Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Útok dronov na najbohatšiu firmu sveta zaplatíme všetci

Satelitná snímka dymu, ktorý stúpa po útoku na zariadenie firmy Aramco na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii. Foto - TASR/AP
Satelitná snímka dymu, ktorý stúpa po útoku na zariadenie firmy Aramco na spracovanie ropy v Búkjaku v Saudskej Arábii. Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

dobrá správa je, že po piatkovej polnoci neprišiel žiadny koniec sveta digitálneho obchodu. Hlboko v útrobách bánk určite vedia o problémoch, ktoré vyrobila nová smernica pre bezpečnosť na webe, ale masové komplikácie našťastie neprišli.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1190 slov, stačí vám naň 5 minút čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. Útok na najbohatšiu firmu sveta zdvihne svetové ceny

Dva z desiatich dronov vyslaných jemenskými povstalcami na obrie saudskoarabské ropné zariadenia v sobotu ráno zasiahli cieľ.

Z prevádzky vyradili kapacity vo veľkosti približne 5 percent svetovej produkcie.

Ide o najväčší výpadok saudskoarabských ropných zdrojov od čias, keď na zariadenia útočil Saddám Husajn počas prvej vojny v zálive.

Ceny pôjdu hore: Komoditní analytici sa cez víkend sporili len o tom, ako veľmi a na ako dlho to zdvihne ceny ropy. Spodné odhady rátajú s 10-percentným zvýšením ceny a niekoľkotýždňovými dozvukmi.

Pondelkové obchodovanie sa začalo prudkým rastom cien rôznych ropných zmesí až o takmer 20 percent. Nasledovalo vyhlásenie USA, že sú pripravené otvoriť strategické zásoby, čo rast cien stlmilo k hranici desiatich percent.

Spamätanie sa trhu z výpadku saudskoarabskej ropy môže byť celkovo pomalšie, lebo USA a Rusko v posledných mesiacoch zvyšovali svoju produkciu ropy, a tak ich aktuálne možnosti ešte viac zvýšiť produkciu sú menšie.

Prečo je to dôležité: 

 • Aj krátkodobý ropný šok môže spôsobiť v nervóznej svetovej ekonomike efekt, ktorý podporí spomalenie rastu.
 • Útok na najziskovejšiu firmu sveta Saudi Aramco zvýrazňuje malú odolnosť jej kapacít voči teroristickým útokom, keďže má relatívne veľa zariadení na relatívne malom území.
 • Americká vláda pripisuje podporu útoku iránskej vláde, ktorá má možnosti zabezpečiť jemenským povstalcom drahé drony. Celý incident bude preto vnímaný aj v kontexte americko-iránskych sporov.

 

Čo treba sledovať okrem cien ropy:  Strednodobo bude dôležité, či sa Európska únia dokáže dohodnúť na mechanizme, vďaka ktorému by európske a iné svetové firmy mohli obchodovať s Iránom napriek americkému embargu a on by sa zase prestal vyhrážať obnovením kontroverzného jadrového programu.

Návrat Iránu na trh by mu dal aspoň peniaze za ropu a bol by sčasti diplomatickou porážkou americkej politiky v oblasti. A tiež dôvodom, aby jeho politiku neurčovali radikálne revolučné gardy.

Čo to znamená pre Saudi Aramco: Najziskovejšia firma sveta pripravovala emisiu svojich akcií na burzu v roku 2021. Kým kráľovská rodina očakávala ohodnotenie firmy trhom na dva bilióny dolárov, analytici investorov skresali ich nádeje po sobotňajšom útoku na 1,5 bilióna.

Atak dvoch dronov tak podľa prvých odhadov stál Saudskú Arábiu na burzovej hodnote ich firmy 500 miliárd dolárov.


2. Lidl sľubuje e-shop aj na Slovensku

Šéf slovenského Lidla Matúš Gála v rozhovore pre Denník E tvrdí, že najziskovejší slovenský reťazec pripravuje na Slovensku vlastný e-shop.

Rozdiel oproti Tescu: Lidl chce cez web predávať len spotrebný tovar, na rozdiel od Tesca šéf nemeckej značky tvrdí, že predaj potravín cez internet je „ekonomicky nefunkčný model“.

Ako Lidlu pomôže web: Firma má problém s plánovaním predaja spotrebného tovaru na svoje jednodňové akcie.

Ak podcení záujem, tovar často nemá už v prvý deň akcie a hnevá tým zákazníkov.

Internetový predaj by Lidlu umožnil veľkorysejšie objednávky, pretože prebytky by mohol postupne predávať cez web.

Čo si ešte zapamätať z rozhovoru so šéfom Lidla:

 • do konca roku by Lidl chcel na Slovensku otestovať samoobslužné pokladnice, ale celkovo ich bude málo, lebo v obchodoch nemá dosť miesta,
 • v tomto finančnom roku (do jari 2020) Lidl expanduje najviac za uplynulých 5 – 6 rokov,
 • šéf reťazca tvrdí, že ich predavači  zarábajú o 20 % viac, než je priemer v brandži.

3. Kamenickému chýba miliarda

V piatok zasadol na ministerstve financií tzv. makrovýbor, ktorý schválil nové oficiálne vládne odhady vývoja ekonomiky.

Prečo je to dôležité:  

Prognózy makrovýboru a vzápätí aj daňového výboru sú záväzné pre tvorbu rozpočtu, hlavne pre výpočet príjmov štátu.

Aký je nový odhad: 

Výsledky makrovýboru sú zatiaľ tajné, ministerstvo financií ich zverejní najskôr v pondelok.

Predpokladať treba, že odhad rastu ekonomiky na tento aj budúci rok pôjde dole o zhruba jeden percentný bod.

Napríklad doteraz platný vládny odhad na tento rok klesne zrejme bližšie k dvom ako k trom percentám rastu.

Spolu so znížením odhadu rastu aj na budúci rok to znamená menšie príjmy pre práve sa tvoriaci rozpočet vo výške možno až miliardy eur.

Jediná dobrá správa: Makrovýbor, ktorý tvoria najmä analytici nezávislí od ministerstva financií, ráta v každom scenári s rastom slovenskej ekonomiky – v tomto aj v budúcom roku.

Recesia nám teda podľa nich nehrozí.


4. Kamenickému nevyšiel trik s daňou z tabaku

Minister financií nenašiel podporu pre prudké zvýšenie dane z cigariet a tabaku. Na rokovaní koaličnej rady sa jeho návrhu nezastala ani strana Smer, ktorej je nominantom.

Prečo je to dôležité: Neschválením dodatočných príjmov 100 miliónov eur (cca desatina percenta HDP) sa ešte viac znižuje šanca ministra financií, že pred Európskou komisiou obháji návrh rozpočtu na budúci rok.

Politický kontext:

 • Návrh na zdraženie cigariet v priemere o 40 centov za balíček by platil od februára, čiže by zasiahol spotrebiteľov tesne pred parlamentnými voľbami.
 • Minister financií Kamenický a predseda vlády Pellegrini dali návrh na zvýšenie dane bez vedomia zvyšku vedenia Smeru a koalície a navyše v deň, keď sa SNS nepodarilo cez vládu pretlačiť nákup osemkolesových transportérov a radarov za vyše pol miliardy eur.

Prečo Kamenickému na rozpočet nestačí koaličná väčšina: Minister financií musí do mesiaca (do 15. októbra) predložiť Európskej komisii dôveryhodný návrh rozpočtu na budúci rok.

Keďže základné parametre rozpočtu sú jasné, už teraz má podľa väčšiny zorientovaných pozorovateľov minister financií problém napísať rozpočet, ktorý by rátal s deficitom menším ako pol percenta HDP a aby jeho predpoklady zároveň neurážali úsudok analytikov Komisie.

Ak sa mu to nepodarí, začne Komisia so Slovenskom konanie, ktoré bude osobnou porážkou ministra financií, ale aj politickým problémom celej vlády pred jarnými voľbami.


5. Rekreačné poukazy pre malé firmy zrejme na budúci rok nebudú

Uhrádzanie 275 eur z 500-eurového rekreačného poukazu raz ročne ostane zrejme aj na budúci rok len povinnosťou firiem s viac ako 50 zamestnancami.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Koronavírus: Finanční predstavitelia G20 podniknú kroky na obmedzenie vplyvov vírusu na globálne hospodárstvo (reuters)
 • Cesty: Otváranie obálok pre všetky tri časti v súťaži na veľkoplošné opravy ciest prvej triedy bude 28. februára
 • Brexit: Nové britské pasy sa budú vyrábať v Poľsku (čtk)
 • Investície: Spoločnosť miliardára Warrena Buffetta vďaka rastu akcií dosiahla rekordný zisk 81,5 miliardy dolárov (reuters)
 • Dane: Kedy sa vyplatí podať daňové priznanie a ako získať zaplatenú daň späť
Zdieľať

Ukázalo sa, aká hlúposť je celý Facebook, hodnotí Danko anketu o diaľničných známkach

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Danko v reakcii na vlastnú anketu na Facebooku povedal, že nebude tlačiť na zrušenie diaľničných známok. „Ukázalo sa, aká hlúposť je celý Facebook,“ komentoval predbežné výsledky, podľa ktorých 15- z vyše 16-tisíc hlasujúcich hlasovalo proti zrušeniu známok. Podľa predsedu SNS v ankete hlasujú ľudia z Ameriky a Afriky.

Minúta po minúte

Zdieľať

Epidémia koronavírusu má výrazný negatívny vplyv na cestovný ruch vo Francúzsku. Počet turistov je o 30 až 40 % nižší, než sa očakávalo.

„Samozrejme, že my vo Francúzsku máme menej turistov, asi o 30 %, 40 % menej, než sme očakávali,“ povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire v rozhovore pre CNBC na stretnutí ministrov financií a centrálnych bankárov skupiny G20 v Rijáde. „To má, samozrejme, veľký vplyv na francúzsku ekonomiku.“

Nákaza koronavírusom sa objavila koncom roka 2019 v čínskom meste Wu-chan a odvtedy na infekciu v Číne zomrelo takmer 2500 ľudí. Epidémia spôsobila hromadné rušenie letov a má negatívny vplyv na cestovný ruch prakticky po celom svete.

Francúzsko patrí medzi najnavštevovanejšie krajiny na svete. V roku 2018 krajinu navštívilo 89,4 milióna turistov a na cestovný ruch pripadá takmer 8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Do Francúzska ročne prichádza okolo 2,7 milióna čínskych turistov. „V roku 2020 to, samozrejme, nebude to isté,“ uviedol Le Maire.

Francúzsko zatiaľ zaznamenalo 12 prípadov nákazy koronavírusom, z toho jeden smrteľný, vyplýva zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) datovanej 22. februára. (tasr)

Zdieľať

Otváranie obálok pre všetky tri časti v súťaži na veľkoplošné opravy ciest 1. triedy bude 28. februára, uviedla Slovenská správa ciest. Úrad pre verejné obstarávanie evidoval v súťaži tri námietky.

Podľa hovorkyne SSC Lucie Karelovej ich zamietol a v jednom prípade zastavil konanie z dôvodu späťvzatia námietky.

„ÚVO síce zamietol námietky uchádzačov, ale to neznamená, že vieme predpovedať výsledok, keďže celý proces obstarávania je ešte pred nami,“ poznamenala Karelová.

Budúci týždeň by sa tak mali otvárať obálky pre všetky tri časti, uskutočniť sa má aj vyhodnotenie ponúk a vyhodnotenie podmienok účasti, prípadné doplnenie ponúk a vysvetľovanie. „Ponuky všetkých uchádzačov musí komisia posúdiť. A až potom je možné zverejniť výsledok,“ dodala hovorkyňa.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) ešte v januári uviedol, že začiatok prác na veľkoplošných opravách ciest 1. triedy predpokladá na jar.

SSC v októbri vyhlásila novú súťaž na veľkoplošné opravy ciest 1. triedy, ktorá je rozdelená na časti. Cenu odhadla na 166,56 milióna eur bez DPH. SSC musela pôvodnú súťaž zrušiť na základe rozhodnutia ÚVO pre nerozdelenie zákazky na časti.

Zákazka zahŕňa opravy vozoviek na cestách 1. triedy výmenou degradovaných vrstiev krytu vozovky. Cieľom je zlepšenie prevádzkovej spôsobilosti krytu vozovky a predĺženie životnosti so zohľadnením vplyvu porúch na nižšie položené vrstvy vozovky.

Na cesty 1. triedy bolo zabezpečených 200 miliónov eur nad rámec rozpočtu na obdobie štyroch rokov. Za túto sumu sa malo každý zo štyroch rokov opraviť alebo zrekonštruovať približne 130 kilometrov ciest 1. triedy. (tasr)

Zdieľať

Nemecko, Francúzsko a ďalšie európske krajiny sa snažia zaviesť rýchlu celosvetovú daňovú reformu, ktorá by zabezpečila spravodlivejšie zdaňovanie veľkých digitálnych spoločností, ako sú Google, Apple, Amazon či Facebook, píše agentúra DPA.

Veľké digitálne firmy teraz dosahujú vysoké zisky v štátoch, kde nemajú oficiálne sídlo. Podľa odhadov vďaka tomu platia na daniach menej ako polovicu v porovnaní s priemyselnými podnikmi.

Celosvetové pravidlá, ktoré by zabezpečili, že digitálne podniky budú platiť dane tam, kde vytvárajú zisky, a nie v krajinách, kde majú registrované dcérske firmy, pripravuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Tá odhaduje, že nové pravidlá by mohli zvýšiť ročné daňové príjmy o 100 miliárd dolárov, podotýka agentúra Reuters.

„V tomto roku musíme dospieť k rozhodnutiu,“ uviedol dnes nemecký minister financií Olaf Scholz na stretnutí finančných predstaviteľov skupiny najväčších hospodárstiev sveta G20 v Rijáde. Aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire sa domáha dosiahnutia kompromisnej dohody ohľadne daňovej reformy do konca tohto roka. Spojené štáty však majú voči plánovanému vyššiemu zdaneniu digitálnych spoločností výhrady. (čtk)

Zdieľať

Samsung zavrel v Južnej Kórei v súvislosti s koronavírusom továreň na mobilné telefóny. U jedného zo zamestnancov sa totiž potvrdila nákaza; zvyšku pracovníkov preto firma nariadila karanténu.

Naopak, v Číne, odkiaľ sa nákaza vlani v decembri začala šíriť, sa chystajú obnoviť prevádzku ďalšie podniky. Tie z odvetvia dopravy prevažne koncom februára a začiatkom marca.

„Tých kolegov, ktorí boli v kontakte s nakazeným zamestnancom, umiestnila firma do karantény a zabezpečila, aby ich testovali na prípadnú infekciu,“ uviedol Samsung.

Továreň, ktorá bude zatvorená iba do pondelka, sa nachádza v meste Kumi. Samsung tam vyrába len obmedzený počet najdrahších smartfónov, určených najmä pre domáci trh. Väčšinu mobilov vyrába Samsung vo Vietname a v Indii. (reuters, čtk)

Zdieľať

Neúspech rozpočtového samitu EÚ je pre Slovensko úspechom, povedal premiér Pellegrini. Dvojdňový samit o rozpočte na roky 2021 až 2027 sa skončil bez dohody. „Slovensko sa nikam neponáhľa, my máme dosť času,“ vyhlásil.

Podľa Pellegriniho sa skupine Priatelia kohézie, ktorá sa premenovala na Priateľov ambicióznej Európy, podarilo presadiť svoj hlas, potvrdiť jednotu, nenechať sa „rozbiť“ jednotlivými ponukami v prospech niekoľkých stoviek miliónov pre národné rozpočty a v konečnom dôsledku zastaviť rokovania a odložiť summit na neurčito.

Slovensko podľa Pellegriniho neprijme situáciu, že mu budú narastať národné výdavky do eurorozpočtu a v tom istom čase príde o dôležité príjmy v oblasti kohézie, z ktorých financujeme stavbu diaľnic či železníc, a aj o príjmy v prospech poľnohospodárov a rozvoja vidieka a regiónov.

Podľa jeho slov sa podobne vyjadrilo všetkých 17 kohéznych krajín, ktoré v piatok večer spoločne oznámili, že s návrhom, s akým prišiel Charles Michel a ktorý mierne upravila Európska komisia, nesúhlasia.

„Aj preto sa dnešný summit skončil bez dohody. Za takejto situácie je nedohoda pre Slovensko úspech,“ vysvetlil premiér s dodal, že lídri sa nedohodli na termíne ďalšieho summitu, čo podľa jeho slov môže trvať aj niekoľko mesiacov alebo sa k týmto rokovaniam vrátia koncom marca na okraj bežného summitu EÚ.

Pre dosiahnutie kompromisu je podľa neho potrebné namodelovať taký rozpočet, ktorý bude schopný financovať nové výzvy, ako je boj proti klimatickým zmenám, digitalizácia či veda, výskum a inovácie, ale nezabudne na tradičné politiky kohézie a poľnohospodárstva, ktoré sú základom európskej solidarity. Tu Slovensko chce zachovať financovanie kohéznej politiky minimálne v takej výške ako v súčasnom končiacom sa programovacom období.

Pellegrini upozornil, že proti zámeru kohéznych krajín sa postavili štyri krajiny označované ako „striedme“, ktoré chceli zoškrtať dlhodobý rozpočet do výšky jedného percenta hrubého národného produktu (HNP) EÚ.

„Došlo ku kolízii týchto dvoch názorov a teraz máme ďalšie mesiace na hľadanie kompromisu, ktorý sa však bude hľadať ťažko,“ priznal premiér. Slovensko je podľa neho za kompromisný návrh finančného rámca v úrovni od 1,00 do 1,3 percenta HNP. „Ja by som si želal, aby to bolo 1,15 percenta, to by bolo fajn,“ dodal.

Pellegrini upozornil, že so širokým konsenzuálnym návrhom všetkých členských krajín EÚ by mohol súhlasiť aj Európsky parlament, ktorý si predstavuje dlhodobý rozpočet vo výške 1,3 percenta HNP. „Ak by sa niektoré členské krajiny nemienili posunúť smerom k optimálnejšiemu rozpočtu, tak by bola vhodná doba užšie spolupracovať s Európskym parlamentom, a to by naše pozície ešte viac posilnilo,“ zhodnotil situáciu predseda vlády SR. (tasr)

Zdieľať

Slovensko a Maďarsko zvýšia kapacitu vzájomného plynovodného prepojenia na 5,3 miliardy kubických metrov zemného plynu za rok. Vyplýva to z memoranda, ktoré podpísali ministri Peter Žiga a Péter Szijjartó.

O čo ide:

 • Memorandum sa týka zatiaľ nie naplno využívaného plynovodu, ktorý od roku 2015 prepája slovenskú a maďarskú sústavu (spája Veľké Zlievce v okrese Veľký Krtíš a maďarskú obec Vecsés).
 • Zvýši sa najmä kapacita smerom z Maďarska na Slovensko – súčasná kapacita je 4,5 miliardy m3 plynu v smere do Maďarska a 1,8 miliardy m3 na Slovensko. Podľa projektu sa kapacita obojstranne zvýši na vyše 5 miliárd m3 plynu ročne.
 • Maďarsku projekt umožní prepraviť plyn prichádzajúci z južných prepojení a tento plyn sa môže distribuovať na západné alebo východné trhy.

Politické súvislosti:

 • Existuje konkurenčný návrh prepojenia sústav Rakúska a Maďarska. Presadzovala ho rakúska OMV, v Maďarsku však projekt narazil.
 • Žigovo vyjadrenie naznačuje, že Slovensko stojí za Maďarskom. Podľa Žigu z memoranda vyplýva, že netreba budovať plynovodné prepojenie medzi Maďarskom a Rakúskom. „Pretože tu je existujúca infraštruktúra, a pokiaľ sme v Európskej únii a EÚ podporuje využívanie existujúcich trás, tak nie je na takéto niečo dôvod,“ povedal. (tasr, n)
Zdieľať

Spoločnosť EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínskeho sa stane jediným vlastníkom nemeckej hnedouhoľnej elektrárne Schkopau.

ČTK to dnes povedal hovorca EPH Daniel Častvaj.

EPPE prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Saale Energie podpísala dohodu o odkúpení zhruba 58-percentného podielu v elektrárni od spoločnosti Uniper a celú elektráreň prevezme s účinnosťou od októbra 2021.

Dosiaľ mala Saale Energie v elektrárni podiel asi 42 percent.

Hnedouhoľná elektráreň Schkopau leží v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko a disponuje čistým inštalovaným výkonom približne 900 megawattov (MW).

Na porovnanie, hnedouhoľná elektráreň Počerady, ktorá patrí k najväčším uhoľným elektrárňam v ČR, má inštalovaný výkon päťkrát 200 MW. (čtk)

Zdieľať

Danko o hlasovaní na straníckom Facebooku týkajúcom sa zrušenia diaľničných známok: „Či to prejde, či nie, nie je téma dňa. Nik tu s nikým nerokuje,“ povedal. S Kotlebovcami podľa neho nerokujú tiež a nechávajú tomu voľný priebeh. Ešte stále by zákon mohla nepodpísať prezidentka, dodal.

Zdieľať

Andrej Danko ohlásil hlasovanie o diaľničných známkach. Ľudia majú hlasovať na Facebooku SNS o tom, či ich má strana podporiť. Čas majú do utorka do 10. hodiny, keď má parlament hlasovať aj o skrátenom konaní k 13. dôchodku.

Podobnú anketu nedávno s 11 otázkami spustil Igor Matovič. Diaľničné známky nepodporí Most-Híd ani Sme rodina.

„Nebudem s nikým rokovať, kto chce, nech hlasuje, kto nie, nech nehlasuje,“ povedal Danko o utorkovom hlasovaní.

Zdieľať

Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa v januári zrýchlil na 1,4 percenta z decembrových 1,3 percenta. Potvrdili to dnes konečné údaje štatistického úradu Eurostat.

K zrýchleniu rastu prispelo zdražovanie energie. Inflácia však naďalej zostáva pod oficiálnym cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý sa nachádza tesne pod dvomi percentami.

ECB sa vlani v septembri rozhodla podporiť hospodársky rast a infláciu v eurozóne znížením depozitnej úrokovej sadzby hlbšie do záporného pásma a obnovením nákupu dlhopisov. Na januárovom zasadaní ponechala menovú politiku bez zmeny, oznámila však spustenie prvej revízie svojej stratégie od roku 2003.

Európska komisia minulý týždeň predpovedala, že v celom tomto roku sa rast spotrebiteľských cien v eurozóne zrýchlil na 1,3 percenta z vlaňajších 1,2 percenta. V budúcom roku by potom inflácia mala podľa Európskej komisie dosiahnuť 1,4 percenta. (čtk)

Medziročná miera inflácie v eurozóne a EÚ.
Medziročná miera inflácie v januári 2020. Zahrnuté je aj Spojené kráľovstvo, pretože ešte bolo členom EÚ.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať