Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Reklama nemá z ľudí žmýkať peniaze, ale zlepšiť im život. Inak to nemá zmysel

Róbert Slovák. Foto N - Vladimír Šimíček
Róbert Slovák. Foto N – Vladimír Šimíček

Tvrdí, že chce prinášať riešenia, ktoré majú pridanú hodnotu. V prostredí reklamy nie sme na takéto vyhlásenia zvyknutí a nemusíme ani byť ochotní im veriť. Postoj Róberta Slováka však nie je ojedinelý. V reklamnej brandži i marketingu sa stále viac hovorí o skutočných ľudských potrebách či dokonca o obrate od podpory konzumu k sociálnej zodpovednosti.

Róbert Slovák odišiel z vlastnej zavedenej agentúry Respect APP a založil si novú, ktorá sa chce orientovať práve týmto smerom. Okrem dvoch dekád v produkcii reklamy má aj dlhoročné skúsenosti z práce v jej stavovských organizáciách. Chceli sme preto vedieť, či je ten humanistický posun v komerčnej komunikácii autentický. A či by nástroje reklamy mohli pomôcť zachrániť svet.

Dvadsať rokov robíte v reklame a dnes tvrdíte, že chcete robiť veci, ktoré majú zmysel. Znamená to, že doteraz zmysel nemali?

Niektoré veci zmysel mali, ale nie všetky. V istom bode som zistil, že si potrebujem niečo doplniť do môjho hodnotového sveta. Po prvé, sústreďujem sa na veci, ktoré naozaj viem robiť. Rovnako je pre mňa dôležité robiť prácu, ktorá ma baví. A, samozrejme, chcem robiť veci, ktoré sú ocenené – či už finančne, v nejakej súťaži, alebo tým, že ma niekto poklepe po pleci za dobrý výsledok.

Chýbal mi ešte štvrtý pilier, ktorý je o tom, aby moja práca mala pozitívny vplyv na kvalitu života ľudí. Toto mám na mysli, keď hovorím o zmysle. Mám pocit, že vznikla potreba komunikovať a robiť také veci, ktoré majú pridanú hodnotu. Také, pri ktorých nejde len o zarábanie peňazí a manipulovanie ľudí k tomu, aby nám ich dali.

Agentúry sa popri bežnej práci už dlho venujú aj nízkorozpočtovým projektom pre tretí sektor a podobne. Ide aj tu o spoločenskú zodpovednosť? Či skôr o možnosť kreatívne sa vyblázniť a napraviť si karmu?

Nemyslím si, že ide o naprávanie karmy. To je taký pohľad zvonku, keď si myslíte, že to, čo títo ľudia robia, nie je karmicky dobré. V reklamnej brandži je veľa sebavedomých ľudí, ktorí nepovažujú svoju prácu za niečo zlé. To, že napríklad predávajú lacné paradajky, neznamená, že si to musia kompenzovať pomocou hladným deťom v Afrike.

Motivácia agentúr robiť takéto veci súvisí s rôznymi faktormi. Jeden je ukázať, že viete robiť kreatívne a dokonca aj efektívne veci, keď vám to niekto dovolí. Zároveň je to nástroj na selfpromo. Platí tiež, že keď máte v tíme ľudí, ktorí majú desať rokov na starosti telekomunikačného operátora, tak potrebujú nejakú odbočku a možnosť ísť hlavou niekam inam. A je to určite aj nástroj na reálnu pomoc. Trochu sa nám tu však mieša charita a spoločenská zodpovednosť. To sú dve rozličné veci.

Foto N – Vladimír Šimíček

Tak si ich odlíšme.

Keď hovorím, že sa snažím vytvoriť agentúru, ktorá akcentuje spoločenskú zodpovednosť, tak to neznamená, že sto percent našich klientov bude charitatívnych. Práve naopak. Mojou snahou je nájsť si klientov, ktorí sú štandardne komerční, majú marketingové budžety, ale robia kampane s tým, že komunikujú spoločenskú zodpovednosť. Niekedy to bolo tak, že veľká firma, ktorá zarobila peniaze, poslala niekam dve percentá a poriadne ani nevedela komu. Alebo sa za to dokonca hanbila.

Dnes je to už úplne inak. Dorastá aj generácia oveľa zodpovednejších konzumentov, ako sme boli my. Záleží im na tom, či je napríklad táto fľaša sklenená a recyklovateľná alebo či k džúsu dostanem plastovú slamku. Cez prístup firmy k jej výrobkom a službám sa ľudia pozerajú na to, či si daný produkt kúpia. A toto ma zaujíma.

Ako firma dospeje k téme spoločenskej zodpovednosti? Je vašou úlohou nájsť pre ňu spôsob, ako byť spoločensky prínosnou? Alebo si to firmy uvedomujú samy a je to súčasť zadania?

Existujú obidva prístupy. Keď dostanem nejaké zadanie, tak popri otázkach, či to viem spraviť, či ma to bude baviť a či to bude ohodnotené, sledujem aj to, či je tam moment spoločenskej zodpovednosti. Ak nie, tak sa ho snažím do komunikačnej stratégie vniesť. Potom hľadáme spôsoby, ako môže firma takýmto spôsobom komunikovať. Funguje to ale aj opačne.

Napríklad značka Zvolenský prišla s tým, že idú robiť nový rad produktov, ktorý bude obsahovať len prírodné arómy a farbivá. Zároveň budú mať obaly, ktorými sa výrazne zredukuje plastový odpad. Chcú to začať komunikovať a od nás chcú štandardnú nadlinkovú kampaň – outdoor, online a tak ďalej. Je to komerčná značka a v konečnom dôsledku ideme robiť reklamu. Nebudeme však komunikovať to, že jogurt je v zľave alebo že bude väčší. Ale to, že vyčistí obsah aj obal a bude menej znečisťovať životné prostredie.

Stretli ste sa s tým, že firmy spoločenskú zodpovednosť vnímajú vypočítavo? Pretože zistili, že to môže fungovať?

Áno, sú aj takí marketéri, ktorí to vnímajú ako trend. V zmysle – teraz sa tieto veci komunikujú, tak to tiež musíme hovoriť. Mňa zaujímajú klienti, ktorí to cítia autenticky. Preto som musel vkročiť trochu hlbšie do firemných procesov a viac sa zoznamovať s produktmi, aby som sám uveril tomu, že to skutočne cítia tak ako ja. Aby som nebol len použitý na to, že sa urobí pekná spoločensky zodpovedná kampaň, ktorá zarezonuje, ale vo vnútri tej firmy sa v skutočnosti nič neudeje.

Momentálne prebieha ďalšia kampaň na vodku Absolut, ktorá sa hlási k tolerancii a rôznorodosti. Ako to vnímate?

Podľa mňa toto nie je spôsob, ako by sa to malo robiť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Rozmeňte problém na drobné, odskúšajte riešenie, a až potom pomáhajte, radia noví nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu

Esther Duflo Foto Kris Krüg / Flickr
Esther Duflo Foto Kris Krüg / Flickr

Nobelovu cenu za ekonómiu získala len druhá žena v histórii. Esther Duflo z MIT je zároveň druhým najmladším laureátom tejto ceny. S dvoma kolegami ju získala za experimentálne výskumné metódy, ktoré už v praxi pomohli boju proti chudobe.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister Kamenický priznal, že zostavovanie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nebolo jednoduché. Na rozdiel od rozpočtu v roku 2016 bude na jeho schválenie potrebná dohoda troch koaličných strán, koalícia však v parlamente už nemá väčšinu.

„Víťazmi rozpočtu sú zdravotníctvo a sociálne veci,“ povedal Kamenický.

Video: Premiér Pellegrini a minister Kamenický o schválenom rozpočte a o komunikácii Kočnera a Trnku

Viac k téme: Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, stále však so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky nemienime šetriť na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Minister práce na dnešnom rokovaní tripartity predstavil svoje návrhy na výpočet príplatkov za prácu v roku 2020, keď sa minimálna mzda vyšplhá na rekordných 580 eur.  Podľa prvého návrhu by sa príplatky v roku 2020 mali počítať tak ako doteraz, a teda z minimálnej mzdy. Druhým návrhom bolo, že sa príplatky budú už budúci rok valorizovať podľa rastu priemernej mzdy. Tretím variantom bolo ponechať aktuálnu výšku príplatkov aj v budúcom roku.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde, s ktorou prišiel Robert Fico. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť aj príplatky a aké budú na budúci rok, o tom budú rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Zdieľať

Nemecké aerolinky Condor získajú štátnu pôžičku 380 mil. eur. Pomoc odobril Brusel

EK schválila preklenovací úver 380 miliónov eur pre nemecké aerolinky Condor, ktoré sú dcérou skrachovanej britskej cestovky Thomas Cook. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na materskú spoločnosť a hľadá si kupca.

Brusel odobril pôžičku po tom, ako zistil, že neposkytne Condoru nespravodlivú výhodu.

„Opatrenie prispeje k zabezpečeniu riadneho pokračovania služieb leteckej dopravy a zabráni narušeniam pre cestujúcich,“ uvádza Európska komisia.

Vďaka finančnej injekcii môže Condor pokračovať v prevádzke. Zachovaných zostane zhruba 5-tisíc pracovných miest.

Aké sú podmienky pomoci:

 • úver so 6-mesačnou splatnosťou je rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko;
 • Condor ho bude čerpať postupne na základe skutočnej potreby hotovosti, ktorej stav bude hlásiť každý týždeň. Ďalšiu časť pôžičky dostane až vtedy, keď mu budú chýbať peniaze;
 • Nemecko má zabezpečiť splatenie úveru po 6 mesiacoch, inak bude firma musieť podstúpiť komplexnú reštrukturalizáciu tak, aby sa vrátila k dlhodobej životaschopnosti.

Condor je na rozdiel od skrachovanej matky Thomas Cook zisková spoločnosť. Prevádzkuje približne 40 lietadiel.

Ako sa rozoberá cestovka Thomas Cook:

 • viac ako 500 kamenných pobočiek cestovnej kancelárie v Británii prevezme konkurent Hays Travel, zachráni 2500 pracovných miest;
 • ponuka prišla na škandinávske aktíva, ktoré zahŕňajú aj aerolinky Ving Group.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať