Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Košický župan si myslel, že mu Američania darujú železiarne 

Košický župan Rastislav Trnka chce za jedno euro odkúpiť košické železiarne. Foto - TASR
Košický župan Rastislav Trnka chce za jedno euro odkúpiť košické železiarne. Foto – TASR

Dobrý deň,

čítate utorkový Ekonomický newsfilter. Má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty, pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. U.S. Steel dostal ponuku darovať košickú fabriku Košickému kraju 

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka v pondelok oznámil, že Košický kraj navrhol americkému U.S. Steelu odkúpenie košických železiarní za symbolické jedno euro.

Počas dňa sa zistilo, že nešlo o nedorozumenie. Košický župan svoje vyjadrenie nestiahol a potvrdil, že v rozhovore s košickým vedením U.S. Steelu dal neformálnu ponuku na prevzatie fabriky krajom.

Trnka sám povedal, že ho inšpiroval prípad zo Srbska, kde U.S. Steel daroval tamojšej vláde železiarne Smederevo.

Prečo je nereálne, aby U.S. Steel predal košickej župe košickú fabriku za 1 euro:

 • Košické železiarne sú fungujúca zisková firma, ktorá však v tomto roku trpí ako všetky európske železiarne.
 • Za posledných desať rokov vyprodukovali dokopy hrubý zisk EBITDA za 1,9 miliardy eur. Ak by aj boli pravdivé informácie o ich investičnom dlhu vo výške miliardy eur, trhová cena košických železiarní by sa tak pohybovala okolo jednej miliardy eur.
 • Záujem o kúpu košických železiarní nie za symbolickú, ale za trhovú cenu opakovane prejavovali napríklad čínske, ukrajinské aj európske firmy.
 • Samotný U.S. Steel návrh košického župana komentoval s tým, že bude reagovať iba na prípadnú oficiálnu ponuku.

Východoslovenský politický kontext:

 • Minulý týždeň si Andrej Kiska (Za ľudí) vymenil odkazy s vládou, ktorú obvinil, že dovolila U.S. Steelu vyvážať zisky a neinvestovať. Premiér Pellegrini (Smer) na to povedal, že ak by bývalý prezident necestoval do Facebooku, ale radšej do Pittsburghu za vedením U.S. Steelu, problémy by neboli.
 • Košický župan Trnka je kandidátom súčasnej opozície (OĽaNO), vo voľbách porazil Richarda Rašiho (Smer). Ak si chce popularitu udržať, musí mať pre košické publikum aj vlastný originálny postoj k problémom najväčšieho zamestnávateľa v Košiciach.

Prečo sa v príbehu spomína srbské Smederevo:

Ide o najväčšie srbské železiarne, ktoré od roku 2003 do roku 2012 vlastnil U.S. Steel a ktoré v čase problémov na trhu vrátil srbskej vláde.

Podnik potom riadil manažment pozvaný srbskou vládou, ktorý viedli Košičan Peter Kamarás a bývalý prezident košických železiarní John Goodish. Tí fabriku zachránili a pripravili na predaj čínskemu He Steelu v roku 2016.

Košický župan zrejme nepochopil, že košické železiarne nie sú v takom zlom stave, ako boli pred siedmimi rokmi srbské. A preto ich Američania nikomu nedarujú, hoci už oficiálne spustili prepúšťanie pätiny zamestnancov.


2. Krach Thomas Cook ukončil éru offline objednávok dovoleniek

Najväčšia európska cestovná kancelária Thomas Cook v pondelok ráno vyhlásila bankrot.

Klientom by sa nemalo stať nič strašné:

 • Vinou krachu ostalo mimo domova uviaznutých 150-tisíc britských, 140-tisíc nemeckých a celkovo zhruba 600-tisíc klientov cestovky Thomas Cook a jej dcér, najmä nemeckého Neckermanna.
 • Návrat klientov cestovky Thomas Cook už dostal v Británii označenie ako najväčšia akcia na návrat ľudí domov v čase mieru, ale reálne ohrozenie zdravia ani bezpečnosti dovolenkárov nie je pravdepodobné.
 • Väčšine z nich pomôže dostať sa domov britská vláda, respektíve poistné systémy jednotlivých krajín, kde si ľudia kupovali zájazdy. Platí to aj pre slovenských klientov tunajšej aj rakúskej pobočky Neckermann.

Kto na krachu Thomas Cook stratí najviac:

O prácu zrejme príde 21-tisíc zamestnancov cestovky.

Čínska investičná skupina Fosun príde o investíciu do podielov v cestovke a pripíše si aj neúspech rokovaní, pri ktorých od júla vyjednávala o záchrane firmy s pomocou vkladu trištvrte miliardy dolárov.

Utrpí aj väčšina klasického biznisu cestoviek, pretože pád lídra spochybní aj stabilitu ostatných.

Kto na krachu Thomas Cook zarobí:  Doterajší hlavný vyzývateľ Thomasa Cooka, ktorým je britsko-nemecká firma Tui, môže prebrať biznis s objednávkami hotelov pre tretie strany.

Analytici oslovení Financial Times tvrdia, že Thomas Cook a Tui mali tento trh kompletne rozdelený a nik tretí tam na nich doteraz nemal nárok.

Prečo Thomas Cook skrachovala: Hlavné vysvetlenie je, že 178-ročná cestovka s vyše 500 kamennými kanceláriami nemala nápad, ako reagovať na éru, keď iniciatívu preberali portály typu Booking.com.

Po júlovom oznámení, že cestovku budú zachraňovať čínske peniaze, znervózneli aj subdodávatelia a situácia firmy sa ešte zhoršila.

Pred víkendom dostala britská vláda možnosť so 150 miliónmi libier podnik zachrániť, ale s odkazom na morálny hazard to odmietla.

Hrozia problémy aj slovenským cestovkám?

Slovenské cestovky sú zatiaľ chránené pred rýchlym odlevom klientov na web väčšou jazykovou bariérou typickou pre slovenských zákazníkov veľkých cestoviek.

Ziskovosť sektora stagnuje aj u slovenskej špičky. Tržby jej podľa údajov Finstat.sk väčšinou rastú a pohybujú sa v desiatkach miliónov eur, no oficiálne zisky sú rádovo len v státisícoch eur (výnimkou je Bubo Travel so ziskom 1,2 milióna pri tržbách 21 mil. eur).


3. Finax už predáva indexové fondy cez web bez fyzického kontaktu s klientom

Predajca indexových fondov Finax začal na overovanie nových klientov využívať tvárovú biometriu. Tvrdí, že v Európe je prvý.

Nová technológia mu umožní dostať sa na iné trhy, štartuje už v Poľsku a do roka chce skúsiť ešte tri východoeurópske krajiny.

Podstata novinky:

 • Pomocou rozpoznania tváre môže broker na diaľku identifikovať človeka a cez web overiť jeho občiansky preukaz. To musí robiť vzhľadom na zákon o zamedzení prania špinavých peňazí.
 • Investície do indexových fondov môžu byť vďaka technológii dostupnejšie pre viacerých a špeciálne mladších klientov, ktorí si na takéto novinky potrpia a poznajú ich napríklad cez online banky ako Revolut či N26.

Dodávatelia: Na biometrickú verifikáciu klientov Finax využil rovnako ako napríklad Tatra banka technológiu Innovatricsu podnikateľa Jána Luntera mladšieho.

Technológia web-based od firmy Wezeo zasa overuje totožnosť bez potreby stiahnuť aplikáciu. Finax sa hrdí, že zrejme ide o svetový unikát.

Ako sa overuje totožnosť: Klient nahrá cez web svoju tvár aj preukaz totožnosti a systém ich vyhodnotí, prečíta údaje z pasu alebo občianskeho, porovná ich a podľa reakcií na podnety z webu skontroluje aj to, či je človek pred webkamerou živý.


4. Rozpočtová rada verí, že nás trochu podrží spotreba domácností

Rozpočtová rada v najnovšom odhade predpokladá spomalenie ekonomiky v tomto roku na 2,7 %, čo je o tri desatiny percentného bodu viac, ako je nový oficiálny odhad ministerstva financií.

Príčiny: Analytici rozpočtovej rady

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Zdieľať

Gazprom začal plniť plynom prvú vetvu nového podmorského plynovodu TurkStream, ktorý prepája Rusko a Turecko. Moskva ním chce obísť ukrajinskú tranzitnú trasu na prepravu ruského plynu do Európy a posilniť si pozíciu na európskom trhu.

Plnenie plynovodu je poslednou fázou pred uvedením do prevádzky, ktorá by mala byť spustená pred koncom tohto roka, píše Reuters.

Základné fakty o plynovode TurkStream:

 • spája Rusko s Tureckom po dne Čierneho mora;
 • má 2 vetvy, každú s prepravnou kapacitou 15,75 miliardy kubických metrov ročne;
 • prvá vetva má slúžiť na zásobovanie tureckých zákazníkov;
 • druhá má zabezpečovať dodávky ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Plnenie druhej vetvy TurkStreamu je naplánované na neskôr.

Zdieľať

Vyzerá to ako súboj Slovenská sporiteľňa vs. Prima banka

Hypotéky sa ďalej zlacňujú, Slovenská sporiteľňa znova znižuje sadzby.  Po tom, čo sadzby Prima banky klesli na 0,8 percenta, ponúka sporiteľňa sadzby od 0,79 percenta.

Sporiteľňa podľa Finančnej hitparády od nedele opäť zníži úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Na úroveň od 0,79 percent sa (po odpočítaní zľavy za vernosť) dostanú pri ročnej a trojročnej fixácii. Pridala aj pätnásťročnú fixáciu (sadzba bude od 1,89 percenta).

Naposledy významný krok smerom nadol urobila sporiteľňa koncom júna. Šéf sporiteľne Peter Krutil v rozhovore tvrdil, že to bola reakcia na situáciu na finančnom trhu. Nebolo však tajomstvom, že veľké banky cítili agresívnu cenovú politiku menších hráčov, najmä Prima banky Slovensko.

Tá tento mesiac znížila úrokové sadzby nových  hypoték na 0,8 percenta pri trojročnom fixe s tým, že takúto sadzbu dá všetkým záujemcom, ktorí na hypotéku splnia podmienky.

Prima banka si pokles dovolila najmä vďaka tomu, že získala lacné zdroje. Na finančnom trhu umiestnila kryté dlhopisy so záporným výnosom do splatnosti. Možno predpokladať, že záporné výnosy budú mať aj neskoršie emisie veľkých bánk. Pretože aj v prípade Prima banky boli najmä dôsledkom toho, že sa do záporu dostali swapové sadzby, od ktorých sú odvodené.

Éra lacných hypoték sa tak najskôr nadlho zakonzervuje.

Zdieľať

Disponibilná miera nezamestnanosti si aj napriek prírastku absolventov udržala 5 % aj v septembri. Po sezónnom očistení miera nezamestnanosti zopakovala 4,9 %, informuje Inštitút finančnej politiky.

Miera nezamestnanosti ostáva nezmenená už päť mesiacov v rade. Spomalenie v Nemecku jej čísla zatiaľ výrazne neovplyvnilo.

Počet voľných pracovných miest dosiahol v auguste nový rekord: úrady práce evidovali takmer 98-tisíc voľných pracovných miest.

Vyše dvoch tretín voľných pozícií hlási západné Slovensko s mierou nezamestnanosti pod 4 %. Najviac žiadaní sú stále operátori a montéri strojov a zariadení a kvalifikovaní remeselníci a pracovníci.

Zdieľať

Pellegrini reaguje na množstvo prijímaných zákonov, ktoré nie sú zahrnuté v rozpočte: „Takúto smršť poslaneckých návrhov zákonov na sklonku volebného obdobia som nevidel už dávnejšie.“ Pozmeňujúce návrhy podľa neho pribúdajú veľmi rýchlo.

„Strácam v tom prehľad,“ povedal premiér, ktorý je momentálne v Bruseli. Viaceré návrhy sú podľa neho ekonomicky náročné a neráta s nimi rozpočet.

Príkladom je minimálny dôchodok, ktorý má stáť navyše 150 miliónov eur.

Návrhy, ktoré predkladajú poslanci, nie sú podľa neho koordinované s vládou. „Niektoré by sme si mohli dovoliť o rok alebo o dva,“ povedal.

Obáva sa nielen ekonomických dosahov, ale aj toho, že zákony môžu mať chyby, pretože sa prijímajú rýchlo.

„Zaváňa mi to viac predvolebným súbojom ako snahou o zlepšenie situácie na Slovensku,“ povedal premiér. Privítal by, aby zákony išli štandardným procesom.

„Nerád by som bol, aby sa posledné mesiace v parlamente rozbehli preteky, kto príde so senzačnejším návrhom,“ povedal premiér.

Zdieľať

Najväčší boom nákupných centier v Európe zažíva Turecko

Najaktívnejšou krajinou v plánovanej výstavbe nákupných centier v Európe je Turecko, kde má do konca roka 2020 pribudnúť 1,5 milióna štvorcových metrov nákupnej plochy. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Cushman & Wakefield.

V prvom polroku 2019 bola výstavba nákupných centier vo väčšine európskych krajín stabilná.

Výrazné pribrzdenie aktivity v Turecku sa však zaslúžilo o celkový pokles dokončených nových priestorov o 18 percent na zhruba 860-tisíc štvorcových metrov

„Napriek poklesu v tomto roku má Turecko naplánované zvýšenie svojej aktivity a táto krajina má momentálne najväčší objem naplánovanej výstavby v Európe,“ tvrdí v analýze realitná poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield (C&W).

Ako je na tom Slovensko

Aj napriek vysokej saturácii nákupných centier, najmä v regionálnych mestách, je nemalá časť ďalšej výstavby naplánovaná na najbližšie 2 až 3 roky.

„Je to výsledok zdravého fungovania maloobchodného sektora v našom regióne a stále relatívne malého vplyvu online predaja na trh,“ hovorí Katarína Paule, vedúca retailového tímu C&W na Slovensku.

Čo sa stavia v Bratislave:

 • druhá fáza nákupného centra Eurovea (pribudne 25-tisíc štvorcových metrov, plánované dokončenie 2021);
 • plánované rozšírenie Auparku (+ 10-tisíc štvorcových metrov);
 • v tomto roku otvára prístavbu Tesco Extra v Petržalke (+ 4000 štvorcových metrov);
 • vo výstavbe je projekt Stanica Nivy (70-tisíc štvorcových metrov maloobchodných priestorov).

Podľa prieskumu je v Európe vo výstavbe približne 5,4 milióna štvorcových metrov nových priestorov s ukončením do konca roka 2020.

Výstavba nákupných centier je výrazne polarizovaná na úrovni krajín a miest.

Mestá s veľkým počtom obyvateľov sú cieľovými pre výstavbu nákupných centier, zatiaľ čo pre menšie centrá sa vyhľadávajú lokality s vysokou návštevnosťou, konštatuje autorka správy Silvia Jodlowski, senior analytička C&W.

Zdieľať

Nezamestnanosť sa po polroku vrátila nad 5 percent

Miera evidovanej nezamestnanosti v septembri po pol roku opäť stúpla nad 5 percent. Podiel ľudí bez práce od júna do augusta stagnoval na 4,97 percenta, v deviatom mesiaci vzrástol o 0,07 percentuálneho bodu.

Septembrové štatistiky nezamestnanosti zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podľa neho nezamestnanosť v prvom mesiaci po letných prázdninách ovplyvnili absolventi stredných škôl.

„Je tu isté ochladenie, strata dynamiky na trhu práce, ale nie je to stagnácia, nemôžeme hovoriť o kríze,“ vyhlásil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Čo hovoria štatistiky:

 • v porovnaní s augustom nezamestnanosť stúpla vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského;
 • ku koncu septembra mohlo okamžite nastúpiť do práce 138 893 osôb, úrady práce evidovali 97 589 voľných miest;
 • medziročne nezamestnanosť klesla o 0,34 percentuálneho bodu

Najviac voľných pracovných miest úrady registrovali na pozíciách operátor a montér strojov a zariadení, kvalifikovaný pracovník a remeselník a pomocný a nekvalifikovaný pracovník.

Spomedzi okresov bola v septembri najvyššia nezamestnanosť v Rimavskej Sobote (15,04 %), najnižšia v Nitre (2,08 %).

Zdieľať

Pozrite si, ktoré Érsekove sľuby sa naplnili, a ktoré diaľnice prenechá ďalšej vláde

Minister dopravy Árpád Érsek stíha do volieb vyhlásiť zhruba polovicu diaľničných zákaziek, ktoré sľuboval predvlani voličom. Ide najmä o úseky na južnej rýchloceste R2.

Čo je reálne vyhlásiť ešte do volieb: Národná diaľničná spoločnosť sa chce do volieb pustiť už iba do jedného úplne nového stavebného projektu. Je ním úsek Rožňava – Jablonov nad Turňou s tunelom Soroška na južnej rýchloceste R2 s odhadovanou hodnotou 300 miliónov eur.

Tento zámer nie je úplne istý, lebo úsek podľa odhadov nebude mať vysoké dopravné intenzity. Preto sa zrejme nebude dať financovať z eurofondov a nemusí sa dostať do pripravovaného rebríčka prioritných ciest.

Okrem toho sa NDS chystá do volieb začať tri súťaže, v ktorých pôjde o pokračovanie prác na úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové pri Žiline.

V úvode tohto roka z tejto stavby odišlo združenie Salini – Dúha, ktoré neplnilo termíny a sporilo sa s NDS o peniaze. Diaľničiari chcú zákazku rozdeliť na tri časti, o ktoré sa má súťažiť samostatne: 1. hlavná trasa, 2. technológia tunela Višňové a 3. stredisko správy a údržby diaľnic a regionálne operátorské pracovisko.

Poslednou zákazkou v tomto volebnom období bude rozširovanie D1 v úseku Bratislava – Triblavina.

Čo presne Érsek sľúbil:

Minister Érsek predvlani prezentoval oveľa smelšie zámery. Plánoval vyhlásiť tendre na 9 úplne nových úsekov. Spolu šlo o 90,5 kilometra.

Vyhlásenie súťaže je pritom len prvým krokom k začatiu výstavby. Tendre NDS zvyknú trvať  1 – 2 roky, niektoré ešte dlhšie.

Denník E vtedy jeho víziu znázornil v tejto prehľadnej mapke, ktorá už dnes neplatí:

Čo sa z toho podarilo, čo sa nepodarilo a čo je ešte otvorené? Tu je stručný prehľad:

Tendre, ktoré NDS vyhlásila

 • Kriváň – Mýtna
 • Mýtna – Lovinobaňa
 • Prešov, severný obchvat, 1. etapa
 • Košice Šaca – Košické Oľšany, 2. etapa
 • Rozšírenie D1 v úseku Bratislava – Triblavina – most ponad diaľničný obchvat D4

Tendre, ktoré plánuje vyhlásiť do volieb:

 • Rozšírenie D1 v úseku Bratislava – Triblavina – obchádzkové trasy
 • Rožňava – Jablonov nad Turňou (tunel Soroška)

Tendre, ktoré nestihne:

 • Úsek R4 Prešov, severný obchvat, 2. etapa. NDS plánuje vyhlásiť tender v lete 2020.
 • Košice Šaca – Košické Oľšany, 1. etapa. NDS plánuje vyhlásiť tender v druhom polroku 2020.
 • Úseky R2 Zacharovce – Bátka a Bátka – Figa pri Rimavskej Sobote. NDS plánuje vyhlásiť tendre najskôr v roku 2021, ak sa nájdu peniaze.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať