Denník N

Ekonomický newsfilter: Po bankároch sa spojili aj podnikatelia a Fica to môže vážne zabolieť

Foto - TASR
Foto – TASR
Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Slovensko možno smeruje do vážneho spoločenského konfliktu a možno pôjde o stret, ktorý si na uliciach nik nevšimne, pretože sa bude odohrávať inde. Stručný ekonomický newsfilter na dnešný deň má 1062 slov a je to čítanie na 4 a pol minúty. Pripravil ho pre vás Oliver Brunovský.

Prišiel čas pozerať na veci inak


1.  Biznis podporil bankárov, pretože už nemá čo stratiť

Po tom, čo sa v pondelok spojili banky, aby protestovali proti zneužívaniu bankového odvodu na predvolebné sociálne balíčky, sa včera za nich postavilo aj osem vplyvných podnikateľských organizácií.

Sú to nielen asociácie z finančnej brandže, ale proti návrhu, ktorý si vymysleli Fico a Danko, sa postavili aj Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov, Klub 500 či Slovenská obchodná a priemyselná komora.

Čo si treba všimnúť v argumentácii biznisu: Asociácie poukazujú nielen na ohrozovanie zdravia bánk a tým stability celej ekonomiky, ale majú „principiálne výhrady k spôsobu prijímania zákonov bez pripomienkovíeho konania, bez diskusie, bez akýchkoľvek analýz a dosahových štúdií“.

Čo mohlo byť poslednou kvapkou: Tón, akým šéf Smeru po námietkach bankárov proti zvýšeniu odvodu na 0,4 % utrúsil, že ak to bankám prekáža, pokojne to môže byť aj 0,6 %.

Prečo je to pre Smer tragický úkaz: Fico sa podporou (aspoň vybraných) podnikateľov veľmi dlho zaštiťoval, Radu hospodárskej a sociálnej dohody, ktorá má simulovať široký spoločenský dialóg, namaľoval na takom veľkom plátne, že dnes má vyše 120 členov a je v skutočnosti nefunkčná.

Čo sa môže stať: Dnes už menšinovej koalícii naďalej spoľahlivo prechádzajú zákony, pretože politické obchody vychádzajú z filozofie vzájomnej výhodnosti, s ktorou má Smer rozsiahle skúsenosti. Keď však tentoraz znova vyjdú a koalícia správne nevyhodnotí hrozbu zjednocovania síl biznisu, môže to byť veľmi trpké víťazstvo.


2.  Pohľad analytika na Slovensko a Česko v uplynulých 30 rokoch

Týždeň, v ktorom Slovensko a Česko oslavujú 30 rokov od Nežnej revolúcie, priniesol nielen množstvo emotívnych spomienok, ale aj analýzy pre tých, ktorí si nemôžu alebo nechcú pamätať, ako sa spoločnosť vyvíjala.

Analytik VÚB Michal Lehuta zhromaždil cenné dáta o 30-ročnom vývoji v tejto časti sveta.

Graf prvý: Európu sme nedobehli, ani keď nám išla oproti

Počet štátov EÚ sa od roku 1989 viac ako zdvojnásobil a Únia sa rozširovala najmä o chudobnejšie štáty. Napriek tomu sa Česku ani Slovensku nepodarilo v tvorbe bohatstva dostať na úroveň priemeru EÚ.

Pri grafe, na ktorom síce vidieť jeho dobiehanie, no zároveň veľké zaostávanie, je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie