Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Rakúšania dali hodinovú výpoveď legende slovenského bankového lobingu 

Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto - TASR
Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto – TASR

Dobré ráno, investujte 4 minúty svojho času do čítania dnešného Ekonomického newsfiltra. Ako vždy je stručný, má len 1032 slov. Dnes ho pripravil Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS


1. Béreš končí a s ním definitívne aj éra stavebného sporenia

Akcionári Prvej stavebnej sporiteľne vyhodili jej dvoch najvyšších šéfov Imricha Béreša a Ericha Feixa.

Oficiálny dôvod je „strata dôvery“, za ktorou sú zistenia o pravdepodobnom tunelovaní marketingových výdavkov firmy.

Najväčšiu stavebnú sporiteľňu bude dočasne viesť doterajší člen predstavenstva David Marwan.

Čo sa stalo v PSS: 

Rakúski akcionári pred polrokom poslali do banky externý audit. Ten okrem iného našiel prehnané a ťažko zdôvodniteľné marketingové výdavky.

Béreš a Feix sa o svojich výpovediach navyše oficiálne dozvedeli od právnikov v momente, keď im valné zhromaždenie banky vyslovovalo nedôveru.

Zlý finiš Imricha Béreša:

 • V tomto roku vstúpili do platnosti okresané pravidlá štátnej pomoci stavebnému sporeniu, ktoré zminimalizovali výhodnosť produktov stavebnej sporiteľne a významne tak znížili hodnotu biznisu banky, ktorú Béreš 18 rokov riadil.
 • Imrich Béreš odišiel potupne porazený aj z kandidatúry na prezidenta, v ktorej ho pôvodne plánovali podporiť napríklad aj biskup Bezák a herec Kňažko. Tesne pred ohlásením štartu Bérešovej kampane Monika Tódová zverejnila v Denníku N dôkazy o tom, že Béreš v minulosti fyzicky ubližoval svojej manželke.
 • Demonštratívny spôsob vyhodenia Béreša akcionármi sporiteľne prakticky vylučuje, že by si mohol nájsť zamestnanie v rešpektovanej firme.

Čím vojde Imrich Béreš do histórie: 

Šarm, bankárske skúsenosti, znalosť bratislavskej biznisovej a politickej smotánky dávali Bérešovi predpoklady, aby bol úspešným lobistom v prospech stavebného sporenia aj v časoch hypotekárnej revolúcie.

Tieto danosti Béreš aj úspešne využíval a stavebné sporenie prežívalo s podporou štátu, hoci jeho neefektivitu opísala už pred 8 rokmi dokonca aj vládna analýza Inštitútu finančnej politiky.

Jej pointou bolo, že klienti fascinovaní štátnou prémiou k sporeniu prichádzajú takmer o celý štátny bonus vo vysokých poplatkoch, ktoré im stavebné sporiteľne vyrubujú.

Bérešovi sa napriek tomu ešte roky darilo svojím vplyvom v parlamente porážať aj ministerstvo financií a podpora pre stavebné sporenie padala len pomaly.


2. Elektrina pre malé firmy zdražie o desať percent

Firma Magna Energia získala ako prvá zo slovenských predajcov elektriny od regulátora povolenie zvýšiť v budúcom roku cenu takzvanej silovej elektriny.

Magna chce zvýšiť cenu základnej komodity o 24 %, čo bude v konečnom dôsledku znamenať navýšenie konečnej ceny pre spotrebiteľa o zhruba desať percent.

Prečo je to dôležité: Krok Magny ako menšieho hráča budú nasledovať aj veľké firmy vrátane ZSE, SSE a VSE, pretože pre ne platia rovnaké biznisové aj regulačné pravidlá.

Čo s tým môže urobiť ÚRSO:

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví riadi nominant Smeru Ľubomír Jahnátek, ale napriek tomu regulátor pri rozhodovaní o cenách elektriny zo zákonných pravidiel zrejme výrazne nevybočí ani tesne pred parlamentnými voľbami.

Takmer štvrtinový rast ceny silovej energie schváli ÚRSO aj iným hráčom, pretože objektívne vyplýva z vysokých burzových cien v prvom polroku tohto roka.

Širší manévrovací priestor má ÚRSO pri určovaní ďalších poplatkov naviazaných na koncovú cenu elektriny.

Pri nich môže napríklad zohľadniť, že vyššie trhové ceny pomohli výrobcom zelenej elektriny znížiť náklady na dotovanie obnoviteľných zdrojov. Tým by ÚRSO mohol tlačiť dole koncovú cenu pre spotrebiteľa.

Napriek tomu treba očakávať, že konečná cena pre domácnosti a malé firmy porastie na budúci rok o zhruba desať percent.

Definitívne čísla budú známe koncom roka.

Väčší odberatelia so spotrebou nad 30 megawatthodín ročne nemajú ceny regulované štátom. Tí v súčasnosti podpisujú nové ročné zmluvy.

Väčšine z nich cena elektriny nestúpne, keďže aktuálne zmluvné ceny sa odvíjali od relatívne vysokých trhových cien minuloročnej jesene.


3. ZSE by sa mala spojiť s VSE, ale nechcú ísť proti Žigovi

Dvaja nemeckí energetickí giganti RWE a E.ON sa dohodli na rozdelení vplyvu na nemeckom a stredoeurópskom trhu a dostali už na to aj povolenie Európskej komisie.

Pre Slovensko z toho vyplýva vysoká pravdepodobnosť, že RWE svoje tunajšie podiely vo firmách prenechá E.ONu a po parlamentných voľbách sa tak vlastnícky prepojí západoslovenská energetika s východoslovenskou.

Prečo je to dôležité:

 • Spojením ZSE Energia a VSE by vznikol hráč, ktorý kontroluje viac ako polovicu dodávok elektriny domácnostiam a malým podnikom na Slovensku.
 • Nový spoločný akcionár by zároveň spravoval elektrickú distribučnú sieť na dvoch tretinách územia.

Európsky kontext:  

Európska komisia povolila, aby E.ON prevzal časť majetku konkurenčnej RWE, ale musí zároveň predať niektoré podniky v Nemecku, Česku a Maďarsku.

E.ON, ktorý vlastní a riadi podniky západoslovenskej energetiky, tak získal od Komisie zelenú na kúpu podielov v podnikoch východoslovenskej energetiky, ktoré teraz patria RWE.

Slovenský kontext:

Oficiálna slovenská vládna energetická doktrína prikazuje ministrovi hospodárstva Žigovi skupovať akékoľvek energetické aktíva, hneď ako sa na to naskytne príležitosť.

E.ON preto vie, že štát ako 51-percentný akcionár východoslovenských energetických firiem by sa v prípade odchodu RWE snažil zabrániť prevodu podielov na E.ON a sám by sa pokúsil získať sto percent akcií.

E.ON ako konzervatívna energetická firma chce takémuto sporu s vládou predísť a dúfa, že sa všetko vyjasní po parlamentných voľbách.

Čo bude po voľbách:

V závislosti od výsledku volieb sa dá predstaviť aj kompletná reprivatizácia alebo naopak, aj dokončenie privatizácie slovenskej energetiky.

Najpravdepodobnejší scenár je, že akokoľvek skončia voľby, E.ON sa pokúsi presvedčiť novú vládu, aby mu k západoslovenskej povolila získať kontrolu aj nad východoslovenskou energetikou.

Medzitým na trati Bratislava – Košice a späť:

Už pol roka pracujúce tímy, ktoré pripravovali detaily spojenia západoslovenských a východoslovenských energopodnikov, nebudú môcť najbližšie mesiace dokončiť svoju robotu.

V Bratislave aj v Košiciach tak bude ešte rok naprázdno stúpať nervozita z neistoty, komu po novom pridelia nového šéfa z Bratislavy a ktorým tímom zase budú po spojení šéfovať ľudia z Košíc.


4. Saudskoarabi sa z útoku spamätávajú rýchlejšie, ako sa čakalo

Saudská Arábia čoskoro obnoví 70 percent zo svojho objemu obvyklých dodávok ropy pre svetový trh,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Generálny riaditeľ Slovnaftu Szabó: Ako jedni z prvých sme si priznali, že nemôžeme vyrábať len uhľovodíkové palivá

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovnaft chce do roku 2030 polovicu svojej výroby presmerovať do výroby plastov a chemikálií. Firma zároveň hľadá nové biznisy, ktoré s ropou vôbec nemusia súvisieť. O rozsiahlych tohtoročných modernizáciách hovorí jeho výkonný šéf Gabriel Szabó.

Minúta po minúte

Zdieľať

Google si nárokuje prvenstvo vo vývoji kvantových počítačov

Google si nárokuje prvenstvo vo vývoji kvantových počítačov. Tvrdí, že jeho kvantový procesor Sycamore detekoval vzorce v radoch zdanlivo náhodných čísel za 200 sekúnd, zatiaľ čo doteraz najvýkonnejší superpočítač Summit od IBM by na rovnakú úlohu potreboval 10-tisíc rokov.

O takzvanej kvantovej nadvláde vyšiel článok v časopise Nature.

Čo hovorí konkurencia: Konkurenčné IBM, ktoré počítač Summit vyvinulo, výsledky spochybnilo. Uvádza, že jeho superpočítač by úlohu vyriešil za dva a pol dňa a presnejšie.

Google podľa IBM tiež uvádza verejnosť do omylu, keď sa jej snaží vsugerovať, že kvantové počítače raz nahradia tie existujúce. Budú skôr „harmonicky spolupracovať, pretože každý z nich má iné prednosti“, napísal na blogu šéf výskumu v IBM Dario Gil.

V čom Google pokročil: Zatiaľ čo tradičná výpočtová technika sa spolieha na bity, teda na jednotky a nuly, kvantová výpočtová technika používa qubity, ktoré môžu byť zároveň jednotka aj nula. Táto vlastnosť, superpozícia, sa exponenciálne násobí, pokiaľ sa qubity prepoja. Čím viac sa ich previaže, tým výkonnejší kvantový počítač vzniká.

Vec však má háčik. Qubity sa musia chladiť na teplotu blízku absolútnej nule, teda mínus 273,15 stupňa Celzia, aby sa tak vylúčili vibrácie – šumy, ktoré spôsobujú chyby vo výpočtoch. A práve v tejto oblasti výskumný tím Googlu výrazne pokročil. (reuters, science, čtk)

Viac k téme zo septembra: Počítač Googlu asi naozaj prekonal míľnik zvaný kvantová nadvláda, ale okrem šifrovania to zatiaľ nič neovplyvní

Zdieľať

Poškodení klienti poisťovne Rapid life vyzvali policajného prezidenta, aby zriadil vyšetrovací tím a zabezpečil tak hladký priebeh vyšetrovania kauzy s takmer 15-tisíc bývalými klientmi. Poisťovňa, ktorá ich údajne poškodila o viac ako 25 miliónov eur, skončila v konkurze.

Čo pri výsluchu povedala nútená správkyňa

V stredu sa poškodení stretli pred budovou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), expozitúrou Východ v Prešove.

Dôvodom ich stretnutia bol výsluch nútenej správkyne Ireny Sopkovej vyšetrovateľom NAKA, na ktorom sa zúčastnilo aj bývalé vedenie Rapid life. To je od marca obvinené z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v súbehu so zločinom poškodzovania veriteľa.

Sopková v čase, keď ju Národná banka Slovenska ustanovila za nútenú správkyňu, vyslovila podozrenie, že v životnej poisťovni Rapid life, sídliacej v Košiciach, boli porušované zákony. Neskôr podala na bývalých štatutárnych zástupcov spoločnosti trestné oznámenie.

„Počas výkonu svojej činnosti som zistila závažné pochybenia v činnosti Rapid life. Zistila som, že spoločnosť je v úpadku, že nevytvárala technické rezervy a ďalším spôsobom poškodila klientov,“ povedala pri vypočúvaní Sopková s tým, že celkovo ide o takmer 15-tisíc poškodených klientov, ktorí od poisťovne nedostali vyplatené peniaze.

Spotrebiteľské centrum zastupuje približne 4500 klientov v konkurznom konaní životnej poisťovne. Podľa jeho riaditeľa Miroslava Antoňaka iba voči poistencom ide o viac ako 25 miliónov eur. V prípade je obvinených osem osôb z bývalého vedenia spoločnosti.

Bývalí štatutárni zástupcovia poisťovne sa po vypočúvaní odmietli pre médiá vyjadriť.

Klienti vyhrali súdy, ale peniaze nemajú

„S manželkou sme prišli o 2000 eur a syn o 2700 eur. Z poisťovne nám napísali, že zmluva od začiatku bola neplatná. Dal som podnet na prokuratúru, potom na obchodnú inšpekciu. NBS mi odpovedala, aby som sa obrátil na súd. Vyhral som okresný súd, krajský súd, Rapid life medzitým skončila a peniaze nemám,“ povedal jeden z bývalých klientov Miroslav Hraško.

Ako o tom ďalej informoval Antoňak, vo veci sa momentálne uskutočňuje vyšetrovanie pre závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a tiež pre spáchanie trestného činu poškodzovania veriteľa.

„Za celé dva roky, odkedy bolo podané trestné oznámenie, nebolo voči nikomu vznesené reálne obvinenie, ktoré by smerovalo k tomu, aby bol niekto stíhaný alebo odsúdený. Problém je v tom, že celú kauzu, ktorá obsahuje niekoľko desiatok tisíc listinných dôkazov a listín, vyšetruje jedna jediná vyšetrovateľka v rámci celej republiky. Jeden človek takúto kauzu nemá šancu a možnosť vyšetrovať,“ zdôraznil Antoňak.

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka uviedol, že na vyšetrovanie tejto veci bola riaditeľom Národnej kriminálnej agentúry zriadená pracovná skupina.

Nútenú správu zaviedla v poisťovni v polovici júna 2017 Národná banka Slovenska. Dôvodom boli zistenia, že poisťovňa závažne ohrozuje práva klientov. Od začiatku roka 2017 prestala vyplácať akékoľvek nároky klientov. Následne Okresný súd Košice I zverejnil koncom januára 2018 v obchodnom vestníku uznesenie o vyhlásení konkurzu na majetok poisťovne pre jej dlhy. (tasr)

Zdieľať

Prepoisťovacia kampaň bola podľa exministra zdravotníctva Tomáša Druckera (Dobrá voľba) nelegálna. Zo štátnej VšZP malo odísť 140-tisíc poistencov. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by to mal preveriť, Drucker dal podnet.

V porovnaní s uplynulým rokom ide v rámci odlevu poistencov takmer o štvornásobný nárast.

Bývalý šéf VšZP Miroslav Kočan (Dobrá voľba) povedal, že súkromné zdravotné poisťovne získavali nových poistencov cez agentúry za finančnú odmenu. Každá mala dostať milióny eur.

„Takýto postup je v rozpore so zákonom. Na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preto podávame podnet, aby takéto nekalé praktiky prešetril,“ povedal Kočan s tým, že úrad má preveriť, ako sú zaúčtované náklady na získavanie nových poistencov a z akých peňazí.

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union podozrenia z nelegálnej kampane odmietajú. (tasr, sita)

Zdieľať

V apríli vznikne Siemens Energy a začne konkurovať energetickým gigantom

Koncern Siemens plánuje vytvorenie vlastnej energetickej odnože, ktorá bude kótovaná na frankfurtskej burze. Siemens Energy má konkurovať veľkým energetickým hráčom na trhu s obnoviteľnými energiami.

Siemens Energy by mala podľa portálu euro.cz poskytovať služby predovšetkým s využitím technológií Siemensu. Koncern chce využiť, že až pätina dodávok energie na svete je postavená na ich technológiách. Venuje sa celej škále energetiky okrem jadra.

Firma kladie dôraz na obnoviteľné zdroje, najmä na veternú energiu, keďže dcérska firma Siemens Gamesa nedávno kúpila krachujúceho nemeckého výrobcu turbín Senvion a stala sa svetovou jednotkou vo výstavbe veterných turbín na mori.

Kontúry budúcej Siemens Energy:

 • Začne samostatne fungovať od apríla 2020,
 • v septembri má vstúpiť na burzu, Siemens si ponechá najviac 49 %,
 • obrat budúcej firmy sa teraz v rámci koncernu pohybuje okolo 27 mld. eur,
 • zamestnáva po celom svete 88-tisíc pracovníkov,
 • už teraz je kandidátom na umiestnenie v indexe DAX, ktorý zahŕňa tridsať najväčších nemeckých firiem.

Generálnym riaditeľom novej firmy sa má stať Michael Sen, šéf divízie Siemens Gas and Power Operating Compan. Za najväčšiu výzvu a zároveň príležitosť považuje klimatickú zmenu.

Zdieľať

Národná diaľničná spoločnosť posunula termín v 9,5-miliónovom tendri na kontrolu elektronických diaľničných známok zo stredy 23. októbra na 31. október. Posúvanie termínov v štátnych tendroch nie je výnimočné. 

Ide o termín, dokedy sa majú NDS prihlásiť záujemcovia o zákazku. Pôvodný údaj označila NDS v oznámení za nesprávny.

Tender vyhlásili diaľničiari v septembri tohto roka, kontrakt s víťazom plánujú podpisovať na štyri roky. Odhadovaná cena 9,5 milióna eur je horný limit bez DPH.

„Predmetom zákazky je poskytnutie služby zberu dát a identifikácie evidenčných čísiel v dopravnom prúde predovšetkým pre účely kontroly úhrady elektronických diaľničných známok po 1.1. 2021,“ píše Národná diaľničná.

Momentálne funguje pokutovanie čiernych pasažierov vďaka kamerám. Konkrétne NDS ich má podľa údajov spred troch rokov 114.

Kamery snímajú poznávacie značky vozidiel na diaľniciach a rýchlostných cestách. Nasnímané údaje sa automaticky porovnávajú s databázou áut, za ktoré je uhradená diaľničná známka. Register o úhradách má firma SkyToll, ktorá je dodávateľom predajného systému e-známok.

Pokutovanie štát rieši cez štátny Jednotný informačný systém v cestnej doprave, odkiaľ putujú podklady na vyrubenie pokuty na okresné úrady. Tie by mali potvrdené pokuty posielať priamo do schránok šoférov.

Zdieľať

Boeingu spadol zisk o polovicu. Dôvodom je nútená odstávka lietadiel 737 Max

Boeingu v 3. štvrťroku klesol čistý zisk medziročne o 51 % na 1,17 miliardy dolárov. K prepadu prispeli negatívne dosahy vynútenej odstávky strojov 737 Max po dvoch tragédiách. Akcie firmy reagovali na výsledky miernym rastom.

Boeing naďalej očakáva obnovenie prevádzky lietadiel 737 Max vo 4. kvartáli, píše Reuters.

„Našou najvyššou prioritou zostáva bezpečný návrat 737 Max do služby,“ vyhlásil šéf Boeingu Dennis Muilenburg.

Novinky Boeingu v kocke:

 • celkové tržby Boeingu v 3. štvrťroku dosiahli takmer 20 miliárd dolárov, medziročne klesli o 21 percent;
 • výrobca dodal v 3. kvartáli zákazníkom 62 komerčných lietadiel, pred rokom ich bolo výrazne viac, až 190 kusov;
 • v utorok prišiel o miesto riaditeľ divízie komerčných lietadiel Kevin McAllistera, ktorý dohliadal na výrobu strojov 737 Max.

Prevádzka lietadiel 737 Max je celosvetovo pozastavená od polovice marca po dvoch tragédiách, ktoré sa stali so zhruba 5-mesačným odstupom.

V Indonézii a Etiópii pri nich zahynulo spolu 346 ľudí.

V marci Boeing tiež pozastavil dodávky 737 Max zákazníkom.

Zdieľať

Väčšina slovenských miest plánuje zvyšovanie dane z nehnuteľností a ďalších poplatkov, aby vykryli výpadky príjmov, ktoré budú mať samosprávy v dôsledku viacerých nových zákonov, najmä novelizácie zvyšujúcej nezdaniteľnú časť príjmov fyzických osôb.

Po stredajšom rokovaní to z diskusie prezídia Únie miest Slovenska tlmočil predseda únie a primátor Trenčína Richard Rybníček.

„Môžem jednoznačne povedať, že sa tak chystá urobiť vyše 95 percent členov ÚMS,“ skonštatoval. Členmi únie je približne tretina miest na Slovensku, v ktorých žijú asi dve tretiny mestského obyvateľstva.

Podľa Rybníčka budú však k rovnakému kroku donútené aj mnohé obce.

„Dôvod je rovnaký ako v prípade miest, zabezpečiť zdroje na to, aby služby, ktoré v rámci svojich kompetencií samosprávy poskytujú, udržali minimálne na rovnakej úrovni ako v súčasnosti a zároveň sa pripravili aj na ekonomicky horšie časy, ktoré nás čakajú,“ zdôraznil Rybníček.

Viceprezident ÚMS a primátor Hlohovca Miroslav Kollár zároveň podotkol, že samosprávy nemajú inú možnosť, keďže sú povinné zostavovať vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet. „Ak nezvýšia dane, nebudú tak môcť urobiť,“ skonštatoval.

Rybníček zopakoval, že chystané nepopulárne opatrenia sú dôsledkom viacerých zákonov, ktoré v poslednom období zákonodarcovia prijali a premietajú sa do výšky výdavkov samospráv.

„Sú to tzv. chodníková novela, obedy zadarmo, veľmi výrazné zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu fyzických osôb, ale aj novela zákona o sociálnych službách a tiež novela o základných požiadavkách na bezpečnosť detských ihrísk, to všetko zvyšuje naše výdavky,“ upozornil.

Odmietol zároveň argumentáciu poslancov, že mestá a obce majú pri lepšom výbere daní a pri zvýšených príjmoch v posledných rokoch dostatočné zdroje na financovanie nových opatrení. Rybníček tvrdí, že zvýšené výdavky v dôsledku sociálnych balíčkov a ďalších legislatívnych úprav zvyšujú výdavky nad úroveň príjmov.

Rybníček v súvislosti so stredajším rokovaním prezídia ÚMS potvrdil, že jednou z priorít únie je pokračovať v príprave reformy verejnej správy.

„Budeme tvrdo vyžadovať od budúcej vlády i parlamentu, aby sa vytvorila komisia pre štrukturálnu reformu štátnej a verejnej správy,“ dodal s tým, že chce spolupracovať aj so Združením miest a obcí Slovenska. (tasr)

Zdieľať

Billa v tichosti spustila novú službu nakupovania s mobilom. Zákazník s vernostnou kartou si môže smartfónom priebežne skenovať tovar počas nákupu. Pri odchode z predajne ho nemusí vykladať pri pokladni, ale rovno zaplatí.

Obchodník sprístupnil službu zatiaľ v troch bratislavských a jednom trnavskom supermarkete, píšu Živé.sk.

Zákazníkovi v predajni stačí na nakupovanie smartfón s fotoaparátom, do ktorého si stiahne aplikáciu.

„Pre pridanie položky na virtuálny blok stačí na kameru naskenovať našu špeciálnu cenovku a ona sa tak vloží do zoznamu,“ opisuje funkciu Billa.

Keď zákazník skončí s nakupovaním, príde k pokladni, ukáže mobil a pracovníkovi zaplatí. Tovar netreba vykladať na pás, predavač však môže nákup skontrolovať.

Podobnú službu nakupovania so skenerom alebo mobilom ponúka už dlhší čas konkurenčné Tesco.

Zdieľať

Europarlament chce viac peňazí na inovácie a zmrazenie financií Ankare. Viac podporiť by sa mal v rozpočte aj boj proti klimatickým zmenám, študentský program Erasmus, opatrenia v oblasti migrácie a zamestnanosť mladých. (čtk)

Zdieľať

Nissan plánuje znižovanie kapacít. V hre je aj koniec značky Datsun

Nissan zvažuje ukončenie výroby áut pod značkou Datsun, plánuje aj znižovanie produkčných kapacít vo viacerých závodoch. Zmeny sú súčasťou zámeru zoštíhliť podnikanie a zvýšiť ziskovosť biznisu.

Automobilka mení stratégiu, ktorú vytýčil predchádzajúci líder Carlos Ghosn. Jej súčasťou boli ambiciózne ciele predaja v Spojených štátoch a na ďalších trhoch, píše Reuters.

Vychádza z informácií nemenovaných zdrojov, Nissan sa k nim odmietol vyjadriť.

Prečo to má Datsun nahnuté:

 •  vytratil sa z trhu v 80. rokoch minulého storočia, Nissan značku oživil pod Ghosnovým vedením a oslovuje ňou zákazníkov na rýchlo rastúcich trhoch;
 • modely Datsun sa vyrábajú v Indonézii, Indii a Rusku, ktoré patria k hlavným odbytiskám tejto značky;
 • Datsun a Nissan sa navzájom kanibalizujú na viacerých trhoch.

„Skončíme s podporou dvoch mainstreamových značiek na trhu, kde máme jedno- alebo dvojpercentný podiel,“ cituje Reuters nemenovaný zdroj.

Kde osekajú kapacity:

Kandidátmi na znižovanie výrobných kapacít sú všetky krajiny, v ktorých má Nissan produkčné závody, s výnimkou Číny.

Plán nepočíta s kompletným zatvorením žiadnej fabriky.

V USA, ktoré sú jedným z najväčších trhov Nissanu, chce firma skončiť s kupovaním si trhového podielu prostredníctvom predaja áut požičovniam a ďalším prevádzkovateľom flotíl za výrazné zľavy.

Pod Ghosnom sa Nissan snažil dosiahnuť ciele predaja za každú cenu. Tieto praktiky ničili ziskovosť a podkopávali imidž firmy.

Nissan by mal nové strategické plány oznámiť tento mesiac.

Pred niekoľkými dňami vymenil výkonné vedenie. Šéfom sa stal Makoto Uchida, ktorý doteraz riadil biznis Nissanu v Číne.

Zámerom Nissanu je aj získať zdroje, aby sa mohol viac sústrediť na americký a čínsky trh.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať