Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Mochoviec sa (už) nemusíme báť 

Jadrová elektráreň Mochovce Foto N - Vladimír Šimíček
Jadrová elektráreň Mochovce Foto N – Vladimír Šimíček

Dobré ráno, svet je vo veľkej neistote, do akej miery útok dronmi na produkciu ropy v Saudskej Arábii rozhúpe nielen ceny ropy.

Ešte väčšou hrozbou je eskalácia konfliktu medzi USA a Iránom, ktorý Trump aj Saudská Arábia obviňujú z útoku a pátrajú po dôkazoch. Trump tvrdí, že vojnu nechce.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1097 slov, stačia vám naň 4 a 1/2 minúty čítania. Pripravil ho Oliver Brunovský.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS


1. Keď trhy upokojuje aj Trump, je to vážne

Ceny ropy sa po veľkých výkyvoch upokojili, v utorok ráno sa ropa brent pohybovala okolo 68 USD za barel.

Americký prezident Donald Trump sa snažil upokojiť trhy.  Okamžite dal pokyn v prípade potreby kompenzovať výpadok výraznejším uvoľnením strategických ropných zásob USA.

Aké vážne je poškodenie: Víkendové teroristické útoky postihli zhruba polovicu kapacity Saudskej Arábie. Ťažba štátnej firmy Aramco sa znížila o približne 5 miliónov barelov.

Čo to znamená: Komoditní experti Goldman Sachs urobili rýchly prepočet, ako by sa mohla vyvíjať cena ropy brent pri rôznych úrovniach poškodenia saudskej základne a kedy by bolo naozaj potrebné začať uvoľňovať strategické zásoby.

 • pri optimistickom scenári, ak by sa 90 % produkcie obnovilo do dvoch mesiacov, by ropa stála okolo 67 dolárov za barel
 • pesimistický scenár, pri ktorom by v rovnakom čase chýbali ešte 4 milióny barelov, by cenu vytlačil na 79 dolárov. V takom prípade by hrozil aj výraznejší úbytok strategických ropných zásob

V čom je Saudská Arábia jedinečná: Viac ako päť miliónov barelov ropy ťažia iba Saudská Arábia, Rusko a USA. Rusko má mnoho ropných polí za polárnym kruhom, nemá flexibilitu menenia ťažby. Spojené štáty dokážu flexibilne zvyšovať alebo znižovať ťažbu o dva milióny barelov, majú však inú technológiu a ťažba sa vypláca až od vyššej ceny.

Pozícia Saudskej Arábie je nenahraditeľná, ale aj v tejto krízovej situácii treba zachovať chladnú hlavu. Je to šok, ktorý opadne, tvrdí finančný riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič.


2. Mochoviec sa netreba báť, tvrdí šéf bezpečnosti Úradu jadrového dozoru

Dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa predražila z 2,8 miliardy až na 6 miliárd eur a trvá dvakrát dlhšie, ako sa čakalo.

Po horúcej hydroskúške na 3. bloku hovorí šéf hodnotenia bezpečnosti a kontroly na ÚJD Peter Uhrík, že všetky dôležité systémy budú funkčné, pripravené a spoľahlivé.

Prečo je to posun: Stavbu sprevádzalo množstvo problémov. Striedali sa na nej firmy a prekračovali sa termíny – aj z objektívnych príčin pre sprísnenie bezpečnostných požiadaviek po havárii elektrárne v japonskej Fukušime.

Pred dokončením Mochoviec sa objavili informácie o množstve nedorobkov a chýb pri výstavbe.

Kedy bude 3. blok hotový: Podľa Slovenských elektrární sa budú chyby odstraňovať do konca novembra. Úrad vidí začiatok zavážania paliva na začiatok budúceho roka.


3. Do výroby batérií na Slovensku sa tlačia silní hráči, najnovšie Rosinov Matador

Firma podnikateľskej rodiny Rosinovcov Matador Group vstupuje do projektu InoBat. Ten sa snaží rýchlo prepojiť významných stredoeurópskych hráčov z automobilového priemyslu, elektromobility a energetiky.

Matador má skúsenosti s automatizáciou a robotizáciou v automotive sektore. Do výskumu, vývoja a výroby batérií na Slovensku prináša svoje inžinierske a riadiace tímy.

Kto je za tým:

 • Konzorcium InoBat vytvára v súčasnosti veľmi aktívna slovensko-britská investičná skupina IPM Group, ktorá vyhľadáva vysoko inovatívne projekty v regióne. Investovala už do technologickej spoločnosti Tachyum (supervýkonné čipy), G.A. Drilling (plazmové vŕtanie),  Aeromobilu, SEC technologies (bezpečnostné technológie) a viacerých infraštruktúrnych projektov.
 • InoBat v júli podpísala dohodu s americkou firmou Wildcat Discovery Technologies o spolupráci pri vývoji a výrobe batérií pre automobilový priemysel. Investície by mali dosiahnuť 100 mil. eur, výrobná linka má byť na západnom Slovensku.
 • Partnermi InoBatu už sú ČEZ, MOL a zbrojársko-strojárska MSM Holding
 • IPM už predtým investoval do americkej spoločnosti ESS a technológie. energetických skladov. Aj to by malo ústiť do produkčnej kapacity InoBatu na Slovensku.
 • Hlavní aktéri v júni založili Slovenskú batériovú alianciu,  iniciatívu podporila aj Európska investičná banka a Európska komisia.

4. Reforma nemocníc nemá šancu, začína sa psychologická vojna o ľudí

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská nezíska podporu strán vlastnej koalície pre nemocničnú reformu.

Poslanci Smeru a SNS pritom tvrdia, že reforma je dobre odborne pripravená. Pred voľbami však nechcú vysvetľovať nepopulárne kroky voličom.

Odkladanie reformy komplikuje pozíciu najmä štátu. Penta chce začiatkom roka 2022 otvoriť privátnu koncovú nemocnicu na bratislavských Boroch.

Jej manažéri vedia,  že najväčšou výzvou nebude, aby fungovala technicky, ale aby mala kvalitný zdravotnícky personál.

Preto začínajú iniciatívne hovoriť o tom, že hoci ešte nikoho nelákajú, na prácu u nich sa už informovalo 550 lekárov. Na Boroch ich nepotrebujú ani polovicu (230).

Agónia štátneho systému vyvoláva u manažérov Univerzitnej nemocnice nervozitu, pretože nevedia účinne reagovať.

Podráždene reagovali najmä na zmienku Penty o prezamestnanosti. Útvar Hodnoty za peniaze pritom v roku 2016 prezamestnanosť na úrovni 15-17 % v Univerzitnej nemocnici potvrdil.

Čo vieme o (budúcej) ponuke Penty:

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR
Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR

Vláda zverejnila návrh rozpočtu na budúci rok:

 • Plán deficitu na budúci rok je hlboko pod odhadom ostatných analytikov.
 • Tento rok plánuje vláda deficit 0,7 % HDP, plán bol 0 %. Ani týmto číslam ministerstva financií iní analytici neveria.
 • Zlé sú aj spresnené čísla za rok 2018. Slovensko podľa nich zostalo v sankčných pásmach dlhovej brzdy.
Zdieľať

Telefóny vymeníte a internet sa zrýchli. Kedy a za koľko ovplyvní aj štátny úrad cez aukciu, hovorí jeho bývalý šéf

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

5G prinesie rýchlejší internet a nové telefóny. „Ak si dnes dokážete stiahnuť nejaký film v HD za niekoľko minút, tak pri 5G si ho stiahnete za niekoľko sekúnd,“ opisuje bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Kedy to bude a koľko budú nové technológie stáť, ovplyvnia aj detaily štátnej aukcie.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister Kamenický priznal, že zostavovanie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nebolo jednoduché. Na rozdiel od rozpočtu v roku 2016 bude na jeho schválenie potrebná dohoda troch koaličných strán, koalícia však v parlamente už nemá väčšinu.

„Víťazmi rozpočtu sú zdravotníctvo a sociálne veci,“ povedal Kamenický.

Video: Premiér Pellegrini a minister Kamenický o schválenom rozpočte a o komunikácii Kočnera a Trnku

Viac k téme: Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, stále však so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky nemienime šetriť na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Zamestnávatelia presadzovali, aby sa príplatky už od budúceho roku neodvíjali od minimálnej mzdy, ale od priemernej. Ďalší návrh hovoril o tom, že sa budú vypočítavať z priemernej mzdy, ale až od roku 2021. Treťou možnosťou bolo, že na príplatkoch sa nebude nič meniť.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť od roku 2021 aj príplatky, o tom budú tiež rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Rozpočet eurozóny sa podobá na eurofondy. Ministri financií eurozóny dospeli k dohode o detailoch „rozpočtového nástroja“ pre 19 členských štátov. Jej súčasťou sú aj silnejšie opatrenia na podporu krajín zasiahnutých náhlym ekonomickým šokom. (euractiv)

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Zdieľať

Nemecké aerolinky Condor získajú štátnu pôžičku 380 mil. eur. Pomoc odobril Brusel

EK schválila preklenovací úver 380 miliónov eur pre nemecké aerolinky Condor, ktoré sú dcérou skrachovanej britskej cestovky Thomas Cook. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na materskú spoločnosť a hľadá si kupca.

Brusel odobril pôžičku po tom, ako zistil, že neposkytne Condoru nespravodlivú výhodu.

„Opatrenie prispeje k zabezpečeniu riadneho pokračovania služieb leteckej dopravy a zabráni narušeniam pre cestujúcich,“ uvádza Európska komisia.

Vďaka finančnej injekcii môže Condor pokračovať v prevádzke. Zachovaných zostane zhruba 5-tisíc pracovných miest.

Aké sú podmienky pomoci:

 • úver so 6-mesačnou splatnosťou je rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko;
 • Condor ho bude čerpať postupne na základe skutočnej potreby hotovosti, ktorej stav bude hlásiť každý týždeň. Ďalšiu časť pôžičky dostane až vtedy, keď mu budú chýbať peniaze;
 • Nemecko má zabezpečiť splatenie úveru po 6 mesiacoch, inak bude firma musieť podstúpiť komplexnú reštrukturalizáciu tak, aby sa vrátila k dlhodobej životaschopnosti.

Condor je na rozdiel od skrachovanej matky Thomas Cook zisková spoločnosť. Prevádzkuje približne 40 lietadiel.

Ako sa rozoberá cestovka Thomas Cook:

 • viac ako 500 kamenných pobočiek cestovnej kancelárie v Británii prevezme konkurent Hays Travel, zachráni 2500 pracovných miest;
 • ponuka prišla na škandinávske aktíva, ktoré zahŕňajú aj aerolinky Ving Group.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať