Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Prečo sa ministri rozhodli štrajkovať

Dobré ráno,

včerajšok bol plný udalostí, dnešný Ekonomický newsfilter nemôže byť až taký stručný ako obvykle.

Zhrnuli sme ho do 1290 slov a 5 minút čítania. Pripravil Oliver Brunovský.

1. Telegraficky o včerajšom zlom dni:

 • Nálada amerických nákupných manažérov sa prepadla na najhoršiu úroveň od júna 2009. Ekonómovia z toho vinia obchodnú vojnu Donalda Trumpa.
 • Svetová obchodná organizácia povolila USA uvaliť clá na dovoz z EÚ vo výške 7,5 miliardy dolárov za nezákonné subvencovanie výrobcu lietadiel Airbus. Objem je menší ako vzájomný obchod za tri dni, napriek tomu komplikuje situáciu.
 • Británia odovzdala Európskej komisii návrh na zmeny v brexitovej dohode. Tzv. írsku poistku chce nahradiť inými opatreniami, aby kontroly na hraniciach nevznikli. Je to istý pokrok, ale podľa šéfa Európskej komisie Junckera problémy okolo írskej poistky pretrvávajú. A do brexitu je len 28 dní.
 • Všetky zlé správy vyvolali poklesy na akciových trhoch.  Britský index FTSE 100 stratil vyše 3 percentá a mal najhorší deň od roku 2016. Nemecký DAX skončil v mínus 2,5 % a kontinentálny Stoxx 600 podobne (−2,6 %). Hlavné americké indexy tiež strácali  S&P 1,8 % a Nasdaq 1,6 %. V noci poklesy pokračovali v Ázii.

 

2. Insideri predávajú akcie. Môže to byť predzvesť poklesu cien

Top manažéri amerických firiem predávajú akcie svojich spoločností najviac za ostatné dve desaťročia. Informáciu Financial Times si všimol Trend. Verejnosť sa o predajoch dozvedá preto, že majitelia a manažéri firiem musia svoje obchody hlásiť úradom.

Do polovice septembra už predali akcie za 19 mld USD a do konca roka by to mohlo stúpnuť na 26 mld USD. Veľké balíky akcií predali napríklad Waltonovci z Walmartu, Bezos z Amazonu alebo riaditelia Estée Lauder.

Výkyv však ešte nemusí nevyhnutne veštiť blížiacu sa krízu, pomerne vysoké predaje sa uskutočnili aj pred dvomi rokmi.

Čo to môže znamenať:

 • môže to byť signál, že akciový trh by mohol mať to najlepšie už za sebou
 • vedúci pracovníci firiem vedia o ich vyhliadkach viac ako bežní investori
 • ak by došlo k poklesom na trhoch, vo výhode bude ten, kto má pripravenú hotovosť, aby mohol za nižšie ceny nakupovať aktíva

3. Minimálna mzda schválená, Dankovi ministri a Gál štrajkovali

Nariadenie vlády, ktorým chcela koalícia nahradiť tripartitnú dohodu o minimálnej mzde, definitívne zakotvilo najnižšiu úroveň mzdy na 580 eur. Nehlasovala zaň však SNS ani minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Híd.

Dôvod je vážnejší, ako sa na prvý pohľad zdá. Spor v skutočnosti nie je o minimálku, ale o to, kto bude musieť šetriť viac, a kto málo. Každý ide bojovať o svojho voliča, svoj vplyv a svoj prídel peňazí.

Preto chceli Danko aj Gál odložiť minimálnu mzdu z predvolebnej agendy Smeru na čas, keď budú známe kontúry šetrenia spolu s návrhom nového rozpočtu.

Danko obvinil Pellegriniho z porušenia koaličnej zmluvy, začal sa zaliečať odborárom aj zamestnávateľom a pri návrhu na minimálnu mzdu 580 eur chce odrazu vyčíslenie následkov pre podnikateľov a rozpočty, ktoré ho však spravidla nezaujímajú pri jeho vlastných návrhoch.

Ústupok zamestnávateľom: Smer však rozmýšľa podobne, a tak vláda schválila úlohu pre ministra Richtera, aby sa dalo zrušiť len nedávno schválené napojenie rastu príplatkov za prácu v noci a cez víkend na minimálnu mzdu. Mali by byť naviazané na priemernú alebo mediánovú mzdu, ktoré rastú pomalšie.  

 4. Súboj potomkov Chemlonu ohrozuje región

Spory v areáli bývalého humenského výrobcu chemických vláken dospeli do štádia, v ktorom už ohrozujú výrobcu vlákien Nexis Fibers aj priemyselný park, ktorý vlastní Chemes. Obe firmy sa potopili do strát.

O čo ide:

 • Chemes má od privatizácie zmluvnú povinnosť dodávať Nexisu služby a komodity (stlačený vzduch, dusík). Finančné problémy a reštrukturalizácia Nexisu teraz ťahajú ku dnu aj majiteľa priemyselného parku.
 • Nexis sa sťažuje, že Chemes požaduje premrštené ceny. A Chemes zasa tvrdí, že Nexis platí svojvoľne menej, ako bolo dohodnuté v reštrukturalizačnom pláne.
 • Majiteľ Chemesu, vplyvný humenský podnikateľ Ján Molnár, sa zároveň netají tým, že by mal o Nexis záujem.
 • Riaditeľ Nexisu tvrdí, že Chemes voči nim už používa šikanózne praktiky.

Ako sa to týka nás:  Vojna silných podnikateľských skupín ohrozuje región, keďže sú v nej zainteresovaní najväčší zamestnávatelia.

Podobné spory v priemyselných parkoch sú aj inde na Slovensku (Strážske, Vlkanová). A hlavný problém je zlá vymožiteľnosť práva. Súdy nedokážu rýchlo zareagovať a spravodlivo rozhodnúť skôr, ako by to firmy vážne poškodilo.

5. Érsekova predvolebná bilancia: 12 : 6 pre diaľnice na juhu

Od augusta 2016, odkedy Árpád Érsek prevzal vedenie rezortu dopravy, rozbehol prípravu vyše 200 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest a 50  km dostal do štádia súťaže o stavbu.

Prečo to nie je zlé:  Slovensko má len 700 km diaľnic, stavia ich už pol storočia slimačím tempom 14 km ročne. Napríklad za Počiatka so Stromčekom sa nepripravilo na výstavbu skoro nič.

Prečo to je málo: V Chorvátsku za osem rokov (2002 – 2010), v ktorých sa koncentrovali na výstavbu diaľničnej siete, postavili zhruba 700 km.

V Poľsku od roku 2015 vybudovali zhruba 400, v Srbsku 300 km a v Albánsku za posledné tri roky 180 km diaľnic.

Čo je prioritou: Minister Érsek je člen predsedníctva strany Most-Híd. Tá vo volebnom programe za najdôležitejšie komunikácie označila popri diaľnici D1 aj rýchlostné cesty R2 a R7, ktoré vedú juhom Slovenska. Mapka ukazuje, že práve na týchto úsekoch Érsek najrýchlejšie napreduje.

6. Širokého Váhostav-SK padol do veľkej straty

Jedna z najväčších slovenských stavebných firiem sa v uplynulom účtovnom roku prepadla do veľkej straty. Pri tržbách 71 mil. eur zaknihovala stratu 12 mil. eur.

Čo sa s ňou deje:

 • Stavebný sektor bojuje s nedostatok zákaziek, keďže diaľničné stavby nie sú pripravené.
 • O to málo dopravných stavieb súperia aj s málo transparentnými konzorciami so zahraničnými firmami, ktoré blokujú tendre podozrivo nízkymi cenami.
 • Váhostav sa ešte úplne nepozviechal ani z reštrukturalizácie, kde narobil problémy mnohým dodávateľom.
 • Staršie zákazky z toho obdobia viaznu (obchvat Ružomberka, úsek Žilina – Martin).
 • Váhostavu za vlaňajšok vyskočila položka „ostatné finančné náklady“.

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Zdieľať

Gazprom začal plniť plynom prvú vetvu nového podmorského plynovodu TurkStream, ktorý prepája Rusko a Turecko. Moskva ním chce obísť ukrajinskú tranzitnú trasu na prepravu ruského plynu do Európy a posilniť si pozíciu na európskom trhu.

Plnenie plynovodu je poslednou fázou pred uvedením do prevádzky, ktorá by mala byť spustená pred koncom tohto roka, píše Reuters.

Základné fakty o plynovode TurkStream:

 • spája Rusko s Tureckom po dne Čierneho mora;
 • má 2 vetvy, každú s prepravnou kapacitou 15,75 miliardy kubických metrov ročne;
 • prvá vetva má slúžiť na zásobovanie tureckých zákazníkov;
 • druhá má zabezpečovať dodávky ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Plnenie druhej vetvy TurkStreamu je naplánované na neskôr.

Zdieľať

Vyzerá to ako súboj Slovenská sporiteľňa vs. Prima banka

Hypotéky sa ďalej zlacňujú, Slovenská sporiteľňa znova znižuje sadzby.  Po tom, čo sadzby Prima banky klesli na 0,8 percenta, ponúka sporiteľňa sadzby od 0,79 percenta.

Sporiteľňa podľa Finančnej hitparády od nedele opäť zníži úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Na úroveň od 0,79 percent sa (po odpočítaní zľavy za vernosť) dostanú pri ročnej a trojročnej fixácii. Pridala aj pätnásťročnú fixáciu (sadzba bude od 1,89 percenta).

Naposledy významný krok smerom nadol urobila sporiteľňa koncom júna. Šéf sporiteľne Peter Krutil v rozhovore tvrdil, že to bola reakcia na situáciu na finančnom trhu. Nebolo však tajomstvom, že veľké banky cítili agresívnu cenovú politiku menších hráčov, najmä Prima banky Slovensko.

Tá tento mesiac znížila úrokové sadzby nových  hypoték na 0,8 percenta pri trojročnom fixe s tým, že takúto sadzbu dá všetkým záujemcom, ktorí na hypotéku splnia podmienky.

Prima banka si pokles dovolila najmä vďaka tomu, že získala lacné zdroje. Na finančnom trhu umiestnila kryté dlhopisy so záporným výnosom do splatnosti. Možno predpokladať, že záporné výnosy budú mať aj neskoršie emisie veľkých bánk. Pretože aj v prípade Prima banky boli najmä dôsledkom toho, že sa do záporu dostali swapové sadzby, od ktorých sú odvodené.

Éra lacných hypoték sa tak najskôr nadlho zakonzervuje.

Zdieľať

Disponibilná miera nezamestnanosti si aj napriek prírastku absolventov udržala 5 % aj v septembri. Po sezónnom očistení miera nezamestnanosti zopakovala 4,9 %, informuje Inštitút finančnej politiky.

Miera nezamestnanosti ostáva nezmenená už päť mesiacov v rade. Spomalenie v Nemecku jej čísla zatiaľ výrazne neovplyvnilo.

Počet voľných pracovných miest dosiahol v auguste nový rekord: úrady práce evidovali takmer 98-tisíc voľných pracovných miest.

Vyše dvoch tretín voľných pozícií hlási západné Slovensko s mierou nezamestnanosti pod 4 %. Najviac žiadaní sú stále operátori a montéri strojov a zariadení a kvalifikovaní remeselníci a pracovníci.

Zdieľať

Pellegrini reaguje na množstvo prijímaných zákonov, ktoré nie sú zahrnuté v rozpočte: „Takúto smršť poslaneckých návrhov zákonov na sklonku volebného obdobia som nevidel už dávnejšie.“ Pozmeňujúce návrhy podľa neho pribúdajú veľmi rýchlo.

„Strácam v tom prehľad,“ povedal premiér, ktorý je momentálne v Bruseli. Viaceré návrhy sú podľa neho ekonomicky náročné a neráta s nimi rozpočet.

Príkladom je minimálny dôchodok, ktorý má stáť navyše 150 miliónov eur.

Návrhy, ktoré predkladajú poslanci, nie sú podľa neho koordinované s vládou. „Niektoré by sme si mohli dovoliť o rok alebo o dva,“ povedal.

Obáva sa nielen ekonomických dosahov, ale aj toho, že zákony môžu mať chyby, pretože sa prijímajú rýchlo.

„Zaváňa mi to viac predvolebným súbojom ako snahou o zlepšenie situácie na Slovensku,“ povedal premiér. Privítal by, aby zákony išli štandardným procesom.

„Nerád by som bol, aby sa posledné mesiace v parlamente rozbehli preteky, kto príde so senzačnejším návrhom,“ povedal premiér.

Zdieľať

Najväčší boom nákupných centier v Európe zažíva Turecko

Najaktívnejšou krajinou v plánovanej výstavbe nákupných centier v Európe je Turecko, kde má do konca roka 2020 pribudnúť 1,5 milióna štvorcových metrov nákupnej plochy. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Cushman & Wakefield.

V prvom polroku 2019 bola výstavba nákupných centier vo väčšine európskych krajín stabilná.

Výrazné pribrzdenie aktivity v Turecku sa však zaslúžilo o celkový pokles dokončených nových priestorov o 18 percent na zhruba 860-tisíc štvorcových metrov

„Napriek poklesu v tomto roku má Turecko naplánované zvýšenie svojej aktivity a táto krajina má momentálne najväčší objem naplánovanej výstavby v Európe,“ tvrdí v analýze realitná poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield (C&W).

Ako je na tom Slovensko

Aj napriek vysokej saturácii nákupných centier, najmä v regionálnych mestách, je nemalá časť ďalšej výstavby naplánovaná na najbližšie 2 až 3 roky.

„Je to výsledok zdravého fungovania maloobchodného sektora v našom regióne a stále relatívne malého vplyvu online predaja na trh,“ hovorí Katarína Paule, vedúca retailového tímu C&W na Slovensku.

Čo sa stavia v Bratislave:

 • druhá fáza nákupného centra Eurovea (pribudne 25-tisíc štvorcových metrov, plánované dokončenie 2021);
 • plánované rozšírenie Auparku (+ 10-tisíc štvorcových metrov);
 • v tomto roku otvára prístavbu Tesco Extra v Petržalke (+ 4000 štvorcových metrov);
 • vo výstavbe je projekt Stanica Nivy (70-tisíc štvorcových metrov maloobchodných priestorov).

Podľa prieskumu je v Európe vo výstavbe približne 5,4 milióna štvorcových metrov nových priestorov s ukončením do konca roka 2020.

Výstavba nákupných centier je výrazne polarizovaná na úrovni krajín a miest.

Mestá s veľkým počtom obyvateľov sú cieľovými pre výstavbu nákupných centier, zatiaľ čo pre menšie centrá sa vyhľadávajú lokality s vysokou návštevnosťou, konštatuje autorka správy Silvia Jodlowski, senior analytička C&W.

Zdieľať

Nezamestnanosť sa po polroku vrátila nad 5 percent

Miera evidovanej nezamestnanosti v septembri po pol roku opäť stúpla nad 5 percent. Podiel ľudí bez práce od júna do augusta stagnoval na 4,97 percenta, v deviatom mesiaci vzrástol o 0,07 percentuálneho bodu.

Septembrové štatistiky nezamestnanosti zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podľa neho nezamestnanosť v prvom mesiaci po letných prázdninách ovplyvnili absolventi stredných škôl.

„Je tu isté ochladenie, strata dynamiky na trhu práce, ale nie je to stagnácia, nemôžeme hovoriť o kríze,“ vyhlásil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Čo hovoria štatistiky:

 • v porovnaní s augustom nezamestnanosť stúpla vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského;
 • ku koncu septembra mohlo okamžite nastúpiť do práce 138 893 osôb, úrady práce evidovali 97 589 voľných miest;
 • medziročne nezamestnanosť klesla o 0,34 percentuálneho bodu

Najviac voľných pracovných miest úrady registrovali na pozíciách operátor a montér strojov a zariadení, kvalifikovaný pracovník a remeselník a pomocný a nekvalifikovaný pracovník.

Spomedzi okresov bola v septembri najvyššia nezamestnanosť v Rimavskej Sobote (15,04 %), najnižšia v Nitre (2,08 %).

Zdieľať

Pozrite si, ktoré Érsekove sľuby sa naplnili, a ktoré diaľnice prenechá ďalšej vláde

Minister dopravy Árpád Érsek stíha do volieb vyhlásiť zhruba polovicu diaľničných zákaziek, ktoré sľuboval predvlani voličom. Ide najmä o úseky na južnej rýchloceste R2.

Čo je reálne vyhlásiť ešte do volieb: Národná diaľničná spoločnosť sa chce do volieb pustiť už iba do jedného úplne nového stavebného projektu. Je ním úsek Rožňava – Jablonov nad Turňou s tunelom Soroška na južnej rýchloceste R2 s odhadovanou hodnotou 300 miliónov eur.

Tento zámer nie je úplne istý, lebo úsek podľa odhadov nebude mať vysoké dopravné intenzity. Preto sa zrejme nebude dať financovať z eurofondov a nemusí sa dostať do pripravovaného rebríčka prioritných ciest.

Okrem toho sa NDS chystá do volieb začať tri súťaže, v ktorých pôjde o pokračovanie prác na úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové pri Žiline.

V úvode tohto roka z tejto stavby odišlo združenie Salini – Dúha, ktoré neplnilo termíny a sporilo sa s NDS o peniaze. Diaľničiari chcú zákazku rozdeliť na tri časti, o ktoré sa má súťažiť samostatne: 1. hlavná trasa, 2. technológia tunela Višňové a 3. stredisko správy a údržby diaľnic a regionálne operátorské pracovisko.

Poslednou zákazkou v tomto volebnom období bude rozširovanie D1 v úseku Bratislava – Triblavina.

Čo presne Érsek sľúbil:

Minister Érsek predvlani prezentoval oveľa smelšie zámery. Plánoval vyhlásiť tendre na 9 úplne nových úsekov. Spolu šlo o 90,5 kilometra.

Vyhlásenie súťaže je pritom len prvým krokom k začatiu výstavby. Tendre NDS zvyknú trvať  1 – 2 roky, niektoré ešte dlhšie.

Denník E vtedy jeho víziu znázornil v tejto prehľadnej mapke, ktorá už dnes neplatí:

Čo sa z toho podarilo, čo sa nepodarilo a čo je ešte otvorené? Tu je stručný prehľad:

Tendre, ktoré NDS vyhlásila

 • Kriváň – Mýtna
 • Mýtna – Lovinobaňa
 • Prešov, severný obchvat, 1. etapa
 • Košice Šaca – Košické Oľšany, 2. etapa
 • Rozšírenie D1 v úseku Bratislava – Triblavina – most ponad diaľničný obchvat D4

Tendre, ktoré plánuje vyhlásiť do volieb:

 • Rozšírenie D1 v úseku Bratislava – Triblavina – obchádzkové trasy
 • Rožňava – Jablonov nad Turňou (tunel Soroška)

Tendre, ktoré nestihne:

 • Úsek R4 Prešov, severný obchvat, 2. etapa. NDS plánuje vyhlásiť tender v lete 2020.
 • Košice Šaca – Košické Oľšany, 1. etapa. NDS plánuje vyhlásiť tender v druhom polroku 2020.
 • Úseky R2 Zacharovce – Bátka a Bátka – Figa pri Rimavskej Sobote. NDS plánuje vyhlásiť tendre najskôr v roku 2021, ak sa nájdu peniaze.
Zdieľať

Francúzi štartujú privatizáciu lotérie FDJ. Môžu získať 1,5 mld. eur

Štátna lotériová spoločnosť Française des Jeux (FDJ) získala súhlas s uvedením akcií na parížsku burzu. Oficiálne tak odštartovala proces privatizácie, z ktorej by francúzska vláda mohla získať zhruba 1,5 miliardy eur.

Registračné dokumenty FDJ schválil regulátor trhu AMF, píše Bloomberg.

Francúzsko plánuje znížiť svoj 72-percentný podiel v FDJ na 20 %.

Obchodovať s akciami by sa mohlo začať o mesiac. Cena pre primárnu verejnú ponuku zatiaľ nebola stanovená.

Podľa šéfky FDJ Stéphanie Pallezovej bude určená v novembri, hovorí sa skôr o desiatkach než stovkách eur, uvádza Reuters.

Prečo predávajú lotériu:

 • privatizácia je súčasťou snahy prezidenta Emmanuela Macrona na skresanie štátneho dlhu, získanie peňazí na inovatívne projekty a celkové posilnenie ekonomiky;
 • spoločne s FDJ vláda začala minulý rok pripravovať aj na zníženie svojho podielu v letiskovej spoločnosti Aeroports de Paris (ADP);
 • zákon, ktorým si kabinet pripravil pôdu na predaj podielov v FDJ a ADP, umožňuje tiež privatizáciu energetiky Engie.

Privatizácia francúzskych podnikov prichádza v hektickej dobe pre vstup na európsky akciový trh.

Plánovanú premiéru na burze naposledy zrušil taliansky výrobca luxusných jácht Ferretti. Dôvodom bolo globálne obchodné napätie a obavy z dosahu brexitu.

FDJ v kocke:

 • vlani hospodárila so ziskom 170 miliónov eur pri tržbách 1,8 miliardy eur (v tomto roku očakáva 1,9 mld. eur);
 • jej korene siahajú do roku 1933, keď vznikla jej predchodkyňa Národná lotéria na pomoc vojnovým invalidom;
 • okrem lotérie prevádzkuje aj športové stávky a celkovo má 2 500 zamestnancov.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať