Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Biznis dobre loboval a dostal štedrý Modernizačný fond

Bratislavská rafinéria Slovnaft. Foto – TASR
Bratislavská rafinéria Slovnaft. Foto – TASR

Dobrý deň,

takmer celý dnešný Ekonomický newsfilter má jedného spoločného menovateľa. Legislatívu, ktorá sa robí bez zodpovednej analýzy, napochytre a bez systému. Namiesto profesionálneho vedenia krajiny pretrváva krátkodobý politický účel. Prečítajte si 1 106 slov, stačí vám 4 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Lobing priemyselníkov im vyniesol štedrý Modernizačný fond 

Slovenským firmám, ktoré znečisťujú ovzdušie, sa podarilo vylobovať mimoriadne zaujímavú schému na modernizácie s ekologickým efektom.

Vláda od roku 2021 zriadi Modernizačný fond, z ktorého by biznis každý rok mohol čerpať odhadom až 200 mil. eur. Viac peňazí ako doteraz bude aj v envirofonde.

Čím to je mimoriadne: 

 • Rozvojový impulz v takomto objeme tu už dlho nebol, naopak, posledných desať rokov štát firmám skôr bral čoraz viac peňazí na rôznych daniach a odvodoch.
 • Modernizačný fond je výsledkom sústredeného tlaku tradičných výrobcov, ktorí argumentujú zhoršujúcimi sa podmienkami na podnikanie a oslabovaním svojej konkurenčnej pozície.

Kde sa vzali stovky miliónov:

 • Parlament na konci leta schválil novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Zdroje teda pochádzajú z európskeho systému obchodovania s tzv. emisiami. Doteraz značná časť z nich končila v štátnom rozpočte.
 • Ich trhové ceny sa však hýbu, preto objem nie je a nebude presne stanovený.
 • Koalícia uvoľňuje tento peňazovod, pretože Slovensko sa zaviazalo dosiahnuť do roku 2050 úplnú klimatickú neutralitu a firmy musia rýchlo znižovať emisie, aby krajina plnila aj priebežné ciele.
 • Okrem Modernizačného fondu sa zvýšia aj dotácie z Environmentálneho fondu na tzv. zelené projekty, ročne by tam malo byť k dispozícii zhruba ďalších 90 mil. eur.

Kto sa dostane k peniazom: Najväčšiu šancu majú zrejme najväčší znečisťovatelia, ale projekty sa môžu týkať aj obnoviteľných zdrojov, uskladňovania energie, ale aj zvyšovania energetickej efektívnosti v doprave, stavebníctve, poľnohospodárstve, odpadovom hospodárstve…

Pri tzv. prioritných projektoch môže Modernizačný fond preplatiť až 100 % investície.


2. Čo hovoria Amazon, AT&T, Dell, IBM, Lenovo, Siemens a ďalší o podnikaní na Slovensku

Sektor zdieľaných služieb je tretie najväčšie odvetvie biznisu na Slovensku hneď po automobilovom a elektrotechnickom. Pracuje v ňom 37-tisíc ľudí.

Vytvára pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou a podľa asociácie podnikových služieb je v ňom priemerná mesačná mzda 1 830 eur.

Čo sú zdieľané služby: Svetové korporácie koncentrujú isté typy podporných činností (účtovníkov, programátorov, obstarávanie, call centrá…) na miesto, kde je to pre firmu najvýhodnejšie.

Typickou črtou odvetvia je, že zriadia centrum, ktoré zamestná aj niekoľko tisíc jazykovo zdatných vysokoškolákov, a za krátky čas ho poľahky rozpustia, lebo sa inde vyskytne ešte lepšia príležitosť.

Slovensko je zatiaľ pomerne atraktívnou krajinou. Centrá zdieľaných služieb tu majú napríklad Amazon, Johnson Controls, AT&T, Dell, IBM, Accenture, Lenovo, Osram, Mondeléz, Embraco či Siemens.

Čo hovoria o svojom podnikaní na Slovensku:

 • potrebujú pružnejší Zákonník práce,
 • žiadajú, aby štát obmedzil zásahy do odmeňovania ich zamestnancov cez rôzne povinné zložky mzdy,
 • za veľký problém považujú komplikácie pri zamestnávaní cudzincov z tretích krajín.

Čo ich trápi najviac:  „Poslanecké návrhy, ktoré prídu v druhom čítaní.“ (Gabriel Galgóci, šéf AT&T a Asociácie centier zdieľaných služieb, o zmenách legislatívy, ktoré neprejdú žiadnym pripomienkovým konaním, no dokážu zásadne zmeniť podmienky na podnikanie)


3. Čudné poslanecké iniciatívy, z ktorých ťaží dražobná a bytová mafia, pokračujú

Poslanec SNS Peter Pamula pretláča cez parlament novelu zákona, vďaka ktorej by sa dal vydražiť byt hocikomu, kto 15-krát meškal so splátkou do fondu opráv.

Takú možnosť by mali dostať správcovia bytov, ktorí by si tým ešte viac posilnili svoje postavenie aj voči majiteľom bytov a dokonca pred bankami aj s ich záložným právom.

Zvyšuje sa tým riziko, že ľudia budú prichádzať o byty aj pri dlhoch voči bytovému družstvu, ktoré sú sporné alebo rovno vymyslené. Okrem toho to môže zvýšiť riziká pre banky a tie budú menej odvážne pri požičiavaní ľuďom na bývanie.

O čo tu ide: Koalícia už na jar schválila prvý čudný Pamulov návrh. Hoci ho predkladateľ odôvodňoval snahou o lepšiu ochranu práv vlastníkov bytov, viacerí právnici upozorňovali, že nahráva skupine, ktorá pôsobí ako správca budov aj ako dražobná spoločnosť a zameriava sa na  vymáhanie pohľadávok.

Už vtedy sa ukázalo, že je to fajn pôda pre dražobnú a bytovú mafiu.

Bankári sa zaktivizovali: Kým jarná novela v rýchlosti a tichosti prešla, teraz už proti ďalšej namietajú Národná banka Slovenska, Slovenská banková asociácia, banky aj ministerstvá financií a spravodlivosti, pretože vidia jej zásadné nedostatky.

Vnímajú spoločné črty s nedávnym pokusom o novelu dražobného zákona. Tú, ktorú nakoniec ministerstvo spravodlivosti pred mesiacom stoplo a vôbec neposlalo do parlamentu.


4. Érsek sa inšpiroval u SaS a ide zaviesť 365-dňové diaľničné poplatky

Ministerstvo dopravy plánuje popri existujúcich diaľničných poplatkoch aj zavedenie „známky“ s platnosťou 365 dní od kúpy. Avizoval to minister dopravy Árpád Érsek s tým, že návrh do parlamentu predloží poslankyňa Irén Sárközy (obaja Most-Híd).

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR
Peter Kažimír a Ladislav Kamenický ešte v čase, keď bol Kamenický poslancom a Kažimír ministrom. Foto – TASR

Vláda zverejnila návrh rozpočtu na budúci rok:

 • Plán deficitu na budúci rok je hlboko pod odhadom ostatných analytikov.
 • Tento rok plánuje vláda deficit 0,7 % HDP, plán bol 0 %. Ani týmto číslam ministerstva financií iní analytici neveria.
 • Zlé sú aj spresnené čísla za rok 2018. Slovensko podľa nich zostalo v sankčných pásmach dlhovej brzdy.
Zdieľať

Telefóny vymeníte a internet sa zrýchli. Kedy a za koľko ovplyvní aj štátny úrad cez aukciu, hovorí jeho bývalý šéf

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

5G prinesie rýchlejší internet a nové telefóny. „Ak si dnes dokážete stiahnuť nejaký film v HD za niekoľko minút, tak pri 5G si ho stiahnete za niekoľko sekúnd,“ opisuje bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Kedy to bude a koľko budú nové technológie stáť, ovplyvnia aj detaily štátnej aukcie.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister Kamenický priznal, že zostavovanie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nebolo jednoduché. Na rozdiel od rozpočtu v roku 2016 bude na jeho schválenie potrebná dohoda troch koaličných strán, koalícia však v parlamente už nemá väčšinu.

„Víťazmi rozpočtu sú zdravotníctvo a sociálne veci,“ povedal Kamenický.

Video: Premiér Pellegrini a minister Kamenický o schválenom rozpočte a o komunikácii Kočnera a Trnku

Viac k téme: Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, stále však so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky nemienime šetriť na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Zamestnávatelia presadzovali, aby sa príplatky už od budúceho roku neodvíjali od minimálnej mzdy, ale od priemernej. Ďalší návrh hovoril o tom, že sa budú vypočítavať z priemernej mzdy, ale až od roku 2021. Treťou možnosťou bolo, že na príplatkoch sa nebude nič meniť.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť od roku 2021 aj príplatky, o tom budú tiež rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Rozpočet eurozóny sa podobá na eurofondy. Ministri financií eurozóny dospeli k dohode o detailoch „rozpočtového nástroja“ pre 19 členských štátov. Jej súčasťou sú aj silnejšie opatrenia na podporu krajín zasiahnutých náhlym ekonomickým šokom. (euractiv)

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať