Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Vláda vie, že je zle, ale nevie, čo robiť, aby sme nedopadli ako Taliani

Dobrý deň,

všetci už diskutujú len o tom, aký veľký máme problém a čo treba urobiť, aby spomalenie nebolo príliš drsné. O tom je aj väčšina dnešného Ekonomického newsfiltra. Má 1231 slov, stačí vám naň 5 minút čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. Spomalenie je už oficiálne

Minister financií Ladislav Kamenický prvý raz oficiálne priamo povedal, že tento rok nebude mať Slovensko vyrovnaný rozpočet.

Urobil tak, keď oznamoval novú horšiu oficiálnu vládnu predpoveď vývoja ekonomiky.

Najdôležitejšie z novej prognózy:

 • Prognóza IFP nepočíta s poklesom ekonomiky v žiadnom z prognózovaných rokov, hovorí len o výraznom spomalení rastu.
 • Tento rok pôjde HDP hore o 2,4 %, na budúci rok o 2,3 %. Odhad rastu v oboch rokoch tak vládni analytici oproti júnovej prognóze skresali o 1,1 percentného bodu. Rozpočet na tento rok sa pritom robil z ešte optimistickejších čísel.

Čo na to minister financií:

Ladislav Kamenický nijako nespochybnil ani odhad rozpočtovej rady, ktorá už pre tento rok ráta s deficitom 1,1 miliardy (1,1 % HDP).

Minister chce ušetriť tento rok 200 miliónov (0,2 % HDP) vo výdavkoch jednotlivých ministerstiev, ale nepovedal žiaden konkrétny plán, ako by to dosiahol.

Vyhol sa aj odpovedi, či Slovensko bude mať vyrovnaný rozpočet  na budúci rok. Povedal, že čaká ešte na daňovú prognózu, až na jej základe zverejní začiatkom októbra návrh rozpočtu na budúci rok.

Nočná mora Ladislava Kamenického: Minister financií už druhý raz po sebe na verejnosti sám od seba začal hovoriť o tom, aké veľké je riziko, že Európska komisia mu v októbri vráti prvý draft rozpočtu.

Na štvrtkovej tlačovke rozprával, že takú hanbu zažilo Taliansko a že my musíme robiť všetko, aby sme sa jej vyhli.

Prečo nám hrozí vrátenie rozpočtu:

Väčšina výdavkov rozpočtu automaticky rastie podľa koeficientov a zákonov nastavených pred spomalením rastu ekonomiky.

Ekonomika rastie pomalšie, a preto aj štát z nej dostane na daniach, odvodoch a dividendách verejných firiem menej, ako plánoval.

Keď sa to spočíta, tak pre Kamenického je ťažké napísať hodnoverný rozpočet na budúci rok s predpokladaným deficitom menším ako jedno percento.


2. Rozpočet má problém a parlament schvaľuje nižšiu DPH

Smutnej obedňajšej tlačovke ministra financií predchádzalo doobeda hlasovanie parlamentu, v ktorom sa znížila DPH na ďalšie potravinárske produkty.

Čo bude mať nižšiu DPH:  

Po 5 rokoch od preradenia mlieka a masla do 10-percentnej sadzby k nim pribudne aj stopercentná ovčia bryndza, cmar, jogurty, kefír, smotana či acidofilné mlieko. Tvaroh v tomto zozname nie je.

S nižšou DPH bude aj prírodný med, čerstvé pečivo a rožky do 50 gramov, ovocné šťavy vrátane hroznového muštu, zeleninové šťavy a len tri druhy ovocia: jablká, hrušky a duly.

Zo zeleniny chýbajú v zozname zvýhodnených napríklad mrkva a petržlen. Poslankyňa Antošová (SNS) to zdôvodňovala tým, že na nižšej DPH z mrkvy by štát prišiel o 6 miliónov eur.

Prečo niečo je v nižšej DPH a niečo nie? Predstavitelia SNS postupne spomínali rôzne kritériá pre zaradenie na zoznam s 10-percentnou DPH:

Najprv hovorili, že by malo ísť o „základné potraviny“ alebo „zdravé potraviny“.

Potom sa pridalo, že dôležité je, aby to boli slovenské produkty (to sa úplne nepodarilo, napríklad väčšinu hrušiek a jabĺk dovážame).

Tretie kritérium výberu spomínané predstaviteľmi SNS bolo, aby sa potravina používala na bežných raňajkách v hoteloch.

Z toho zrejme na ministerstve pôdohospodárstva uvarili mix a z neho  postupne škrtali položky tak, aby sa dostali k celkovej sume výpadku z dane 65 miliónov eur.

Taký bol totiž koaličný kompromis po tom, čo predseda SNS odmietol podporiť daň z tabaku, ktorú navrhol na aspoň čiastočné vybalansovanie výpadkov minister financií Kamenický.


3. Pellegrini podnikateľom vysvetľoval, že on nemôže za parlament

O tretej poobede prijal potom vo štvrtok premiér s ekonomickými ministrami delegáciu priemyselníkov, ktorá sa prišla sťažovať na nové povinnosti a pýtať za ne nové úľavy.

Rozdielne východiská: Podnikatelia hovorili o výpadku objednávok a blížiacej sa kríze. Vláda hovorila o spomalení rastu, ktorý zďaleka nevyžaduje radikálne krízové mechanizmy.

Čo chceli podnikatelia? Odviazanie rôznych príplatkov od minimálnej mzdy, peniaze na zmiernenie vysokých cien energií a garancie, že parlament nebude ich situáciu svojvoľne zhoršovať.

Čo na to vláda:

Predseda vlády priznal, že on má malý vplyv na to, čo schvaľujú vládne strany v parlamente.

Pellegrini a kol. na rokovaní ani neponúkli nič konkrétne, čo by lobistov priemyslu uspokojilo. Minister hospodárstva Žiga by mal dať dnes do pripomienkového konania materiál s návrhom opatrení na pomoc podnikateľom. Ten však ešte včera poobede neobsahoval nič, čo by vláda už predtým nenúkala.

Minister práce Richter priamo na rokovaní navrhol odpustenie daní a odvodov z príplatkov za víkendy a sviatky.


4. Odkladá sa veľká investícia do ciest 1. triedy

Dvesto miliónov eur, za ktoré mal štát opravovať cesty 1. triedy, ostane na dlhé mesiace nevyužitých.

Tender, cez ktorý štát vyberal stavebné firmy, bol podľa ÚVO diskriminačný a všetko sa tak musí dlho a komplikovane opakovať.

Prečo je to dôležité:

 • Oprava ciest 1. triedy je typické opatrenie, ktorým môže štát pomôcť ekonomike v čase útlmu. Naraz sa tým totiž zvyšuje výkon priemyslu aj sa pri tom zveľaďujú verejné statky.
 • Cesty 1. triedy sú najviac podcenená časť slovenskej dopravnej infraštruktúry. Prudko zostarli, pretože sa do nich 20 rokov neinvestovalo, keďže politicky boli zaujímavejšie diaľnice. Cesty 1. triedy sú pritom základ dopravy v prakticky všetkých chudobných okresoch.

Prečo tender zlyhal: Slovenská správa ciest si možno chcela situáciu iba zjednodušiť, nemuselo ísť nutne o pokus o manipuláciu súťaže. Hľadali sa v nej traja veľkí dodávatelia, ktorým by potom dával štát jednotlivé zákazky v elektronickej aukcii.

Úrad pre verejné obstarávanie si však myslí, že tým štát už na začiatku zo súťaží vylúčil menšie lokálne firmy.


5. Slovenské firmy zatiaľ platia načas

Čerstvé dáta o splatnosti pohľadávok v slovenskom a európskom priemysle ukazujú, že slovenské firmy sú zatiaľ v dobrej kondícii a dodržiavajú svoje záväzky.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR
Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR

Vláda zverejnila návrh rozpočtu na budúci rok:

 • Plán deficitu na budúci rok je hlboko pod odhadom ostatných analytikov.
 • Tento rok plánuje vláda deficit 0,7 % HDP, plán bol 0 %. Ani týmto číslam ministerstva financií iní analytici neveria.
 • Zlé sú aj spresnené čísla za rok 2018. Slovensko podľa nich zostalo v sankčných pásmach dlhovej brzdy.
Zdieľať

Telefóny vymeníte a internet sa zrýchli. Kedy a za koľko ovplyvní aj štátny úrad cez aukciu, hovorí jeho bývalý šéf

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

5G prinesie rýchlejší internet a nové telefóny. „Ak si dnes dokážete stiahnuť nejaký film v HD za niekoľko minút, tak pri 5G si ho stiahnete za niekoľko sekúnd,“ opisuje bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Kedy to bude a koľko budú nové technológie stáť, ovplyvnia aj detaily štátnej aukcie.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister Kamenický priznal, že zostavovanie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nebolo jednoduché. Na rozdiel od rozpočtu v roku 2016 bude na jeho schválenie potrebná dohoda troch koaličných strán, koalícia však v parlamente už nemá väčšinu.

„Víťazmi rozpočtu sú zdravotníctvo a sociálne veci,“ povedal Kamenický.

Video: Premiér Pellegrini a minister Kamenický o schválenom rozpočte a o komunikácii Kočnera a Trnku

Viac k téme: Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, stále však so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky nemienime šetriť na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Zamestnávatelia presadzovali, aby sa príplatky už od budúceho roku neodvíjali od minimálnej mzdy, ale od priemernej. Ďalší návrh hovoril o tom, že sa budú vypočítavať z priemernej mzdy, ale až od roku 2021. Treťou možnosťou bolo, že na príplatkoch sa nebude nič meniť.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť od roku 2021 aj príplatky, o tom budú tiež rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Rozpočet eurozóny sa podobá na eurofondy. Ministri financií eurozóny dospeli k dohode o detailoch „rozpočtového nástroja“ pre 19 členských štátov. Jej súčasťou sú aj silnejšie opatrenia na podporu krajín zasiahnutých náhlym ekonomickým šokom. (euractiv)

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Zdieľať

Nemecké aerolinky Condor získajú štátnu pôžičku 380 mil. eur. Pomoc odobril Brusel

EK schválila preklenovací úver 380 miliónov eur pre nemecké aerolinky Condor, ktoré sú dcérou skrachovanej britskej cestovky Thomas Cook. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na materskú spoločnosť a hľadá si kupca.

Brusel odobril pôžičku po tom, ako zistil, že neposkytne Condoru nespravodlivú výhodu.

„Opatrenie prispeje k zabezpečeniu riadneho pokračovania služieb leteckej dopravy a zabráni narušeniam pre cestujúcich,“ uvádza Európska komisia.

Vďaka finančnej injekcii môže Condor pokračovať v prevádzke. Zachovaných zostane zhruba 5-tisíc pracovných miest.

Aké sú podmienky pomoci:

 • úver so 6-mesačnou splatnosťou je rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko;
 • Condor ho bude čerpať postupne na základe skutočnej potreby hotovosti, ktorej stav bude hlásiť každý týždeň. Ďalšiu časť pôžičky dostane až vtedy, keď mu budú chýbať peniaze;
 • Nemecko má zabezpečiť splatenie úveru po 6 mesiacoch, inak bude firma musieť podstúpiť komplexnú reštrukturalizáciu tak, aby sa vrátila k dlhodobej životaschopnosti.

Condor je na rozdiel od skrachovanej matky Thomas Cook zisková spoločnosť. Prevádzkuje približne 40 lietadiel.

Ako sa rozoberá cestovka Thomas Cook:

 • viac ako 500 kamenných pobočiek cestovnej kancelárie v Británii prevezme konkurent Hays Travel, zachráni 2500 pracovných miest;
 • ponuka prišla na škandinávske aktíva, ktoré zahŕňajú aj aerolinky Ving Group.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať