Denník N

Ekonomický newsfilter: Nechceli by ste byť budúci minister financií 

Karikatúra - Shooty/kalendár Profesia.sk 2018
Karikatúra – Shooty/kalendár Profesia.sk 2018

Dobrý deň, vždy, keď si poviete, že už nechcete čítať a počúvať o zhoršujúcom sa stave verejných financií, pripomeňte si – či ste podnikatelia, alebo pracujúci, alebo študujúci, alebo penzisti –, že napokon sa vás bude kondícia verejných financií skôr či neskôr dotýkať veľmi konkrétne.

Včera sme dostali ďalšie potvrdenie, že budúca vláda zdedí rozpočet vo veľmi zlom stave, a debata nebude čoskoro len o tom, že treba začať dramaticky šetriť, ale aj o tom, či popri tom už nie je nutné aj dvíhať dane.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1137 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Buď sa mýli celý svet alebo slovenské ministerstvo financií

Slovensko bude podľa Európskej komisie v tomto aj budúcom roku hospodáriť oveľa horšie, ako oficiálne tvrdí vláda.

Najzrozumiteľnejšie to je v rozdieloch predpovedí deficitu verejných financií.

Kým slovenská vláda posiela do parlamentu rozpočet, ktorý zvýši verejný dlh o približne 500 miliónov eur, analytici Európskej komisie si myslia, že výsledok nášho hospodárenia na budúci rok bude až mínus 1,2 miliardy eur.

Nepomôže nám ani detailnejší pohľad. Slovensko vyzerá v jesennej prognóze Komisie zle aj pri pohľade na zložitejší, ale dôležitejší parameter, ktorým je štrukturálny deficit.

Ten si treba predstaviť ako deficit, ku ktorému ekonómovia niečo pripočítajú alebo od neho niečo odpočítajú podľa toho, či žijeme dobré alebo zlé ekonomické časy. A tiež podľa toho, či sa udiali jednorazové udalosti, ktoré rozpočtu pomohli alebo poškodili.

V takomto zložitejšom, ale spravodlivejšom prepočte bude mať Slovensko podľa Európskej komisie štrukturálny deficit 1,6 % v tomto a 1,8 % v budúcom roku.

 

Neplníme teda oficiálny cieľ slovenskej vlády, ktorým je mať štrukturálny deficit do 1 percenta HDP. Aj taký by totiž pri našom obvyklom hospodárskom raste znamenal, že sa nám veľkosť dlhu v pomere k veľkosti ekonomiky ešte zmenšuje.

Bolo by to teda trvalo udržateľné – štát by podporoval rast, ale strážil by si svoju schopnosť splácať dlhy.

Ibaže tento cieľ podľa Európskej komisie neplníme, štrukturálny deficit máme väčší a ešte sa to aj zhoršuje. 

Prečo to je dôležité: 

  • Európska komisia svojím hodnotením dala v spore medzi názormi ministerstva financií na jednej strane a analytikmi z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, z NBS a zo súkromných bánk na druhej strane jednoznačne za pravdu kritikom oficiálnych plánov vlády.
  • Keďže predpovede zamestnanosti, rýchlosti rastu ekonomiky a vývoja cien majú všetky tieto inštitúcie veľmi podobné, rozdiel v odhade deficitu je jednoznačne dôsledkom politického tlaku na tvorbu rozpočtu.

Prvé slová budúceho ministra financií: Akokoľvek dopadnú voľby, ktokoľvek bude novým ministrom financií, už teraz je isté, že ako prvé vyhlási, že po predchodcovi zdedil nereálny rozpočet, ktorý nemá šancu dodržať. A nebude ani trochu preháňať.


2. Bankári nemôžu bojovať na dvoch frontoch – aj s odbormi, aj s vládou

Rokovania medzi odbormi a vedením slovenskej UniCredit banky skončili pred mesiacom vyhlásením štrajkovej pohotovosti.

Niektorí nespokojní zamestnanci dokonca tento stav dávajú najavo verejne na pobočkách pred klientmi.

Prečo to je dôležité: Po rokoch, keď ostávali spory o platy a bonusy v bankách mimo zraku verejnosti, sú nezhody také veľké, že odborári využívajú aj možnosť verejného nátlaku na vedenie bánk.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie