Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: Úroky budú napokon také nízke, že ich budeme platiť aj za vklady

Dobrý deň, streda nám ukázala, že sa ženieme do éry, v ktorej budeme bankám platiť už nielen, keď si od nich požičiame, ale aj keď my požičiame im.

Ekonomický newsfilter má 1015 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský


Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Prima banka si požičala zadarmo, a tak môže ďalej požičiavať lacno

Prima banka spúšťa od dnes požičiavanie hypoték s úrokom od 0,8 percenta pri trojročnej fixácii.

Prečo to je dôležité: Prima banka už minulý rok ukázala, že ňou spustená vlna zlacňovania úverov na bývanie dokáže meniť aj správanie veľkých bánk.

Hypotekárni poradcovia posledný rok ľuďom systematicky radili, aby vo svojej banke povedali, že dostali ponuku od Prima banky na úrok jedno percento.

Vedeli, že ostatné banky sú v takom prípade pripravené svojim klientom ponúknuť len o málo horšie podmienky.

Ako si to môže Prima banka dovoliť: Aj nové lacné úvery budú pre banku znamenať zisk, pretože si sama práve dokázala od európskych investorov požičať pol miliardy eur na sedem rokov so záporným úrokom.

Banka vlastnená Pentou si dokázala lacno požičať vďaka tomu, že za dlhopisový úver založila svoj kvalitný kmeň už poskytnutých hypoték.

Čo bude nasledovať: 

 • Cena novoposkytnutých úverov na bývanie bude ďalej klesať (v auguste bola 1,26 %).
 • Ďalšie banky sa budú postupne dostávať k pôžičkám so záporným úrokom a úroky pre obyvateľstvo tak môžu padať aj po aktuálnej vlne zlacnenia.
 • Nízke úroky umožnia dostať sa k hypotékam ďalším ľuďom, na čo NBS skôr či neskôr zareaguje sprísnením podmienok úverovania bývania.

2. UniCredit oznámil tresty za veľké úložky

Talianska banka UniCredit oznámila, že na budúci rok začne penalizovať veľké vklady klientov zápornými úrokmi.

V prvom kroku by malo ísť o klientov, ktorí majú v banke uložených viac ako stotisíc eur.

Banka povedala, že im najprv ponúkne iné riešenie (zrejme investovanie). Ak to neprijmú alebo vklady nevyberú, zaťaží ich zápornými úrokmi.

Prečo je to dôležité: Oznámenie UniCredit potvrdzuje predpoklad, že komerčné banky musia na politiku záporných úrokov Európskej centrálnej banky reagovať aj prelomením psychologickej hranice pri úročení vkladov klientov.

Klienti tak budú minimálne v celej eurozóne v budúcnosti pod tlakom, aby peniaze buď investovali, alebo za ich ukladanie banke platili.

Úroky sa tak budú bankám platiť, aj keď si od nich peniaze požičiame, rovnako ako keď my budeme chcieť väčší obnos požičať im.


3. Richter chce firmám ustúpiť, ale až v časoch budúcej vlády

Zástupcovia firiem sa v stredu na stretnutí s premiérom nedohodli na ústupkoch pri zvyšovaní príplatkov naviazaných na minimálnu mzdu.

Čo očakávali šéfovia zamestnávateľských zväzov: Firmy predpokladali, že predseda vlády a minister práce oznámia okamžité odviazanie príplatkov za prácu v noci a v čase voľna od minimálnej mzdy a spoja ju napríklad s pomalšie rastúcou priemernou mzdou.

Čo im naozaj ponúkli Pellegrini a Richter: Vláda trvala na tom, aby sa rast príplatkov spomalil až od roku 2021.

Prečo vláda nechce odpojiť minimálnu mzdu od príplatkov okamžite? Minimálna mzda rastie rýchlejšie ako priemerná, a preto príplatky naviazané koeficientmi na minimálnu mzdu rastú rýchlejšie. Pred voľbami sa ich preto politici nechcú zriecť.


4. Zlý deň IT ministerky vnútra

Ministerka vnútra Denisa Saková v stredu stiahla z vlády návrh na nahradenie rodných čísel inými umelo vytvorenými číslami.

Jej návrh kritizovala už niekoľko mesiacov ako zbytočný a nepremyslený politická opozícia aj odborná verejnosť vrátane dvorných IT firiem štátu.

Ministerka preto prišla na vládu s verziou zmeny zákona, ktorá neprikazovala všetkým inštitúciám prideľovať ľuďom nové čísla v každom jednom systéme, ale jej ministerstvo to urobiť malo. Aj ten však napokon stiahla.

Čoho sa Saková zľakla: Už ráno boli ohlásené protesty opozície (Remišová, Za ľudí) a v kritike pokračovalo aj Slovensko.Digital.

Oficiálnym dôvodom stiahnutia bolo, že zákon o zrušení rodných čísel zabudli dať prerokovať vládnej rade pre digitalizáciu.

Prečo ministerka trvá na zrušení rodných čísel: Ak ministerka Saková zákonom nezavedie nové identifikátory ľudí, jeden z eurofondových systémov ministerstva vnútra sa oficiálne stane zbytočný.

V takom prípade by Slovensko vracalo časť eurofondov z IT, za ktoré bola zodpovedná práve podriadená Roberta Kaliňáka Denisa Saková.

Dva zrušené tendre: V stredu sa verejnosť dozvedela aj o tom, že Úrad pre verejné obstarávanie zrušil ministerke vnútra dva IT tendre s vysvetlením, že pri súťažiach bol porušený zákon.

V jednom prípade išlo o zákazku na nákup hardvéru, najmä serverov za 160 miliónov, kde už boli aj vybrané firmy pre rámcovú zmluvu.

V druhom prípade to bol pokus o nákup kamier pre policajtov za sto miliónov eur.


5. Nezaplatenú daň z nehnuteľností si mestá stiahnu z účtu dlžníkov

Mesto Bratislava začalo tento rok vymáhať dlhy na daniach a iných poplatkoch cez elektronické exekúcie.

V čom je rozdiel: Mesto po získaní exekučného titulu získa online oslovením bánk k dobru približne mesiac a pol, bude mať priamy prístup k účtom a exekúciu môže začať prakticky okamžite po tom, čo ju v systéme zadá.

Čo to zmení: 

 • Mestám sa vďaka elektronickej exekúcii už vyplatí vymáhať aj menšie sumy, ušetria aj na poštovnom.
 • Získajú tým skúsenosti a sebavedomie na časy, keď sa odvážia dane z nehnuteľností dvíhať.

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Rozmeňte problém na drobné, odskúšajte riešenie, a až potom pomáhajte, radia noví nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu

Esther Duflo Foto Kris Krüg / Flickr
Esther Duflo Foto Kris Krüg / Flickr

Nobelovu cenu za ekonómiu získala len druhá žena v histórii. Esther Duflo z MIT je zároveň druhým najmladším laureátom tejto ceny. S dvoma kolegami ju získala za experimentálne výskumné metódy, ktoré už v praxi pomohli boju proti chudobe.

Minúta po minúte

Zdieľať

Minister Kamenický priznal, že zostavovanie rozpočtu na roky 2020 až 2022 nebolo jednoduché. Na rozdiel od rozpočtu v roku 2016 bude na jeho schválenie potrebná dohoda troch koaličných strán, koalícia však v parlamente už nemá väčšinu.

„Víťazmi rozpočtu sú zdravotníctvo a sociálne veci,“ povedal Kamenický.

Video: Premiér Pellegrini a minister Kamenický o schválenom rozpočte a o komunikácii Kočnera a Trnku

Viac k téme: Vláda schválila návrh rozpočtu, deficit má byť pol percenta. Rozpočet už dostal prívlastok „kreatívny“

Zdieľať

Pellegrini o rozpočte na rok 2020: Ide o kompromisný rozpočet, stále však so silným sociálnym akcentom. „Kompromis vychádza z toho, že napriek spomaleniu ekonomiky nemienime šetriť na našich občanoch, rezervy hľadáme v úsporách v spravovaní štátu.“

„Čelíme spomaleniu ekonomiky, ale zatiaľ by som nehovoril o kríze.“

Zdieľať

UniCredit bude pýtať úroky za vklady nad 1 milión eur

Talianska banka UniCredit zavedie negatívne úrokové sadzby pre klientov s vkladmi vyššími ako 1 milión eur. Znamená to, že za úložky nad touto hranicou budú musieť klienti banke platiť namiesto toho, aby im nabiehali úroky v ich prospech.

Negatívne úroky zavedie UniCredit od budúceho roka, informuje Reuters. Stane sa tak zrejme prvou veľkou bankou v eurozóne, ktorá týmto spôsobom „spoplatní“ vklady.

Podľa skoršieho vyjadrenia šéfa UniCredit Jean-Pierra Mustiera sa mali negatívne úroky týkať vkladov už od 100-tisíc eur.

Záporné sadzby na vkladoch sa dotknú zhruba 0,1 percenta zákazníkov UniCredit. Banka im zároveň ponúkne alternatívne spôsoby investovania.

Prečo sa to deje:

 • ECB v septembri ponorila depozitnú sadzbu hlbšie do záporného pásma:  z −0,4 % na −0,5 %. To znamená, že komerčné banky jej budú platiť ešte viac za držanie svojich vkladov;
 • centrálna banka chce podporiť ekonomiku a primäť banky k tomu, aby nedržali peniaze na účtoch, ale ich dávali do obehu;
 • negatívne úrokové sadzby znižujú ziskovosť bánk. Napriek tomu sa zatiaľ len niekoľko menších bánk v eurozóne rozhodlo presunúť súvisiace náklady na klientov.

UniCredit je najväčšia talianska banka, zároveň je najväčšou bankou v Rakúsku a kontroluje aj výrazné podiely na trhu viacerých krajín východnej Európy.

Takmer 50 percent tržieb UniCredit pochádza z Talianska, zhruba 20 percent generuje v Nemecku, 9 percent v Rakúsku a približne 22 percent v ďalších európskych krajinách.

Kto zavádza záporné úroky:

Od novembra chce spoplatniť vklady bohatých klientov švajčiarska banka UBS. Tým, ktorí si u nej vo Švajčiarsku uložia viac ako 2 milióny frankov, plánuje zaviesť úrok 0,75 percenta.

Jednou z prvých krajín, ktoré zaviedli negatívne úroky, je Dánsko. Naposledy ich avizovala Spar Nord ako tretia miestna banka v poradí.

Podobné opatrenia prijali aj dánska Jyske Bank a nemecká Berliner Volksbank.

Zdieľať

Návrh rozpočtu opäť obsahuje daňové príjmy nesystémovo navýšené o vplyv zavedenia e-kasy a tzv. nanomarkerov, teda identifikačnej látky na označovanie minerálnych olejov. Upozornila na to rozpočtová rada, ktorá sa chce na to pýtať ministerstva financií.

Zdieľať

OĽaNO chce iniciovať mimoriadny finančný výbor k návrhu rozpočtu na budúci rok, podľa nich je návrh „klamstvom“. Opozičná strana pripomína, že Kažimír už ako guvernér NBS odhadol, že deficit rozpočtu v budúcom roku bude vo výške 1,5 %, no jeho nástupca – minister financií Kamenický predložil návrh rozpočtu s deficitom 0,5 %.

Zdieľať

Typická slovenská domácnosť disponovala v roku 2017 o 40 % vyšším čistým bohatstvom ako v roku 2014, no takmer celá táto zmena bola spôsobená rastom cien nehnuteľností. Vyplýva to v poradí z tretieho zisťovanie finančnej situácie domácností, ktoré urobila Národná banka Slovenska.

Zisťovanie finančnej situácie domácností sa uskutočnilo v roku 2017. Z neho vyplýva, že drvivá väčšina rastu aktív bola spôsobená zvýšením celkovej hodnoty hlavného bývania. Navyše, hodnota ďalších nehnuteľností (pozemkov, chát, druhých nehnuteľností a pod.) tiež stúpla.

Zvyšok nového čistého bohatstva pripadá najmä na iné reálne aktíva ako napríklad autá, podnikanie či cennosti a v menšej miere na finančné aktíva.

„Na druhej strane, optimizmus slovenských domácností sa prejavil výrazným zvýšením zadlženia. Zdrojom nových investícií do nehnuteľností boli najmä úvery na bývanie, ktoré u typickej domácnosti s dlhom vzrástli o vyše 10-tisíc eur,“ uviedla Národná banka.

Čo ešte vyplýva zo zisťovania NBS:

 • Čisté bohatstvo je mierne vyššie vo všetkých vrstvách domácností.
 • Dlhodobo ostávame spoločnosťou s veľmi rovnomerným rozdelením bohatstva aj
  príjmov. Rovnako ako v iných krajinách je čisté bohatstvo o niečo menej rovnomerne rozdelené ako príjmy alebo spotreba potravín.
 • Domácnosti preferovali investície do reálnych aktív pred rozširovaním svojho portfólia finančných aktív. Vo vlastnom bývalo 88,8 % domácností (jeden z najvyšších podielov v Európe), čo tvorilo 70 % ich celkových aktív.
 • Finančné aktíva sú koncentrované v bankových vkladoch (70%). Štruktúra finančných aktív zostáva silne konzervatívna, aj keď zvyšných 30% finančných aktív je rovnomernejšie rozdelených medzi ďalšie produkty ako napríklad dlhopisy a podielové fondy. Stále však ide o zanedbateľný podiel na celkovom bohatstve.
 • Najvyššie príjmy majú podľa predpokladu domácnosti reprezentované osobou
  v strednom veku (45-54 rokov). Ak je zdrojom príjmov podnikanie a/alebo finančné investície, je veľká pravdepodobnosť, že sa domácnosť nachádza v najvyššej príjmovej kategórii.
 • Podiel zadlžených domácností ostáva stabilný (37 %), no výška dlhu zadlžených domácnosti vzrástla dvojnásobne. Zadlžené domácnosti sú však spravidla tie, ktoré majú vyšší príjem a vyššie čisté bohatstvo.
Zdieľať

Tripartita sa na príplatkoch nedohodla

Zamestnávatelia a odbory sa na dnešnej tripartite nedohodli na zmene príplatkov za prácu v noci a cez víkend od januára.

Minister práce Ján Richter sľúbil po schválení minimálnej mzdy, že príplatky sa v budúcom roku nezvýšia alebo porastú len mierne napriek tomu, že minimálna mzda sa zdvihne o vyše 11 % na sumu 580 eur.

Minister práce na dnešnom rokovaní tripartity predstavil svoje návrhy na výpočet príplatkov za prácu v roku 2020, keď sa minimálna mzda vyšplhá na rekordných 580 eur.  Podľa prvého návrhu by sa príplatky v roku 2020 mali počítať tak ako doteraz, a teda z minimálnej mzdy. Druhým návrhom bolo, že sa príplatky budú už budúci rok valorizovať podľa rastu priemernej mzdy. Tretím variantom bolo ponechať aktuálnu výšku príplatkov aj v budúcom roku.

Keďže sa odborári a zamestnávatelia nedohodli, parlament bude schvaľovať na októbrovej schôdzi novelu zákona o minimálnej mzde, s ktorou prišiel Robert Fico. Podľa nej sa bude minimálna mzda v roku 2021 vypočítavať ako 60 % priemernej. Či takto budú rásť aj príplatky a aké budú na budúci rok, o tom budú rozhodovať poslanci.

Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení a Republiková únia zamestnávateľov označili návrh rozpočtu na rok 2020 za predvolebný, pretože sa neprijímali konsolidačné opatrenia. Kritizujú výšku deficitu a to, že výdavky rastú rýchlejšie ako príjmy.

K návrhu rozpočtu malo na pondelkovej tripartite výhrady aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Samosprávy sa napríklad obávajú zhoršenia stability hospodárenia.

Výška deficitu v tomto roku má byť 0,68 % HDP a v budúcom roku má byť na úrovni 0,49 %.

Odborári a Asociácia priemyselných zväzov návrh rozpočtu odsúhlasili. (tasr)

Viac o návrhu rozpočtu čítajte tu.

Zdieľať

Vyrovnanému rozpočtu nikto neverí, je len marketingom tejto vlády a zahmlievaním skutkovej podstaty, hovorí bývalý ekonóm Inštitútu finančnej politiky a expert PS/Spolu na financie Ján Remeta.

„V rokoch 2021 a 2022 si ministerstvo stanovilo cieľ vyrovnaného rozpočtu, ale samo priznáva, že nevie, ako ho dosiahnuť. Preto pre budúcu vládu necháva v rozpočte odkaz, že na to, aby bolo hospodárenie vlády vyrovnané, predsa len bude potrebné zrealizovať ďalšie dodatočné opatrenia vo výške 0,75 %, resp. 1,15 % HDP pre roky 2021 a 2022. A to nehovoriac o ďalších rizikách,“ povedal Remeta o návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022.

Viac o rozpočte čítajte tu.

Zdieľať

Nemecké aerolinky Condor získajú štátnu pôžičku 380 mil. eur. Pomoc odobril Brusel

EK schválila preklenovací úver 380 miliónov eur pre nemecké aerolinky Condor, ktoré sú dcérou skrachovanej britskej cestovky Thomas Cook. Letecká spoločnosť chce zrušiť väzby na materskú spoločnosť a hľadá si kupca.

Brusel odobril pôžičku po tom, ako zistil, že neposkytne Condoru nespravodlivú výhodu.

„Opatrenie prispeje k zabezpečeniu riadneho pokračovania služieb leteckej dopravy a zabráni narušeniam pre cestujúcich,“ uvádza Európska komisia.

Vďaka finančnej injekcii môže Condor pokračovať v prevádzke. Zachovaných zostane zhruba 5-tisíc pracovných miest.

Aké sú podmienky pomoci:

 • úver so 6-mesačnou splatnosťou je rozdelený medzi spolkovú vládu a nemecký štát Hesensko;
 • Condor ho bude čerpať postupne na základe skutočnej potreby hotovosti, ktorej stav bude hlásiť každý týždeň. Ďalšiu časť pôžičky dostane až vtedy, keď mu budú chýbať peniaze;
 • Nemecko má zabezpečiť splatenie úveru po 6 mesiacoch, inak bude firma musieť podstúpiť komplexnú reštrukturalizáciu tak, aby sa vrátila k dlhodobej životaschopnosti.

Condor je na rozdiel od skrachovanej matky Thomas Cook zisková spoločnosť. Prevádzkuje približne 40 lietadiel.

Ako sa rozoberá cestovka Thomas Cook:

 • viac ako 500 kamenných pobočiek cestovnej kancelárie v Británii prevezme konkurent Hays Travel, zachráni 2500 pracovných miest;
 • ponuka prišla na škandinávske aktíva, ktoré zahŕňajú aj aerolinky Ving Group.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať