Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Úroky budú napokon také nízke, že ich budeme platiť aj za vklady

Dobrý deň, streda nám ukázala, že sa ženieme do éry, v ktorej budeme bankám platiť už nielen, keď si od nich požičiame, ale aj keď my požičiame im.

Ekonomický newsfilter má 1015 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský


Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Prima banka si požičala zadarmo, a tak môže ďalej požičiavať lacno

Prima banka spúšťa od dnes požičiavanie hypoték s úrokom od 0,8 percenta pri trojročnej fixácii.

Prečo to je dôležité: Prima banka už minulý rok ukázala, že ňou spustená vlna zlacňovania úverov na bývanie dokáže meniť aj správanie veľkých bánk.

Hypotekárni poradcovia posledný rok ľuďom systematicky radili, aby vo svojej banke povedali, že dostali ponuku od Prima banky na úrok jedno percento.

Vedeli, že ostatné banky sú v takom prípade pripravené svojim klientom ponúknuť len o málo horšie podmienky.

Ako si to môže Prima banka dovoliť: Aj nové lacné úvery budú pre banku znamenať zisk, pretože si sama práve dokázala od európskych investorov požičať pol miliardy eur na sedem rokov so záporným úrokom.

Banka vlastnená Pentou si dokázala lacno požičať vďaka tomu, že za dlhopisový úver založila svoj kvalitný kmeň už poskytnutých hypoték.

Čo bude nasledovať: 

  • Cena novoposkytnutých úverov na bývanie bude ďalej klesať (v auguste bola 1,26 %).
  • Ďalšie banky sa budú postupne dostávať k pôžičkám so záporným úrokom a úroky pre obyvateľstvo tak môžu padať aj po aktuálnej vlne zlacnenia.
  • Nízke úroky umožnia dostať sa k hypotékam ďalším ľuďom, na čo NBS skôr či neskôr zareaguje sprísnením podmienok úverovania bývania.

2. UniCredit oznámil tresty za veľké úložky

Talianska banka UniCredit oznámila, že na budúci rok začne penalizovať veľké vklady klientov zápornými úrokmi.

V prvom kroku by malo ísť o klientov, ktorí majú v banke uložených viac ako stotisíc eur.

Banka povedala, že im najprv ponúkne iné riešenie (zrejme investovanie). Ak to neprijmú alebo vklady nevyberú, zaťaží ich zápornými úrokmi.

Prečo je to dôležité: Oznámenie UniCredit potvrdzuje predpoklad, že komerčné banky musia na politiku záporných úrokov Európskej centrálnej banky reagovať aj prelomením psychologickej hranice pri úročení vkladov klientov.

Klienti tak budú minimálne v celej eurozóne v budúcnosti pod tlakom, aby peniaze buď investovali, alebo za ich ukladanie banke platili.

Úroky sa tak budú bankám platiť, aj keď si od nich peniaze požičiame, rovnako ako keď my budeme chcieť väčší obnos požičať im.


3. Richter chce firmám ustúpiť, ale až v časoch budúcej vlády

Zástupcovia firiem sa v stredu na stretnutí s premiérom nedohodli na ústupkoch pri zvyšovaní príplatkov naviazaných na minimálnu mzdu.

Čo očakávali šéfovia zamestnávateľských zväzov: Firmy predpokladali, že predseda vlády a minister práce oznámia okamžité odviazanie príplatkov za prácu v noci a v čase voľna od minimálnej mzdy a spoja ju napríklad s pomalšie rastúcou priemernou mzdou.

Čo im naozaj ponúkli Pellegrini a Richter: Vláda trvala na tom, aby sa rast príplatkov spomalil až od roku 2021.

Prečo vláda nechce odpojiť minimálnu mzdu od príplatkov okamžite? Minimálna mzda rastie rýchlejšie ako priemerná, a preto príplatky naviazané koeficientmi na minimálnu mzdu rastú rýchlejšie. Pred voľbami sa ich preto politici nechcú zriecť.


4. Zlý deň IT ministerky vnútra

Ministerka vnútra Denisa Saková v stredu stiahla z vlády návrh na nahradenie rodných čísel inými umelo vytvorenými číslami.

Jej návrh kritizovala už niekoľko mesiacov ako zbytočný a nepremyslený politická opozícia aj odborná verejnosť vrátane dvorných IT firiem štátu.

Ministerka preto prišla na vládu s verziou zmeny zákona, ktorá neprikazovala všetkým inštitúciám prideľovať ľuďom nové čísla v každom jednom systéme, ale jej ministerstvo to urobiť malo. Aj ten však napokon stiahla.

Čoho sa Saková zľakla: Už ráno boli ohlásené protesty opozície (Remišová, Za ľudí) a v kritike pokračovalo aj Slovensko.Digital.

Oficiálnym dôvodom stiahnutia bolo, že zákon o zrušení rodných čísel zabudli dať prerokovať vládnej rade pre digitalizáciu.

Prečo ministerka trvá na zrušení rodných čísel: Ak ministerka Saková zákonom nezavedie nové identifikátory ľudí, jeden z eurofondových systémov ministerstva vnútra sa oficiálne stane zbytočný.

V takom prípade by Slovensko vracalo časť eurofondov z IT, za ktoré bola zodpovedná práve podriadená Roberta Kaliňáka Denisa Saková.

Dva zrušené tendre: V stredu sa verejnosť dozvedela aj o tom, že Úrad pre verejné obstarávanie zrušil ministerke vnútra dva IT tendre s vysvetlením, že pri súťažiach bol porušený zákon.

V jednom prípade išlo o zákazku na nákup hardvéru, najmä serverov za 160 miliónov, kde už boli aj vybrané firmy pre rámcovú zmluvu.

V druhom prípade to bol pokus o nákup kamier pre policajtov za sto miliónov eur.


5. Nezaplatenú daň z nehnuteľností si mestá stiahnu z účtu dlžníkov

Mesto Bratislava začalo tento rok vymáhať dlhy na daniach a iných poplatkoch cez elektronické exekúcie.

V čom je rozdiel: Mesto po získaní exekučného titulu získa online oslovením bánk k dobru približne mesiac a pol, bude mať priamy prístup k účtom a exekúciu môže začať prakticky okamžite po tom, čo ju v systéme zadá.

Čo to zmení: 

  • Mestám sa vďaka elektronickej exekúcii už vyplatí vymáhať aj menšie sumy, ušetria aj na poštovnom.
  • Získajú tým skúsenosti a sebavedomie na časy, keď sa odvážia dane z nehnuteľností dvíhať.

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Pomôcku pre pochopenie, aký je rozdiel medzi štátnym rozpočtom a rozpočtom verejnej správy a ktorý čo obsahuje, zverejnila rozpočtová rada.

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský, kúpila podiel 4,07 percenta v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače vrátane digitálnych aktív a vstupu na trh rádií investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40 %) a Roman Korbačka (10 %).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík, Ježíková a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať