Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Po bankároch sa spojili aj podnikatelia a Fica to môže vážne zabolieť

Foto - TASR
Foto – TASR

Slovensko možno smeruje do vážneho spoločenského konfliktu a možno pôjde o stret, ktorý si na uliciach nik nevšimne, pretože sa bude odohrávať inde. Stručný ekonomický newsfilter na dnešný deň má 1062 slov a je to čítanie na 4 a pol minúty. Pripravil ho pre vás Oliver Brunovský.

Prišiel čas pozerať na veci inak


1.  Biznis podporil bankárov, pretože už nemá čo stratiť

Po tom, čo sa v pondelok spojili banky, aby protestovali proti zneužívaniu bankového odvodu na predvolebné sociálne balíčky, sa včera za nich postavilo aj osem vplyvných podnikateľských organizácií.

Sú to nielen asociácie z finančnej brandže, ale proti návrhu, ktorý si vymysleli Fico a Danko, sa postavili aj Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov, Klub 500 či Slovenská obchodná a priemyselná komora.

Čo si treba všimnúť v argumentácii biznisu: Asociácie poukazujú nielen na ohrozovanie zdravia bánk a tým stability celej ekonomiky, ale majú „principiálne výhrady k spôsobu prijímania zákonov bez pripomienkovíeho konania, bez diskusie, bez akýchkoľvek analýz a dosahových štúdií“.

Čo mohlo byť poslednou kvapkou: Tón, akým šéf Smeru po námietkach bankárov proti zvýšeniu odvodu na 0,4 % utrúsil, že ak to bankám prekáža, pokojne to môže byť aj 0,6 %.

Prečo je to pre Smer tragický úkaz: Fico sa podporou (aspoň vybraných) podnikateľov veľmi dlho zaštiťoval, Radu hospodárskej a sociálnej dohody, ktorá má simulovať široký spoločenský dialóg, namaľoval na takom veľkom plátne, že dnes má vyše 120 členov a je v skutočnosti nefunkčná.

Čo sa môže stať: Dnes už menšinovej koalícii naďalej spoľahlivo prechádzajú zákony, pretože politické obchody vychádzajú z filozofie vzájomnej výhodnosti, s ktorou má Smer rozsiahle skúsenosti. Keď však tentoraz znova vyjdú a koalícia správne nevyhodnotí hrozbu zjednocovania síl biznisu, môže to byť veľmi trpké víťazstvo.


2.  Pohľad analytika na Slovensko a Česko v uplynulých 30 rokoch

Týždeň, v ktorom Slovensko a Česko oslavujú 30 rokov od Nežnej revolúcie, priniesol nielen množstvo emotívnych spomienok, ale aj analýzy pre tých, ktorí si nemôžu alebo nechcú pamätať, ako sa spoločnosť vyvíjala.

Analytik VÚB Michal Lehuta zhromaždil cenné dáta o 30-ročnom vývoji v tejto časti sveta.

Graf prvý: Európu sme nedobehli, ani keď nám išla oproti

Počet štátov EÚ sa od roku 1989 viac ako zdvojnásobil a Únia sa rozširovala najmä o chudobnejšie štáty. Napriek tomu sa Česku ani Slovensku nepodarilo v tvorbe bohatstva dostať na úroveň priemeru EÚ.

Pri grafe, na ktorom síce vidieť jeho dobiehanie, no zároveň veľké zaostávanie, je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Slovenské domácnosti sú tak v pohode, že NBS je z toho nervózna
 • Odvody: Premiér Matovič odmietol zlúčenie VšZP a Sociálnej poisťovne
 • Doprava: Časť ľudí, ktorí využívali v Bratislave MHD, opäť presadla do áut
 • Obchod: Novum v Prešove otvoria podľa plánu, ale len časť prevádzok
 • IT: Slovensko kleslo na 50. miesto v rebríčku digitálnej konkurencieschopnosti
 • USA: Fed predĺžil do konca roka obmedzenie výplaty dividend a zákaz nákupu vlastných akcií

Týždeň v európskej ekonomike: EÚ možno tvrdo obmedzí biznis digitálnych platforiem

Podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová a eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v čase, keď predstavovali novú digitálnu agendu. Foto – TASR/AP
Podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová a eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v čase, keď predstavovali novú digitálnu agendu. Foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike autorov z portálu Euractiv.sk:

 • Komisia plánuje tvrdšie regulovať biznis veľkých digitálnych platforiem.
 • Slovensko má opäť najviac pochybení v eurofondoch z celej EÚ.
 • Koronakríza posilňuje obavy z nezamestnanosti.

Hlavný ekonóm NBS: Ľudia na Slovensku reagovali na krízu úplne inak ako inde v Európe

Foto - NBS
Foto – NBS

Správne načasovaná a objemom primeraná pomoc je dôležitejšia ako prílišná adresnosť, hovorí hlavný ekonóm NBS Michal Horváth. So sektorovými opatreniami radí narábať opatrne a dbať o to, aby plošné opatrenia nevylučovali dôležité zraniteľné segmenty alebo ľudí.

Minúta po minúte

Nezamestnanosť v EÚ stúpla v auguste na 7,4 % z júlových 7,3 %, zvýšila sa piaty mesiac za sebou. Podobne sa vyvíja tiež v eurozóne, kde vzrástla rovnako o desatinu percentného bodu na 8,1 %.

Štatistiky nezamestnanosti za august zverejnil Eurostat na internetovej stránke. V 27 štátoch únie bolo bez práce 15,6 milióna ľudí, z toho 13,2 milióna v eurozóne. Počet nezamestnaných oproti júlu stúpol v EÚ o 238-tisíc, v eurozóne ich pribudlo 251-tisíc.

Z jednotlivých členských krajín únie malo najnižšiu nezamestnanosť Česko (2,7 %), v Poľsku dosiahla 3,1 %. Naopak, najvyšší podiel ľudí bez práce bol podľa dostupných údajov v Španielsku (16,2 %). Slovensko sa s nezamestnanosťou 6,8 % drží pod priemerom únie aj eurozóny.

Vysoká zostáva nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi do 25 rokov, v EÚ stúpla na 17,6 % a v eurozóne na 18,1 %. Najnižšia v tejto kategórii je v Nemecku, no v Španielsku je bez práce až vyše 40 percent mladých. Na Slovensku zhruba pätina.

V Spojených štátoch pandémia vyhnala nezamestnanosť oveľa vyššie než v Európe. V auguste však klesla na 8,4 % a prvý raz od apríla sa dostala pod 10 %. Ešte vo februári bola na historických minimách pod 4 %. (čtk, n)

Rodičom od budúceho roka mierne stúpnu dávky na dieťa. Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť rodičovský príspevok o zhruba 6 až 8 eur mesačne a prídavok na dieťa s príplatkom o rádovo desiatky centov.

Vyplýva to z predbežných informácií zverejnených na legislatívno-právnom portáli Slov-lex. Obe dávky vypláca rodičom úrad práce.

Rodičovský príspevok

 • Ministerstvo navrhuje od 1. januára 2021 upraviť sumu rodičovského príspevku z 270 eur mesačne na 275,90 eura pre rodičov, ktorí predtým nepracovali a nepoberali materské.
 • V prípade pracujúcich rodičov má rodičovský príspevok stúpnuť z 370 eur na 378,10 eura mesačne.
 • Nárast súm rodičovského príspevku súvisí so rastom životného minima od 1. júla tohto roka o 2,2 %. Podľa zákona sa táto dávka zvyšuje k 1. januáru kalendárneho roka rovnako ako k 1. júlu predošlého roka išlo nahor životné minimum.

Prídavok na dieťa

 • Prídavok na dieťa má od začiatku budúceho roka vzrásť o 55 centov na 25,50 eura mesačne.
 • Príplatok k prídavku na dieťa sa má zvýšiť o 26 centov na 11,96 eura mesačne.
 • Zvýšený prídavok na dieťa za mesiac, keď nastúpilo do prvého ročníka základnej školy, navrhujú zvýšiť zo 102,50 eur na 104,76 eura mesačne. (tasr, e)

Z Británie do EÚ sa pred brexitom presunulo vyše 7500 pracovných miest z finančníctva a aktíva za viac ako 1 bilión libier. Firmy si zriaďujú nové centrá v Únii, aby tam mohli po prechodnom období ďalej obsluhovať klientov.

Británia po 31. decembri stratí neobmedzený prístup na finančný trh EÚ. Dotknuté pracovné miesta a uvedený objem aktív sú podľa konzultantov EY len zlomkom z celkových čísel britského finančného sektora.

Omar Ali z EY pred koncom tohto roka nevylučuje ďalšiu úpravu prevádzky finančných inštitúcií a premiestňovanie pracovných miest.

Z londýnskeho finančného centra City bolo do EÚ presunutých 1,2 bilióna libier, ktoré patria únijným klientom. Populárnou destináciou kapitálu je najmä Dublin, ďalej Luxemburg, Frankfurt a Paríž. (čtk, reuters)

Minister financií Eduard Heger nechystá pomoc súkromným zdravotným poisťovniam. „Keď si poisťovne vybrali tú argumentáciu, že si zisky nechávajú, tak potom nech si nechávajú aj straty,“ povedal. Návrh dofinancovať štátnu VšZP sumou 300 miliónov eur však vláda v stredu odsunula a bude o ňom rokovať koaličná rada. (tasr, e)

Tesla zlacnila elektromobily Model 3 na čínskom trhu o 8 %, cena auta sa tak začína v prepočte približne od 31 300 eur po zarátaní dotácií. Automobilka vyrába Model 3 v Šanghaji, začala doň montovať lacnejšie batérie.

Tesla predala v auguste v Číne viac ako 11-tisíc elektromobilov, zväčša išlo o jej najlacnejší Model 3. Od konca vlaňajška ich dodáva z továrne v Šanghaji, vďaka čomu šetrí náklady na dopravu a clá za dovoz.

Firma buduje v Šanghaji aj nové výrobné kapacity pre SUV Model Y. S dodávkami by mohla začať od budúceho roka. (tasr, reuters)

Nákupné centrum Novum v Prešove otvoria podľa plánu 8. októbra, v ten deň však začne fungovať len časť prevádzok. Ďalšie pribudnú v novembri a na jar 2021.

Na ploche 30 000 štvorcových metrov by malo byť na jar budúceho roka spolu 111 prevádzok.

V deň otvorenia by mali začať fungovať napríklad Lidl, Datart, dm, New Yorker, H&M, Humanic, Intersport, A3 Sport a Martinus. Z gastroprevádzok by mal otvoriť McDonald’s, Pilsnerka, MrKebab a niekoľko kaviarní.

V novembri by k nim mala pribudnúť napríklad značka Mango, Xiaomi, rozšíri sa aj ponuka gastroprevádzok. Do konca tohto roka by malo začať v centre fungovať aj kino Cinemax s 8 sálami.

Na jar 2021 má do centra pribudnúť napríklad Bershka a kaviareň Starbucks.

Americký Fed predĺžil do konca roka obmedzenie výplaty dividend a zákaz odkupu vlastných akcií, ktorý nariadil veľkým bankám a firmám vo finančných službách. Chce tak podporiť banky v období pandémie, keď ľudia neplatia načas záväzky.

Centrálna banka prijala pôvodné obmedzenie v júni v rámci pravidelných záťažových testov najväčších bánk. Fed uviedol, že riziko dvojitej recesie je priveľké a mohlo by sa stať, že kapitál mnohých bánk sa dostane pod kritickú úroveň.

Obmedzenie pôvodne malo prestať platiť na konci septembra. Týka sa 34 bánk vrátane amerických aktivít niekoľkých zahraničných firiem.

Americká ekonomika sa zotavuje z pandémie, nezamestnanosť však zostáva vysoká a milióny ľudí nemajú prácu. Mnohí majitelia domov sú v programe pomoci pri splácaní hypoték alebo požiadali o úľavu pri splácaní ďalších pôžičiek.

Tieto úvery sú považované za veľmi znepokojivé a v bežnom ekonomickom prostredí by mohli byť odpísané.

Čo bude nasledovať

Veľké banky v USA čaká koncom roka druhý pandemický záťažový test Fedu. Pri zatiaľ posledných testoch zistil, že veritelia by pri prudkom hospodárskom poklese mohli vykázať straty z úverov až 700 miliárd dolárov.

Banky by síce zostali funkčné, no niektoré by boli veľmi blízko porušenia požiadavky na minimálnu úroveň kapitálu. (čtk, reuters)

Premiér Matovič odmietol zlúčenie VšZP a Sociálnej poisťovne a sťažuje sa, ako o téme informoval Denník N. „Vymyslíme si blud, a keďže nemáme asi o čom písať, pýtame sa koaličných partnerov,“ povedal s tým, že ho „mrzí táto iniciatíva“. Zjednodušenie odvodov však podľa neho pripravujú.

Slovensku patrí v rebríčku digitálnej konkurencieschopnosti 50. miesto, oproti vlaňajšku si pohoršilo o tri priečky. Poradie viac ako šiestich desiatok krajín zostavuje švajčiarsky inštitút IMD. Slovensko je najhoršie spomedzi štátov V4.

Rebríček IMD porovnáva konkurencieschopnosť v digitálnej oblasti v 63 ekonomikách sveta. Porovnanie vychádza z dostupných štatistických údajov a z prieskumu medzi poprednými manažérmi v jednotlivých krajinách.

Poradie na prvých dvoch miestach sa od minulého roka nezmenilo. Vedú Spojené štáty pred druhým Singapurom. Tretie Dánsko vystriedalo Švédsko, ktoré kleslo na štvrtú priečku. Piaty je Hongkong.

Z krajín V4 je najlepšie Poľsko (32.), za ním sú Česko (35.) a Maďarsko (47.). Rakúsko a Nemecko sa nachádzajú v prvej dvadsiatke.

Podľa autorov rebríčka bude digitálna konkurencieschopnosť v dôsledku pandémie viac než doteraz ovplyvňovať ekonomický vývoj jednotlivých krajín. (čtk, n)

Vláda pomôže Banskobystrickému kraju s opravou cesty medzi Muráňom a Prednou Horou, ale nesúhlasí s cenou. Stavebné spoločnosti majú v nasledujúcich dňoch doručiť ministerstvu financií ponuky, na základe nich dá vláda peniaze kraju. Tvrdí, že krajom doteraz uvádzaná cena 19 miliónov eur je príliš vysoká, do procesu zapojili aj Útvar hodnoty za peniaze. (tasr, n)

Platové rozdiely medzi Bratislavou a okolím a ďalšími regiónmi sú tým výraznejšie, čím lepšie je platená pozícia. Naznačuje to analýza portálu Platy.sk. Napríklad pomocní pracovníci majú v Prešovskom kraji 651 eur a v Bratislavskom 730 eur, čo je o 12 % viac. Pri topmanažéroch je rozdiel 55 %.

Topmanažéri v Prešovskom kraji zarábajú v hrubom 2489 eur a v Bratislavskom kraji 3866 eur. V oboch prípadoch ide o porovnanie medzi najvyššími a najnižšími zárobkami spomedzi krajov.

Pri technických zamestnancoch rozdiel medzi Bratislavským a Prešovským krajom predstavoval 42 %, pri administratívnych 32 %.

Porovnanie okrem iného ukazuje, do akej miery sa oplatí zamestnancom dochádzať za prácou, upozorňuje Profesia.sk, ktorej portál Platy.sk patrí.

Zdroj – Profesia.sk/Platy.sk
Zdroj – Profesia.sk/Platy.sk

Ekonomický newsfilter: Včera sa znova potvrdilo, ako veľmi politici nerozumejú, čo pre biznis, ale aj zvyšok spoločnosti znamená predvídateľnosť a istota. Opakovaný chaos v nastavovaní obmedzení ešte viac zníži dôveryhodnosť vlády aj predvídateľnosť podnikateľského prostredia a spolu s tým znova padne aj ochota ľudí žiť tu a podnikať.

Ekonomický newsfilter: Slovenské domácnosti sa cítia tak dobre, až je z toho NBS nervózna +

 • Poštovej banke prepíšu štítky na 365.bank
 • Banky zrejme dostanú ľahší nástroj na pomoc dlžným podnikom
 • Ani u Sulíka sa nedarí rozdávať firmám peniaze

Vláda podľa ministra Hegera musela zrušiť súkromné pálenie alkoholu, pretože to neumožňuje smernica EÚ a zákon z čias minulej vlády je v rozpore s európskym právom. Ministerstvo financií pracuje na zmene.

„Boli sme informovaní z úrovne Európskej komisie, že tento zákon automaticky spúšťa ‚infringement‘ na Slovenskú republiku, preto sme pristúpili k tomu, že na tento čas ho musíme zrušiť,“ povedal Heger.

Ľudia, ktorí si zabezpečili zariadenia na výrobu destilátov pre svoju spotrebu, sa ich nemusia zbavovať. „Európska komisia pripravuje smernicu, podľa ktorej by malo od 1. januára 2022 vstúpiť do platnosti, že bude už povolené aj domáce pálenie. Tí, ktorí si zariadenie zakúpili, si ho môžu ponechať,“ dodal minister.

Rezort financií s ministerstvom pôdohospodárstva vytvára pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať novou legislatívou v tejto oblasti. „Chceme pripraviť lepší zákon, aby sme od 1. januára 2022 vytvorili priestor, aby ľudia mohli fungovať a mať aj domáce pálenice,“ dodal Heger.

Reevidovaná, takzvaná alkoholová eurosmernica má umožniť od roku 2022, aby členské štáty EÚ mohli mať zakotvené aj pestovateľské pálenie ako podnikateľsku činnosť, a zároveň aj súkromnú výrobu destilátu pre osobnú spotrebu občanov z ich vlastného ovocia alebo medu. (tasr)

Spor bol o druhé a tretie miesto, do vplyvnej odvolacej rady ÚVO však nastúpi prvý a štvrtý z konkurzu

Noví členovia rady ÚVO. Počtom bodov z konkurzu štvrtý Ivan Pudiš (vľavo) a prvý Peter Kubovič (vpravo). Foto - Úrad vlády SR, koláž - N
Noví členovia rady ÚVO. Počtom bodov z konkurzu štvrtý Ivan Pudiš (vľavo) a prvý Peter Kubovič (vpravo). Foto – Úrad vlády SR, koláž – N

Vláda do vplyvnej odvolacej rady Úradu pre verejné obstarávanie vybrala počtom bodov prvého a štvrtého uchádzača z konkurzu. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa tak rozhodla, kandidáti sa však sporili o druhé a tretie miesto.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať