Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Aká recesia? Americké makroštatistiky prevyšujú predpovede ekonómov najviac v tomto roku

Autor je ekonóm

Ukazovateľ ekonomických prekvapení, ktorý porovnáva aktuálne zverejnené výsledky najdôležitejších makroštatistík s predpoveďami ekonomických modelov, vzrástol na 11-mesačné maximá.

Čo sa stalo: Na najvyššiu úroveň za ostatných 11 mesiacov sa vyšplhal v ostatnom týždni ukazovateľ ekonomických prekvapení agentúry Bloomberg.

Porovnateľné povzbudivé oživenie však potvrdzuje aj obdobný index zostavovaný ekonómami americkej Citibank. Ten sa dokonca ocitol na najvyššej úrovni od apríla 2018.

Prečo je to dôležité: Ekonomické modely sa usilujú popísať fungovanie hospodárstva systémom matematických vzťahov. Ich parametre sa pravidelne aktualizujú, aby sa čo najviac približovali k reálnemu vývoju. Práve z týchto modelov vychádzajú predpovede budúceho vývoja od makroekonómov.

Odchýlenie sa reálneho vývoja od tohto namodelovaného sveta môže signalizovať, že v reálnej ekonomike dochádza k zmenám v základných parametroch, ktoré ešte modely nestihli zohľadniť.

Preto má zmysel porovnávať nielen to, či aktuálne makroštatistiky prekvapili modelované predpovede pozitívne alebo negatívne, ale aj to, v akom rozsahu. Práve preto sa zostavuje aj ukazovateľ ekonomických prekvapení, ktorý meria práve rozsah odchýlok najdôležitejších makroštatistík od predpovedí ekonómov.

Na rozdiel od ekonomických modelov, ktoré síce majú zotrvačnosť, no sú exaktným výpočtom bez emócií, zvyknú obchodníci (najmä menší), ale aj verejnosť, na ekonomické štatistiky reagovať pod vplyvom prehnaného pesimizmu prípadne optimizmu.

Aj preto stojí za povšimnutie index ekonomických prekvapení, ktorý vyhodnocuje všetky dôležité makroštatistiky, nielen tie, ktoré sa dostanú na titulky. Tie v ostatných mesiacoch (právom) zapĺňajú najmä štatistiky upozorňujúce na riziko posunu amerického aj globálneho hospodárskeho cyklu do jeho nepriaznivej fázy.

Čo možno očakávať: Už rozvážny postoj americkej centrálnej banky Fed minulý týždeň signalizoval, že jej ekonómovia nevidia situáciu až tak pesimisticky.

Na základe ich analýzy augustových a septembrových makroštatistík Výbor pre operácie na voľnom trhu odolal tlaku či už na výraznejšie než štvrťpercentuálne zníženie svojej základnej úrokovej sadzby (1,75 – 2,00 %), ale aj na znovunaštartovanie kvantitatívneho uvoľnenia menovej politiky. Za svoj rozvážny postoj si predseda Fedu Jerome Powell vyslúžil aj verejnú kritiku amerického prezidenta.

Práve začiatkom minulého týždňa sa ukazovateľ ekonomických prekvapení preklopil z negatívneho do pozitívneho teritória. Minulý štvrtok, teda zhodou okolností deň po rozhodnutí Fedu, priniesli pravidelné americké makroštatistiky dokonca štyri pozitívne prekvapenia vrátane ukazovateľov predaja existujúcich nehnuteľností, počtu nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti či predstihového konjunkturálneho ukazovateľa od Conference Board.

Deň predtým prekvapila augustová štatistika o novozačatých stavbách, ktorá priniesla najlepší výsledok od augusta 2007. Predstihový ukazovateľ priemyselnej aktivity, zostavovaný filadelfským Fedom, kompenzoval skorší, menej optimistický výsledok z pobočky centrálnej banky v New Yorku.

Samotný Výbor pre operácie na voľnom trhu americkej centrálnej banky poukázal aj napriek zníženiu úrokov na solídne základy zámorského hospodárskeho rastu. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg sa pravdepodobnosť výskytu recesie v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zvýšila na 35 %, oproti 20 % z konca vlaňajška. Priemer prognóz očakáva reálny rast amerického HDP 2,2 % v tomto a 1,7 % v budúcom roku.

„Ľudia začali byť prehnane pesimistickí voči vyhliadkam amerického hospodárstva,“ zhrnul starší ekonóm Wells Fargo & Co. Mark Vitner pre agentúru Bloomberg. „Čísla hovoria, áno, rast sa spomaľuje, ale riziko recesie je hrubo zveličené za predpokladu, že Fed bude pokračovať v správnych krokoch,“ povedal Vitner a mal na mysli najmä znižovanie dolárových úrokových sadzieb.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať