Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Lex Haščák by mal zaujímať aj J&T, Kmotríka, Babiša či Petra Kellnera

Dobrý deň, Ekonomický newsfilter prináša presné fakty, dôležité súvislosti, je prehľadný a stručný. Dnes má 1142 slov – 5 minút čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS


1. Dankove reči o dlhu neboli úplne mimo, ale…

Slovensko si tento týždeň požičalo vyše 130 miliónov eur na 9 rokov so záporným úrokom, čo znova otvára debatu o tom, či by sa štát nemal predzásobiť lacnými peniazmi.

Politický kontext: 

 • O potrebe masívne investovať hovorili v minulosti politici celej vládnej koalície, keď chceli do zákona o dlhovej brzde vložiť výnimku na investície najmä do diaľnic. Nič z toho nebolo, lebo nemali dosť hlasov.
 • Aktuálne hovoril opakovane o užitočnosti verejných investícií aj na úkor dlhu predseda SNS Andrej Danko, ktorý Smeru vyčítal konzervatívny prístup jeho ministerstva financií.

Čo na to ekonómovia:

Väčšina odborníkov sa zhoduje, že limity dlhovej brzdy treba zmeniť tak, aby sa posudzoval len čistý dlh. To by umožnilo uchovávať zásoby relatívne lacnej hotovosti.

Problémom je riziko, že ak sa otvorí zákon o dlhovej brzde, môže sa v parlamente tento zákon aj úplne zmrzačiť.

Požičiavanie si peňazí so záporným úrokom automaticky neznamená, že na nich štát zarába. V čase záporných úrokov sú totiž v mínuse nielen pôžičky, ale aj úložky. Za držanie veľkej „hotovosti“ sa teda fakticky platí pokuta.

V perspektíve dlhého obdobia nízkych úrokov potom stráca zmysel si požičiavať lacno do zásoby.


2. Malé firmy nebudú musieť prispievať na dovolenky

Parlament neschválil rozšírenie povinnosti uhrádzať takzvané rekreačné poukazy aj zamestnancom malých firiem.

Čo bolo v návrhu:

 • Aj firmy s menej ako 50 zamestnancami mali od roka 2021 dostať povinnosť preplatiť sumu 275 eur z 500-eurovej dovolenky na Slovensku všetkým zamestnancom s riadnym pracovným pomerom dlhším ako 2 roky. Malé firmy by to stálo podľa vládneho výpočtu do sto miliónov eur ročne, hoci by to bol uznaný daňový náklad.
 • Uhrádzať sa mali aj rekreácie detí a rodičov zamestnancov. Neschválením novely zostane táto povinnosť len firmám s viac ako 49 zamestnancami a nebude sa povinne platiť dovolenka rodičov zamestnanca.

Politický kontext: Člen vládnej koalície Most-Híd v utorok nepodporil návrh SNS na vznik ministerstva cestovného ruchu a v stredu to zopakoval pri rekreačných poukazoch.

Vedenie parlamentu potom presunulo dôležité hlasovania na pondelok.


3. Lex Haščák by postihol nielen Pentu

Parlament bude zrejme už na decembrovej schôdzi rozhodovať o takzvanom Lex Haščák, ktorý má obmedziť koncentráciu vlastníctva v zdravotníctve a prepojenie médií s firmami, ktoré podnikajú aj s verejnými zdrojmi.

Navrhovateľom zákona je strana PS/Spolu.

Prečo to je dôležité:

 • PS/Spolu to považuje za jednu zo svojich hlavných tém, a preto na nej bude pravdepodobne trvať aj po parlamentných voľbách.
 • Regulácia vzťahov v zdravotníctve môže výrazne oslabiť postavenie Penty v jej kľúčovom sektore.
 • Regulácia vzťahu médií a dodávateľov verejného sektora môže znížiť mieru zneužívania médií v prospech konkrétnych obchodných záujmov jej majiteľov.
 • Oba typy regulácií môžu znížiť hodnotu firiem, ktorých sa to týka, aj keby im nebolo dokázané zneužitie ich postavenia.

Ako chcú PS/Spolu regulovať zdravotníctvo: Návrh sa ani netají tým, že chce znížiť vplyv Penty. Faktickým cieľom je prinútiť ju pod hrozbou pokút , aby do dvoch rokov predala hociktoré dve z troch druhov svojich zdravotníckych aktív (lekárne Dr. Max, poisťovňa Dôvera, nemocnice Svet zdravia + polikliniky Pro Care).

Okrem toho má zákon vytvoriť register, z ktorého by bolo jasné, ako vlastne poisťovne platia nemocniciam a laboratóriám. Zmluvy sú aj teraz verejné, ale nie je z nich jasné, kto komu koľko a za akých podmienok naozaj platí.

Reakcia Penty: Penta  hovorí, že poisťovňa Dôvera nijako nezvýhodňuje ich zdravotnícke zariadenia, no zároveň pripomína, že integrácia prináša v zdravotníctve vyššiu efektivitu a lepšiu liečbu.

Penta už v súčasnosti hľadá partnera pre svoju sieť nemocníc, ale tvrdí, že mu ponúka len menšinu.

Ako chcú PS/Spolu regulovať médiá: Protimonopolný úrad by mal strážiť, aby žiadne významnejšie médium (obrat nad 1 mil. eur) nemalo rovnakého vlastníka, ako firma vo veľkom objeme dlhodobo obchodujúca s verejným sektorom.

Z príkladov použitých v komunikácii PS/Spolu by zákon napríklad zakazoval,

 • aby Petr Kellner získal aj podiel vo výbere mýta aj v televízii Markíza,
 • J&T by nemohli mať aj televízie aj správcovskú firmu pre druhý dôchodkový pilier,
 • Penta by nemohla vlastniť zdravotnú poisťovňu aj skupinu médií okolo Plus 7 dní.
 • Ivan Kmotrík by zrejme nemohol vlastniť televíziu, ktorej kľúčovým klientom sú eurofondové ministerstvá, a popri tom ešte byť dôležitým dodávateľom učebníc pre školstvo.
 • Andrej Babiš by zasa možno podľa takého zákona bol v konflikte záujmov za to, že vlastní Hospodárske noviny, poberá agrodotácie a jeho podnik má sľúbenú daňovú úľavu za vyše 50 miliónov eur.

4. Prezidentka môže pribrzdiť utajovanie IT zákaziek

Združenie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovensko má šancu na obrovské peniaze
 • Makro: Nálada v slovenskej ekonomike padla v máji najnižšie za 11 rokov
 • Bratislava: Mestskí poslanci schválili kúpu 49 % v dcére vodární od firmy Ivana Kmotríka
 • Firmy: SES Tlmače ohlásili prepúšťanie, ukončenie výroby je jeden z dvoch scenárov
 • Energetika: Český štát poskytne firme ČEZ pôžičku na stavbu nového bloku jadrovej elektrárne v Dukovanoch
 • Výroba: Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári
 • Vývoj: Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, najviac od krízy v roku 2009
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze
Zdieľať

Ako mám odmietnuť odklad dovolenky a získať peniaze? (otázky a odpovede)

Foto N - Denisa Čimová
Foto N – Denisa Čimová

Ak máte 65 a viac rokov a cestovka vám ponúka zmenu zmluvy k objednanej dovolenke, ale vy chcete radšej späť peniaze, treba dodatok písomne odmietnuť. Prinášame otázky a odpovede k novele zákona, ktorá umožňuje cestovkám vracať peniaze neskôr.

Minúta po minúte

Zdieľať

O podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň požiadalo vyše 2,1 milióna ľudí. Počet nových žiadostí opäť klesol, no dva a pol mesiaca zostáva nad 2 miliónmi. Od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu zhruba 41 miliónov ľudí.

Počet nových žiadostí o dávky v predchádzajúcom týždni do 16. mája dosiahol 2,45 milióna. Najnovšie tak klesol ôsmy týždeň po sebe, no zostáva zhruba 10-krát vyšší než pred marcovým vypuknutím pandémie.

Miera nezamestnanosti za máj, ktorú štatistici zverejnia začiatkom júna, by podľa analytikov mohla prekročiť 20 percent. Už v súčasnosti je najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

„Obávam sa, že sme svedkami druhého kola prepúšťania v súkromnom sektore, ktoré v spojení s rastúcim počtom prepustených vo verejnom sektore zvyšuje počet nezamestnaných,“ hovorí Joel Naroff zo spoločnosti Naroff Economics.

„Ak je to tak, vzhľadom k tempu opätovného otvárania by sme sa mohli nachádzať v dlhšom období mimoriadne vysokej nezamestnanosti. Znamená to, že zotavenie bude pomalšie a bude trvať oveľa dlhšie.“

Ministerstvo obchodu informovalo, že HDP Spojených štátov v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najhlbší prepad od finančnej krízy pred 10 rokmi. (reuters, cnbc, čtk)

Zdieľať

Záujemcovia o prvú pomoc za apríl môžu zasielať výkazy alebo žiadosti aj s výkazmi len do 31. mája do polnoci, upozorňuje ministerstvo práce. Od 1. júna začnú úrady práce prijímať výkazy aj žiadosti za máj.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci rovnakého opatrenia ako za mesiac marec

 • Pošlú úradom práce iba vyplnený výkaz, do ktorého uvedú číslo uzatvorenej dohody s úradom práce.
 • Ak ešte dohodu nemajú, ale žiadosť za marec poslali, môžu požiadať o príspevok za apríl a vo výkaze neuvedú číslo dohody.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc v rámci odlišného opatrenia ako za mesiac marec

 • Proces žiadania o príspevok je rovnaký ako v marci.
 • Žiadateľ elektronicky vyplní žiadosť a výkaz pre dané opatrenie a nepodpísané dva dokumenty pošle elektronicky na e-mail prislúchajúceho úradu práce.
 • Žiadatelia sa môžu ďalší mesiac rozhodnúť aj pre príspevok z iného opatrenia podľa toho, ktorá pomoc je pre nich výhodnejšia. Prechádzať však nemôžu v rámci opatrenia 3. Ak raz požiadali o príspevok 3A, nemôžu ďalší mesiac žiadať o príspevok 3B či naopak.

Žiadatelia, ktorí za apríl žiadajú o pomoc prvýkrát

 • Elektronicky vyplnia žiadosť a výkaz pre dané opatrenie.
 • Nepodpísané dva dokumenty pošlú elektronicky na emailovú adresu prislúchajúceho úradu práce.
Zdieľať

Ekonomika USA v 1. štvrťroku klesla v prepočte na celý rok o 5 %, čo je najviac od finančnej krízy v roku 2009. V porovnaní s prvým odhadom z apríla je prepad hlbší, ešte výraznejší pokles sa očakáva v 2. kvartáli.

V apríli americké ministerstvo obchodu uviedlo, že ekonomika v 1. štvrťroku v prepočte na celý rok klesla o 4,8 %. V poslednom kvartáli vlaňajška HDP stúpol o 2,1 %.

Pandémia koronavírusu začala naplno ovplyvňovať ekonomiku USA v marci, teda v poslednom mesiaci úvodného štvrťroka. Veľa podnikov muselo výrazne utlmiť činnosť alebo úplne prerušiť aktivity, za 11 týždňov požiadalo o podporu v nezamestnanosti zhruba 41 miliónov ľudí.

Prvým štvrťrokom sa v USA zrejme končí rekordne dlhé obdobie hospodárskej expanzie, ktoré trvalo od roku 2009. Podľa analytikov má americká ekonomika to najhoršie iba pred sebou, keď sa začne prejavovať pokles výdavkov spotrebiteľov i firiem. (čtk)

Zdieľať

Boeing obnovil výrobu problematických lietadiel 737 Max, ktorú zastavil v januári. Správa o reštarte produkcie prišla krátko potom, ako firma oznámila v Spojených štátoch prepúšťanie takmer 7000 ľudí.

O obnovení výroby lietadiel 737 Max v americkom Rentone informuje portál Zdopravy.cz. Produkcia zatiaľ pobeží pomalým tempom vzhľadom k zavádzaniu opatrení zameraných na bezpečnosť práce a kvalitu.

Lietadlá 737 Max sú celosvetovo uzemnené od vlaňajšieho marca, keď ich prevádzku zakázali úrady po dvoch tragických nehodách v Ázii a Afrike. Boeing stále nezískal povolenie na opätovné nasadenie strojov.

Boeing oznámil, že v prvej vlne prepustí 6770 ľudí v USA z celkového počtu 160-tisíc zamestnancov. V nasledujúcich mesiacoch majú prísť o prácu ďalšie tisícky ľudí.

Zdieľať

Medziročná inflácia v Nemecku podľa metodiky EÚ sa v máji ďalej spomalila na 0,5 percenta z aprílových 0,8 percenta. Rast spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa tak ešte viac vzdialil od cieľa ECB tesne pod 2 percentami.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostali harmonizované ceny podľa predbežných výsledkov bez zmeny. Analytici prognózovali pokles o 0,1 %, v medziročnom porovnaní odhadovali májovú infláciu na 0,5 %.

Podľa domácej metodiky dosiahol rast cien v máji 0,6 %, k zvoľneniu inflácie najviac prispelo zlacnenie energií o 8,5 %. Naopak, ceny potravín vzrástli o 4,5 % a služby zdraželi o 1,3 %.

Rýchly odhad inflácie vychádza z údajov od šiestich zo 16 spolkových krajín, v ktorých žije vyše polovica nemeckej populácie. Konečné údaje za máj zverejnia štatistici v polovici júna. (čtk)

Zdieľať

Ruskí boháči zarobili v období pandémie desiatky miliárd dolárov

Najmajetnejší Rusi počas pandémie koronavírusu zbohatli o 62 miliárd dolárov. V Rusku za uplynulé dva mesiace pribudli dvaja noví dolároví miliardári, celkovo ich je 104 s úhrnným majetkom 454 miliárd dolárov.

„Marcové pády cien akcií na burzách po celom svete silne postihli biznis najväčších boháčov sveta, ale za vyše dva mesiace, ktoré odvtedy uplynuli, dolároví miliardári len bohatli. Bokom nezostali ani boháči z ruského rebríčka,“ píše magazín Forbes.

Od polovice marca americký burzový index Dow Jones vzrástol o 23 percent podobne ako širší index S&P. Index moskovskej burzy stúpol o 30 percent.

Majetok piatich najbohatších Rusov sa počas tohto obdobia zväčšil o 22,6 miliardy dolárov na 109,5 miliardy dolárov.

Kto sú najbohatší Rusi (majetok v mld. USD):

1. Vladimir Potanin (26,1) – patrí mu ťažiarsky gigant Norilsk Nickel. Počas pandémie zarobil najviac, jeho majetok sa zväčšil o 6,4 miliardy dolárov,

2. Leonid Michelson (22,5) – zo spoločnosti Novatek,

3. a 4. oceliari Vladimir Lisin (21 mld.) a Alexej Mordašov (19,1),

5. Vagit Alekperov (20,8) – vlastník ropného koncernu Lukoil

Podľa Forbesu v globálnom meradle v období koronavírusu najviac zarobili miliardári, ktorých podnikanie je späté s internetom.

Uhľobarón Dmitrij Bosov, ktorý v rebríčku ruského Forbesu figuroval s majetkom odhadovaným na 1,1 miliardy dolárov na 86. priečke, začiatkom mesiaca podľa médií spáchal samovraždu. (čtk)

Zdieľať

McDonald´s dnes rozšíril službu donášky jedla McDelivery do Košíc. Po Bratislave, kde ju už ponúka deväť reštaurácií, pribudli dve reštaurácie v Košiciach. Doručenie jedla ku dverám zákazníkov zabezpečuje doručovacia služba Wolt.

Zdieľať

Smer vyzval vládu, aby prestala riešiť epidemiologickú situáciu a začala sa zaoberať ekonomikou. „Kým na jednej strane dnes minister zdravotníctva a vláda ohlasujú, že pravdepodobne sme pandémiu vírusu porazili, z čoho máme veľkú radosť, žiaľ, dnes musím skonštatovať, že Slovensku hrozí ďalšia veľmi vážna pandémia – pandémia nezamestnanosti,“ povedal Peter Pellegrini.

Od premiéra a členov vlády očakáva, že nebudú „hodiny a hodiny na tlačovkách rozprávať“ napríklad o tom, aká vzdialenosť má byť medzi stolmi, ale že sa pred kamery na dennej báze postavia premiér s ministrom hospodárstva a ministrom financií a povedia, čo mienia so slovenskou ekonomikou v najbližšej dobe robiť.

„Zatiaľ sú to len kozmetické opatrenia, ktoré určite neprinesú nejaký výrazný impulz do našej ekonomiky,“ dodal Pellegrini.

Na 13. dôchodky sa podľa neho peniaze nájsť musia. Vládu zároveň vyzýva, aby dôchodcom dala jasnú odpoveď, či peniaze dostanú, alebo nedostanú.

„Ekonomika sa tak skoro nenaštartuje,“ uviedol Peter Žiga. Tvrdí, že napríklad ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) nevidel na tlačovej konferencii posledné dva či tri týždne. Od vlády pritom očakáva presný plán vrátane toho, ako chce využiť 8 miliárd eur z európskeho fondu obnovy, ktoré má SR dostať.

„Vláda nemá plán, nevie s tým narábať,“ reaguje na situáciu bývalý minister hospodárstva. Apeluje na súčasný kabinet, aby sa venoval trom skupinám ľudí, ktorí budú nezamestnanosťou postihnuté v najvyššej miere. Prvou sú zamestnanci zo segmentu služieb, ďalej z oblasti firiem a fabrík, ktoré boli napojené na zahraničné trhy a treťou skupinou sú ľudia, ktorí sa vrátili zo zahraničia, pretože tam prišli o zamestnanie. (tasr)

Zdieľať

Bratislavskí poslanci schválili kúpu 49-percentného podielu v dcére bratislavských vodarní Infra Services. Za bolo 39, proti jeden, zdržali sa štyria. Podnikateľ Ivan Kmotrík tak už nebude mať v BVS vplyv.

Poslancom, ktorí sa zdržali, prekážalo, že nemali dostatok času na preštudovanie materiálov, a chýbalo im stanovisko dozornej rady BVS.

„Ide o historický míľnik vo veľmi dôležitej infraštruktúre. Rozpredaj majetku mesta a profit súkromníkov bez toho, aby bol braný záujem obyvateľov mesta a obcí, skončí, keď sa transakcia dokončí,“ povedal primátor Matúš Vallo a poďakoval mestským poslancom a zástupcom BVS.

Vallo hovorí, že doterajší stav v BVS a InfraServices bol výrazne nevýhodný a mesto podnikne ďalšie kroky, pokiaľ získa dôkazy o nevýhodnom hospodárení v BVS.

Kúpa podielu v InfraServices bude podmienená súhlasom dozornej rady BVS, ktorá bude rokovať 8. júna.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať