajina ukázali dobrú vôľu do ďalších rokovaní, ktoré by mohli viesť k uzavretiu novej zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu. Podpredseda eurokomisie pre energetickú úniu to uviedol po ďalšom kole rokovaní so zástupcami oboch krajín. (čtk)

Zdieľať

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska obvinil vládu zo zlyhania v súvislosti s prepúšťaním v košických oceliarňach U. S. Steel. Premiér Peter Pellegrini mu odkázal, že ako prezident mohol pomôcť riešiť situáciu vo fabrike, a vyčítal mu, že počas cesty do USA navštívil centrálu Facebooku namiesto U. S. Steelu.

Čo navrhuje Kiska: Podľa Kisku musí vláda v súvislosti s prepúšťaním v U. S. Steele, ako i v ďalších podnikoch na Slovensku, prijať konkrétne aj legislatívne opatrenia.

„Po prvé, už dnes je potrebné pripraviť legislatívny rámec na prácu v skrátenom pracovnom čase – ‚kurzarbeit‘, ako je to v Nemecku a iných krajinách, aby podniky nemuseli prepúšťať ľudí, ale mohli ich nechať pracovať, a aby štát vykryl prípadné finančné straty,“ uviedol bývalý prezident. V prípade straty práce vzniká podľa neho pre ľudí obrovský problém.

Zároveň je podľa neho potrebné pripraviť prepusteným ľuďom reálnu rekvalifikáciu. Uviedol, že podľa portálu ponúkajúceho voľné miesta bolo v Košiciach tento rok 12-tisíc voľných pracovných miest. Neobsadené miesta zahŕňajú oblasť informačnej techniky, programátorov do výroby či montérov.

„My potrebujeme automaticky, keď človek príde o miesto, pripraviť preňho skutočnú rekvalifikáciu. Nie administratívnu budovu, kde ľudia budú sedieť a niekto im bude hovoriť, ako sa majú motivovať v živote, ale skutočnú fabriku na reálne preškoľovanie podľa požiadaviek praxe,“ konštatoval.

V čom vidí zlyhanie: Kiska uviedol, že v košickom U. S. Steel už prišlo o prácu tento rok 1400 ľudí, pričom plánované zníženie stavu zamestnancov do roku 2021 je o 2500.

„Kríza postihuje nielen U. S. Steel, ale valí sa na celú našu krajinu, no tu už prepukla naplno,“ povedal.

Vládu obvinil, že zlyháva. Konštatoval, že sú aj objektívne dôvody problémov, ako je prepad ceny ocele, americko-čínska obchodná vojna i celkové znižovanie objednávok.

„Na druhej strane treba povedať, že vláda dala tomuto podniku opakovane finančnú podporu. Ak mu dala podporu, tak má právo klásť aj nepríjemné otázky: čo sa stalo, že sa vyviezla viac ako miliarda eur zisku zo Slovenska preč, prečo sa neinvestovalo strategicky do rozvoja fabriky, a prečo fabrika nie je pripravená na takéto obdobie?“ vyhlásil.

Premiérova odpoveď: Pellegrini reagoval, že Kiska mohol vo funkcii prezidenta priložiť ruku k spoločnému dielu a prispieť konkrétnymi činmi k riešeniu situácie v továrni.

„To by však počas svojej návštevy USA musel navštíviť centrálu tejto spoločnosti v Pittsburghu alebo nastoliť tento problém na stretnutiach na najvyššej úrovni, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Pán Kiska totiž pred týmito štátnickými povinnosťami uprednostnil návštevu Facebooku a iné osobné priority, ktorým podriadil aj program cesty v USA,“ vyhlásil premiér. (tasr)

Zdieľať

Premiér Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, debatovali o spomalení ekonomického rastu. „Už zajtra zverejní ministerstvo hospodárstva akčný plán na podporu slovenskej ekonomiky a slovenského priemyslu,“ rečnil Pellegrini.

Za jeden z najvážnejších problémov označili na stretnutí slabú predvídateľnosť podnikateľského prostredia.

„Slovenský legislatívny proces je koncipovaný tak, že nielen vláda, ale aj parlament má svoju legislatívnu právomoc a rokovací poriadok umožňuje prijať zásadné zmeny v zásadných zákonoch tejto krajiny v priebehu dvoch mesiacov,“ povedal Pellegrini.

Aktuálne sa debatuje napríklad aj o minimálnej mzde.

„Veľkou témou bola síce minimálna mzda, ale ani jeden z predstaviteľov slovenských zamestnávateľov nemal problém s minimálnou mzdou ako takou,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého je problém skôr v desiatkach iných zákonov, ktoré sú s minimálnou mzdou previazané.

Zdieľať

Ceny ropy dnes obnovili rast. Obchodníci vyhodnocujú riziká, ktoré prináša výpadok dodávok zo Saudskej Arábie po víkendovom útoku dronmi na jej ropnú infraštruktúru. Brent pridával pred 17:00 1,5 percenta na 64,14 dolára. (reuters)

Zdieľať

Tender na opravy za 200 miliónov bol nefér, rozhodol ÚVO. Cesty zostanú deravé

Sľubované opravy ciest za 200 miliónov za tejto vlády nebudú, lebo štátni cestári vyberali stavbárov cez diskriminačnú súťaž, ktorú musia zrušiť, informoval Trend.

Širší kontext: 

 • Stav ciest prvej triedy sa dlhodobo zhoršuje, čo prispieva k nehodám.
 • V roku 2004 bola v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave pätina ciest, v roku 2011 vyše polovica.
 • Po roku 2012 sa to trochu zlepšilo vďaka eurofondom, ale cesty sú stále v horšom stave než napríklad v roku 2005.
 • Je to preto, lebo štát v posledných rokoch preferoval nákladnú výstavbu diaľnic a cesty prvej triedy zanedbával.
 • Pritom investície do opráv ciest prvej triedy môžu byť efektívnejšie, čo zvykne odporúčať aj Útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Čo sa stalo:

Minister dopravy Árpád Érsek zabezpečil na opravy ciest peniaze zo štátneho rozpočtu. Súťaž vyhlásila Slovenská správa ciest v máji.

Hodnota zákazky 200 miliónov eur bez DPH je na slovenské pomery prelomová. Veľkoplošné opravy ciest sa v minulosti financovali len z eurofondov, aj to v menších objemoch.

Počas štyroch rokov po podpise zmluvy štát plánoval opraviť každoročne 130 kilometrov ciest prvej triedy vo všetkých ôsmich krajoch.

Ministerstvo a Slovenská správa ciest sa chceli pri výbere stavebných firiem vyhnúť nekonečným výberovým konaniam, ktoré stále niekto napáda a brzdí.

Preto plánovali vybrať v jednom veľkom tendri tri firmy a s nimi podpísať rámcové zmluvy na štyri roky.

Potom by im zadávali čiastkové zákazky na konkrétne cestné úseky, o ktoré mali tri firmy medzi sebou súťažiť v elektronickej aukcii.

Argumenty proti:

Takéto podmienky nevyhovovali menším stavebným firmám. Jeden z nich namietal na Úrade pre verejné obstarávanie, že pravidlá súťaže vytvárajú riziko „ťažkého kartelu“ a neodôvodnene diskriminujú väčšinu súťažiteľov.

Nespokojná firma podľa rozhodnutia úradu namietala, že súťaž „fakticky umožňuje splnenie podmienok výlučne rádovo pár hospodárskym subjektom s vysokou ekonomickou silou a vylučuje z hospodárskej súťaže malé a stredné podniky, čo je v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní“.

Rozhodnutie o zrušení súťaže je už právoplatné. „Podľa navrhovateľa rozdelenie zákazky na menšie časti by, naopak, vylúčilo diskrimináciu a viedlo k súťaži viacerých súťažiteľov a vo finále by pre kontrolovaného prinieslo výhodnejšiu cenu,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR
Zdieľať

Tržbu v systéme eKasa aktuálne eviduje vyše 124 000 pokladníc z celkového počtu približne 220 000 evidovaných v systéme eKasa. Najviac nepripojených pokladníc je v sektore maloobchodu, tvrdí finančná správa.

Zo štatistík finančnej správy vyplýva, že 28,58 % z nepripojených pokladníc je v sektore maloobchod (potraviny, nápoje, textil, domáce potreby), nasleduje veľkoobchod s 12,89 % a ubytovacie a stravovacie zariadenia s 12 %.

Finančná správa upozorňuje podnikateľov, ktorí evidujú tržby v pokladnici a ešte neprešli na systéme eKasa, aby to urobili čo najskôr. Čas majú len do konca roka.

Počet pokladníc zapojených do systému eKasa stúpa. Aktuálne je v systéme eKasa evidovaných 218 154 pokladníc, z toho 124 204 už aj v systéme eKasa eviduje tržbu, teda vydáva pokladničné doklady.

Zdieľať

Na splatnosti pohľadávok zatiaľ nevidno žiadne problémy, v 3. kvartáli sa splatnosť dokonca skracovala

Platobné termíny v slovenskom strojárstve sú oveľa dlhšie ako pred rokom. Pred rokom si podľa platobného barometra firmy Atradius dovoľovali firmy svojim odberateľom splatiť faktúry do 33 dní, teraz je to až 44 dní. Podniky si tým zrejme chcú udržať konkurencieschopnosť v zahraničí.

Firma Atradius, ktorá sa venuje poisťovaniu pohľadávok, robila prieskum v treťom kvartáli tohto roka v siedmich krajinách na viac ako 1,5 tisícke firiem.

Z jej aktuálneho platobného barometra vyplýva, že firmy ešte stále zažívajú dobré časy, peniaze inkasujú včas častejšie ako pred rokom.

No snažia sa viac zaujať svojich obchodných partnerov tým, že im poskytujú obchodný úver. Jednoducho im dovolia zaplatiť s odloženou splatnosťou. A to nielen v strojárstve, ale celkovo.

Kým vlani podľa prieskumu dávalo obchodný úver svojim odberateľom viac ako 51 percent klientov, tento rok dovolilo platiť neskôr 91,5 percent firiem.

Je to najviac v tomto regióne, kde priemer predajov s úverom presahuje 67 percent.

Hlavné zistenia:

 • Firmy dávajú viac obchodných úverov, aby lepšie obstáli v konkurencii na zahraničných trhoch.
 • Potrebujú však stabilitu platobných podmienok ako kompromis medzi výhodami a nákladmi poskytovania úveru zákazníkom.
 • Preto vo všeobecnosti nie sú naklonení voľnejším platobným podmienkam. Väčšina slovenských podnikov v prieskume (77 %) vyžaduje zaplatenie faktúry od biznis klientov v priemere do 33 dní od fakturácie.
 • Je to síce viac oproti 31 dňom v minulom roku, no stále pod 37-dňovým regionálnym priemerom.
 • Firmy sa starajú o to, aby náklady na rozšírenie úverov neprevážili nad jeho výhodami. Napríklad pri upomienkovaní k neuhradeným faktúram sú oveľa aktívnejšie (57 %) ako ich kolegovia v krajinách strednej a východnej Európy (36%).

V ktorých sektoroch sa ukazuje najviac problémov:

 • Najvyššiu úroveň obchodného úverového rizika na domácom trhu vykazuje podľa prieskumu firmy Atradius slovenské stavebníctvo, kde je štvrtina faktúr po splatnosti.
 • Segmenty s najvyšším podielom pohľadávok odpísaných ako nevymožiteľných sú chémia a strojárstvo, ktoré prichádzajú o približne dve percentá pohľadávok.

Celkový obraz platobného sveta firiem je stále celkom pozitívny a firmy sú optimistické vo svojich očakávaniach.

 • Za posledný rok sa priemerná platobná disciplína biznis zákazníkov zlepšila. Zvýšili sa platby včas z 72,1 % pred rokom na aktuálnych 76,2 % faktúr.
 • Podniky na Slovensku tak zinkasujú oneskorené platby v priemere o tri dni skôr ako minulý rok (41 dní od fakturácie, oproti 45 dňom vlani).
 • Napriek tomu zostalo 22 percent  z celkovej hodnoty faktúr biznis odberateľom ku dňu termínu splatnosti bez úhrady.
 • Ak podnikom vypadnú príjmy pre zlú platobnú morálku, na 54 percent z nich to nemalo žiadne závažné dôsledky. Štvrtina však musela vyplatiť svojich vlastných dodávateľov s oneskorením alebo požiadať o predĺženie kontokorentného úveru.
 • Oveľa viac respondentov (81%) než v krajinách strednej a východnej Európy (60 %) očakáva, že platobná morálka ich biznis zákazníkov zostane počas nasledujúcich mesiacov bez zmeny.