Nemeckí investori sú doma a na Slovensku nervóznejší ako vo zvyšku Európy. Na vine sú autá

Nemecké firmy na Slovensku a doma v Nemecku hodnotia súčasnú ekonomickú situáciu síce prevažne dobre, no na nasledujúcich dvanásť mesiacov sa pozerajú podstatne skeptickejšie ako ostatné pôvodom nemecké firmy vo zvyšku Európy.
Zatiaľ čo v oboch krajinách hovorí o ďalšom raste len 16 % firiem, v celej Európskej únii je to dvakrát viac.
Ešte horšie to vyzerá so slovenskou ekonomikou z pohľadu nemeckých investorov podľa miery ich pesimizmu. Pri porovnaní s Nemeckom aj s EÚ je na Slovensku väčší podiel firiem, ktoré predpokladajú, že sa im v nasledujúcich mesiacoch bude dariť horšie ako teraz.
Ukazuje to prieskum, ktorý v septembri a októbri spravili nemecké obchodné komory v Európskej únii medzi svojimi členmi. Na Slovensku sa do prieskumu zapojilo 31 firiem, celkovo v Únii to bolo viac ako 1200 podnikov. Na Slovensku prieskum pripravila Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora.
Odkiaľ sa berie nemecko-slovenská zlá nálada?
Príčina, prečo sú firmy v Nemecku a na Slovensku viac znepokojené budúcim vývojom, môže byť v tom, že obe ekonomiky sú naviazané na automobilový sektor. „V jeho budúcnosti je totiž ešte veľa otvorených otázok. Takže toto môže vysvetľovať, prečo sú očakávania trochu opatrnejšie ako v európskych krajinách,“ povedal výkonný člen predstavenstva nemeckej obchodnej komory na Slovensku Peter Kompalla.

Z prieskumu vyplýva, že na Slovensku, v Nemecku, ale aj v priemere EÚ si každý druhý podnik myslí, že situácia je v súčasnosti ešte dobrá. Desatina firiem v Nemecku a v priemere v EÚ už svoju situáciu označila za zlú. Na Slovensku tak nespravila dokonca žiadna z firiem zastúpených v komore.
Horší vývoj však v nasledujúcich dvanástich mesiacoch predpokladá na Slovensku až okolo 40 % firiem, v Nemecku aj v celej EÚ hovorí o horšom vývoji „len“ pätina firiem.
Slovenská ekonomika je úzko prepojená s nemeckou, väčšina nášho exportu smeruje práve do Nemecka, takže zhoršenie vývoja v nemeckom priemysle pociťujú na zákazkách aj naše firmy. Obchodná komora však pripomína, že negatívny rast nemeckého hospodárstva z druhého kvartálu (-0,2 %) v treťom nepokračoval.
V prieskume firmy hovorili aj o svojich investičných plánoch. Keďže medzi firmami na Slovensku je viac pesimistov, odrazilo sa to aj na ich investičných plánoch. Až 40 % firiem na Slovensku p