Denník N

Ekonomický newsfilter: Rakúšania dali hodinovú výpoveď legende slovenského bankového lobingu 

Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto - TASR
Imrich Béreš v čase prezidentskej kampane. Foto – TASR
Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobré ráno, investujte 4 minúty svojho času do čítania dnešného Ekonomického newsfiltra. Ako vždy je stručný, má len 1032 slov. Dnes ho pripravil Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS


1. Béreš končí a s ním definitívne aj éra stavebného sporenia

Akcionári Prvej stavebnej sporiteľne vyhodili jej dvoch najvyšších šéfov Imricha Béreša a Ericha Feixa.

Oficiálny dôvod je „strata dôvery“, za ktorou sú zistenia o pravdepodobnom tunelovaní marketingových výdavkov firmy.

Najväčšiu stavebnú sporiteľňu bude dočasne viesť doterajší člen predstavenstva David Marwan.

Čo sa stalo v PSS: 

Rakúski akcionári pred polrokom poslali do banky externý audit. Ten okrem iného našiel prehnané a ťažko zdôvodniteľné marketingové výdavky.

Béreš a Feix sa o svojich výpovediach navyše oficiálne dozvedeli od právnikov v momente, keď im valné zhromaždenie banky vyslovovalo nedôveru.

Zlý finiš Imricha Béreša:

  • V tomto roku vstúpili do platnosti okresané pravidlá štátnej pomoci stavebnému sporeniu, ktoré zminimalizovali výhodnosť produktov stavebnej sporiteľne a významne tak znížili hodnotu biznisu banky, ktorú Béreš 18 rokov riadil.
  • Imrich Béreš odišiel potupne porazený aj z kandidatúry na prezidenta, v ktorej ho pôvodne plánovali podporiť napríklad aj biskup Bezák a herec Kňažko. Tesne pred ohlásením štartu Bérešovej kampane Monika Tódová zverejnila v Denníku N dôkazy o tom, že Béreš v minulosti fyzicky ubližoval svojej manželke.
  • Demonštratívny spôsob vyhodenia Béreša akcionármi sporiteľne prakticky vylučuje, že by si mohol nájsť zamestnanie v rešpektovanej firme.

Čím vojde Imrich Béreš do histórie: 

Šarm, bankárske skúsenosti, znalosť bratislavskej biznisovej a politickej smotánky dávali Bérešovi predpoklady, aby bol úspešným lobistom v prospech stavebného sporenia aj v časoch hypotekárnej revolúcie.

Tieto danosti Béreš aj úspešne využíval a stavebné sporenie prežívalo s podporou štátu, hoci jeho neefektivitu opísala už pred 8 rokmi dokonca aj vládna analýza Inštitútu finančnej politiky.

Jej pointou bolo, že klienti fascinovaní štátnou prémiou k sporeniu prichádzajú takmer o celý štátny bonus vo vysokých poplatkoch, ktoré im stavebné sporiteľne vyrubujú.

Bérešovi sa napriek tomu ešte roky darilo svojím vplyvom v parlamente porážať aj ministerstvo financií a podpora pre stavebné sporenie padala len pomaly.


2. Elektrina pre malé firmy zdražie o desať percent

Firma Magna Energia získala ako prvá zo slovenských predajcov elektriny od regulátora povolenie zvýšiť v budúcom roku cenu takzvanej silovej elektriny.

Magna chce zvýšiť cenu základnej komodity o 24 %, čo bude v konečnom dôsledku znamenať navýšenie konečnej ceny pre spotrebiteľa o zhruba desať percent.

Prečo je to dôležité: Krok Magny ako menšieho hráča budú nasledovať aj veľké firmy vrátane ZSE, SSE a VSE, pretože pre ne platia rovnaké biznisové aj regulačné pravidlá.

Čo s tým môže urobiť ÚRSO:

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví riadi nominant Smeru Ľubomír Jahnátek, ale napriek tomu regulátor pri rozhodovaní o cenách elektriny zo zákonných pravidiel zrejme výrazne nevybočí ani tesne pred parlamentnými voľbami.

Takmer štvrtinový rast ceny silovej energie schváli ÚRSO aj iným hráčom, pretože objektívne vyplýva z vysokých burzových cien v prvom polroku tohto roka.

Širší manévrovací priestor má ÚRSO pri určovaní ďalších poplatkov naviazaných na koncovú cenu elektriny.

Pri nich môže napríklad zohľadniť, že vyššie trhové ceny pomohli výrobcom zelenej elektriny znížiť náklady na dotovanie obnoviteľných zdrojov. Tým by ÚRSO mohol tlačiť dole koncovú cenu pre spotrebiteľa.

Napriek tomu treba očakávať, že konečná cena pre domácnosti a malé firmy porastie na budúci rok o zhruba desať percent.

Definitívne čísla budú známe koncom roka.

Väčší odberatelia so spotrebou nad 30 megawatthodín ročne nemajú ceny regulované štátom. Tí v súčasnosti podpisujú nové ročné zmluvy.

Väčšine z nich cena elektriny nestúpne, keďže aktuálne zmluvné ceny sa odvíjali od relatívne vysokých trhových cien minuloročnej jesene.


3. ZSE by sa mala spojiť s VSE, ale nechcú ísť proti Žigovi

Dvaja nemeckí energetickí giganti RWE a E.ON sa dohodli na rozdelení vplyvu na nemeckom a stredoeurópskom trhu a dostali už na to aj povolenie Európskej komisie.

Pre Slovensko z toho vyplýva vysoká pravdepodobnosť, že RWE svoje tunajšie podiely vo firmách prenechá E.ONu a po parlamentných voľbách sa tak vlastnícky prepojí západoslovenská energetika s východoslovenskou.

Prečo je to dôležité:

  • Spojením ZSE Energia a VSE by vznikol hráč, ktorý kontroluje viac ako polovicu dodávok elektriny domácnostiam a malým podnikom na Slovensku.
  • Nový spoločný akcionár by zároveň spravoval elektrickú distribučnú sieť na dvoch tretinách územia.

Európsky kontext:  

Európska komisia povolila, aby E.ON prevzal časť majetku konkurenčnej RWE, ale musí zároveň predať niektoré podniky v Nemecku, Česku a Maďarsku.

E.ON, ktorý vlastní a riadi podniky západoslovenskej energetiky, tak získal od Komisie zelenú na kúpu podielov v podnikoch východoslovenskej energetiky, ktoré teraz patria RWE.

Slovenský kontext:

Oficiálna slovenská vládna energetická doktrína prikazuje ministrovi hospodárstva Žigovi skupovať akékoľvek energetické aktíva, hneď ako sa na to naskytne príležitosť.

E.ON preto vie, že štát ako 51-percentný akcionár východoslovenských energetických firiem by sa v prípade odchodu RWE snažil zabrániť prevodu podielov na E.ON a sám by sa pokúsil získať sto percent akcií.

E.ON ako konzervatívna energetická firma chce takémuto sporu s vládou predísť a dúfa, že sa všetko vyjasní po parlamentných voľbách.

Čo bude po voľbách:

V závislosti od výsledku volieb sa dá predstaviť aj kompletná reprivatizácia alebo naopak, aj dokončenie privatizácie slovenskej energetiky.

Najpravdepodobnejší scenár je, že akokoľvek skončia voľby, E.ON sa pokúsi presvedčiť novú vládu, aby mu k západoslovenskej povolila získať kontrolu aj nad východoslovenskou energetikou.

Medzitým na trati Bratislava – Košice a späť:

Už pol roka pracujúce tímy, ktoré pripravovali detaily spojenia západoslovenských a východoslovenských energopodnikov, nebudú môcť najbližšie mesiace dokončiť svoju robotu.

V Bratislave aj v Košiciach tak bude ešte rok naprázdno stúpať nervozita z neistoty, komu po novom pridelia nového šéfa z Bratislavy a ktorým tímom zase budú po spojení šéfovať ľudia z Košíc.


4. Saudskoarabi sa z útoku spamätávajú rýchlejšie, ako sa čakalo

Saudská Arábia čoskoro obnoví 70 percent zo svojho objemu obvyklých dodávok ropy pre svetový trh,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Iné podcasty Denníka N

Ekonomika

Teraz najčítanejšie