Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Křetínskeho malé kroky k veľkému impériu

Daniel Křetínský. Foto - EPH
Daniel Křetínský. Foto – EPH

Dobrý deň, do nového týždňa vás opäť vítame Ekonomickým newsfiltrom. Zostručnili sme ho na 5 minút čítania (1232 slov). Pripravil Oliver Brunovský.

1. Pellegrini tvrdí, že vláda bude zodpovedná 

Premiér Pellegrini mal cez víkend opäť štátnickú chvíľku. V rozhlasovej diskusnej relácii tvrdil, že vláda iný rozpočet ako s maximálnym deficitom pol percenta HDP neschváli, lebo je viazaná zákonom.

Čo si o tom myslí analytik: Oproti prognóze NBS je to o miliardu eur menej a konsolidačné opatrenia za miliardu predložené nevidím. Zrejme si tie čísla niekde formálne „vyčarujú“. (Michal Lehuta, VÚB)

Čo si na výroku treba všimnúť: Premiér rozpráva o tom, na čo má dosah – o vláde. Zákony však schvaľuje parlament, v ktorom má koalícia svoje predstavy o využití prostriedkov štátneho rozpočtu na volebné účely. A Pellegrini zatiaľ nehovorí o tom, že by išiel zákon o polpercentnom štátnom rozpočte, ak by ho aj naozaj dokázali vyčarovať, spojiť s hlasovaním o dôvere vláde.

2. Osobné bankroty sa masovo zneužívajú, tvrdia inkasné spoločnosti

Každý mesiac na Slovensku zbankrotuje 2000 ľudí. Za dva roky, odkedy existuje aktuálna legislatívna úprava, sa už takto oddlžilo 35-tisíc ľudí.

Prečo sa na osobné bankroty nepozerať cez prsty:

  • mali by umožniť nový začiatok ľuďom, ktorí sa dostali do zúfalej situácie, majú vysoké dlhy a z príjmov ich nikdy nedokážu splatiť
  • osobným bankrotom sa nemôžu zbaviť záväzkov, ako sú platenie výživného, hypotéky, pohľadávky zo zodpovednosti za škodu na zdraví alebo spôsobenú úmyselným konaním, peňažné tresty podľa Trestného zákona…

Asociácia inkasných spoločností však tvrdí, že až tretina bankrotujúcich by svoje dlhy vedela splácať.

Podľa nej sa štát až príliš orientuje na ochranu dlžníkov a ochranu veriteľov zanedbáva. Na zneužívanie osobných bankrotov upozorňujú ministerstvo spravodlivosti čoraz hlasnejšie.

Kde je problém:

  • Zákon o konkurze a reštrukturalizácii ako jednu z podmienok oddlženia vyžaduje „poctivý zámer“ dlžníka
  • Nepoctivý zámer však musí dlžníkovi preukázať veriteľ, keď sa chce domáhať zrušenia oddlženia
  • Veritelia poukazujú na prípad manželky tzv. košického bašternáka, ktorú súd nedávno oddlžil, no ona žije vo veľkej vile a vozí sa v luxusných autách

Čo by aspoň čiastočne pomohlo: Viac verejnej kontroly a legislatívne obmedzenie rýchlych bankrotov.

A čo by pomohlo naozaj: Plne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie