Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Konkurzné novinky: Kto zabil Kačku?

Foto - Žilina-Gallery.sk
Foto – Žilina-Gallery.sk

Autor je hlavný analytik Finstat.sk

Prvý pracovný deň po letných prázdninách podali Potraviny Kačka, a. s., samy na seba návrh na vyhlásenie konkurzu. Šiesty najväčší obchodný reťazec na Slovensku v priebehu jedného mesiaca zavrel všetkých zhruba tristo predajní. Konkurzné konanie začali súdy 8. októbra.

Kačka má miliónové záväzky voči dodávateľom i financujúcej banke. Minimálne stovky tisíc dlhuje na mzdách zamestnancom, bezmála 520-tisíc eur na odvodoch Sociálnej poisťovni a vyše 300-tisíc eur na daniach finančnej správe.

Obchodnú sieť ovláda stredoeurópska investičná skupina Enterprise Investors, ktorá ju kúpila začiatkom minulého roka od rodiny Šufliarskych. V tom období už mala Kačka, podnikajúca ešte pod obchodným názvom CBA Slovakia, prejedené všetky naakumulované zisky minulých období aj celé základné imanie. A k tomu musela na základe odporúčaní audítorskej spoločnosti doúčtovať miliónové korekcie, ktoré stlačili jej vlastný kapitál hlboko do mínusu (-6,3 mil. eur k 31. 12. 2017).

Kačka sa ocitla v kríze. Keby nenašla nové zdroje, skončila by v úpadku. Finančného donora napokon získala, Enterprise Investors popri nezverejnenej kúpnej cene vložili do jej kapitálu ďalších 13,7 mil. eur. Tie však zhltli nielen masívne resty po ére Šufliarskych, ale aj minuloročná strata, ktorá prevýšila 4,7 mil. eur. Investor tak koncom tejto zimy sľúbil ďalšie milióny (3,9 mil. eur) a odvolal Lukáša Muchu (konškoláka bývalého majiteľa), ktorý reťazcu šéfoval od leta 2017 a ktorý bol dovtedy dlhé roky jeho technickým riaditeľom.

Vlani Kačka zaznamenala výrazný nárast tržieb, obchodnej marže i pridanej hodnoty. Krotila zároveň väčšinu výdavkov. Náklady na služby nestúpli ani o tri percentá. Nájomné, druhá najvýznamnejšia nákladová položka po mzdách, dokonca kleslo o 1,1 milióna eur. Prudko však vyskočili osobné náklady. Podľa manažmentu hlavne pre nové štátne regulácie, napríklad víkendové príplatky.

Priemerné osobné náklady Kačky prepočítané na zamestnanca sú však napriek 11,5-percentnému lanskému nárastu stále najnižšie v porovnaní s ostatnými významnými reťazcami. Kačka platila ľudí dokonca horšie ako niektorí malí konkurenti, napríklad Makos, ktorý operuje na chudobnom severovýchode.

Straty siete navyšujú každý rok účtovné odpisy goodwillu (vyše 1,1 milióna eur ročne), ktorý Kačka zaúčtovala koncom roka 2015 po fúzii s prepojenými spoločnosťami pod kontrolou predchádzajúcich majiteľov. V dôsledku fúzie sa sieť zadlžila voči banke, v prospech ktorej musela založiť väčšinu aktív. To je ďalšie dedičstvo. A na rezervy v riadení nového manažmentu zasa poukazujú manká a škody, ktoré sa vlani zdvojnásobili na 2,4 milióna eur a ktoré tak môžu až za polovicu minuloročnej rekordnej straty.

Dnes na DennikE.sk

Týždeň v európskej ekonomike: Komisia pripravuje uhlíkové clo, môže spôsobiť konflikt s USA

Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto - TASR/AP
Plagáty z Fridays for Future v Berlíne. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Európa zvažuje podobu uhlíkového cla, môže to byť problém pre USA.
 • V oblasti umelej inteligencie vedú Spojené štáty, Čína rýchlo napreduje, Európa zaostáva.
 • Kríza zmenila trh práce, digitálne technológie prinášajú príležitosti aj riziká.

Minúta po minúte

Akcie v Číne sa dnes výrazne oslabili, hlavný index utrpel najvýraznejší pokles za vyše pol roka. Trh nadviazal na vývoj amerických akcií, ktoré zaznamenali najhlbší prepad za tri mesiace. Oslabovali sa aj tituly na ďalších trhoch v Ázii.

„Okrem varovania čínskej centrálnej banky o nadhodnotení aktív viedli k poklesu akcií v Číne a Hongkongu obavy z ďalšieho predaja za účelom zníženia dlhu,“ uviedol analytik Ken Cheung z hongkonskej banky Mizuno. Tieto obavy môžu odrádzať od prílivu kapitálu na čínske akciové trhy.

Ako sa hýbali akcie:

 • Index CSI 300, ktorý zahŕňa akcie najväčších firiem na burzách v Šanghaji a Šen-čene, odpísal 2,73 % na 5377,14 bodu. Je to najväčší prepad od vlaňajšieho 24. júla.
 • Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite stratil 1,9 % a uzavrel na 3505,18 bodu. Vrátil sa na hodnotu zo začiatku roka a tiež zaznamenal najprudší pokles od 24. júla.
 • Index Hang Seng, ktorý je hlavným ukazovateľom cenového vývoja na burze v Hongkongu, sa oslabil o 2,55 % na 28 550,77 bodu.
 • Z ďalších ázijských trhov hlavný index japonských akcií Nikkei 225 klesol o 1,53 % na 28 197,42 bodu. V minulých dňoch sa pritom pohyboval na maximách za 30 rokov.
 • Index Kospi burzy v Soule odpísal 1,7 % a uzavrel na hodnote 3069,05 bodu. (čtk)

Ministerstvo hospodárstva chce spolu s daniarmi preveriť všetky podnety týkajúce sa pomoci s nájomným. Na možné podvody upozorňovala Transparency International, pochybnosti mala pri dotáciách za 1,4 milióna eur.

Kontrola bude podľa ministerstva prebiehať v najbližších mesiacoch. Podnety sa podľa ministra Richarda Sulíka (SaS) týkajú niekoľkých desiatok subjektov z celkového počtu 20-tisíc. „Ak došlo v niektorých prípadoch k podvodnému konaniu, subjekt vyzveme na vrátenie peňazí a podáme trestné oznámenie,“ dodal Sulík.

„Zameriame sa na to, či poskytnutá dotácia je v súlade s tým, čo podnikateľ deklaruje voči finančnej správe, a či prenajímateľ zaplatené nájomné riadne zdanil,“ uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Pomoc s nájomným za obdobie koronakrízy môže dosiahnuť 50 % zo sumy, podmienkou však je, aby rovnakú zľavu dal aj prenajímateľ.

Transparency upozorňovala napríklad na prípad hotela v Prievidzi, kde bola pomoc s nájomným vzhľadom na ročné náklady neúmerne vysoká.

Nálada v slovenskej ekonomike sa výraznejšie zhoršila. Indikátor v januári klesol na 80,6 bodu, čo je najmenej od vlaňajšieho júna. Nerástla ani jedna zo zložiek ukazovateľa – dôvera v priemysle, službách, stavebníctve, obchode a spotrebe.

Informoval o tom štatistický úrad, ktorý zmenil metodiku výpočtu. Indikátor sa už neudáva ako trojmesačný kĺzavý priemer, ale ako mesačný.

Na prelome rokov aj v januári vláda ďalej sprísňovala zákaz vychádzania. Na Silvestra rozhodla o obmedzení viacerých výnimiek a od 27. januára je potrebný negatívny test aj na cestu do práce.

Ako klesol ukazovateľ

 • Priemer sa zhoršil o 4,8 bodu z decembrových 85,4 bodu.
 • Od vlaňajšej januárovej hodnoty 99,2 bodu spred pandémie je už indikátor značne vzdialený.
 • Pesimizmus rástol najmä v sektore služieb, v menšej miere však aj medzi spotrebiteľmi, v priemysle a v sektore obchodu. (e, čtk)

Pozn. V úvode sme opravili nesprávnu informáciu, že indikátor klesol tretí mesiac v rade.

Železničiari ignorujú hodnotu za peniaze, za 140 miliónov nakúpia vlaky, aké chcú oni – naftové či s menšou kapacitou

Foto - TASR
Foto – TASR

Železničiari ignorujú odmietavý posudok Útvaru hodnoty za peniaze a ďalej pripravujú súťaže na súpravy za viac než 140 miliónov eur. „Obstarávania budú pokračovať, keďže som sa nie úplne stotožnil so stanoviskom ÚHP,“ povedal minister Andrej Doležal.

Vláda zatiaľ neplánuje rozdávať ľuďom respirátory FFP2. Premiér tvrdí, že zatiaľ sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže. „Nič nie je zadarmo, nie sme Ficova ani Pellegriniho vláda,“ dodal.

Premiér tvrdí, že ak by vláda ponúkala respirátory občanom zadarmo, aj tak by ich nakoniec museli zaplatiť zo svojich daní. Napríklad v Nemecku rozdajú respirátory miliónom ľudí z ohrozených skupín.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať