Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Päť čísiel o našom zdravotníctve: Chýba nám 3 600 sestier a dalo by sa ušetriť pol miliardy

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Útvar hodnoty za peniaze zverejnil revíziu výdavkov na zdravotníctvo. Pacienti by na doplatkoch na lieky mohli ušetriť takmer 70 miliónov.

Do slovenského zdravotníctva už ide väčšia časť HDP ako v okolitých krajinách, píšu analytici z Útvaru hodnoty za peniaze v Revízii výdavkov na zdravotníctvo. Spolupracovali na nej s Inštitútom zdravotnej politiky.  Ide o 170-stranový dokument, v ktorom popisujú, kde by slovenské zdravotníctvo mohlo ušetriť, kde naopak investovať a ako by sa malo zmeniť, aby fungovalo lepšie.

Na budúci rok pôjde do zdravotníctva 5,6 miliardy eur z verejných financií.

Vybrali sme z neho päť dôležitých čísiel, ktoré ukazujú, aké zmeny by naše zdravotníctvo malo urobiť, aby malo lepšie výsledky a menej úmrtí na ochorenia, ktoré by sa dobrým zdravotníctvom dali odstrániť.

Cieľom vlády totiž je, aby sme do roku 2025 mali najviac toľko odvrátiteľných úmrtí ako v ostatných krajinách V4.

Na Slovensku umrie 168 zo 100-tisíc ľudí na ochorenia, ktoré by neskončili smrťou, ak by zdravotníctvo dobre fungovalo. Je to viac ako dvojnásobok priemeru starých členských krajín EÚ. A je to viac, ako je priemer krajín V3.

„Ak by Slovensko v roku 2016 bolo na úrovni priemeru krajín V3, predišlo by sa úmrtiu približne 1 300 ľudí. Ak by sa dostalo na úroveň EU-15, znamenalo by to o približne 5-tisíc odvrátiteľných úmrtí ročne menej,“ píšu analytici.

542 miliónov by sa dalo v zdravotníctve ušetriť  do desiatich rokov bez toho, aby to pacienti pocítili. Nejde však o sumu za jeden rok, ale ak by opatrenia mali postupný nábeh, niektoré až desať rokov.

Už na budúci rok sa podľa analytikov dá ušetriť takmer 150 miliónov eur, ale na to treba prijať viaceré opatrenia.

Na čom sa dajú v najbližšej dobe ušetriť stovky miliónov?

Najväčší balík sa dá podľa Útvaru hodnoty za peniaze usporiť na liekoch – 216 miliónov, z toho 114 už budúci rok. Ide podľa nich o lieky, ktoré sú príliš drahé a nedostatočne účinné. Alebo zjednodušene, za tie peniaze, ktoré stoja, neprinášajú taký efekt, ako by mali.

Z verejného poistenia tak dnes podľa analytikov platíme lieky na zriedkavé ochorenia, ktoré boli v Kanade alebo Anglicku vyhodnotené ako príliš drahé.

Ak by sa lepšie zorganizovala ambulantná starostlivosť, dalo by sa ušetriť ďalších vyše 200 miliónov ročne. Čo to znamená? Všeobecní lekári robia u nás málo výkonov oproti iným krajinám. Potom tieto výkony robia špecialisti, ktorých starostlivosť je však drahšia. Aj preto máme najviac návštev u lekára na obyvateľa z krajín Únie.

Peniaze by sa tak dali ušetriť, ak by viac kompetencií získali všeobecní lekári, a tých by malo byť aj viac ako dnes.

Ďalších 120 miliónov sa dá získať na lacnejšej diagnostike, efektívnejšom nákupe pomôcok alebo na zlepšení revíznej činnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Usporené peniaze by sa podľa Útvaru hodnoty za peniaze mali investovať do oblastí, kde je dnes málo zdrojov.

Čo treba spraviť?

 • Treba viac všeobecných lekárov. Odbor všeobecné lekárstvo by sa mal zahrnúť ako súčasť štúdia iných vybraných lekárskych špecializácií.
 • Zvýšiť platy sestier a aj ich počet. Sestier by podľa analytikov malo byť viac aspoň o 3 600.
 • Treba dať viac peňazí na prevenciu, liečenie a prevenciu mentálneho zdravia a na dlhodobé lôžka pre seniorov.

66 miliónov by mohli ušetriť priamo aj platiaci pacienti. Celkovo zaplatili ľudia cez priame platby do zdravotníctva zhruba miliardu eur. Čo je pätina z toho, čo ide do zdravotníctva z verejných zdrojov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 

Minúta po minúte

Zdieľať

Podnikateľská aktivita v eurozóne sa v novembri takmer zastavila. Vyplýva to z údajov spoločnosti IHS Markit založených na prieskume medzi nákupnými manažérmi. Výsledky boli horšie, než očakávali ekonómovia.

Súhrnný index nákupných manažérov (PMI), ktorý je považovaný za spoľahlivý ukazovateľ zdravia ekonomiky, klesol na 50,3 bodu z októbrových 50,6 bodu, informuje Reuters.

PMI sa viac priblížil k hodnote 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity od poklesu. Len tesne sa minul s viac ako šesťročným minimom dosiahnutým v septembri.

Čo sa zlepšilo a zhoršilo:

 • najdôležitejší sektor služieb vzrástol oveľa menej, než sa očakávalo. Jeho index sa prepadol na 10-mesačné minimum 51,5 bodu;
 • pokračoval pokles spracovateľského priemyslu, ktorý nepretržite padá 10 mesiacov;
 • zhoršili sa očakávania manažérov pracujúcich v službách (budúcnosť vidia najhoršie od polovice roka 2013).

Najlepšie výsledky za ostatných 5 mesiacov vykázal čiastkový index pre nemecký spracovateľský priemysel, ktorý síce je naďalej v poklese, no prekonal odhady analytikov.

Zdieľať

Hoteliéri a majitelia penziónov mali rekordnú letnú sezónu

Hoteliéri, majitelia penziónov a ďalších ubytovacích turistických zariadení mali dobrú letnú sezónu. V 3. štvrťroku im dvojciferným medziročným tempom vzrástol počet návštevníkov, prenocovaní aj tržby z ubytovania.

Výsledky návštevnosti v ubytovacích zariadeniach na Slovensku v 3. kvartáli zverejnil Štatistický úrad.

Ako sa darilo ubytovacím zariadeniam:

 • počet návštevníkov dosiahol takmer 2,1 milióna osôb, medziročne stúpol o 16,3 percenta;
 • počet prenocovaní sa zvýšil o 15 % na 6,4 milióna;
 • tržby sa vyšplhali na 166,6 milióna eur, vzrástli o 22 percent. Väčšinou (55,8 %) sa na nich podieľali domáci návštevníci.

Väčšinu hostí tvorili Slováci. Ich počet rástol výrazne rýchlejšie, než pribúdalo zahraničných návštevníkov.

Domácich turistov bolo o 23 percent viac, zahraničných o 8 percent.

Celkovo až štyria z desiatich zahraničných hostí navštívili Bratislavu a jej okolie.

Najviac ľudí z cudziny prišlo z Česka, Poľska a Nemecka. Z top 10 krajín najrýchlejšie, o 40 percent, stúpol počet turistov z Ukrajiny.

Zdieľať

Microsoft získal od vlády USA licenciu na dodávky softvéru pre Huawei, ktorý je od mája na čiernej listine americkej administratívy. Ak s ním chcú americké firmy obchodovať, potrebujú zvláštne povolenie.

Americké ministerstvo obchodu tento týždeň potvrdilo, že začalo udeľovať niektorým firmám obmedzené licencie na obchodovanie s Huaweiom, píše Reuters.

V prípade Microsoftu schválilo jeho žiadosť o povolenie na vývoz sériového softvéru.

USA začiatkom týždňa opäť predĺžili dočasnú všeobecnú licenciu, ktorá umožňuje limitované obchodovanie s Huaweiom.

Nezaobídu sa bez neho operátori prevádzkujúci komunikačné siete na americkom vidieku.

Huawei čaká najmä na to, či licenciu dostane Google, ktorý by potom mohol dodávať operačný systém Android a aplikácie do jeho nových prístrojov.

Čo majú USA proti Huaweiu:

Spojené štáty obviňujú Huawei z krádeží technológií a špionáže pre Peking. Huawei to popiera.

Washington firmu vylúčil tiež z budovania mobilných sietí piatej generácie (5G), k rovnakému postupu nabáda aj svojich spojencov.

Zdieľať

Poisťovňu od nového roka zmení viac ako 240-tisíc poistencov. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa bude mať od januára budúceho roku o 145-tisíc poistencov menej.

Aj napriek tomu štátna poisťovňa ostane najväčšou na trhu s 3,1 milióna poistencov.

Dôvera, ktorú vlastní Penta, bude mať od budúceho roka 1,5 milióna poistencov, po prepoisťovacej kampani k nej prišlo takmer 70-tisíc ľudí.

Najviac si polepšila najmenšia poisťovňa Union, ku ktorej prišlo takmer 80-tisíc poistencov, a od budúceho roka bude mať takmer 500-tisíc poistencov.

Údaje zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zdieľať

Takmer polovica z výberu diaľničného mýta končí na účte spoločnosti SkyToll, informuje Najvyšší kontrolný úrad. Len desať centov z jedného eura zaplateného na mýte v rokoch 2014 – 2018 sa použilo na výstavbu nových diaľnic.

Z jedného eura mýta dostávala 45 centov štátna Národná diaľničná spoločnosť a 48 centov išlo na účet SkyTollu, ktorý mýtny systém od roku 2010 prevádzkuje.

NKÚ na základe kontroly upozorňuje na neefektívne a nehospodárne nastavený systém, aj na vážne riziká do budúcnosti. Tie súvisia s vlastníctvom celého technického zázemia pre výber mýta a z toho vyplývajúce obmedzené možnosti, ktoré má NDS pri rozhodovaní o prevádzkovateľovi mýta po roku 2022, keď sa zmluva so spoločnosťou SkyToll skončí.

Celú správu nájdete na webe NKÚ.

Zdieľať

Od nového roka budú podmienky získania úveru tvrdšie, no ľakať sa netreba

Objemy úverov na Slovensku naďalej prudko rastú, v októbri ich úroveň presiahla aj hodnoty z júna minulého roka, keď sa ľudia pripravovali na sprísnenie podmienok ich poskytovania. NBS zasiahla aj tentoraz, od januára zdvojnásobila rezervu, ktorá žiadateľovi musí zostať z príjmu.

Zdieľať

Airbus otestuje nový štýl lietania inšpirovaný vtákmi

Airbus predstavil nový koncept lietania, pri ktorom sa inšpiruje správaním vtákov pri dlhých letoch. Odhaduje, že by vďaka nemu mohol znížiť spotrebu paliva o 5 až 10 percent.

Podľa Airbusu by bolo vhodné, aby dve lietadlá lietali v tesnej blízkosti za sebou, čo by znížilo odpor vzduchu druhého stroja v zákryte, píše portál Zdopravy.cz.

Podobný jav je známy z cyklistiky. Jazdec na čele pelotónu musí vyvinúť podstatne viac energie než tí, ktorí sú za ním v závese.

Airbus začal pracovať na technickom riešení. Musí sa vysporiadať aj s takzvaným úplavom, ktorý vzniká za prúdiacim lietadlom.

Výrobca chce začať testovať koncept na budúci rok s dvoma lietadlami A350, v prevádzke by sa mohol objaviť v polovice budúceho desaťročia.

Airbus as inšpiroval v prírode aj predtým. Predstavil napríklad lietadlo s pohyblivými koncami krídel podľa vzoru albatrosa.

Letecká spoločnosť KLM financuje vývoj lietadla v tvare V, ktoré má mať podstatne menší odpor vzduchu.

Zdieľať

Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku tesne vyhla recesii, hrubý domáci produkt sa zvýšil o 0,1 percenta oproti predchádzajúcim trom mesiacom.

Potvrdili to konečné údaje nemeckého štatistického úradu.

Nemecké hospodárstvo v poslednom čase čelí spomaľovaniu rastu svetovej ekonomiky. K jeho problémom prispieva aj neistota v súvislosti s brexitom. (čtk)

Zdieľať

Kočnerovo chvastanie zapadá do Širokého príbehu, ale detaily nesedia

Kočnerovo tvrdenie, že pomáhal Širokému s falšovaním informácií švajčiarskej prokuratúry o vyšetrovaní Chemolaku, je výmysel alebo nepresnosť. Švajčiarska prokuratúra tvrdí, že sme ju o žiadne dokumenty v súvislosti so Širokým nežiadali. Na druhej strane, dôvodov, prečo mohla polícia prešetrovať Širokého pre podozrivé prevody do Švajčiarska, bolo veľa.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter:

 • sprísnia sa podmienky pre nové úvery, zasiahne to zhruba štvrtinu žiadateľov;
 • čo nesedí na Kočnerovom príbehu o Širokom;
 • Mikloš varuje, čoho sa máme báť;
Zdieľať

NBS sa zapája do boja proti zmene klímy, stala sa členom „koalície odhodlaných“. „Ekologicky udržateľná budúcnosť bude závisieť od toho, ako dokážeme spravovať riziká a mobilizovať kapitál pre zelené a nízkouhlíkové investície,“ povedal guvernér Peter Kažimír.

Členom koalície Network for Greening the Financial System je v súčasnosti 46 centrálnych bánk a deväť pozorovateľov. Pre Slovensko je to podľa hovorcu NBS výborný komunikačný kanál pre jednu z najpálčivejších tém súčasnosti. Účasť NBS v skupine schválili členovia NGFS jednohlasne.

„S Národnou bankou Slovenska nás spája spoločné presvedčenie: najlepšou zárukou úspechu je to, ak centrálne banky zladia svoje reakcie na celosvetové výzvy, ktoré zmena klímy predstavuje,“ zdôraznil predseda skupiny Frank Elderson.

O dôležitosti témy klimatickej zmeny svedčí podľa hovorcu NBS aj fakt, že dominovala aj nedávnemu výročnému zasadnutiu Medzinárodného menového fondu. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať