Denník N

Juraj Tkáč končí na poste šéfa ŽSR na Érsekov návrh

Minister dopravy Árpád Érsek. Foto - TASR
Minister dopravy Árpád Érsek. Foto – TASR

Železniční manažéri riadia významné zákazky, Tkáč je na čele ŽSR necelý rok.

  • Železniční manažéri riadia významné zákazky, Tkáč je na čele ŽSR necelý rok.
  • Nečakané odvolanie nemá zrozumiteľné vysvetlenie. Rozhodnutie ministra dopravy kritizoval aj šéf Hodnoty za peniaze.

Juraj Tkáč má skončiť na poste šéfa ŽSR. Návrh na jeho odvolanie v piatok schválila Správna rada železníc. Poslal jej ho minister dopravy Árpád Érsek.

„Dlhodobo nie som spokojný s technickou situáciou na železniciach. Preto som na začiatku týždňa požiadal Správnu radu železníc o odvolanie generálneho riaditeľa ŽSR,“ povedal Érsek. Povedal, že na tento post by chcel dosadiť odborníka a poveriť ho úlohou zlepšiť prevádzku na železnici.

ŽSR majú na starosti stav koľají či železničných staníc. Návrh ministrovi na menovanie a odvolanie ich šéfa dáva Správna rada železníc. Tkáčov odchod z funkcie by tak mal byť ešte formálne spečatený Érsekovým podpisom.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa tak stane a či má Érsek na post vybraného nástupcu.

OĽaNO žiadalo Tkáčov odchod

Ministerstvo dopravy tvrdí, že Tkáčov odchod nesúvisí s výzvou OĽaNO na jeho odvolanie.

Opozičná strana totiž žiadala Érseka, aby Tkáča odvolal pre podozrenie, že ignoruje odporúčania vypracované Útvarom hodnoty za peniaze. ŽSR by tak podľa opozície mohli ušetriť desiatky miliónov eur.

„Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Juraj Tkáč sa nespráva ako rozumný hospodár a manažér. Systém železníc nefunguje, vlaky horia a meškajú, cestujúci sú čoraz viac frustrovaní zo situácie, ktorá na slovenských železniciach panuje,“ povedal tieňový minister dopravy za OĽANO Ján Marosz.

Podľa Érseka ani ministerstvo, ani ŽSR neodmietli rady od analytikov. „Dôkazom je aj predchádzajúca spolupráca týchto inštitúcií, vďaka ktorej sa dosiahli významné úspory napríklad pri nákupe trakčnej elektriny,“ píše ministerstvo v tlačovej správe.

Ministerstvo upozorňuje, že list odoslal Érsek Správnej rade ŽSR v pondelok, teda pred výzvami opozície, aby sa zaoberal situáciou v ŽSR.

Rýchle výmeny na poste

Tkáč má väčšinu pracovných skúseností z bankového sektora. V ŽSR pôsobí od apríla 2017, keď sa stal námestníkom firmy pre ekonomiku. V tom čase ŽSR riadil Martin Erdössy, ktorý sa stal známym aj pre fotografiu z oslavy 40. narodenín Roberta Kaliňáka.

Erdössy odišiel z funkcie po necelých dvoch rokoch na vlastnú žiadosť. Stalo sa to potom, ako kritizoval rozpočet ŽSR a minister Érsek zasa jeho. Vo funkcii ho nahradil Tkáč.

Manažujú rôzne projekty

Železniční manažéri

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Železnice

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie