Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Čo robiť, aby vám na Gmail chodil Ekonomický newsfilter spoľahlivo

Prestal vám chodiť Ekonomický newsfilter? Nebojte sa, stále ho pre vás pripravujeme. Gmail však začal viacerým z vás doručovať náš newsletter do záložky Reklamy (v angličtine „Promo“). Skontrolujte si preto túto záložku a mali by ste Ekonomický newsfilter nájsť ako vždy, najneskôr o 7. hodine ráno.

Kde nájdete záložku Reklamy? Takto vyzerá pri návšteve Gmailu z počítača:

V aplikácii Gmail záložku Reklamy nájdete po otvorení menu (tri vodorovné čiary) v ľavej hornej časti obrazovky:

Chcete, aby vám Ekonomický newsfilter chodil opäť do hlavnej pošty?

Prihláste sa do Gmailu na svojom počítači, nájdite posledný Ekonomický newsfilter (napr. podľa odosielateľa e@dennikn.sk) a myšou e-mail presuňte do záložky Hlavné:

Následne sa vás Gmail v ľavej dolnej časti obrazovky spýta, či chcete e-maily z adresy e@dennikn.sk dostávať do Hlavnej pošty aj naďalej. Ak súhlasíte, kliknite na áno:

Neodoberáte Ekonomický newsfilter, náš najúspešnejší newsletter? Vyskúšajte ho bezplatne.

Máte ďalšie otázky? Radi ich zodpovieme na e@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili
  • Inflácia: Tempo rastu cien sa v júli spomalilo na 1,7 %, čo je najmenej od októbra 2017
  • Nemecko: Deutsche Börse vyradí akcie skrachovaného Wirecardu z indexu DAX
  • Nemecko: Firmy v priemere očakávajú, že ich podnikanie sa nevráti do normálu skôr ako o 11 mesiacov

Mýto sa môže rozšíriť na ďalšie cesty. Štát však vojnu s dopravcami odkladá na neskôr

Foto - archív TASR
Foto – archív TASR

Ak by sa spoplatnili všetky cesty 1. triedy, diaľnice v Bratislave a okolí a cesty v intravilánoch obcí a miest, výnosy z mýta by boli vyššie o 45 miliónov eur ročne. To by však znamenalo konflikt s dopravcami, preto má nový systém kopírovať dnešnú spoplatnenú sieť. Pribudnúť do nej môžu len D1 a D2 v Bratislave a okolí, ktoré sú dnes zadarmo.

Ako sú na tom počas pandémie španielske železiarne Sotákovcov? Prekvapivo ešte celkom dobre

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto - TASR
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto – TASR

Španielska dcérska fabrika Železiarní Podbrezová Transmesa síce leží v koronavírusom obzvlášť sužovanom Katalánsku, no s výsledkami je na tom ešte dosť dobre. Za prvý polrok produkcia medziročne klesla len o štvrtinu a udržala sa v zisku.

Minúta po minúte

Francúzsko plánuje pomoc v objeme 3 miliardy eur pre malé a stredné podniky zasiahnuté koronakrízou. Peniaze by sa mali vyčleniť v rámci pripravovaného súboru opatrení na podporu ekonomiky v celkovej výške 100 miliárd eur.

„Mnohé malé a stredné firmy boli pred krízou v dobrej finančnej kondícii a budú mať prostriedky na splácanie dlhu. Ale pre niektoré je dlh veľkou témou, na čo sa chceme zamerať,“ povedal minister financií Bruno Le Maire.

Podrobnosti chystaného plánu, ktorý by mal ekonomike pomôcť znovu sa postaviť na nohy, chce Le Maire predstaviť neskôr tento mesiac.

Ako sa darí francúzskej ekonomike

Francúzsky HDP sa podľa údajov z júla prepadol v 2. štvrťroku o rekordných 13,8 % – najviac od 2. svetovej vojny.

Nezamestnanosť v rovnakom období klesla na 7,1 %, čo štatistický úrad zdôvodňuje metodikou výpočtu. Do štatistiky zahŕňa len tých, ktorí si prácu aktívne hľadajú, čo bolo v čase karantény takmer nemožné.

Počet ľudí bez práce sa v 2. štvrťroku vo Francúzsku zvýšil o rekordných 767-tisíc po náraste o 44-tisíc v 1. kvartáli. (čtk, reuters)

USA nechajú v platnosti 15-percentné clo na lietadlá Airbus aj tarifu 25 % na dovoz ďalšieho tovaru z Európy. Rozhodla o tom americká vláda napriek snahe EÚ vyriešiť 16-ročný vzájomný spor o subvencie pre Airbus a Boeing.

Podľa amerického obchodného splnomocnenca Roberta Lighthizera EÚ nepodnikla dostatočné kroky na to, aby naplnila rozhodnutie WTO. Organizácia už skôr rozhodla, že Airbus dostáva podporu v rozpore s pravidlami svetového obchodu, a preto USA majú právo zaviesť clá na vybrané tovary z EÚ.

Lighthizer povedal, že jeho úrad bude požadovať začiatok nového procesu, ktorý by priniesol dlhodobé riešenie sporu.

Ako sa zmenia clá

Spojené štáty upravia zoznam potravín, vín a liehovín dovážaných z EÚ, ktoré vlani na jeseň zaťažili clom 25 %. Od 1. septembra sa clo nebude vzťahovať na grécky syr či britské sušienky, bude sa však týkať nemeckých a francúzskych marmelád.

Celkový objem európskeho tovaru zaťaženého americkým clom a jeho výška zostane bez zmeny na úrovni 7,5 miliardy dolárov.

USA a EÚ sa od roku 2004 pred WTO navzájom obviňujú z nelegálnej podpory Boeingu a Airbusu. V oboch prípadoch sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO finančne podporovali svojich výrobcov, aby im zabezpečili výhodnejšie postavenie na trhu. (čtk, reuters)

Deutsche Börse vyradí akcie Wirecardu z burzového indexu DAX. Namiesto nich sa jeho súčasťou zrejme stane služba donášky jedla Delivery Hero. Wirecard sa v júni dostal do insolvencie po škandále s chýbajúcimi peniazmi na účtoch.

Prevádzkovateľ nemeckej burzy vyradí Wirecard z akciového indexu ešte v auguste. Stane sa tak netradične skôr, než prebehne pravidelná kvartálna revízia zloženia indexu DAX.

Akcie Wirecardu boli začlenené do indexu DAX predvlani na úkor Commerzbank. V tom čase mal nemecký spracovateľ platieb a poskytovateľ finančných služieb trhovú hodnotu 24 miliárd eur.

V júni Wirecard skrachoval po tom, ako sa prevalila aféra s chýbajúcou zaúčtovanou sumou 1,9 miliardy eur. Kauzu vyšetruje nemecká prokuratúra. Wirecard sa stal prvou firmou z indexu DAX, ktorá zbankrotovala, keď bola jeho súčasťou.

Kto nahradí Wirecard

Namiesto Wirecardu by sa do spoločnosti najprestížnejších nemeckých firiem mali dostať akcie Delivery Hero, ktoré v júli stúpli na rekord. Dopyt po službách online firmy na donášku jedla zvýšili koronakrízové reštrikcie.

Zaradenie akcií Delivery Hero do indexu DAX vyvoláva kontroverzie. Kritici upozorňujú, že firma doteraz nevykázala celoročný zisk, čo vyvoláva otázky, či by mala byť bok po boku s podnikmi ako Siemens alebo SAP. (bloomberg, n)

Medzi rizikové profesie budú podľa nového pandemického plánu patriť aj veterinári, ošetrovatelia zvierat a pracovníci v potravinárskom priemysle. Upozornilo na to ministerstvo pôdohospodárstva. Získajú nárok na lepšie ochranné pomôcky či prednostné vyšetrenia.

Spotrebiteľské ceny v Nemecku v júli klesli medziročne o 0,1 %, znížili sa prvý raz za vyše 4 roky. Dôvodom bol pokles dane z pridanej hodnoty, v júni ešte medziročná inflácia dosiahla 0,9 %.

Konečné dáta o vývoji inflácie v júli zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis na internetovej stránke. Ceny sa naposledy medziročne znížili v apríli 2016, a to rovnako o 0,1 %.

Od júla platí v Nemecku nižšia DPH, základná sadzba klesla z 19 % na 16 % a znížená sa posunula na 5 % z predchádzajúcich 7 %. Zvýhodnenie s cieľom stimulovať spotrebu zasiahnutú koronakrízou má platiť do konca roka. (tasr, n)

Medziročná inflácia na Slovensku sa v júli zvoľnila na 1,7 %, čo je najpomalšie tempo od októbra 2017. Rast spotrebiteľských cien poľavil piaty mesiac za sebou, medzimesačne stúpli o 0,1 %.

Údaje o júlovej inflácii zverejnil štatistický úrad na internetovej stránke. V medziročnom porovnaní ceny stúpli vo všetkých sledovaných kategóriách s výnimkou dopravy, kde sa znížili o 3,9 %.

Vplyv na úroveň inflácie v júli mal podľa štatistikov najmä medzimesačný pokles cien potravín (ovocie, zelenina, mäso) a zlacnenie odevov a obuvi o 0,4 %.

Napriek spomaľovaniu inflácie patrí Slovensko v rámci eurozóny ku krajinám s najrýchlejším medziročným rastom cien. Medziročná inflácia v eurozóne v júni dosiahla 0,3 %, na Slovensku bola najvyššia (1,8 %).

Podcast ekonomického newsfiltra: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí ponížili na doprave kollárovci. Tradične asertívny šéf RegioJetu využil zlú povesť politikov Sme rodina.

Ekonomický newsfilter: Jančura Matovičovi pripomenul, ako jeho ľudí kollárovci na doprave ponížili +

  • Štátna IT, a. s., bude, má definitívny súhlas koaličnej rady.
  • V potravinárskej firme v Sládkovičove našli 24 nakazených.
  • Slovenský startup Sensoneo rozbehne v dvoch veľkých európskych mestách veľkoplošné riadenie odpadov cez senzory.

Americké akcie v stredu posilnili, index S&P 500 sa blíži k rekordu 3386,15 bodu z 19. februára, ktorý v priebehu obchodovania aj prekonal. Rast ťahali najmä technologické tituly spoločností Microsoft, Amazon a Apple.

Dow Jonesov index si dnes pripísal 1,05 percenta a uzavrel na 27 976,84 bodu. Index S&P 500 vzrástol o 1,4 percenta na 3380,35 bodu a index Nasdaq sa zvýšil o 2,13 percenta na 11 012,24 bodu.

Najvýraznejšou podporou indexu Nasdaq boli akcie amerického výrobcu elektrických áut Tesla, ktoré stúpli o 13,12 percenta.

Spoločnosť predtým oznámila, že rozdelí svoje akcie v pomere päť ku jednej. Podnik, ktorý sa už teraz teší veľkému záujmu investorov, tak chce ich držanie sprístupniť ešte väčšiemu množstvu záujemcov. Akcie Tesly od začiatku roka pridali vyše 200 percent. (reuters, čtk)

Oslabovanie ekonomickej aktivity v USA bude pravdepodobne pokračovať, lebo mnohé štáty opäť začínajú prijímať sprísnené opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu a spotrebitelia sú stále príliš opatrní. Uviedol to šéf bostonskej pobočky americkej centrálnej banky Eric Rosengren.

„Prognóza vývoja americkej ekonomiky v jesenných mesiacoch je do veľkej miery nejasná, podľa môjho názoru však oslabovanie ekonomickej aktivity bude pokračovať,“ povedal.

Ako dodal, keďže je nepravdepodobné, že vakcína bude dostupná už v najbližšej budúcnosti, firmy a spotrebitelia budú potrebovať plán na zvládanie rizík spojených s koronavírusom počas jesenných a zimných mesiacov. (reuters, tasr)

Najväčší armádny podnik je v problémoch. Väčšina jeho ľudí nemá prácu, hovorí Naď

Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR
Letecké opravovne Trenčín nezachránilo ani know-how v oblasti opráv ruských vrtuľníkov Mi-17. Foto – TASR

Najväčší podnik ministerstva obrany – Letecké opravovne Trenčín, má problémy. Chýbajú mú zákazky a väčšina jeho zamestnancov tak nemá na čom pracovať, hovorí minister obrany Jaroslav Naď.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať