Denník N

Ekonomický newsfilter: V Bratislave zdraželo bývanie? Spýtajte sa v Turci, na Liptove a v Tatrách, ako idú ceny hore

Dobrý deň, heslo Ekonomického newsfiltra je „Dôležité stručne“. Dnes 1009 slov na 4 a pol minúty čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Bankám na poslednú chvíľu zvýšia dane

Vláda by dnes mala schváliť návrh na zvýšenie bankového odvodu na dvojnásobok a jeho predĺženie do budúcnosti. Parlament by ho mal odhlasovať ešte tento rok.

Získa na tom vláda. Zvýšenie odvodu z 0,2 na 0,4 percenta z vybraných pasív zníži deficit verejného sektora v budúcom roku.

Z pohľadu Európskej komisie bude preto návrh rozpočtu, ktorý sme zaslali na kontrolu, vyzerať dôveryhodnejšie.

Stratia na tom banky. Bankový odvod je pre banky nákladom, ktorý znižuje ich profit. Ročné zvýšenie odvodu o prognózovaných 144 mil. ročne je podľa prepočtu NBS na úrovni približne tretiny budúcich ziskov bankového sektora.

Klienti bánk na tom nezískajú. Celá výška bankového odvodu sa automaticky neprenesie do vyšších poplatkov alebo úrokov, pretože to bankám nedovolí konkurencia.

Na druhej strane, motivácia na zdražovanie a šetrenie bude vďaka odvodu väčšia, pretože manažéri všetkých bánk sa dostanú pod tlak, aby akcionárom doniesli rovnaké zisky ako doteraz.

V praxi to môže znamenať napríklad aj menšiu ochotu bánk inovovať alebo investovať do bezpečnosti, pretože takéto šetrenie si klienti nevšimnú okamžite.

Klesne znova dôvera v predvídateľnosť vplyvu politiky na biznis. Bankový odvod ako postupne klesajúci zaviedla ešte Radičovej vláda. Za ministra financií Kažimíra najprv zastavili dohodnutý pokles odvodu.

A posledné dva týždne sa vec menila trikrát:

  • Najprv koaličná rada povedala, že sa odvod nezvýši, ale jeho platnosť sa predĺži o ďalšie dva roky.
  • Včera potom predseda strany Smer Fico povedal, že sa odvod zvýši na dvojnásobok, ale po roku 2020 už pokračovať nebude.
  • A o pár minút prišiel minister financií, ktorý povedal, že to bude ešte inak. Odvod bude aj dvojnásobný, aj predĺžený do budúcich rokov.

Prestal vám do emailu chodiť Ekonomický newsfilter? Prečítajte si, čo robiť.


2. Lacné úvery + málo novostavieb = drahšie bývanie

Rast cien bývania bol v 3. štvrťroku najrýchlejší za posledné tri roky, ale podľa analytikov NBS má trh ďaleko od vytvorenia nebezpečnej realitnej bubliny.

Čo a koľko zdraželo: Priemerná cena bývania v 3. štvrťroku tohto roka vzrástla medziročne o 9,7 percenta. Z toho:

  • priemerná cena bytov vyskočila na 1 898 eur/m2, za rok rástla o 10,2 percenta;
  • ceny domov rástli pomalšie – za rok o 6,5 percenta; meter štvorcový v domoch sa predával v celoslovenskom priemere za 1 247 eur.

Prognóza hovorí o ďalšom, ale miernejšom raste. Na základnej charakteristike slovenského trhu bývania sa totiž nič nemení: máme ľahko dostupné úvery a ťažko dostupné nové bývanie.

Takzvaný kompozitný index na hodnotenie vývoja cien bývania však analytikom NBS naďalej ukazuje, že sa netreba plašiť. V súčasnosti sme už v stave „vzostupu“, ale do fáz „riziko“ a „bublina“ máme ešte ďaleko.

Kde menej a kde viac:

  • Za rok zdraželo bývanie najviac v Žilinskom kraji (o takmer 21 percent). Opačný extrém bol Košický kraj, kde byty a domy v priemere zlacneli (o 3,5 percenta).
  • Priemerná cena domov rástla najviac v Žilinskom kraji, najmä v Martinskom a Ružomberskom okrese.
  • Byty šli najrýchlejšie hore v Prešovskom kraji, najmä v okolí Tatier.

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie