Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Prevádzkový šéf Pelikána o krachu Thomasa Cooka: V hoteloch overujeme rezervácie

Pavol Mladý, prevádzkový riaditeľ Pelikánu. Foto - Pelikán
Pavol Mladý, prevádzkový riaditeľ Pelikánu. Foto – Pelikán

Pozrite sa, koľko dovolenkárov zo Slovenska môže pocítiť problémy, ktoré naštartoval pád britskej cestovky Thomas Cook a kto má na čo nárok.

Pavol Mladý je prevádzkovým riaditeľom pre dovolenky v cestovnej kancelárii Pelikán. Pozoroval, ako Thomas Cook žiadal v Spojených štátoch o ochranu pred veriteľmi a bojoval s problémami pre brexit a oslabenie libry. Krach tejto veľkej cestovky je podľa neho v niečom podobný kríze z roku 2009 – ani vtedy ľudia neverili, že padne Lehman Brothers. Situácia okolo cestovky s aktívami po celom svete je o to komplikovanejšia, že sa čakalo, či tak ako britská vláda nechá aj nemecká vláda v problémoch európske dcéry britskej matky. Najväčší bankrot v cestovnom ruchu znamená pravdepodobne pre stovky dovolenkárov zo Slovenska komplikácie s vycestovaním.

V rozhovore vysvetľuje aj:

  • čo majú robiť klienti, ktorí si kúpili zájazd so službami od dcérskej firmy Thomasa Cooka – Neckermanna,
  • kto má na čo nárok a ktoré dovolenky sú aj teraz garantované,
  • čo robiť, ak od turistov pýtajú hotelieri peniaze a kde to hrozí viac,
  • ako sa môže zmeniť dĺžka sezóny či ponuka v hoteloch napojených na klientelu skrachovanej cestovky,
  • ako on sám nevycestoval, pretože si rezervoval ubytovanie od Neckermanna.

Koľko je dovolenkárov zo Slovenska, ktorí už na dovolenku vycestovali a majú v balíčku aj služby od skupiny Thomas Cook?

Zachytil som v médiách informáciu, že je aktuálne vonku 80 klientov, ale tieto čísla sú značne podhodnotené. Odhadujem, že to môžu byť rádovo stovky klientov.

Koľko ich takto vycestovalo cez Pelikán? 

Aktuálne máme v destináciách približne 20 ľudí, počet sa každý deň mení, keďže klienti sa vracajú a noví odchádzajú. To sú klienti, ktorí si cez náš portál kúpili balíček skupiny Thomas Cook alebo Neckermann či nejakú časť služieb od nich v rámci nášho balíčka. Zájazdy rozlišujeme podľa toho, či je to náš vyskladaný pobyt alebo sme ho celý prevzali od Thomas Cook. Zodpovedný za zájazd je vždy ten, kto je organizátorom pobytu.

V praxi to znamená?

To znamená, že ak zložíme vlastný balík, v ktorom je napríklad ubytovanie cez Thomas Cook, pridáme k tomu letenky, transfer a ďalšie služby, potom Pelikán je organizátorom a aj garantom celého zájazdu. Ak predávame balíček, ktorý zložil napríklad Neckermann, potom je zodpovedný za zájazd Neckermann previazaný na Thomas Cook. V obidvoch prípadoch telefonujeme do hotelov a leteckých spoločností a zisťujeme, či nebola zrušená rezervácia.

Čo sa udeje, ak bola rezervácia zrušená?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Šéf NKÚ: Hrozí, že sa nevýhodná zmluva so SkyTollom predĺži o 5 rokov

Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N - Tomáš Benedikovič
Karol Mitrík, riaditeľ SIS v rokoch 2010 až 2012. Foto N – Tomáš Benedikovič

V krátkom čase predloží NKÚ vláde po mýte aj správu o vodárňach. „Tam sme vyhodnotili, že došlo k tichému prechodu strategických vodárenských spoločností na privátne osoby,“  hovorí šéf úradu Karol Mitrík.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Všetko, čo potrebujte vedieť o daniach a odvodoch na rok 2020

  • Daň bude nižšia, ale zďaleka nie pre všetkých.
  • Mení sa aj daňový poriadok – za dane môžete prísť napríklad o vodičský preukaz.
  • Menej papierov a daňové mini úľavy pre zamestnávateľov.
Zdieľať

V Česku aj na Slovensku objavili podvodné stránky, ktoré ponúkajú smartfón Samsung Galaxy S10+ za niekoľko eur. Tvária sa ako stránky známych médií či spoločností, ako napríklad iDnes.cz, iHned.cz, Aktuality.sk, T-Mobile či Samsung.

Väčšinou sú písané lámanou češtinou či slovenčinou a vyžadujú zadanie osobných údajov a zaslanie platby z účtu.

Tieto stránky často menia svoju podobu, samotný obsah ponuky aj internetovú adresu a užívateľ sa na ne môže, okrem iného, dostať po kliknutí na podozrivo formulovaný sponzorovaný post na Facebooku, ktorý napríklad informuje o špeciálnej akcii Samsungu. Klienti týmto riskujú nielen stratu zaslaných peňazí, ale aj zneužitie svojej identity. (tasr)

Zdieľať

Zmenu v minimálnych dôchodkoch, ktorú presadila SNS, podľa Richarda Sulíka bude treba po voľbách napraviť. Zdôvodnil to nespravodlivosťou, ktorú zavádza. Hovorí, že ak sa neurobia zmeny, o pár rokov občan, ktorý 40 rokov nerobil, penziou predbehne toho, kto pracoval 40 rokov.

Ak bude SaS súčasťou budúcej vlády, bude podľa Sulíka presadzovať aj zrušenie vlakov zadarmo a ich nahradenie výraznými zľavami na železnici, ale aj v autobusovej doprave. Obedy zadarmo pre školákov by podľa neho malo nahradiť zvýšenie daňového bonusu na dieťa tak, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, aký druh stravy dieťaťu doprajú a na čo peniaze od štátu využijú.

SaS tiež chce zliberalizovať trh v osobnej železničnej doprave tak, aby mohli súťažiť súkromní dopravcovia. V nákladnej železničnej doprave by podľa Sulíka malo dôjsť k privatizácii Carga, aby sa nekopili ďalšie stámiliónové straty.

Zdieľať

Keď bude SaS vo vláde, rekreačné poukazy budú len dobrovoľné, povedal Richard Sulík v diskusii v RTVS. Opatrenia SNS označil za „fejk“. Podľa neho je najväčší benefit pre zamestnancov vyššia mzda.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať