Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonomický newsfilter: V Bratislave zdraželo bývanie? Spýtajte sa v Turci, na Liptove a v Tatrách, ako idú ceny hore

Dobrý deň, heslo Ekonomického newsfiltra je „Dôležité stručne“. Dnes 1009 slov na 4 a pol minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Bankám na poslednú chvíľu zvýšia dane

Vláda by dnes mala schváliť návrh na zvýšenie bankového odvodu na dvojnásobok a jeho predĺženie do budúcnosti. Parlament by ho mal odhlasovať ešte tento rok.

Získa na tom vláda. Zvýšenie odvodu z 0,2 na 0,4 percenta z vybraných pasív zníži deficit verejného sektora v budúcom roku.

Z pohľadu Európskej komisie bude preto návrh rozpočtu, ktorý sme zaslali na kontrolu, vyzerať dôveryhodnejšie.

Stratia na tom banky. Bankový odvod je pre banky nákladom, ktorý znižuje ich profit. Ročné zvýšenie odvodu o prognózovaných 144 mil. ročne je podľa prepočtu NBS na úrovni približne tretiny budúcich ziskov bankového sektora.

Klienti bánk na tom nezískajú. Celá výška bankového odvodu sa automaticky neprenesie do vyšších poplatkov alebo úrokov, pretože to bankám nedovolí konkurencia.

Na druhej strane, motivácia na zdražovanie a šetrenie bude vďaka odvodu väčšia, pretože manažéri všetkých bánk sa dostanú pod tlak, aby akcionárom doniesli rovnaké zisky ako doteraz.

V praxi to môže znamenať napríklad aj menšiu ochotu bánk inovovať alebo investovať do bezpečnosti, pretože takéto šetrenie si klienti nevšimnú okamžite.

Klesne znova dôvera v predvídateľnosť vplyvu politiky na biznis. Bankový odvod ako postupne klesajúci zaviedla ešte Radičovej vláda. Za ministra financií Kažimíra najprv zastavili dohodnutý pokles odvodu.

A posledné dva týždne sa vec menila trikrát:

 • Najprv koaličná rada povedala, že sa odvod nezvýši, ale jeho platnosť sa predĺži o ďalšie dva roky.
 • Včera potom predseda strany Smer Fico povedal, že sa odvod zvýši na dvojnásobok, ale po roku 2020 už pokračovať nebude.
 • A o pár minút prišiel minister financií, ktorý povedal, že to bude ešte inak. Odvod bude aj dvojnásobný, aj predĺžený do budúcich rokov.

Prestal vám do emailu chodiť Ekonomický newsfilter? Prečítajte si, čo robiť.


2. Lacné úvery + málo novostavieb = drahšie bývanie

Rast cien bývania bol v 3. štvrťroku najrýchlejší za posledné tri roky, ale podľa analytikov NBS má trh ďaleko od vytvorenia nebezpečnej realitnej bubliny.

Čo a koľko zdraželo: Priemerná cena bývania v 3. štvrťroku tohto roka vzrástla medziročne o 9,7 percenta. Z toho:

 • priemerná cena bytov vyskočila na 1 898 eur/m2, za rok rástla o 10,2 percenta;
 • ceny domov rástli pomalšie – za rok o 6,5 percenta; meter štvorcový v domoch sa predával v celoslovenskom priemere za 1 247 eur.

Prognóza hovorí o ďalšom, ale miernejšom raste. Na základnej charakteristike slovenského trhu bývania sa totiž nič nemení: máme ľahko dostupné úvery a ťažko dostupné nové bývanie.

Takzvaný kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania však analytikom NBS naďalej ukazuje, že sa netreba plašiť. V súčasnosti sme už v stave „vzostupu“, ale do fáz „riziko“ a „bublina“ máme ešte ďaleko.

Kde menej a kde viac:

 • Za rok zdraželo bývanie najviac v Žilinskom kraji (o takmer 21 percent). Opačný extrém bol Košický kraj, kde byty a domy v priemere zlacneli (o 3,5 percenta).
 • Priemerná cena domov rástla najviac v Žilinskom kraji, najmä v Martinskom a Ružomberskom okrese.
 • Byty šli najrýchlejšie hore v Prešovskom kraji, najmä v okolí Tatier.

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 

Minúta po minúte

Zdieľať

Podnikateľská aktivita v eurozóne sa v novembri takmer zastavila. Vyplýva to z údajov spoločnosti IHS Markit založených na prieskume medzi nákupnými manažérmi. Výsledky boli horšie, než očakávali ekonómovia.

Súhrnný index nákupných manažérov (PMI), ktorý je považovaný za spoľahlivý ukazovateľ zdravia ekonomiky, klesol na 50,3 bodu z októbrových 50,6 bodu, informuje Reuters.

PMI sa viac priblížil k hodnote 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity od poklesu. Len tesne sa minul s viac ako šesťročným minimom dosiahnutým v septembri.

Čo sa zlepšilo a zhoršilo:

 • najdôležitejší sektor služieb vzrástol oveľa menej, než sa očakávalo. Jeho index sa prepadol na 10-mesačné minimum 51,5 bodu;
 • pokračoval pokles spracovateľského priemyslu, ktorý nepretržite padá 10 mesiacov;
 • zhoršili sa očakávania manažérov pracujúcich v službách (budúcnosť vidia najhoršie od polovice roka 2013).

Najlepšie výsledky za ostatných 5 mesiacov vykázal čiastkový index pre nemecký spracovateľský priemysel, ktorý síce je naďalej v poklese, no prekonal odhady analytikov.

Zdieľať

Hoteliéri a majitelia penziónov mali rekordnú letnú sezónu

Hoteliéri, majitelia penziónov a ďalších ubytovacích turistických zariadení mali dobrú letnú sezónu. V 3. štvrťroku im dvojciferným medziročným tempom vzrástol počet návštevníkov, prenocovaní aj tržby z ubytovania.

Výsledky návštevnosti v ubytovacích zariadeniach na Slovensku v 3. kvartáli zverejnil Štatistický úrad.

Ako sa darilo ubytovacím zariadeniam:

 • počet návštevníkov dosiahol takmer 2,1 milióna osôb, medziročne stúpol o 16,3 percenta;
 • počet prenocovaní sa zvýšil o 15 % na 6,4 milióna;
 • tržby sa vyšplhali na 166,6 milióna eur, vzrástli o 22 percent. Väčšinou (55,8 %) sa na nich podieľali domáci návštevníci.

Väčšinu hostí tvorili Slováci. Ich počet rástol výrazne rýchlejšie, než pribúdalo zahraničných návštevníkov.

Domácich turistov bolo o 23 percent viac, zahraničných o 8 percent.

Celkovo až štyria z desiatich zahraničných hostí navštívili Bratislavu a jej okolie.

Najviac ľudí z cudziny prišlo z Česka, Poľska a Nemecka. Z top 10 krajín najrýchlejšie, o 40 percent, stúpol počet turistov z Ukrajiny.

Zdieľať

Microsoft získal od vlády USA licenciu na dodávky softvéru pre Huawei, ktorý je od mája na čiernej listine americkej administratívy. Ak s ním chcú americké firmy obchodovať, potrebujú zvláštne povolenie.

Americké ministerstvo obchodu tento týždeň potvrdilo, že začalo udeľovať niektorým firmám obmedzené licencie na obchodovanie s Huaweiom, píše Reuters.

V prípade Microsoftu schválilo jeho žiadosť o povolenie na vývoz sériového softvéru.

USA začiatkom týždňa opäť predĺžili dočasnú všeobecnú licenciu, ktorá umožňuje limitované obchodovanie s Huaweiom.

Nezaobídu sa bez neho operátori prevádzkujúci komunikačné siete na americkom vidieku.

Huawei čaká najmä na to, či licenciu dostane Google, ktorý by potom mohol dodávať operačný systém Android a aplikácie do jeho nových prístrojov.

Čo majú USA proti Huaweiu:

Spojené štáty obviňujú Huawei z krádeží technológií a špionáže pre Peking. Huawei to popiera.

Washington firmu vylúčil tiež z budovania mobilných sietí piatej generácie (5G), k rovnakému postupu nabáda aj svojich spojencov.

Zdieľať

Poisťovňu od nového roka zmení viac ako 240-tisíc poistencov. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa bude mať od januára budúceho roku o 145-tisíc poistencov menej.

Aj napriek tomu štátna poisťovňa ostane najväčšou na trhu s 3,1 milióna poistencov.

Dôvera, ktorú vlastní Penta, bude mať od budúceho roka 1,5 milióna poistencov, po prepoisťovacej kampani k nej prišlo takmer 70-tisíc ľudí.

Najviac si polepšila najmenšia poisťovňa Union, ku ktorej prišlo takmer 80-tisíc poistencov, a od budúceho roka bude mať takmer 500-tisíc poistencov.

Údaje zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zdieľať

Takmer polovica z výberu diaľničného mýta končí na účte spoločnosti SkyToll, informuje Najvyšší kontrolný úrad. Len desať centov z jedného eura zaplateného na mýte v rokoch 2014 – 2018 sa použilo na výstavbu nových diaľnic.

Z jedného eura mýta dostávala 45 centov štátna Národná diaľničná spoločnosť a 48 centov išlo na účet SkyTollu, ktorý mýtny systém od roku 2010 prevádzkuje.

NKÚ na základe kontroly upozorňuje na neefektívne a nehospodárne nastavený systém, aj na vážne riziká do budúcnosti. Tie súvisia s vlastníctvom celého technického zázemia pre výber mýta a z toho vyplývajúce obmedzené možnosti, ktoré má NDS pri rozhodovaní o prevádzkovateľovi mýta po roku 2022, keď sa zmluva so spoločnosťou SkyToll skončí.

Celú správu nájdete na webe NKÚ.

Zdieľať

Od nového roka budú podmienky získania úveru tvrdšie, no ľakať sa netreba

Objemy úverov na Slovensku naďalej prudko rastú, v októbri ich úroveň presiahla aj hodnoty z júna minulého roka, keď sa ľudia pripravovali na sprísnenie podmienok ich poskytovania. NBS zasiahla aj tentoraz, od januára zdvojnásobila rezervu, ktorá žiadateľovi musí zostať z príjmu.

Zdieľať

Airbus otestuje nový štýl lietania inšpirovaný vtákmi

Airbus predstavil nový koncept lietania, pri ktorom sa inšpiruje správaním vtákov pri dlhých letoch. Odhaduje, že by vďaka nemu mohol znížiť spotrebu paliva o 5 až 10 percent.

Podľa Airbusu by bolo vhodné, aby dve lietadlá lietali v tesnej blízkosti za sebou, čo by znížilo odpor vzduchu druhého stroja v zákryte, píše portál Zdopravy.cz.

Podobný jav je známy z cyklistiky. Jazdec na čele pelotónu musí vyvinúť podstatne viac energie než tí, ktorí sú za ním v závese.

Airbus začal pracovať na technickom riešení. Musí sa vysporiadať aj s takzvaným úplavom, ktorý vzniká za prúdiacim lietadlom.

Výrobca chce začať testovať koncept na budúci rok s dvoma lietadlami A350, v prevádzke by sa mohol objaviť v polovice budúceho desaťročia.

Airbus as inšpiroval v prírode aj predtým. Predstavil napríklad lietadlo s pohyblivými koncami krídel podľa vzoru albatrosa.

Letecká spoločnosť KLM financuje vývoj lietadla v tvare V, ktoré má mať podstatne menší odpor vzduchu.

Zdieľať

Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku tesne vyhla recesii, hrubý domáci produkt sa zvýšil o 0,1 percenta oproti predchádzajúcim trom mesiacom.

Potvrdili to konečné údaje nemeckého štatistického úradu.

Nemecké hospodárstvo v poslednom čase čelí spomaľovaniu rastu svetovej ekonomiky. K jeho problémom prispieva aj neistota v súvislosti s brexitom. (čtk)

Zdieľať

Kočnerovo chvastanie zapadá do Širokého príbehu, ale detaily nesedia

Kočnerovo tvrdenie, že pomáhal Širokému s falšovaním informácií švajčiarskej prokuratúry o vyšetrovaní Chemolaku, je výmysel alebo nepresnosť. Švajčiarska prokuratúra tvrdí, že sme ju o žiadne dokumenty v súvislosti so Širokým nežiadali. Na druhej strane, dôvodov, prečo mohla polícia prešetrovať Širokého pre podozrivé prevody do Švajčiarska, bolo veľa.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter:

 • sprísnia sa podmienky pre nové úvery, zasiahne to zhruba štvrtinu žiadateľov;
 • čo nesedí na Kočnerovom príbehu o Širokom;
 • Mikloš varuje, čoho sa máme báť;
Zdieľať

NBS sa zapája do boja proti zmene klímy, stala sa členom „koalície odhodlaných“. „Ekologicky udržateľná budúcnosť bude závisieť od toho, ako dokážeme spravovať riziká a mobilizovať kapitál pre zelené a nízkouhlíkové investície,“ povedal guvernér Peter Kažimír.

Členom koalície Network for Greening the Financial System je v súčasnosti 46 centrálnych bánk a deväť pozorovateľov. Pre Slovensko je to podľa hovorcu NBS výborný komunikačný kanál pre jednu z najpálčivejších tém súčasnosti. Účasť NBS v skupine schválili členovia NGFS jednohlasne.

„S Národnou bankou Slovenska nás spája spoločné presvedčenie: najlepšou zárukou úspechu je to, ak centrálne banky zladia svoje reakcie na celosvetové výzvy, ktoré zmena klímy predstavuje,“ zdôraznil predseda skupiny Frank Elderson.

O dôležitosti témy klimatickej zmeny svedčí podľa hovorcu NBS aj fakt, že dominovala aj nedávnemu výročnému zasadnutiu Medzinárodného menového fondu. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať