Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Tkáč vysvetľoval, načo sú cyperské schránky, daňová poradkyňa ho pribrzdila

Majiteľ dvoch bánk opísal, ako s použitím cyperských schránok neplatiť dane. Vyslúžil si reakciu daňovej poradkyne, ktorá naznačuje, že by si jeho klienti zaslúžili daňovú kontrolu. (Aktualizované v nedeľu 14. júna o 18:52)

Spolumajiteľ J&T Banky a Poštovej banky Patrik Tkáč sa v piatok na svojom Facebooku priznal, že klientom pomáhajú neplatiť dane z takzvaného kapitálového zisku.

V reakcii na vyjadrenie poslanca Miroslava Beblavého (Sieť) vysvetľoval, že úvery jeho bánk cyperským firmám sú v skutočnosti len obchodmi so slovenskými, respektíve českými klientmi, ktorí chcú využívať priaznivé cyperské dane. Beblavý si totiž všimol, že 43 percent úverov, ktoré pražská J&T Banka s pobočkou aj na Slovensku vlani poskytla, šlo cyperským firmám.

Patrik Tkáč si pri svojich vyjadreniach zrejme neuvedomil, že tým svojich klientov ohrozil, pretože tak na nich môže upriamiť pozornosť daňových úradov. V reakcii na Tkáča totiž daňová poradkyňa Renáta Blahová napísala, že zamedzenie dvojitého zdanenia sa pravdepodobne klientov týchto bánk netýka. A dane majú preto platiť na Slovensku.

Sám Tkáč totiž priznáva, že na Cypre v skutočnosti nepodnikajú, nemajú tam zamestnancov, len tam optimalizujú dane.

„95 percent vlastníkov cyperských firiem, ktoré financujeme, sú české a slovenské fyzické osoby. Tie firmy nemajú účty na Cypre, ale u nás. Podľa platnej legislatívy každý Slovák a Čech, ktorý očakáva kapitálový zisk vyšší ako 200-tisíc eur a neinvestuje prostredníctvom štruktúry podobnej Cypru, tak okráda vlastnú rodinu!“ napísal Tkáč na Facebooku.

„Stačí, ak Finančná správa presmeruje svoju pozornosť z kontrol DPH na kontroly v oblasti dane z príjmov. Navyše, skúsených a poctivých daňových kontrolórov v posledných rokoch pribudlo, takže miera rizika závisí len od politickej vôle,“ píše Blahová, ktorej firma BMB Leitner patrí k najväčším slovenským firmám v sektore daňového poradenstva.

V závere Blahová Tkáčovi odkazuje, že jeho vnímanie vecí pravdepodobne nielen ohrozuje jeho klientov, ale je aj eticky sporné: „Čo sa týka Vášho etického postoja k maximalizácii zisku za každú cenu, z môjho uhla pohľadu ste ako skupina stratili kontakt s realitou. Koncentrácia bohatstva a spôsob, akým ho nadobudli a chránia najväčší oligarchovia na Slovensku (vrátane umelých transakcií v objeme stoviek miliónov eur cez schránky na Cypre), je v rozpore so základnými princípmi rovnováhy, ktoré platia nielen v prírode, ale i v slušnej občianskej spoločnosti.“

A v nedeľu sa ozvala aj Finančná správa. „Preskúmame situáciu a berieme to ako podnet na kontrolu,“ povedala v nedeľu k prípadu hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková.

Cyperské úvery Poštovej banky

Sú to necelé tri týždne, čo guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch v parlamente vysvetľoval, že priveľa úverov poskytnutých cyperským firmám považuje náš bankový dohľad za riziko. Makúch povedal, že nejde o problém celého bankového sektora, ale jednej banky, ktorú už riešia.

Hoci jej meno nespresnil, bolo zrejmé, že ide o Poštovú banku, keďže žiadna iná banka, ktorá spadá pod dohľad NBS, výraznejší objem úverov firmám so sídlom na Cypre neposkytla.

Poštová banka je piatou až šiestou najväčšou bankou na Slovensku podľa toho, či sa porovnáva objem vkladov alebo výška celkových aktív. Banku vlastní skupina J&T, má v nej 90 percent akcií.

Skupina pod vedením Jozefa Tkáča, jeho syna Patrika a Ivana Jakaboviča majetkovo vstúpila do banky po tom, čo sa Poštová banka ešte pod vlastníctvom Istrokapitalu popálila na gréckych dlhopisoch.

Poštová banka poskytla vlani cyperským firmám úvery v sume 549 miliónov eur. Bola to zhruba štvrtina z celkovej sumy poskytnutých úverov touto bankou.

Prečo šlo toľko úverov cyperským bankám, vedenie Poštovej banky poriadne nevysvetlilo. „Cyprus je členským štátom Európskej únie. Jedným zo základných pilierov EÚ je sloboda podnikania,“ uviedla banka vo svojom stanovisku.

Slovensko však s Cyprom nemá priamu ekonomickú aktivitu. Môže to preto vytvárať dojem, že takéto úvery banka poskytla aj subjektom, o ktorých nechce prezradiť, kto je ich vlastníkom. NBS by tak mohlo znervózňovať aj podozrenie, že banka J&T cez cyperské schránky financuje firmy z rovnakej podnikateľskej skupiny vo väčšej miere, ako dovoľujú pravidlá obozretného podnikania bánk.

Guvernér Makúch vysvetľuje, že vysoký podiel cyperských úverov v Poštovej banke nemožno hodnotiť ako zlyhanie dozoru, ktorý si to mal všimnúť už v zárodku.
„Neudialo sa to jednorazovo. Je to dlhodobo sledovaný vývoj, ktorý monitorujeme,“ reagoval pred pár dňami na našu otázku. Všetko je podľa neho v súlade so stanovenými povolenými limitmi, a tak NBS nevidí dôvod na mimoriadne opatrenia.

Patrik Tkáč v stanovisku pre Denník N uviedol, že je prakticky nemožné, aby došlo k financovaniu vlastných projektov ani k nadmernej úverovej expozícii voči jednému subjektu.

„Každá banka, ktorá poskytuje financovanie, a to akémukoľvek subjektu, nielen cyperskému, vždy pozná meno jeho konečného vlastníka. Rovnako aj audítor a samotná NBS pozná meno majiteľa,“ píše sa v stanovisku banky.

Cyperské úvery J&T Banky

No nielen Poštová banka, ale aj jej významný akcionár – J&T Banka úveruje vo veľkých objemoch firmy, ktoré majú sídlo na Cypre. Výročná správa J&T Banky ukazuje, že vlani poskytla cyperským firmám úvery v sume prevyšujúcej 30 miliárd českých korún (asi 1,1 miliardy eur).

To je spomínaných 43 percent zo všetkých vlani poskytnutých úverov. Tieto úvery sa len v menšej miere použili na projekty, ktoré sa robili na Cypre. Ide len o niečo málo cez 600 miliónov českých korún.

J&T Banka so sídlom v Prahe spadá pod kontrolu Českej národnej banky. „Pre zákonnú povinnosť mlčanlivosti nie je možné vyjadrovať sa k jednotlivým subjektom a konkrétnym prípadom finančného trhu,“ uviedol český regulátor.

Keď poslanec Beblavý na Facebooku zverejnil list, ktorý v tejto súvislosti adresoval guvernérom našej a českej centrálnej banky, Tkáč v reakcii na to napísal, že 95 percent vlastníkov cyperských firiem, ktoré financujú, sú české a slovenské fyzické osoby.

Beblavý hovorí, že Tkáč napriek podráždeným reakciám v skutočnosti nijako nevyvrátil pochybnosti o tom, či úvery cyperským firmám nie sú v skutočnosti skrytým financovaním spriaznených osôb.

Tkáč hovorí o tom, že regulátori aj audítori poznajú meno konečného vlastníka.
Beblavý upozorňuje, že ak takáto firma požičia tieto peniaze ďalej, bankový dohľad to overí už len ťažko.

„Či popritom odhalí aj to, že sa nejakým spôsobom snažia obchádzať slovenské a české daňové zákony, to je už ďalšia otázka. (…) Ak si to myslí špičková daňová poradkyňa, predpokladám, že sa tým budú zaoberať české aj slovenské daňové orgány,“ povedal poslanec Beblavý.

J&T Banka vo svojom stanovisku vysvetľuje množstvo gréckych úverov tým, že sú investičnou bankou, ktorá poskytuje aj financovanie akvizícií, kde je bežnou praxou, že spoločnosti využívajú ako sídlo zahraničné destinácie.

„Ako banka pri posudzovaní projektov v prvom rade berieme do úvahy ich návratnosť a dalšie ručenia, nie štruktúru, ktorú klient využíva. Preto je úverová expozícia J&T Banky voči týmto krajinám prirodzená.“

Čo napísal Patrik Tkáč a ako mu odpovedala daňová poradkyňa Renáta Blahová:

Patrik Tkáč na Facebooku:

Fičíme s pánom poslancom Beblavým verejne, tak si ľahko môžete skontrolovať jeho demagógiu. Teraz to skúsim trochu faktograficky:

1. Áno, odporúčame svojim klientom, aby využili všetky zákonné možnosti na maximalizáciu svojho zisku. Cyprus vďaka špecifickej legislatíve a v kombinácii s našou legislatívou umožňuje znížiť na minimum náklad súvisiaci s takzvaným kapitálovým ziskom. Po lopate to znamená, že ak na cyperskej firme kúpite a predáte akcie, tak neplatíte daň z takéhoto zisku na Cypre. A dokonca si môžete s relatívne malými nákladmi definovanými naším zákonom vyplatiť dividendu až na fyzickú osobu bez platenia daní. Ak si na takúto operáciu zoberiete úver, tak platený úrok je súčasťou nákladov. V tomto bode hovorím, že je to absolútne legálne, nie je to ani na hrane zákona, ani jeho kreatívne obchádzanie.

2. Poviete si, na prvý pohľad celkom správne: prečo sa nezmenia zákony? Len trochu schopný ekonóm musí vychrliť hneď niekoľko nápadov, čo v zákone treba zmeniť, aby sa danilo ostošesť. Ale iba na prvý pohľad. Každý, kto trochu rozumie makru, teda pohľadu zvrchu na ekonomický medzinárodný systém, vie, že nie je správne proti tomu bojovať. Celý svet je, naopak, posadnutý voľnosťou pohybu kapitálu. Len čo postavíte kapitálu prekážku, jednoducho odíde inam. Vedia to všetky ako-tak múdre vlády na celom svete, a tak zistíte, že prakticky všade sa takou či onakou formou umožňuje, aby sa daň z kapitálových ziskov neplatila.

3. Toto neberte, prosím, ako zámernú invektívu, ale špeciálne mnohí politici a novinári spájajú optimalizáciu platenia daní z kapitálových ziskov s neplatením daní ako takých. Je to hrozná hlúposť. Práve umožnenie neplatenia daní z kapitálových výnosov umožňuje investorom, aby sa v pokoji koncentrovali na platenie daní zo štandardnej činnosti a neoptimalizovali svoje zisky mimo územia, na ktorom podnikajú. To sa volá transfer pricing. Tým, že ako podnikateľ viem, že daň zaplatím len raz, a to tam, kde vyrobím zisk, tak sa tomu nemusím vyhýbať, lebo na svete neexistuje systém bez porušenia zákona, ako zarobiť peniaze a nezaplatiť daň. Ak sa dá prejsť predajom podniku alebo vyplatením dividend s rozumnou daňou (dividendy sa zdaňujú aj na Cypre), tak sa sústredím na to, aby som mal čo najvyšší zisk, ideálne viac rokov po sebe, zaplatím každý rok z takéhoto zisku daň a potom je firma totálne transparentná a pripravená na predaj. A tam keď predám výhodne, tak už daň neplatím. Zhrnutie: vlády môžu nastaviť tento systém rôzne, ale musia to vždy urobiť tak, aby zabránili dvojitému zdaneniu. O tom práve hovorí zmluva medzi SR a Cyprom. Inak sa väčšina obchodov, kde by sa platila daň z príjmu, vôbec nestane. A máš ho tu tam, ekonomický rast bez obchodov…

4. Robiť obchody ako fyzická osoba je úplný nezmysel, lebo ako som už spomenul vyššie, fyzická osoba si nemôže dať do nákladov prakticky nič. Ak by si človek zobral úver, tak by sa mu mohlo stať, že napriek zisku z obchodu s akciami nezarobí nič, lebo úrok si nevie odpočítať od základu.

5. Nech to znie akokoľvek pompézne, tak my, naši obchodní partneri a naši klienti sme vo významnej miere spoluhybnou silou rozvoja našich krajín. Nenapadá mi ani jeden náš významný klient, ktorý by sa vyhýbal plateniu daní z podnikania. J&T a spoločnosti blízke J&T sú v súčte ďaleko najväčší platcovia dane z príjmu v SR a veľmi významným v ČR.

Takže na záver, pán Beblavý, keď sme si vysvetlili daň z príjmu a daň z kapitálových príjmov, nedáme si teraz tému o krátení dane z pridanej hodnoty? Vo Vašej strane by sme mohli na túto tému urobiť aj menšie kolokvium … :)

 

Renáta Bláhová v diskusii ku Tkáčovmu príspevku:

Vážený pán Tkáč,

Osobne sa nepoznáme, skúste, prosím, zobrať moju reakciu ako radu nezávislého daňového experta a klienta Vašej banky. Stručne zhrnuté zastávam názor, že Váš postoj najmä v prvých dvoch bodoch je nielen nesprávny, ale navyše ohrozujúci Vašich vlastných klientov so schránkami na Cypre, a to finančne i trestnoprávne.

Čo sa týka Vášho prvého bodu, Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia môžu Vaši klienti využívať len vtedy, ak na Cypre majú nielen schránkovú firmu, ale i tzv. „miesto skutočného vedenia“. Teda len ak na Cypre reálne aj podnikajú a zamestnávajú tam primeraný počet zamestnancov. Inak sa na takúto schránkovú firmu jednoducho neprihliada. Viac podrobností ľudovou rečou pod titulom Koľko odtieňov šedej majú daňové raje? nájdete i v mojom blogovom článku na e-trende z februára 2013.

Čo sa týka Vášho druhého bodu, zmenu slovenského zákona netreba – koncept miesta skutočného vedenia, na ktorom bez problémov dodaní väčšinu z Vašich klientov skúsenejší daňový kontrolór, je zakotvený aj v § 2 písm. d) 2 slovenského zákona o dani z príjmov. Stačí, ak Finančná správa presmeruje svoju pozornosť z kontrol DPH na kontroly v oblasti dane z príjmov. Navyše, skúsených a poctivých daňových kontrolórov v posledných rokoch pribudlo, takže miera rizika závisí len od politickej vôle. Neviem, koľko z Vašich klientov si to uvedomuje, ale cezhraničné transakcie podliehajú kontrole až 10 rokov spätne, trestný čin krátenia dane podľa našej legislatívy sa môže vyšetrovať až 20 rokov a od 1. 1. 2016 budú finančné sankcie za cezhraničné prípady až 10-násobne vyššie (viac v blogovom článku z minulého mesiaca: Výhodné sankcie za dane sa tento rok končia! na e-trende). V každom prípade: my na to svojich klientov upozorňujeme, lebo nám záleží na tom, aby mohli dlhodobo dobre spávať.

Čo sa týka Vašich ostatných tvrdení, na jednej strane určite súhlasím s tým, že by zisky z obchodov s akciami (capital gains) nemali podliehať dani. A to nielen pre fyzické osoby (to vláda nedávno schválila), ale i pre právnické, aby sme boli pre investorov atraktívna jurisdikcia a podporovali voľný pohyb kapitálu. Takéto daňové zvýhodnenie majú nielen na Cypre, ale i v susednom Česku, Rakúsku a Maďarsku. Prečo to nie je u nás, je pre investorov nepochopiteľné.

Na strane druhej, čo sa týka Vášho etického postoja k maximalizácii zisku za každú cenu, z môjho uhla pohľadu ste ako skupina stratili kontakt s realitou. Koncentrácia bohatstva a spôsob, akým ho nadobudli a chránia najväčší oligarchovia na Slovensku (vrátane umelých transakcií v objeme stoviek miliónov eur cez schránky na Cypre), je v rozpore so základnými princípmi rovnováhy, ktoré platia nielen v prírode, ale i v slušnej občianskej spoločnosti.

Na záver Vám preto dávam do pozornosti ešte jeden môj blogový článok: Aj Al Caponeho nakoniec odsúdili za daňový únik, nie za organizovaný zločin.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Česká firma Rekola Bikesharing bude v Bratislave ponúkať počas štrajku MHD verejné bicykle zadarmo. Informoval o tom jej hovorca Martin Žarnovický, ktorý je aj PR manažérom mestského podniku DPB. Podmienkou je stiahnutie aplikácie.

Rekola podľa Žarnovického hovorí, že protest zamestnancov DPB podporuje a tiež sa obáva prepúšťania či rušenia liniek. Uvádza, že rozmiestni 300 bicyklov na dopravu v Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a Dúbravke.

Štrajk v DPB je ohlásený na 8.00 až 9.00 h. Odbory aj mesto sa sťažujú, že štát nepomohol mestským dopravným podnikom, hoci počas pandémie prišli o tržby. Podnik zároveň znižoval náklady, obmedzil grafikon a od 1. júla sa zvyšuje cena väčšiny cestovných lístkov okrem ročných, ktoré, naopak, zlacnejú.

Únia dopravcov Slovenska a asociácia Žltý anjel kritizujú štrajk mestských dopravných podnikov. „Nesúhlasíme, aby im bola poskytnutá pomoc z financií, ktoré odobrila vláda a Národná rada pre súkromné spoločnosti a súkromný sektor na kompenzáciu počas pandémie,“ uviedli.

Hovoria, že dopravné podniky sú napojené na mestské rozpočty s celoročnou podporou vlády. „Dopravné podniky by sa mali zamyslieť nad svojím hospodárením a predraženými tendrami pri nákupe techniky a opravy vozidiel,“ dodali organizácie.

Výstražný štrajk na pondelkové ráno vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a Prešove. Chcú upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie. Prešovský dopravný podnik sa v pondelok napokon zapojí len do podporného štrajku.

Ministerstvo dopravy opakovane uviedlo, že nemá zákonnú ani finančnú možnosť, ako koronakrízou zasiahnutým mestským dopravným podnikom pomôcť, no hľadá spôsoby, ako to riešiť. (tasr)

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých nebude nutné dať si dole respirátor

Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých nebude nutné dať si dole respirátor. Platiť však bude obmedzenie na počet ľudí na meter štvorcový. Podľa premiéra Hegera by to mohlo byť pre ľudí zrozumiteľnejšie ako doteraz.

„Toto by malo byť hlavné pravidlo. Ak vieme zaručiť, že je to prevádzka, kde si nemusíte dávať dole respirátor, čiže budete ho mať na nose a ústach, tak tie môžeme otvoriť,“ povedal k zmene covid automatu.

Presné detaily by mali byť známe v stredu, premiér nechcel konkrétne špecifikovať prevádzky, ktoré budú otvorené. Naznačil však, že nebude problém otvoriť kaderníctva či nechtové štúdiá aj obchody.

Sme rodina podľa Borisa Kollára zahlasuje za jednorazový odškodňovací detský príspevok, ktorý navrhuje Hlas. „V niektorých prípadoch kľudne aj poruším koaličnú zmluvu. Rodiny boli decimované, matky museli byť doma s deťmi. Nejakú jednorazovú dávku im musíme dať,“ povedal v RTVS.

Vláda zmení a zjednoduší covid automat a chystá uvoľnenie opatrení od 19. apríla, povedal ďalej Kollár. Detaily však podľa neho predstaví premiér Eduard Heger. „Mne to neprináleží,“ dodal.

Francúzsky parlament chce zakázať krátke vnútroštátne lety nahraditeľné vlakom a táto súčasť klimatického zákona už prešla prvých čítaním. Dotkne sa najmä spojov medzi Parížom a Nantes či Lyonom a Bordeaux. Výnimku by mali lety, na ktoré nadväzuje ďalší spoj.

Dohovor pre klímu pôvodne navrhoval štvorhodinovú hranicu pre alternatívne vlakové spojenie, minister dopravy nakoniec zvolil hranicu dvoch a pol hodín. Proti zákonu sa postavilo niekoľko zákonodarcov zvolených za regióny v okolí mesta Toulouse, kde sídli výrobca lietadiel Airbus. (čtk)

Saudi Aramco predá za 12,4 miliardy dolárov podiel vo svojej firme pre správu ropovodov investorskej skupine vedenej EIG. Ide o jednu z najväčších svetových transakcií v oblasti energetickej infraštruktúry.

Podľa agentúry Bloomberg je dohoda súčasťou snahy Saudskej Arábie otvoriť sa zahraničným investíciám a použiť peniaze na diverzifikáciu svojej ekonomiky.

Podrobnosti o transakcii

  • Skupina na čele s EIG v novovytvorenej firme Aramco Oil Pipelines Company získa 49-percentný podiel a právo vyberať 25 rokov poplatky za ropu.
  • Saudi Aramco bude potrubie aj naďalej vlastniť.
  • Celková hodnota Aramco Oil Pipelines Company predstavuje 25,3 miliardy dolárov.

Úbytok aktív obriej štátnej energetickej spoločnosti, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete, jej pomáha udržiavať výplatu akcionárom a poskytuje prostriedky na investície do ropných polí a rafinérskych projektov.

Vlani Saudi Aramco vyplatila dividendu 75 miliárd dolárov, najväčšiu akú kedy akcionárom odovzdala firma obchodovaná na burze. Väčšina sumy odišla štátu.

Saudi Aramco získala v roku 2019 vstupom na burzu za menej než dve percentá svojich akcií 25,6 miliardy dolárov. Trhovou hodnotou sa stala treťou najväčšou firmou na svete za Applom a Microsoftom. Najziskovejší podnik na svete zabezpečuje zhruba 12 % svetovej produkcie ropy.

EIG sídli vo Washingtone a na celom svete vlastní energetické aktíva za 22 miliárd dolárov. (čtk)

Chorvátsko chce ešte pred letnou sezónou urýchlene zaočkovať zamestnancov v oblasti cestovného ruchu. V polovici apríla sa začína očkovanie zamestnancov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s hosťami.

Uviedol to chorvátsky denník Jutarnji List s odvolaním sa na plány vlády. Podľa správy denníka má očkovanie zamestnancov v oblasti cestovného ruchu absolútnu prioritu, ktorá má umožniť štart turistickej sezóny.

Po tom, čo boli zaočkovaní ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí, prídu na rad zamestnanci v cestovnom ruchu, uviedol denník.

Najprv by sa mali zaočkovať zamestnanci hotelov a kempov, prevádzkovatelia súkromného ubytovania, rovnako ako zamestnanci barov a reštaurácií, potom by mal prísť na rad administratívny personál.

Podľa ministerky cestového ruchu Nikoliny Brnjacovej by sa malo zaočkovať okolo 68-tisíc zamestnancov v cestovnom ruchu. V tom však nie sú započítaní sezónni zamestnanci.

Ministerka je podľa predchádzajúcich vyjadrení optimistická, pokiaľ ide o blížiacu sa letnú sezónu. V prípade dobrej epidemiologickej situácie počíta s lepšími číslami ako vlani, pričom uviedla, že s rokom 2020 bola „relatívne spokojná“.

V minulom roku klesol počet návštevníkov Chorvátska v porovnaní s rekordným rokom 2019 o 64 %. Príjmy odvetvia generované zahraničnými turistami medziročne padli o 54 % na 4,8 miliardy eur. (tasr)

Britská verejnosť môže začať uvažovať o rezervácii letných dovoleniek v zahraničí. Vyhlásil to minister dopravy Grant Shapps po tom, ako vláda odhalila niektoré detaily svojho nového globálneho cestovného semaforu.

„Nevravím ľuďom, že by si nemali rezervovať dovolenky,“ povedal Shapps v piatok pre Sky News s tým, že prvýkrát po mesiacoch to nemusí hovoriť. Zároveň pripomenul, že stále existujú riziká spojené s novým koronavírusom.

„Prvýkrát môžu ľudia začať uvažovať o návšteve blízkych v zahraničí alebo možno o letných dovolenkách, ale robme to veľmi, veľmi opatrne, pretože nechceme návrat koronavírusu,“ povedal.

Letecké spoločnosti nový systém semaforov kritizujú. Nepáčia sa im platené PCR testy pre tých, ktorí prilietajú z krajín s nízkym rizikom. Obávajú sa, že mnohých cestujúcich odradia.

Británia začiatkom budúceho mesiaca potvrdí, či umožní obnovenie ciest do zahraničia od 17. mája. A uverejní aj zoznam krajín s červeným, oranžovým alebo zeleným svetlom na cestovnom semafore. (tasr)

Ľudia na Slovensku zrejme počas tohtoročnej Veľkej noci necestovali viac než vlani. Výdavky na pohonné látky podľa Poštovej banky klesli o 3 %, menej než minulý rok minuli aj na potraviny. Banka vychádzala z dát o svojich klientoch.

Cena benzínu bola tento rok oproti vlaňajšku pritom vyššia, ako ukazujú dáta štatistického úradu. Benzín natural 95 stál v týždni končiacom sa Veľkou nocou vlani 1,12 eura za liter, tento rok 1,35 eura.

Banka hovorí, že oproti predpandemickému roku 2019 boli vlani výdavky na pohonné látky nižšie o 30 %, tento rok sa ešte znížili o 3 %. Na potraviny, naopak, stúpli v minulom roku medziročne o 25 %, tento rok však už klesli (oproti roku 2019 boli vyššie len o 14 %). (tasr, e)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať