Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Útok dronov na najbohatšiu firmu sveta zaplatíme všetci

Satelitná snímka dymu, ktorý stúpa po útoku na zariadenie firmy Aramco na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii. Foto - TASR/AP
Satelitná snímka dymu, ktorý stúpa po útoku na zariadenie firmy Aramco na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii. Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

dobrá správa je, že po piatkovej polnoci neprišiel žiadny koniec sveta digitálneho obchodu. Hlboko v útrobách bánk určite vedia o problémoch, ktoré vyrobila nová smernica pre bezpečnosť na webe, ale masové komplikácie našťastie neprišli.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1190 slov, stačí vám naň 5 minút čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. Útok na najbohatšiu firmu sveta zdvihne svetové ceny

Dva z desiatich dronov vyslaných jemenskými povstalcami na obrie saudskoarabské ropné zariadenia v sobotu ráno zasiahli cieľ.

Z prevádzky vyradili kapacity vo veľkosti približne 5 percent svetovej produkcie.

Ide o najväčší výpadok saudskoarabských ropných zdrojov od čias, keď na zariadenia útočil Saddám Husajn počas prvej vojny v zálive.

Ceny pôjdu hore: Komoditní analytici sa cez víkend sporili len o tom, ako veľmi a na ako dlho to zdvihne ceny ropy. Spodné odhady rátajú s 10-percentným zvýšením ceny a niekoľkotýždňovými dozvukmi.

Pondelkové obchodovanie sa začalo prudkým rastom cien rôznych ropných zmesí až o takmer 20 percent. Nasledovalo vyhlásenie USA, že sú pripravené otvoriť strategické zásoby, čo rast cien stlmilo k hranici desiatich percent.

Spamätanie sa trhu z výpadku saudskoarabskej ropy môže byť celkovo pomalšie, lebo USA a Rusko v posledných mesiacoch zvyšovali svoju produkciu ropy, a tak ich aktuálne možnosti ešte viac zvýšiť produkciu sú menšie.

Prečo je to dôležité: 

 • Aj krátkodobý ropný šok môže spôsobiť v nervóznej svetovej ekonomike efekt, ktorý podporí spomalenie rastu.
 • Útok na najziskovejšiu firmu sveta Saudi Aramco zvýrazňuje malú odolnosť jej kapacít voči teroristickým útokom, keďže má relatívne veľa zariadení na relatívne malom území.
 • Americká vláda pripisuje podporu útoku iránskej vláde, ktorá má možnosti zabezpečiť jemenským povstalcom drahé drony. Celý incident bude preto vnímaný aj v kontexte americko-iránskych sporov.

 

Čo treba sledovať okrem cien ropy:  Strednodobo bude dôležité, či sa Európska únia dokáže dohodnúť na mechanizme, vďaka ktorému by európske a iné svetové firmy mohli obchodovať s Iránom napriek americkému embargu a on by sa zase prestal vyhrážať obnovením kontroverzného jadrového programu.

Návrat Iránu na trh by mu dal aspoň peniaze za ropu a bol by sčasti diplomatickou porážkou americkej politiky v oblasti. A tiež dôvodom, aby jeho politiku neurčovali radikálne revolučné gardy.

Čo to znamená pre Saudi Aramco: Najziskovejšia firma sveta pripravovala emisiu svojich akcií na burzu v roku 2021. Kým kráľovská rodina očakávala ohodnotenie firmy trhom na dva bilióny dolárov, analytici investorov skresali ich nádeje po sobotňajšom útoku na 1,5 bilióna.

Atak dvoch dronov tak podľa prvých odhadov stál Saudskú Arábiu na burzovej hodnote ich firmy 500 miliárd dolárov.


2. Lidl sľubuje e-shop aj na Slovensku

Šéf slovenského Lidla Matúš Gála v rozhovore pre Denník E tvrdí, že najziskovejší slovenský reťazec pripravuje na Slovensku vlastný e-shop.

Rozdiel oproti Tescu: Lidl chce cez web predávať len spotrebný tovar, na rozdiel od Tesca šéf nemeckej značky tvrdí, že predaj potravín cez internet je „ekonomicky nefunkčný model“.

Ako Lidlu pomôže web: Firma má problém s plánovaním predaja spotrebného tovaru na svoje jednodňové akcie.

Ak podcení záujem, tovar často nemá už v prvý deň akcie a hnevá tým zákazníkov.

Internetový predaj by Lidlu umožnil veľkorysejšie objednávky, pretože prebytky by mohol postupne predávať cez web.

Čo si ešte zapamätať z rozhovoru so šéfom Lidla:

 • do konca roku by Lidl chcel na Slovensku otestovať samoobslužné pokladnice, ale celkovo ich bude málo, lebo v obchodoch nemá dosť miesta,
 • v tomto finančnom roku (do jari 2020) Lidl expanduje najviac za uplynulých 5 – 6 rokov,
 • šéf reťazca tvrdí, že ich predavači  zarábajú o 20 % viac, než je priemer v brandži.

3. Kamenickému chýba miliarda

V piatok zasadol na ministerstve financií tzv. makrovýbor, ktorý schválil nové oficiálne vládne odhady vývoja ekonomiky.

Prečo je to dôležité:  

Prognózy makrovýboru a vzápätí aj daňového výboru sú záväzné pre tvorbu rozpočtu, hlavne pre výpočet príjmov štátu.

Aký je nový odhad: 

Výsledky makrovýboru sú zatiaľ tajné, ministerstvo financií ich zverejní najskôr v pondelok.

Predpokladať treba, že odhad rastu ekonomiky na tento aj budúci rok pôjde dole o zhruba jeden percentný bod.

Napríklad doteraz platný vládny odhad na tento rok klesne zrejme bližšie k dvom ako k trom percentám rastu.

Spolu so znížením odhadu rastu aj na budúci rok to znamená menšie príjmy pre práve sa tvoriaci rozpočet vo výške možno až miliardy eur.

Jediná dobrá správa: Makrovýbor, ktorý tvoria najmä analytici nezávislí od ministerstva financií, ráta v každom scenári s rastom slovenskej ekonomiky – v tomto aj v budúcom roku.

Recesia nám teda podľa nich nehrozí.


4. Kamenickému nevyšiel trik s daňou z tabaku

Minister financií nenašiel podporu pre prudké zvýšenie dane z cigariet a tabaku. Na rokovaní koaličnej rady sa jeho návrhu nezastala ani strana Smer, ktorej je nominantom.

Prečo je to dôležité: Neschválením dodatočných príjmov 100 miliónov eur (cca desatina percenta HDP) sa ešte viac znižuje šanca ministra financií, že pred Európskou komisiou obháji návrh rozpočtu na budúci rok.

Politický kontext:

 • Návrh na zdraženie cigariet v priemere o 40 centov za balíček by platil od februára, čiže by zasiahol spotrebiteľov tesne pred parlamentnými voľbami.
 • Minister financií Kamenický a predseda vlády Pellegrini dali návrh na zvýšenie dane bez vedomia zvyšku vedenia Smeru a koalície a navyše v deň, keď sa SNS nepodarilo cez vládu pretlačiť nákup osemkolesových transportérov a radarov za vyše pol miliardy eur.

Prečo Kamenickému na rozpočet nestačí koaličná väčšina: Minister financií musí do mesiaca (do 15. októbra) predložiť Európskej komisii dôveryhodný návrh rozpočtu na budúci rok.

Keďže základné parametre rozpočtu sú jasné, už teraz má podľa väčšiny zorientovaných pozorovateľov minister financií problém napísať rozpočet, ktorý by rátal s deficitom menším ako pol percenta HDP a aby jeho predpoklady zároveň neurážali úsudok analytikov Komisie.

Ak sa mu to nepodarí, začne Komisia so Slovenskom konanie, ktoré bude osobnou porážkou ministra financií, ale aj politickým problémom celej vlády pred jarnými voľbami.


5. Rekreačné poukazy pre malé firmy zrejme na budúci rok nebudú

Uhrádzanie 275 eur z 500-eurového rekreačného poukazu raz ročne ostane zrejme aj na budúci rok len povinnosťou firiem s viac ako 50 zamestnancami.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR
Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR

Vláda zverejnila návrh rozpočtu na budúci rok:

 • Plán deficitu na budúci rok je hlboko pod odhadom ostatných analytikov.
 • Tento rok plánuje vláda deficit 0,7 % HDP, plán bol 0 %. Ani týmto číslam ministerstva financií iní analytici neveria.
 • Zlé sú aj spresnené čísla za rok 2018. Slovensko podľa nich zostalo v sankčných pásmach dlhovej brzdy.
Zdieľať

Telefóny vymeníte a internet sa zrýchli. Kedy a za koľko ovplyvní aj štátny úrad cez aukciu, hovorí jeho bývalý šéf

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

5G prinesie rýchlejší internet a nové telefóny. „Ak si dnes dokážete stiahnuť nejaký film v HD za niekoľko minút, tak pri 5G si ho stiahnete za niekoľko sekúnd,“ opisuje bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Kedy to bude a koľko budú nové technológie stáť, ovplyvnia aj detaily štátnej aukcie.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister Kamenický priznal, že zostavovanie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nebolo jednoduché. Na rozdiel od rozpočtu v roku 2016 bude na jeho schválenie potrebná dohoda troch koaličných strán, koalícia však v parlamente už nemá väčšinu.

„Víťazmi rozpočtu sú zdravotníctvo a sociálne veci,“ povedal Kamenický.

Video: Premiér Pellegrini a minister Kamenický o schválenom rozpočte a o komunikácii Kočnera a Trnku

Viac k téme: Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, stále však so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky nemienime šetriť na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Zamestnávatelia presadzovali, aby sa príplatky už od budúceho roku neodvíjali od minimálnej mzdy, ale od priemernej. Ďalší návrh hovoril o tom, že sa budú vypočítavať z priemernej mzdy, ale až od roku 2021. Treťou možnosťou bolo, že na príplatkoch sa nebude nič meniť.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť od roku 2021 aj príplatky, o tom budú tiež rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Rozpočet eurozóny sa podobá na eurofondy. Ministri financií eurozóny dospeli k dohode o detailoch „rozpočtového nástroja“ pre 19 členských štátov. Jej súčasťou sú aj silnejšie opatrenia na podporu krajín zasiahnutých náhlym ekonomickým šokom. (euractiv)

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať