Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Realitná maklérka: Provízia realitke nad tri percentá je predražená, nad päť percent nehorázna

Natália Šultysová. Foto - archív N. Š.
Natália Šultysová. Foto – archív N. Š.

Natália Šultysová po 17 rokoch praxe na realitnom trhu priznáva, že realitné kancelárie často neodvádzajú adekvátne služby.

Realitný maklér Martin Čapo mi kedysi na otázku, či sa u nás z maklérov stávajú milionári, odpovedal, že áno. Ste teda bohatá?

Nie som, hoci si na seba zarobím. Svoju prácu robím srdcom. Pravdou je, že v realitách sa hýbu veľké peniaze, na druhej strane si nie som istá, či klienti za tie peniaze dostávajú adekvátne služby. Dovolím si tvrdiť, že nie, inak by nemali úspech služby a kampane typu bezrealitky.sk. Makléri ich vnímajú veľmi negatívne, ale mali by si objektívne priznať vlastné zlyhávanie. Ani náhodou totiž neplatí, že každá realitná kancelária poskytuje kvalitné služby.

Ako je možné, že realitné kancelárie u nás majú takú zlú povesť?

Je to dané historicky, keď sa tu po revolúcii rozbiehal divoký realitný trh bez kultúrnych vzorov a na Západe zažitých demokratických pravidiel. Veľmi negatívne rozmery to nadobúdalo najmä v 90. rokoch. Mnohí ľudia prišli o vlastné nehnuteľnosti, kataster bol v plienkach, vklady trvali neúmerne dlho, aj trištvrte roka.

Poriadok v realitách sa začal robiť až posledných sedem či osem rokov. Spomeňte si, ako musela Národná banka Slovenska „upratať“ rôznych finančných sprostredkovateľov a špekulantov. Je načase, aby sa upratalo aj medzi maklérmi.

Prečo?

Dnes môže byť maklérom každý, kto má za sebou povinnú prax v realitke. Kamarát nadnesene vraví, že ho môže robiť každý s dierou v zadku. Chýbajú štandardy práce aj postupného vzdelávania, pričom sa medzi sebou nevedia dohodnúť ani tri stavovské organizácie. Roky na ne apelujem, aby sa spojili, lebo len vtedy budú mať reálnu šancu ovplyvňovať legislatívu, nič sa však nedeje.

Smerujete k tomu, že tu máme priveľa realitných kancelárií?

Nie, to nech rieši trh. Smerujem k tomu, že máme priveľa nekvalitných kancelárií. Vždy, keď je na trhu boom, od pôvodných realitiek sa odčlení množstvo maklérov a založia si svoje kancelárie. To sa deje aj posledné tri roky. Bolo by to v poriadku, keby existovali štandardy, ktoré musia dodržiavať, aby sa nestalo, že na konci sú sklamaní a nahnevaní klienti, ktorým nie sú dodané požadované služby.

Nechcem zovšeobecňovať, ale faktom je, že na trhu pôsobí priveľa maklérov, ktorí neovládajú ani základné postupy. Na to, aby ste poskytli kvalitnú službu predávajúcemu aj kupujúcemu, však musíte mať zodpovedajúce vedomosti.

Ak niekto neovláda technickú stránku veci, ako sa realizujú procesné záležitosti, ako sa nadobúda vlastníctvo, ako sa chránia peniaze klientov, nemá šancu ochrániť klientov ani na bazálnej úrovni.

Niektorí makléri to zjavne nechápu. Každý si pritom musí celý čas uvedomovať, že narába so životom klienta, s jeho neraz celoživotnými úsporami, respektíve s úverom na niekoľko desaťročí.

Platí, že realitné kancelárie umelo zvyšujú ceny predávaných nehnuteľností, aby z nich potom mohli veľkodušne spúšťať?

Sme v trhovom prostredí, všetko je otázka ponuky a dopytu. Každý maklér by mal poznať priemerné ceny predajov nehnuteľností v konkrétnej lokalite, a k tomu by mal zohľadniť špecifiká konkrétneho domu či bytu.

Áno, mnohí skúšajú ceny umelo navýšiť, pričom čakajú, či na to trh nezareaguje. Je to neférové. Platí pritom, že ak máte správne nastavenú cenu, predaj každej nehnuteľnosti je otázkou krátkeho času.

Každý maklér je povinný predávajúcemu pripraviť takzvanú cenovú mapu, z ktorej nakoniec vyplynie odporúčaná predajná cena. Tá musí zodpovedať danej lokalite a stavu nehnuteľnosti. Vstupuje do toho obrovské množstvo faktorov a maklér si s nimi musí vedieť poradiť. Musí mu byť jasné, čo všetko cenu znižuje a čo zvyšuje. Ak sa nehnuteľnosť nevie predať príliš dlho, je zjavné, že cena bola nastavená zle.

Poznám maklérov, ktorí predávajú nehnuteľnosti, hoci ich nikdy fyzicky nevideli zvonka ani zvnútra.

Áno, predávajú to, čo našli na internete, pričom majitelia nehnuteľností o tom ani netušia. Ako nastavujú ceny, mi je záhadou, lebo nemajú odkiaľ poznať špecifiká domu či bytu, a tak jednoducho tipujú a skúšajú, či sa niekto chytí.

Niektorým maklérom zase stačí, že im predajca pošle e-mailom fotky nehnuteľnosti. Opäť chyba, pretože takmer žiadny predajca nevie, čo všetko a ako presne treba nafotografovať, aby to zaujalo. Navyše, fotky neraz nezodpovedajú realite a nie sú na nich vidieť podstatné veci. Predávať niečo, čo som nikdy osobne nevidela, považujem za nehoráznosť.

Neexistuje, aby si normálny maklér nedohodol stretnutie s majiteľom priamo na mieste. Veď bez toho, aby sa stretli, maklér nemá ani len istotu, že komunikuje so skutočným majiteľom. Musí si ho overiť a následne nehnuteľnosť preveriť na katastri, inak ani nie je možné podpísať zmluvu.

Príklad z praxe – predajca podpísal s realitnou kanceláriou zmluvu o tom, že má výhradné právo predať jeho nehnuteľnosť. Pol roka sa nič nedialo, až si samotný predajca našiel kupca, dokonca za ešte lepšiu cenu. Maklér sa následne predajcovi vyhrážal sankciami za porušenie zmluvy a žiadal províziu.

Toto je typický príklad, keď neseriózna realitná kancelária podpíše exkluzívnu a nevypovedateľnú zmluvu, a potom nič nerobí. Tak to nesmie vyzerať. Ak sa v zmluve zaviažem, že budem hľadať kupcov, vyplývajú mi z toho jasné povinnosti.

Konkrétne?

Napríklad pravidelný report predávajúcemu, čo všetko som pre naplnenie zmluvy urobila – kde všade som nehnuteľnosť inzerovala, koľko to malo klikov, koľko ľudí prejavilo záujem o obhliadku a podobne.

Ak záujem nie je, maklér sa musí vrátiť na začiatok a prehodnotiť cenu. Naozaj už nie sme v 90. rokoch, keď sme boli odkázaní na inzertné noviny Avízo, makléri dnes majú vďaka internetu neobmedzené možnosti.

Slušný maklér si nevezme do exkluzívnej ponuky niečo, čo len dá na web a nič ďalšie nerobí. To, čo ste opísali, sa deje často, a je to aj dôvodom, prečo už mnohí po takej skúsenosti nechcú podpísať ďalšie zmluvy o sprostredkovaní. Tie sú totiž neraz nevypovedateľné a chránia len samotnú kanceláriu, nie klienta.

Ako by to malo byť správne?

V slušnej zmluve by bolo uvedené, že výhradné právo na predaj nehnuteľnosti má maklér povedzme tri mesiace, a ak sa mu to dovtedy nepodarí, klient má právo sa rozhodnúť, či chce v zmluve pokračovať, alebo si najme inú kanceláriu, prípadne sa podujme nehnuteľnosť predať sám.

Ak niekto nie je ochotný na takú zmluvu pristúpiť, zjavne nemá čestné úmysly a radšej by som hľadala iného makléra. Všímať si tiež treba to, či má realitná kancelária profesionálneho fotografa, či dokáže urobiť 3D virtuálnu prehliadku nehnuteľnosti a najmä – či má spoluprácu s advokátom alebo notárom.

Ľudí dosť vytáča, že inzerujú predaj nehnuteľnosti a hoci tam explicitne uvedú, že si neželajú kontaktovanie realitnými kanceláriami, tie to vo veľkom robia. Známy mi spomínal, že také telefonáty tvorili takmer 90 percent záujemcov.

Áno, to

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Pýtať sa po 30 rokoch, či sa máme lepšie, nedáva zmysel. Pýtajme sa: kto, ako a prečo sa má lepšie

  • Po troch dekádach by sme sa z materiálneho hľadiska mali lepšie takmer určite aj pri pokračovaní socializmu. Pýtať sa, či sa dnes máme lepšie, preto nemá veľký význam (jasné, že máme).
  • Produktivita práce na Slovensku aj po 30 rokoch od revolúcie dosahuje v bežných cenách len 57 % priemeru Únie, mzdy sú hlavne preto v priemere stále menej ako polovičné.
  • Slovensko v pokrízových rokoch Úniu v ekonomickej výkonnosti dobieha pomalšie, k Česku sa už nepribližujeme.
  • Pýtajme sa, kto, ako a prečo sa má dnes lepšie. Môže to pomôcť nielen spravodlivosti a spoločenskej súdržnosti, ale aj ďalšiemu dobiehaniu životnej úrovne najvyspelejších krajín.
Zdieľať

Odborníčka na zdravotníctvo Za ľudí Letanovská: Za desať rokov postavíme desať nemocníc

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Za desať rokov postavíme desať nemocníc, hovorí odborníčka na zdravotníctvo zo strany Za ľudí Andrea Letanovská. „Chceme apolitický profesionálny manažment, ktorý bude mať hmotnú zodpovednosť za to, ako manažuje svoje inštitúcie. Zrejme potom o tieto miesta nebude bitka, ale budú to robiť len tí, ktorí na to majú,“ vraví o návrhu, aby nemocnice boli akciovými spoločnosťami.

Minúta po minúte

Zdieľať

Najlepšie rozhodnutie a najväčšia chyba 30 rokov podľa Mikloša, Kažimíra a ďalších ekonómov z Panela expertov E

Foto - Archív SNM
Foto – Archív SNM

Ekonómovia Svorenčík, Mikloš, Vašáková, Kažimír, Čechová, Hirman, Bláhová, Pikus, Haluš, Molnárová, Ovčarik, Suďa, Ježíková, Vlachynský, Melioris a Kahanec píšu o najväčšom víťazstve a najväčšej chybe posledných 30 rokov.

Zdieľať

Lívia Vašáková: Najlepšie rozhodnutie od Novembra bol vstup do EÚ a najväčšia chyba zanedbanie školstva. Vedúca sekcie ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku odpovedá v Paneli expertov Denníka E.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo bola najväčšia chyba a čo naopak najlepšie rozhodnutie, ktoré sa urobilo za posledných 30 rokov pri premene našej krajiny?

Lívia Vašáková, vedúca sekcie ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Najlepšie rozhodnutie: vstup do Slovenska do EÚ v roku 2004.

V roku 2004 sa Slovensko spolu s ďalšími 9 krajinami stalo členom Európskej únie. To pre nás znamenalo prístup k 500 miliónovému vnútornému trhu, pritiahnutie zahraničných investícií, EU fondy a stanovenie mantinelov pre domácu politiku.

Stačí pohľad na východ alebo juh od nás na Ukrajinu či Balkán, aby sme si uvedomili, kde sú krajiny bývalého socialistického bloku, ktoré sa do EÚ nedostali.  Slovensko je nielenže krajina, ktorá z členstva výrazne profitovala, ale pomohlo nám aj obdobie pred vstupom, kde sme si museli plniť domáce úlohy spojené s integráciou a realizovali tak viaceré potrebné reformy.

Najväčšia chyba: úpadok školstva, ktoré sme 30 rokov zanedbávali.

Slovensko zaostáva tak v kvalite (pokles v rebríčkoch PISA, žiadna univerzita medzi najlepšími 500 univerzitami sveta, vyše 15% odliv stredoškolákov na zahraničné vysoké  školy,..) ako aj v inkluzívnosti školstva.

Tento trend je dlhotrvajúci, zodpovedá malému politickému záujmu o tento rezort a zároveň bude mať fatálne dôsledky pre našu budúcnosť, a to nielen v slabej pripravenosti našich detí na rýchlo sa meniaci pracovný trh ale aj v politickej či spoločenskej oblasti (nárast populizmu, pokles dôvery v inštitúcie a naopak podliehanie dezinformáciám).

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Šéf ÚVO Miroslav Hlivák sa bráni pred rastúcou kritikou jeho úradu od politikov. Hovorí, že v lete oslovil všetky ministerstvá, aby predniesli svoje požiadavky, no odpovedali mu len dve.

„Za posledné obdobie cítim a vnímam, že politickí predstavitelia častejšie kritizujú Úrad pre verejné obstarávanie. Pritom úrad je pripravený diskutovať o možnostiach, ktoré skvalitnia verejné nakupovanie na Slovensku. Po nástupe do funkcie som zaviedol aj novú kultúru tvorby legislatívy, do ktorej pravidelne prizývam odbornú aj laickú verejnosť, aj tých, ktorí denne so zákonom robia. Takto sme pripravili aj zmenu zákona, ktorá platí od januára a vďaka ktorej sa už dnes dá nakupovať za verejné peniaze rýchlejšie, jednoduchšie a za dodržania transparentnosti. Sme otvorení vecným návrhom, aby sme skvalitňovali oblasť verejných nákupov a zároveň pokrývali strategický záujem štátu. Preto, ak sa politici sťažujú na znenie zákona, v júni tohto roka som v rámci prípravy druhej novely osobne listom vyzval všetkých členov vlády SR, aby definovali strategické záujmy štátu v oblastiach, ktoré majú z titulu svojej funkcie v kompetencii. Do dnešného dňa mi odpovedali len dva rezorty – ministerstvo dopravy a ministerstvo zahraničných vecí, ktoré nemalo požiadavku na legislatívne zmeny. Rezort dopravy si želal legislatívne pokryť špekulatívne správanie vo verejnom obstarávaní, čo spôsobuje prieťahy vo verejných súťažiach. Rezort dopravy uspokojilo, že na túto situáciu úrad reagoval v druhej novele, v ktorej sme zaviedli viacero opatrení na boj proti nekalým praktikám vo verejných súťažiach. Mrzí ma preto, že novela, ktorá mala opäť veci posunúť vpred, je paralyzovaná škodlivými pozmeňujúcimi návrhmi poslancov, pre ktoré ju pani prezidentka vrátila do parlamentu,” povedal Miroslav Hlivák.

Predseda úradu zároveň pripomenul, že spolu so svojou pracovnou skupinou z úradu chodí priamo do regiónov a vyhlasovateľov súťaží metodicky usmerňujú, aby kompetentní dokázali obstarať rýchlo a bez porušení zákona.

“Úrad je od môjho nástupu otvorený aj všetkým vyhlasovateľom súťaží. S dôverou sa môžu obrátiť na úrad či už v rámci ex ante posúdenia, či majú v poriadku prípravu súťažných podkladov, alebo v rámci metodiky. Dokonca spolu s kolegami chodíme priamo do terénu, teda po prvý raz zástupcovia úradu chodia školiť aj verejných obstarávateľov/obstarávateľov do ich regiónov a vysvetľujeme im zákon.” (tasr)

Zdieľať

Pellegrini si nemyslí, že zvýšenie a predĺženie bankového odvodu „zruinuje“ banky na Slovensku. Hovorí, že sú v dobrej kondícii. „Pán guvernér už musí hovoriť ako guvernér, iné by vám možno odpovedal, keby bol minister,“ reagoval premiér na Petra Kažimíra, ktorý pripustil, že odvod môže narušiť stabilitu sektora.

Hovorí tiež, že by bolo dobré, keby sa o stratifikácii nemocníc hlasovalo a reforma našla širokú podporu.

„Bola by veľká škoda, keby sme načas reformu zbrzdili tým, že nie je ochota sa politicky baviť. Najlepším signálom by bolo, keby sa o nej hlasovalo a našla by podporu,“ povedal v Sobotných dialógoch RTVS.

Zdieľať

Americký Dow Jonesov index prvýkrát prekonal hranicu 28-tisíc bodov. Akcie vďaka optimizmu pre obchodné rozhovory medzi USA a Čínou uzavreli tak obchodovanie na nových maximách. (čtk)

Zdieľať

VW schválil nový investičný plán pre elektromobily. O slovenskom závode sa nezmieňuje

Volkswagen investuje v najbližších piatich rokoch 60 miliárd eur do vývoja elektrických áut a digitálnych technológií. Do roku 2029 chce mať v portfóliu zhruba 75 plne elektrických a 60 hybridných modelov.

Nový investičný plán bol schválený na zasadnutí dozornej rady VW, uvádza automobilka na webovej stránke.

Do roku 2029 plánuje vyrobiť 26 miliónov elektrických vozidiel, z toho 20 miliónov kusov na modulárnej platforme MEB, na ktorej tento mesiac spustil produkciu v Zwickau.

VW potvrdil, že elektrické vozidlá bude vyrábať okrem viacerých nemeckých závodov aj v Česku, USA a Číne. O slovenskej fabrike sa v súvislosti s elektromobilmi nezmieňuje.

O umiestnení nového výrobného závodu, ktorý mal pôvodne postaviť v Turecku, rozhodne do konca roka.

Zdieľať

Veľké „jednorožce“ stratili po vstupe na burzu miliardy hodnoty

Akcie viacerých „jednorožcov“ sa v tomto roku po vstupe na burzu prudko zosunuli. Trhová hodnota firiem Uber, Lyft či Slack klesla za niekoľko mesiacov o miliardy dolárov.

Prepad akcií vybraných jednorožcov (firmy s trhovou hodnotou vyššou než 1 miliarda dolárov) si všíma portál Statista.

Primárna verejná ponuka akcií (IPO) Uberu, Lyftu i Slacku boli očakávanými udalosťami tohto roka na kapitálových trhoch.

Po niekoľkých mesiacoch od vstupu na burzu sa však ich trhová hodnota scvrkla o takmer polovicu.

Na porovnanie, akciový index S&P 500, ktorý zahŕňa najväčšie americké spoločnosti, sa v tomto roku posilnil o zhruba pätinu.

Prečo sa im nedarí:

Podľa Statistu pád akcií veľkých jednorožcov ilustruje rozdielny pohľad privátnych investorov a kapitálových trhov.

Zatiaľ čo privátni investori zvyčajne akceptujú veľké straty, ktoré sú súčasťou prudkého rastu firiem, trhy oveľa viac trápia otázky, či spoločnosti nájdu spôsob, ako zarábať peniaze namiesto toho, aby ich míňali vo veľkom štýle.

Podľa štatistík CB Insights je vo svete viac ako 400 jednorožcov. K najväčším patrí čínska technologická spoločnosť ByteDance (vlastní sociálnu sieť TikTok) či americký portál na sprostredkovanie ubytovania Airbnb.

Zdieľať

V nedeľu 17. novembra budú obchody na Slovensku opäť zatvorené. Otvorené môžu mať len predajne na staniciach, letiskách a benzínkach, lekárne, obchody so suvenírmi a veľkoobchody.

Predaj nie je zo zákona zakázaný ani v prevádzkach, kde neobsluhujú zákazníkov predavači, ktorí sú zamestnancami. Podobne ako počas iných sviatočných dní tak zrejme budú otvorené menšie predajne, kde predáva ich majiteľ či obsluha v postavení živnostníka.

Fungovať môžu tiež reštaurácie a iní poskytovatelia služieb, vrátane kín, fitness centier a podobne.

V Českej republike je 17. november síce tiež štátnym sviatkom, ale patrí medzi sviatky, na ktoré sa nevzťahuje tamojší zákon upravujúci obmedzenie času predaja počas vybraných dní. Preto tam môžu byť v nedeľu 17. novembra obchody otvorené bez obmedzenia. No treba rátať s tým, že nie všetky predajne bývajú otvorené ani počas nedele, keď sviatok nie je.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať