Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bolerázski škrobári zaknihovali najslabší rok za uplynulú dekádu

Foto - Tate & Lyle
Foto – Tate & Lyle

Autor je hlavný analytik Finstat.sk

Z desiatky najväčších potravinárskych firiem na Slovensku zverejňuje účtovnú závierku za iný než kalendárny rok iba Tate & Lyle Boleráz, ktorá spracúva kukuricu na škrobové produkty. V uplynulom účtovnom roku, ktorý sa skončil 31. marca, sa medzi desiatimi najväčšími slovenskými potravinárskymi podnikmi udržala na siedmom mieste, hoci jej tržby klesli o 5,7 % na 110 miliónov eur.

Ťažký rok: Z prvej desiatky zaznamenali bolerázski škrobári najhoršiu dynamiku. S poklesom odbytu sa pasujú od roku 2012. No v uplynulom roku dosiahli absolútne najnižšie tržby od roku 2008, teda odkedy spoločnosť zverejňuje výsledky v Registri účtovných závierok.

Vykázali aj historicky najnižšiu pridanú hodnotu. Ich výrobné náklady totiž vôbec neklesli. A osobné náklady dokonca stúpli o päť percent na bezmála osem miliónov eur. Priemerný počet zamestnancov sa pritom zvýšil len o piatich ľudí na 226 pracovníkov.

Najhorší v publikovanej histórii jej výsledkov bol aj vlaňajší čistý zisk, ktorý sa prepadol o šesť miliónov eur na 1,1 mil. eur. No za predchádzajúcich desať rokov firma vygenerovala úhrnný čistý profit za vyše 103 miliónov eur. V jej vlastnom kapitáli z nich stále „pracuje“ takmer 80 percent.

Produkty a trhy: Väčšinu produkcie firma dodáva domácim odberateľom. Ale viac ako dve pätiny smerujú na bulharský trh, kde Tate & Lyle zaznamenala vlani najväčší výpadok. V produktovej štruktúre sa najväčší útlm predaja týkal izoglukózového a glukózového sirupu. Odbyt kukuričného škrobu, naopak, podrástol.

Desať najväčších: V rámci prvej desiatky dosiahol vlani nižší profit ako Tate & Lyle Boleráz iba mäsokombinát Tauris. Straty vykázali mliekari z bratislavského Raja a hlavne najväčší slovenský spracovateľ mäsa Mecom. Na ten dokonca súdy dostali v septembri ďalší, zrejme šikanózny návrh na vyhlásenie konkurzu, od roku 2016 už štvrtý v poradí.

1. Údaj Prazdroja za rok 2017 sa týka obdobia od apríla do decembra 2017; Tate & Lyle – účtovný rok sa končí k 31. 3.
Zdroj – Finstat.sk

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
 • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
 • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Akcie v Číne sa dnes výrazne oslabili, hlavný index utrpel najvýraznejší pokles za vyše pol roka. Trh nadviazal na vývoj amerických akcií, ktoré zaznamenali najhlbší prepad za tri mesiace. Oslabovali sa aj tituly na ďalších trhoch v Ázii.

„Okrem varovania čínskej centrálnej banky o nadhodnotení aktív viedli k poklesu akcií v Číne a Hongkongu obavy z ďalšieho predaja za účelom zníženia dlhu,“ uviedol analytik Ken Cheung z hongkonskej banky Mizuno. Tieto obavy môžu odrádzať od prílivu kapitálu na čínske akciové trhy.

Ako sa hýbali akcie:

 • Index CSI 300, ktorý zahŕňa akcie najväčších firiem na burzách v Šanghaji a Šen-čene, odpísal 2,73 % na 5377,14 bodu. Je to najväčší prepad od vlaňajšieho 24. júla.
 • Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite stratil 1,9 % a uzavrel na 3505,18 bodu. Vrátil sa na hodnotu zo začiatku roka a tiež zaznamenal najprudší pokles od 24. júla.
 • Index Hang Seng, ktorý je hlavným ukazovateľom cenového vývoja na burze v Hongkongu, sa oslabil o 2,55 % na 28 550,77 bodu.
 • Z ďalších ázijských trhov hlavný index japonských akcií Nikkei 225 klesol o 1,53 % na 28 197,42 bodu. V minulých dňoch sa pritom pohyboval na maximách za 30 rokov.
 • Index Kospi burzy v Soule odpísal 1,7 % a uzavrel na hodnote 3069,05 bodu. (čtk)

Ministerstvo hospodárstva chce spolu s daniarmi preveriť všetky podnety týkajúce sa pomoci s nájomným. Na možné podvody upozorňovala Transparency International, pochybnosti mala pri dotáciách za 1,4 milióna eur.

Kontrola bude podľa ministerstva prebiehať v najbližších mesiacoch. Podnety sa podľa ministra Richarda Sulíka (SaS) týkajú niekoľkých desiatok subjektov z celkového počtu 20-tisíc. „Ak došlo v niektorých prípadoch k podvodnému konaniu, subjekt vyzveme na vrátenie peňazí a podáme trestné oznámenie,“ dodal Sulík.

„Zameriame sa na to, či poskytnutá dotácia je v súlade s tým, čo podnikateľ deklaruje voči finančnej správe, a či prenajímateľ zaplatené nájomné riadne zdanil,“ uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Pomoc s nájomným za obdobie koronakrízy môže dosiahnuť 50 % zo sumy, podmienkou však je, aby rovnakú zľavu dal aj prenajímateľ.

Transparency upozorňovala napríklad na prípad hotela v Prievidzi, kde bola pomoc s nájomným vzhľadom na ročné náklady neúmerne vysoká.

Nálada v slovenskej ekonomike sa výraznejšie zhoršila. Indikátor v januári klesol na 80,6 bodu, čo je najmenej od vlaňajšieho júna. Nerástla ani jedna zo zložiek ukazovateľa – dôvera v priemysle, službách, stavebníctve, obchode a spotrebe.

Informoval o tom štatistický úrad, ktorý zmenil metodiku výpočtu. Indikátor sa už neudáva ako trojmesačný kĺzavý priemer, ale ako mesačný.

Na prelome rokov aj v januári vláda ďalej sprísňovala zákaz vychádzania. Na Silvestra rozhodla o obmedzení viacerých výnimiek a od 27. januára je potrebný negatívny test aj na cestu do práce.

Ako klesol ukazovateľ

 • Priemer sa zhoršil o 4,8 bodu z decembrových 85,4 bodu.
 • Od vlaňajšej januárovej hodnoty 99,2 bodu spred pandémie je už indikátor značne vzdialený.
 • Pesimizmus rástol najmä v sektore služieb, v menšej miere však aj medzi spotrebiteľmi, v priemysle a v sektore obchodu. (e, čtk)

Pozn. V úvode sme opravili nesprávnu informáciu, že indikátor klesol tretí mesiac v rade.

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať